קללת PHPBB בשילוב Sitemaps

הרבה מכירים את אפליקציית הפורומים PHPBB (גירסה 3). זוהי תוכנת פורום נחמדה, יש לה גם גירסה מגויירת עברית והיא נחמדה לעבודה, עד שמגיעים לעניין ההרחבות לגביה, ואז מקללים את הרגע שהיא נבחרה לפורום שלך. גם לי זה קרה שהחלטתי להרים פורום נחמד וקטן על נושאי מיסטיקה שונים, ואז מצאתי בעיה מעניינת: איך לאמר לגוגל לאנדקס את הפורום?

עם אפליקציות כמו WordPress העניין די קל: האפליקציה עצמה בנויה לקבל כל מיני פלאגים שמכניסים במחיצה מיועדת, מפעילים את הפלאג מלוח הבקרה, יש ממשק הגדרות פשוט לפלאג וזהו, זה עובד. הלוח בקרה יודיע לך מתי יש גירסה חדשה לפלאג ויציע אפשרות עדכון אוטומטית, והחיים שם די קלים. רוצים Sitemap לבלוג שלכם? אין בעיה, כנסו לכאן, תורידו, תפרסו במחיצה של ה-plugins, תפעילו, לכו לפי הממשק הפשוט וזהו, גוגל יעשה בשבילכם את האינדוקס.

עם PHPBB לעומת זאת, זה סיוט מהלך: התוספות נקראות MOD וכל MOD בא עם תורה משלו והוראות: תעתיק את הקובץ הזה, תחפש בקובץ X את הטקסט הזה, תחליף בטקסט אחר, כנ”ל לגבי קובץ כזה וכזה – ובקיצור, דבר שמזכיר את ימי הביניים במחשבים.במקרה הזה יש מעין MOD מפחיד עם הוראות ארוכות כאורך הגלות להתקנה והפעלה, ורק לאחר שתעבור את הסיוט תוכל לקבל את המפות וגם RSS. ממש כיף!

לאחר מאמצים רבים מצאתי סוף סוף את הפתרון הגואל בדמות סקריפט פשוט שנמצא כאן. ההגדרות פשוטות (בסך הכל 3 הגדרות שאפשר לוותר על 2 מהן), וכל מה שצריך הוא פשוט לזרוק לגוגל את מיקום קובץ ה-PHP (שיוצר קובץ XML עבור גוגל) וזהו. גוגל מקבל את הקובץ מפות ומאנדקס בהתאם.

אגב, לאלו שחושבים שאפשר פשוט לזרוק לתוך תוכנה כמו A1 Sitemap Generator את כתובת הפורום והוא יצור עבורך קובץ sitemap, מומלץ לחשוב שנית: מכיוון ש-PHPBB משתמש בשיטה של SID (זהות יחודית לכל דף), התוכנה פשוט תשכפל אלפי עותקים של אותם דפים בפורום.

בהזדמנות זו אשאל אולי יש למישהו הצעה לאפליקציית פורומים נורמלית שניתנת להרחבה בקלות, מאפשרת יבוא תוכן מ-PHPBB וקלה להגדרות ותחזוקה במקרה? (כן, עדיף עם תמיכה בתוכן עברי).

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “קללת PHPBB בשילוב Sitemaps

 1. תשמע, עם כל הכבוד ל"קלות בניית תוספים" עבור WP.‏ WP עצמו הוא חתיכת bloatware אחד גדול.

  phpBB כתוב בצורה מאוד יכולה ועובד מהר מאוד. אני בעצמי הייתי צריך לקחת כמה תוספים… אז עורכים קצת טקס, ביג־דיל! בסופו של דבר, phpBB זאת מערכת טובה (בעיניי) אם כי לא נטולת בעיות

 2. דווקא על sitemap נפלת? התוכנה הזו ותיקה ומוערכת, ועדיין לא חשבו להוסיף לה תמיכה ב־RSS ולו הבסיסית ביותר.

