הזדמנות עסקית מעניינת למפתחים וחברות תוכנה

חברת Nvidia הכריזה על מיזם חדש שנקרא GPU Venture Program. במיזם החדש, חברת Nvidia, בשיתוף מס’ חברות השקעה נוספות ישקיעו בין חצי מיליון ל-5 מיליון דולר בחברות סטארט אפ או בחברות אחרות שיכתבו תוכנה אשר משתמשת ב-GPU (המעבד הגרפי).

שוק המעבדים הגרפיים כיום הינו שוק שמציע פתרונות גרפיים מעולים. דברים שפעם היה אפשר רק לחלום עליהם ניתן לעשות אותם בכרטיסים גרפיים שלא מגרדים את מחיר ה-600 דולר. כיום המעבדים הגרפיים הרבה יותר עוצמתיים מאשר המעבד העיקרי של אינטל שנמצא במחשב, אולם עד היום התוכנות שהשתמשו ממש במעבד הגרפי היו תוכנת תלת מימד, משחקים, וקצת עריכת וידאו (אני אומר “קצת” כי עד לפני מס’ חודשים רינדור וידאו לדוגמא היה נעשה על המעבד הרגיל, ורק בגרסאות חדשות של After Effect CS4 יש תמיכה הרבה יותר גדולה במעבד הגרפי).

בשנה האחרונה נכנסו גם NVidia וגם ATI לשוק ה-HPC, שהוא שוק מאוד יוקרתי מצד אחד, אך שוק מאוד קטן מצד שני. חלק גדול מהתוכנות שם נכתבות In House והחברות הנ”ל החלו להציע ערכות פיתוח שנותנות כח עיבוד הרבה יותר גדול מאשר לזרוק עשרות או מאות PC פשוטים עם פנטיומים, והרושם הוא שהרבה ארגונים שמשתמשים ב-HPC מתעניינים בפתרונות אלו.

השוק הרגיל לעומת זאת, אין בו כמעט תוכנות יומיות המנצלות את יכולות העיבוד של המעבדים הגרפיים. יש כמובן את תוכנות התלת מימד ומשחקים, אך ישנם דברים רבים שאם היו משוכתבים להשתמש במלוא היכולות של ה-GPU, היו נותנים תוצאות מאוד מרשימות, וכאן היוזמה של NVidia נכנסת לפועל.

עם יוזמה זו, כל חברת סטארט אפ או חברה גדולה, יכולים להשתמש באריכטקטורת CUDA כדי לכתוב את הישומים שלהם המנצלים את ה-GPU, ובמסגרת היוזמה ניתן להירשם ואולי לזכות בהשקעה מצד החברות המשתתפות עם NVidia במיזם, וגם עזרה בשיווק התוכנה ובסיוע אחר, סיוע שבימים אלו הוא לחברות רבות כמו אויר לנשימה. גם חצי מיליון דולר זה כסף שיכול לעזור ומי שזוכה ב-5 מיליון דולר, יכול להודות לאל על כך שיהיה לו מרווח זמן מספיק גדול לשווק את המוצר שהוא עובד עליו.

חברת Nvidia אמנם פיתחה את CUDA וזה רץ רק על המעבדים של nVidia, אולם יש גם סטנדרט חדש הנקרא OpenCL שבו תומכות כל החברות הגדולות (כולל AMD, אינטל ואחרות) ואותו סטנדרנט נותן שימוש מאסיבי (בערך כמו CUDA) במעבד הגרפי לתוכנות שחברות רוצות לכתוב, ואם חברה תכתוב דברים בשימוש OpenCL, היא גם יכולה להשתתף בתוכנית החדשה.

אז אלו דברים אפשר לכתוב שגם ישתמשו ב-GPU, גם יתנו ביצועים מהירים וגם יוכלו להימכר טוב? הרבה, הנה מס’ דוגמאות על קצה המזלג:

  • פלאגים לפוטושופ, פרמייר ושאר תוכנות גרפיות שיעשו את העבודה המקורית של אותן תוכנות שרצות על המעבד – על ה-GPU
  • מקודדי וידאו: רובם לא משתמשים ב-GPU באופן מהותי אלא רק בחלק הפורס את הוידאו על התצוגה, ה-Decoding ברובו נעשה על המעבד עצמו (דוגמאות: Quicktime, DivX/XVid, וידאו VC-1 ברזולוציית 1080i)
  • מקודדי אודיו: מדהים, אבל למעט After Effects עם הכרטיס הכי חזק של nVidia (כרטיס שעולה 2000 דולר, אגב), אין מקודדי וידאו שמשתמשים ב-GPU, פשוט אין. אם היו, היה ניתן לעשות אפקטים ב-Real Time, תחום שדי מתפתח היום.

ויש עוד הרבה דברים.

שוק הנטבוקים כרגע נשלט ע”י אינטל והמעבד הגרפי האומלל 945, אך nVidia הוציאו את ה-9400M שלהם שמרביץ ל-945 או כל מעבד גרפי אחר של אינטל שוק על ירך, ויצרני נטבוקים בימים אלו עובדים על הכנסת ה-9400M לדור הבא של הנטבוקים, מה שאומר ששוק הלקוחות למוצרים כאלו יכול רק לגדול, מה שאומר שעם שיווק טוב, אפשר להרוויח לא רע מהדברים ואולי כדאי לחשוב על הדברים ברצינות.

Print Friendly, PDF & Email