נו, IBM רוצים לרכוש את SUN

ב-וול סטריט ג’ורנל מופיע סקופ לא קטן: IBM ב”שיחות” לרכוש את Sun.

מי שעוקב אחרי השוק הפיננסי ובמיוחד על המניה של SUN (שנקראת.. JAVA) יכול לראות שהמניה צונחת בחופשיות כלפי מטה זה שנה ויותר. לפני שנה בערך המניה היתה בסביבות ה-16 דולר, והיא ירדה עד 4 דולר ומטפסת בחזרה בעקבות השמועות על הרכישה.

בשנים האחרונות SUN מציגה הפסדים שוב ושוב בכל רבעון. אסטרטגיית הקוד הפתוח לא מוכיחה את עצמה (תיכף ארחיב על כך) והלקוחות מעדיפים יותר ויותר פתרונות מבוססים על שרתים של המתחרים כדוגמת IBM, HP, DELL ואחרים המבוססים על מעבדי אינטל וחלק מהם מבוססים על מעבדי AMD. כמובן ש-SUN מוכרת שרתים המבוססים על ארכיטקטורה של AMD (דווקא שרתים נחמדים), אבל זה לא עוזר להם הרבה ו-HP והמתחרים האחרים פשוט “אוכלים” את השוק של SUN כולל בשווקים שהיו מסורתיים רוכשים מ-SUN: אוניברסיטאות וחברות ענק.

כש-SUN רכשו את MySQL AB בסכום עתק של מיליארד דולר, כתבתי פוסט על הרכישה והתפלאתי מאוד על המחיר. מה ההצדקה שיש ל-SUN לשלם מיליארד דולר על תוכנה של בסיס נתונים שהיא קוד פתוח (ברובה)? מילא מס’ מיליוני דולרים, אז אוקיי. בכל זאת, המתחרה של MySQL מציג תוצאות לא ראות בהשוואה ל-MySQL ואף עולה עליו בכמה דברים. מאוחר יותר קראתי ש-SUN רכשו את הבסיס נתונים כמשהו מעין Loss Leader כך שלקוחות שיתקינו, אולי ירצו לקנות שרותים מ-SUN ואולי גם שרתים וכו’, מה שכמובן בחיים לא יקרה כי אין שום שיוך מבחינה לוגית אצל אנשים בין MySQL לרכישת שרתים. חברות שמתקינות MySQL הם אינם חברות שמחפשות לרכוש שרתי SUN אלא אם יש להם כבר שרתי SUN אחרים או שהם משתמשים ב-Solaris ובשרתי SUN אך כיום רוב קהל היעד שכן משתמש ב-MySQL משתמש ב-Linux או Windows והם מכירים הרבה יותר את השרתים של HP, IBM ו-DELL, הרבה הרבה פחות את השרתים של SUN ו-SUN לא ממש מציעים את השרתים שלהם במחירים תחרותיים (אל תאמינו לי, צלצלו ל-א.מ.ת מחשוב, הנציגים של SUN בארץ ותבקשו הצעות מחיר, תסתכלו בעצמכם), כלומר האסטרטגיה עצמה פוטנציאלית ניתן היה לקרוא לה “מעניינת”, אבל לזרוק מיליארד דולר על זה???

גם עניין אסטרטגיית הקוד הפתוח שאימצה SUN בהובלת המנכ”ל עם הקוקו (ג’ונתן שוורץ) בעייתית קצת. זה בהחלט רעיון מצוין לשחרר את המוצרים שלך כקוד פתוח, אבל זה גם אוטומטית פוגע לך במכירות כי שוב, לא כל מי שרוצה את התוכנה, מעוניין לרכוש שרותים וברזלים מ-SUN. בנוסף, לקוד פתוח לוקח זמן רב להתפתח, תלוי כמובן אם יש קהילה פעילה סביב המוצר המשוחרר כקוד פתוח, תלוי אם יש מפתחים ממומנים שעובדים על הקוד הפתוח, תלוי במדיניות הגשת טלאים ועוד ועוד, וכל עניין הפיתוח תחת קוד פתוח יכול לקחת זמן רב כי במקרים רבים הבחור מרומניה שמתנדב לכתוב חלק עיקרי, יכול להיות עסוק שבוע שלם במשהו אחר וכך לא תוכל לשחרר מוצר בזמן לדוגמא.

השיחות האלו לגבי רכישת SUN ע”י IBM סביר להניח שישפיעו באופן מיידי על המכירות של SUN: מנהלי IT יהיו מעוניינים לדעת כמה שיותר מהר מי יתן תמיכה, לכמה זמן, ואם על הפרק חושבים לרכוש מס’ ברזלים חדשים מ-SUN, יש סיכוי לא רע שהחלטה כזו תושהה עד שהדברים יתבררו, כך שסביר להניח שחדשות אלו ישפיעו לרעה על המכירות של SUN.

גם אם IBM ירצו לרכוש את SUN, הם יצטרכו לעבור מסוכות רבות. רגולטורים מהאיחוד האירופי ומארה”ב ירצו את המסמכים לבדוק האם לא נוצר פה מונופול חדש, מה IBM יהיו מחוייבים לעשות במקרה וישנה התנגשות שוק (כמו במקרה של ציוד גיבוי של StorageTek), ולאחר מכן תתחיל העבודה הבאמת מסובכת: מה זורקים, מה משאירים ואיך משאירים, ול-SUN יש הרבה מאוד נדוניה, החל בשרתים, מעבדים, ציודי רשתות, Storage ועוד, ובמקרים רבים ישנה חפיפה בין מוצרים של IBM למוצרים של SUN, כך שאחד ישאר, השני ימות.

בינתיים בעיתונות הדעות חלוקות. ב-The Register לדוגמא כבר לקחו סכין קצבים וירטואלית והתחילו לעבור על המוצרים של SUN בהשוואה למה שיש ל-IBM והדעה הכללית היא שהעיסקה די כדאית. ב-CNET לעומת זאת, סטפן שנקלנד מביע דעה נגד הרכישה.

ומה דעתכם? איזה מוצרים לדעתכם היה כדאי להרוג בצד של SUN לטובת מתחריו ב-IBM?

Print Friendly, PDF & Email