 3. תראה ארתיום, WP אולי אתה קורא לו BLOAT, אבל הוא נותן גם בגירסת ההורדה שלו ללא PLUGINS מספיק כלים משולבים הן בשביל כתיבת פוסט בצורה מודרנית וקלה, הן מבחינת ניהול משתמשים, והן מבחינת קישוריות לעולם החיצון כמו RSS ו-Feedburner וכו', קבלת נתונים חיצוניים ממקורות כמו EMAIL, ועוד ימבה פיצ'רים שעושים את העבודה מאוד קלה ומאוד נוחה, גם מבחינת הרחבות.
  PHPBB אולי עובד מאוד מהר (אין לי טענות על המהירות שלו, מודה באשמה), אבל כשאתה מתחיל לשחק עם MODים למיניהם, במיוחד ש-2,3 MOD רוצים שינויים על אותם קבצים, אז אתה כבר חייב לצלול אל הקוד וההוראות כבר לא יעזרו לך, וכשתרצה לשדרג גירסה (מבחינת אבטחה וכו') – אז אם לא תדע איפה שינית ומה שינית ואיך שינית ואיך אתה משחיל את העדכוני הבטחה יחד עם ה-MODים שהכנסת, אתה בצרות. קח דוגמא הכי פשוטה: חשבתי להקל על החיים של הגולשים לפורום שלי ולהכניס להם עורך טקסט יפה כמו TinyMCE. יודע כמה שינויים צריך לעשות? עד שעשיתי אותם הייתי צריך לשדרג לגירסה 3.0.4 של PHPBB ותנחש מה -השדרוג עצמו שובר את הכל.

  לצערי מיהרתי ולקחתי את האפליקציה שאני מכיר עוד ממזמן במקום לעשות "סקר שוק" ולבדוק אופציות אחרות לפני כן. טעות, טועים, טעיתי 🙂

 4. קודם כל יש מערכת שאתה גם יודע עליה. אני מדבר כמובן על vBulletin, שאינה בקוד פתוח, אבל מכילה מערכת פלאגינים. הבעיה, הפלאגינים מאוחסנים בdatabase. זו הסיבה שהם פועלים ביעילות מפחידה (ולעזאזל המערכת הזו יודעת לעמוד בעומסים), אבל הפיתוח עבור המערכת הזו הוא קוץ בתחת.
  mybb הוא פרוייקט צעיר. התרשמתי למדי מאיכות הקוד (עד כמה שאפשר לכתוב קוד יפה בPHP) ובו מערכת הקבצים היא המקור לפלאגינים. כאן מדובר בקוד פתוח, שהחיסרון העיקרי שלו, שמדובר בפרוייקט צעיר יחסית, עם קהילה מאד קטנה.
  http://www.mybboard.net

 5. כן, הכרתי קצת vBulletin (אני רואה שגירסאות לא חוקיות שלו קיימות להורדה), אבל זה כבר באמת כמו להרוג זבוב עם תותח, זו מערכת לעשרות אלפי הודעות, פורמים וקטגוריות והיא באמת מעולה, אבל חיפשתי משהו יותר צנוע ובחינם.
  על MyBB הסתכלתי בעבר וזו מערכת נחמדה אך כמו שציינת, היא צעירה מאוד, וחלקים ממנה מפותחים בנפרד (המרה מ-PHPBB ל-MYBB מחייבת התקנה של גירסה 1.2 כדי להמיר, ואחרי זה לשדרג את המערכת ל-1.4, ותתפלל שההמרה כוללת תמיכה עברית טובה בהמרה).
  בכל מקרה, תודה על הטיפ יאיא, אני אמשיך לעקוב אחרי המערכת הצעירה הזו.

 6. להחליף מחרוזות בקובץ טקסט? נשמע כמו איזה patch מסכן שאפשר ליישם וזהו.

סגור לתגובות.