מיקרוסופט, פרסומות, הגזמות ושקרים

מיקרוסופט החליטה לאחרונה ש-אפל כנראה גוזלת לה יותר מדי דעת קהל ומשתמשים והם החליטו “להיכנס” ב-אפל דרך הפרסום. בהתחלה ניסו לשקר לאנשים בעיניים על מערכת הפעלה חדשה “בתכנון” שהיתה בעצם ויסטה והראו את הניסוי הסגור כשאנשים מתלהבים. זה לא עבד. לאחר מכן הם גייסו את ג’רי סיינפלד וביל גייטס לסידרת פרסומות. זה נגמר בכשלון מוחץ. היה באמצע עוד נסיון שמראים קליפים שאנשים אומרים בהתלהבות “I’m a PC” והקהל בבית הגיב ב-“WTF?”..

עכשיו מיקרוסופט החליטו על שיטה חדשה: ניקח שחקנית חדשה בשם לורן, בחורה נחמדה, שמחפשת לה מחשב שיהיה מהיר, עם 4 ג’יגה זכרון, עם ויסטה (כמובן!), ומסך 17 אינטש, ומקלדת נוחה. אם היא מוצאת אחד כזה בפחות מ-1000 דולר, הוא שלה. הבה נעיף מבט בפרסומת:

מטרת הפרסומת כמובן היא להתנגח ב-אפל, שזה כמובן המקום הראשון שהיא מבקרת בו, ורק לאחר שיטוט בעוד חנות גדולה היא מוצאת את “אהבתה”: מחשב HP Pavillion שלאחר חיפוש באינטרנט מצאתי שמדובר על דגם: Pavilion dv7-1240us Entertainment Notebook Computer

אז נתחיל מההתחלה. הקופה מראה שהמחשב יעלה ללורן היקרה $699.99 שזה אחלה סכום, נכון? זהו, שזה לא. זה ממש לא הסכום. חיפוש מהיר בגוגל מראה שהמחירים מתחיל ב-$780 דולר (המחשב היחיד שם שיותר זול מכך הוא מחשב פתוח/תצוגה) שזה בעצם $80 יותר ממה שמראה הפרסומת.

הבעיה המהותית בפרסומת הזו שהפרסומת מנסה להשוות את ההיצע של אפל מול HP כתפוחים מול תפוחים, בשעה שמדובר במציאות על תפוחים מול תפוזים.

מה שיש לאפל להציע בתחום ה-17 אינטש זה לא מחשב נייד רגיל, זה מפלצת, שכאשר משווים אותה מול ההצעה של HP, ההצעה של HP נופלת חופשי כי מבחינה טכנית וביצועית, מחשב ה-HP הוא לא יותר מזבל פלסטיק מבחינת המפרט. הבה נסתכל על שניהם:

מבחינת אפל, הם מציעים את MacBook Pro שכולל 2 מעבדים גרפיים, מסך עם רזולוציה מאוד גבוהה של 1900X1200 עם תאורת LED אחורית, גוף אלומיניום, עד 8 שעות סוללה, דיסק 320 ג’יגה, 4 ג’יגה זכרון, מעבד Core Duo עם 2 ליבות שרץ במהירות 3 ג’יגה-הרץ, מקלדת מוארת, וחבילת תוכנות מאוד מרשימה: iLife 09. זו מפלצת לכל דבר שמתאימה במיוחד לעריכת וידאו HD או משחקים שדורשים עוצמה גרפית רצינית, ובקיצור זה מחשב שמיועד למקצוענים שיכולים להרשות את זה לעצמם. כך אפל מייעדת אותו וכולם יודעים זאת.

מבחינת HP, מה שלורן לקחה, זה צעצוע. היא רצתה מחשב עם כח. כח? המעבד שלו זה מעבד AMD Turion עגלה עם חצי מגה מטמון משותף שרץ במהירות 2.1 ג’יגה-הרץ, עם 4 ג’יגה זכרון (שכמובן ויסטה לא יכולה לתמוך בכל ה-4 ג’יגה), עם מסך 17 אינטש מחורבן ברזולוציה של 1440X900, עם דיסק 320 ג’יגה, עם קורא כרטיסים, עם סוללה בינונית וערימות של זבל ותוכנות נסיוניות (כמו Norton Internet Security), וגירסת נסיון של אופיס 2007 מותקנת. גוף המחשב: פלסטיק פשוט.

