חושב לקנות נטבוק בשנה הקרובה? קרא

כל מי שרכש מחשב נייד מכיר את הסיטואציה הבאה: אתה מגיע הביתה עם המחשב הנייד החדש שעטוף בקלקרים, ניילונים וקרטונים, מוציא אותו מכל העטיפות, מחבר לחשמל, מפעיל את המחשב הנייד, המחשב הנייד מבקש שתאשר את ה-EULA, הוא עושה עוד כמה דברים, והמחשב הנייד מראה לך את מערכת ההפעלה המוכרת לך.

אההמ.. מערכת ההפעלה המוכרת לך ועוד שורה אינסופית של תוכנות מותקנות ע”י יצרן המחשב! רוב התוכנות האלו מוגבלות למספר ימים עד מספר חודשים, או שהן תוכנות שיודעות לעשות רק חלק מהעבודה ואת העבודה המלאה התוכנה תעשה אם תרכוש גירסה משודרגת כמובן. כאן מתחילה העבודה של האיש שמבין במחשבים להתחיל להסיר את התוכנות האלו ולהתקין דברים משלו.

כל הטרראם הזה הוא דבר קיים שנים רבות. חברות שרוכשות מחשבים ניידים בד”כ מבצעות את השינויים האלו או אצל יצרן המחשבים או איש ה-IT עושה את העבודה הזו כך שהמשתמש הסופי של המחשב הנייד מקבל את המערכת נקיה מזבל ומוגדרת בדיוק כמו שצריך.

מיקרוסופט, שרואה איך רווחיה צונחים עקב המיתון השני מצד אחד, ומצד שני השוק היחיד שצומח הוא שוק ה-Netbook, החליטה גם היא לעשות צעד בנידון. צעד משונה למען האמת: מהרגע ש-Windows 7 תצא לשוק, המערכת תותקן ע”י יצרני ה-Netbook, אך לא Windows 7 בגירסה ה”ביתית” כמו שמותקן היום XP Home, אלא גירסת ה”התחלה” (Starter).

במילים אחרות: אם תרכוש מחשב Netbook מכל יצרן ותבחר את גירסת ה-Netbook שמגיעה עם Windows, תקבל את Windows 7 starter edition.

מהי גירסת ה-Starter Edition? ובכן, בגירסה זו תוכל להפעיל עד 3 תוכנות במקביל וזהו. נניח תפעיל דפדפן, נגן מוסיקה ואולי מעבד תמלילים. תרצה להשתמש בתוכנת דואר או כל תוכנה אחרת? תקבל הודעה נימוסית שעליך לסגור אפליקציה כדי להריץ אפליקציה אחרת. לא חשוב כמה זכרון יש לך במחשב, כמה גדול הדיסק שלך, כמה קטנה התוכנה שאתה רוצה להפעיל, לא תוכל רשמית לעבור את התקרה של 3 תוכנות במקביל, אלא אם כמובן תרכוש ממיקרוסופט שדרוג ל-Windows 7 Home Premium.

גירסת ה-Starter Edition של XP פותחה במקור עבור מדינות עולם שלישי ומדינות מתפתחות אחרות שאין באפשרות תושביהן לרכוש עותק חוקי של XP, מאחר ומחיר עותק חוקי אחד הוא כמו משכורת של מס’ שנים לעובד ממוצע שם, ולכן החליטו מיקרוסופט בהתנשאות אמריקאית טיפוסית ליצור משהו מיוחד: גירסת XP שלא תוכל להריץ יותר מ-3 תוכנות במקביל, ואת הגירסה הזו למכור מאוד בזול במדינות מתפתחות אלו. מה יוכל לעשות המשתמש שירצה להריץ יותר מ-3 תוכנות? כלום. אין לו את הכסף לרכוש את הגירסה ה”פתוחה” של XP Home מצד אחד, ומצד שני אין לו אפשרות (חוקית) לפתוח את הנעילה. מה האפשרות היחידה שלו? לפנות לטורנטים ול-eMule כדי להוריד גירסה פיראטית של XP ולהתקין אותה במקומו. מיקרוסופט כנראה לא חשבו על כך, אלא היו יותר עסוקים בלהראות כמה שוק המדינות המתפתחות “חשוב” להם וכמה הם “משקיעים” שם בשביל שלתושבים תהיה “התקדמות טכנולוגית” שננעלת מיידית ברגע שהמשתמש רוצה לעבור את המגבלה הדבילית הזו.

עכשיו הגיע התור של המשתמשים בעולם המערבי שרוצים לרכוש מחשבים זולים, ומיקרוסופט גם מהם רוצה לעשות קופה נחמדה.