מבחינת המחיר, לורן תגיע ל-1000 דולר ומעלה הרבה יותר מהר ממה שהיא חושבת, במיוחד אם היא רוצה חבילה מקבילה כמו iLife. היא רוצה לערוך תמונות קצת? 70 דולר יעלה לה Paintshop Pro (או 140 דולר לפוטושופ אלמנטס הבסיסי). היא תרצה אולי לערוך עם משהו פחות צעצועי מ-Movie Maker המפגר ועם תוכנה די “ביתית”? 140 דולר בבקשה, זה מה ש-Adobe דורשים. מה עם ניגון מוזיקה, תוכנה המשתווה ל-Garage band? תוכנת Mixcraft (שנראית הרבה יותר מפחידה מהמקבילה של Apple) תעלה “רק” 65 דולר. חבילת האופיס גמרה את זמן הנסיון? מינימום 150 דולר בלי Outlook בגירסת סטודנט או 400 דולר יעברו למיקרוסופט.

כמובן שישנם מאות ואלפי תוכנות אלטרנטיביות יותר זולות או בחינם שנותנות פייט לא רע מול מה שאפל נותנים בחינם, אך ההבדל הענק הוא מה שהלקוח של אפל מקבל פה ועכשיו מול מה שהלקוח שקונה מקבל בתוך מחשב ה-HP שלו, כי ברוב המקרים המשתמשים “מתמכרים” לתוכנות המותקנות ומאוחר יותר כשתקופת הנסיון תיגמר, הם ירכשו את התוכנה אחרי שהתרגלו אליה (יותר קל לשלם מאשר להתרגל למשהו חדש אם מדובר במשתמש שאינו מבין הרבה במחשבים).

מיקרוסופט בכוונה מטעה את הציבור כאן. אפל לא מציעה שום מחשב לצרכן הפשוט עם מסך 17”. אפל כן גובה מחיר די גבוה בהשוואה לזבל הפלסטי ש-HP מוכרים, אבל אם HP היו מרכיבים בעצמם מחשב עם גוף אלומיניום ובאותו מפרט טכני שאותו אפל מציעה בגירסאות “13 ו-15”, המחירים של HP היו פחות או יותר זהים, כי 2 החברות רוצות להרוויח ובשני המקרים החומרים לא ממש זולים (מי רוצה לנחש כמה גוף אלומיניום למחשב מכביד ב-BOM?).

אפל אוהבת לשדר עיליות בכל דבר שמסתכלים, החל בחנויות המיוחדות שלהם, ממשיך בתמיכה שלהם (מי ראה תומכים באמת מקצועיים בחנות של HP או בתמיכה הטלפונית? אני מתחיל לקבל סחרחורת מכמות המקרים שעזרתי לידידים וחברים לאחר שהתומך ב-HP ביקש מהם להוריד את האפשרות ששרותים יעלו ב-XP ושכח לאמר להם להחזיר את זה, ואח”כ הם התפלאו למה חצי מהתוכנות לא פועל!), בשרות, בעיצוב המוצרים ובטיב המוצרים. לאפל אין בעיה לאמר לאנשים “מחפשים מחשבים ניידים עם מסך 17” בפחות מ-1000 דולר? לכו לחנות ממול”. זה לא הקהל שלהם, והם רודים חופשי בקהל הלקוחות שלהם והלקוחות אוהבים את זה (לך תבין אנשים).

סטיב באלמר צועק ש”כשאתה קונה מחשב אפל ומשלם עליו 500 דולר יותר בגלל לוגו” (הימור שלי: אנשי הפרסום ביקשו ממנו להכניס את הסלוגן הזה) הוא זורה חול בעיניים לציבור שמקשיב לו. אפל גובים מחירים יקרים כי החומרים עצמם יקרים. מסך עם תאורת LED הוא יקר יותר, גוף אלומיניום עולה הרבה, תאורת מקלדת מעלה את מחיר המקלדת, סוללה שאינה סטנדרטית ונותנת 40% יותר כח עולה יותר. איפה קיים שרות כזה שאתה מביא את הנייד הרגיל שלך וכשאתה קונה מחשב נייד של אפל, נציג החנות מעביר לך בחינם את כל החומרים? הוא צריך משכורת אותו בחור, ויש עוד דברים שאפל נותנים ללקוחותיהם ושבחברות אחרות כלל לא נותנים או מעבירים את התמיכה להודו, שם תקבל הוראות תמיכה שיגרמו לך לרצות לירות בתומך אם הוא היה ליידך. אתה משלם יותר מהמתחרים בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך אתה גם מקבל יותר מאשר ב-HP, ואת זה סטיב באלמר “שוכח”.