אז מה הפתרון לכך? תלוי באיזה ערוץ תבחר:

 1. אם אתה משתמש בגירסת Linux כלשהי, יהיה מומלץ להתקין אותה כתוספת למערכת Windows 7, כך שאם תצטרך איזו תוכנה שלא רצה על Linux, תוכל לעבור ל-Windows 7.
 2. אם הינך משתמש Windows, מומלץ שתשמור בצד את ה-CD של XP שלך יחד עם המספר הסידורי שלו וכשתרכוש את המחשב הנייד הזול בעתיד, עדיף יהיה לפרמט את מחשב ה-Netbook החדש שלך ולהתקין עליו את ה-XP. הציוד עצמו במחשב נתמך ב-XP בכל המובנים כך שדרייברים לא תהיה בעיה להשיג לכל הציודים. אנו נמצאים במיתון וחברות היי-טק רבות לא יסכימו בעת הזו להחליף מערכות הפעלה לכל המשתמשים מכיוון שמדובר בעלות רצינית ואין שום יתרונות מהותיים בשדרוג ל-Windows 7 שלא ניתן להשיג באמצעות פתרונות צד שלישי.
 3. אם אתה מעדיף פתרונות פיראטיים (ובוא נודה באמת, בארצנו הנחמדה כמעט כל המשתמשים הפרטיים משתמשים בפתרונות פיראטיים על Windows), יהיה עדיף להוריד את Windows 7 בגירסתה המלאה מאחד מאתרי הטורנט המובילים ולשדרג את הגירסה הכלואה בגירסה המלאה. במשחקי החתול ועכבר של מיקרוסופט עם ה-WGA המחורבן שלהם מול הפיראטים והמפצחים, ידם של הפיראטים והמפצחים תמיד על העליונה.

חבל שמיקרוסופט שוב נוקטת את אותם צעדים צרי עין במשתמשים הלגטימיים שלהם ובמקום להציע גירסה כמו Home למשתמשי ה-Netbook (לא שגירסה כזו היא משהו.. כל התוכנות רצות בהרשאות של Administrator!), הם מעדיפים ליצור הגבלות דביליות שיגרמו גם לאותם משתמשים לגטימיים שאין להם כספים מרובים לרוץ לגירסאות הפיראטיות. כרגיל, מחשבה על המשתמש הקטן וראייה לרחוק חסרים במיקרוסופט.

מצד שני, זו הזדמנות מצוינת לאנשים שעוד לא התנסו ב-Linux להתקין הפצה ידידותית (כמו Ubuntu, או Fedora או OpenSuSE) ולראות איך החיים שם, במיוחד שכיום יש תמיכה מאוד רחבה בציודים, מגוון ענק של תוכנות חינמיות וחופשיות, וכן, גם תמיכה עברית מלאה בקריאה והקלדה.

עדכון: מצאתי כאן כתבה שמיקרוסופט מכריזים שהם יתנו ליצרני Netbook את האפשרות להתקין 2 גרסאות של Windows 7: אחת גירסת Starter, והשניה גירסת Home Premium. סביר להניח שאם היצרן יבחר להתקין את גירסת Home Premium העלות תתגלגל לפיתחו של הרוכש. סביר גם להניח שתוך זמן קצר מיציאת Windows 7 יצאו בוודאי כל מיני Keygen ליצירת מספרים עבור Windows 7 🙂

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות בנושא “חושב לקנות נטבוק בשנה הקרובה? קרא

 1. ה-Windows 7 כמדומני כבר כמעט סיים תרגום לעברית, כך שגם גירסת ה-Starter מגויירת, כי זה אותו Windows בעצם, רק עם מגבלות ב-Registry ובכמה וכמה קבצים.

 2. האויב הכי גדול של מיקרוסופט זה מיקרוסופט. בזכות הטעויות שלהם, אנחנו רואים איך לינוקס נכנס.
  כאשר ביל גייטס פרש הוא דיבר בדיוק על הדברים האלו, שמיקרוסופט צריכה חשיבה אחרת לגמרי מהחשיבה שקיימת שם היום אם היא רוצה לשרוד. כנראה שהשינוי עוד לא חילחלכמו שצריך למזלנו.

 3. אני שדרגתי את הוינד שלי מאיקספי לאובונטו ואני לא מסתכל לאחור. במקרים הנדירים שאני צריך להפעיל משהו שרץ על וינדוס אז יש לי קרוסאובר (חוקי. זוכרים שהם חילקו אותו חינם יום אחד?).
  אגב, אולי אפשר להתגבר על בעית 3 האפליקציות של וינדוס 7 ע"י הפיכת אפליקציות לסרויסים… הם לא מגבילים את זה נכון?

 4. אני לא יודע לגבי זה, אבל אם לדוגמא תריץ Pidgin או מסנג'ר וסקייפ, תוכל להריץ רק עוד אפליקציה אחת וזהו.
  אגב, בשביל להפוך את Started לגירסת Home Premium לדוגמא, כל מה שצריך הוא רכישת מפתח ללא צורך בהתקנה/שדרוג תוכנה.
  והוספתי עדכון לפוסט.

 5. עוד נקודה לטובת לינוקס 🙂
  דרך אגב, אם אני לא טועה, המושג "מדינות עולם שלישי" כבר לא קיימת, מכיוון וכבר אין דבר כזה מדינות עולם שני.
  בדיוק למדתי על זה במגמת גיאוגראפיה. יש מדינות מפותחות, מתפתחות וזהו.

 6. בתור בעלים של acer aspire one, אני שמשתמש באופן קבוע ביותר מ3 תוכנות בו זמנית מת לראות את השטות הזו של מיקרוסופט.
  שיירו לעצמם ברגל… זה פשוט תענוג.
  לצערי עוד משתמש באיכס פי מסיבות אקדמאיות.
  מתי האוניברסיטאות יפנימו את הלינוקס מתי????

סגור לתגובות.