כותב שורות אלו לא מחזיק ולו מוצר אחד של Apple, אגב 🙂

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות בנושא “מיקרוסופט, פרסומות, הגזמות ושקרים

 1. אני, גם עם תשלם לי, לא הייתי לוקח משהו מסידרת פביליון של HP. היא מיועדת לפלח השוק הנמוך שמחפש מציאות וככה היא גם בנויה.
  עם אפל יש לי יחסי אהבה/שנאה. פעם הייתי מקיסט מושבע (מ1985!)- לא מוכן לגעת בפיסי. למען האמת, הפעם הראשונה שקניתי פיסי מכספי שלי היתה לפני שנתיים בערך.
  יש לי בעיה היום עם אפל ומדיניות ה"אנחנו נחליט בשבילך ואם אתה לא רוצה לא צריך". פעם הצדקתי את זה במיוחד לאור הגיהנום שהיה בעולם הפיסי עם דרייברים (וינדוס 3.11 ו95) וחיבור חומרה. היום, זה כבר לא רלוונטי.
  נכון, המכונות שלהם מוקפדות יותר ואיכותיות יותר. נכון שחווית השימוש כיפית יותר (כשהביאו לי בעבודה iMac חדש עם מסך 20" כולם עלו אליי לרגל לראות את הפלא). אבל כל המסביב מעצבן: אם אתה רוצה לראות סרטים במסך מלא בקויקטיים, אנא שלם $30 או השתמש בתוכנה אחרת (VLC). התמיכה בעברית במערכת ההפעלה טובה אבל אין תמיכה מלאה בחבילת iLife עצמה. ויש המון דברים מעצבנים ממשקית-אני משונאי ממשק האקווה. בשבילי הממשק של מערכת ההפעלה הקודמת (9) היה יותר ממספק. אפילו בתור מכונת יוניקס הוא טיפה מקוצץ כנפיים (בכוונה): כדי להתקין תוכנות ממאגרים חיצוניים משורת פקודה (apt-get) צריך להתקין תוכנה נוספת (fink) ועוד.
  לפני כמה חודשים רציתי לקנות מחשב חדש, לפטופ. התלבטתי בין נטבוק של MSI ומקבוק. בלי להתחשב במחיר כרגע (הנטבוק עלה לי פחות משליש), זו הפעם הראשונה בחיי ששקלתי מחשב שהוא לא מק והכרעתי לכיוונו, ולאו דוקא בגלל המחיר. יותר בגלל הארוגנטיות של אפל. השתן עלה לה לראש.

 2. שכחתי משהו: סידרת הלפטופים העסקיים של HP מצוינת. היה לי אחד כזה פעם והא היה ממש מוצלח. כמובן, בשרתים הם מצוינים.

 3. ההפרש בין 699 ל780 הוא 81 דולר, ולא 180. לא שאני מגן חס וחלילה על מייקרוסופט. 🙂

  אסף.

 4. אבים: לגבי השרתים, הם מצויינים כי מי שמייצר אותם זה לא HP, אלא החבר'ה שעבדו בקומפאק (ולפני כן בדיגיטל). הם יודעים לבנות ברזלים ובהנהלת HP יודעים את זה, ובגלל זה הם השאירו אותם.
  לגבי סידרת הלפטופים העסקיים של HP: יצא לי פעמיים לקבל מחשב נייד עסקי של HP. בשני המקרים אחרי מס' שעות ביקשתי שיביאו לי דגם T או X של Thinkpad. אני אישית לא מסתדר עם הצעצועים הניידים של HP, גם לא בדגמים העסקיים, אבל זה אני 🙂

 5. לדעתי פספסת את הנקודה העיקרית של הפרסומת (גם אפל משקרת בפרסומות שלה, ראה הפסילה באנגליה):

  לא מדובר בקצה בעליון (שם יש על מה להתווכח). הנקודה היא שלאפל אין שום דבר שמתחרה בטווח הנמוך עד בינוני (למעט המיני, שהוא די עגלה) או בתחום ה-netbooks. הם מעדיפים לשחק בפלח העליון של השוק ללא מענה לצרכי המשתמשים הרגילים המחפש משהו במחיר סביר ויחס עלות/תועלת טוב.

 6. מאיר, דווקא את זה כתבתי בסוף.
  לגבי עניין שאפל שיקרה בפרסומות, זה נכון, אך צחוק הגורל דווקא במקרה שאתה מציין שמיקרוסופט ניסו בדיוק את אותו טריק (ימבה הבטחות, כמעט כלום במציאות) שהם יצאו יחד עם HP לראשונה עם IPAQ להתחרות מול PALM, וגם אז הם חטפו מהרשות הבריטית.

 7. והוא שהתכוונתי: הגזמות ושקרים זה חלק מפרסום – גם במיקרוסופט ובאפל. זו נבלה וזו טריפה (רק שאחת נועלת עוד יותר את משתמשיה באופן שרירותי).

סגור לתגובות.