דעה: על תוצאות מדגם סקר 2/2/09

ב”וואלה” פרסמו תוצאות סקר מדגם חדש שנערך ע”י חברת מדגם עבור ערוץ 1 והתוצאות מאוד מעניינות.

במפלגת העבודה, אם להאמין לתוצאות המדגם, הבוחרים מתנהגים כמו אשה מוכה. אם קצת נותנים הבטחות, קצת אומרים בקול “ביבי, ביבי” והקול של תומכי מפלגת העבודה מגיע חיש קל הביתה. אז מה אם זה אותו ברק שזיגזג בממשלה האחרונה ימינה ושמאלה כמו שבשבת? אז מה אם הוא הבטיח משהו אחד ומיד אחרי מספר ימים הבטיח משהו הפוך (ואת שניהם לא קיים?), תומכי מפלגת העבודה מיד רצים להצביע לישן ולמוכר מאשר למפלגות החדשות האלו. לפי הסקר, כרגע הם מקבלים 17 מנדטים.

מפלגת מרצ צריכים כנראה לפטר את הקומבינטור שאירגן את מפלצת הספגטי שנקראת “התנועה החדשה-מרצ”. התוצאות בשבילם יכולות לגרום גם לרגועים שם סיוטים: לפי הסקר, הם מקבלים 4 מנדטים! ממש כמעט כמו המפלגות הערביות. בהחלט עושה רושם שהקומבינה החדשה מרחיקה גם קולות שבעבר הצביעו למרצ (שהיתה 6 מנדטים), אבל כאן לא נגמרות החדשות! שולמית אלוני, המזוהה אוטומטית עם מרצ הצהירה היום בראיון ב”וואלה” כי "טוב שאיום בתביעה מרחף מעל קציני צה"ל", שזה בהחלט “מעודד” כל מצביע מרצ פוטנציאלי שמשרת בסדיר, קבע או מילואים את מדינתו. יאפ, כך בהחלט משיגים קולות! כל הכבוד שולמית!

ליברמן ו”ישראל ביתנו” מראים שאם מציגים קשיחות, זה עובד, אם נאמין לתוצאות הסקר. לא פחות מ-18 מנדטים מקבל ליברמן שמצהיר בקמפיין שלו כי “בלי נאמנות אין אזרחות”. בשמאל כמובן מיד צורחים “פאשיסט” (כולל שולמית היקרה), אבל נראה שאזרחי ישראל מאוד מזדהים עם התשדירים שפוגעים הישן בבטן הרכה של הימין. כמה ציטוטים של חכי”ם ערביים, כמה צילומי הפגנות שתומכים ברש”פ בזמן המלחמה האחרונה – והקול הצף מתחבר מיד לליברמן שעולה במס’ המנדטים חופשי כלפי מעלה ותופס כרגע את המקום השלישי בגודל המפלגות.

“קדימה” וציפי ליבני.. יש מיסטיקן מתנדב שיקפוץ למטה הבחירות שלהם ויעשה איזה “חושחושחושקושקושקוש” או משהו? המספרים מראים שלבני=נאחס חזק למפלגה, והיא נופלת ל-23 מנדטים. הקמפיין שלה פשוט לא מצליח לקום ולמען האמת אפשר להבין מדוע: הגברת כל שעה בחדשות רצה על משהו אחר: פעם נשים, פעם “יונת שלום”, פעם “להכות בחמאס”, היא פעם מיליטנטית ופעם מעתיקה פלקטים של מרצ. מישהו שם מנסה לתפוס את כל הציפורים? לא שמעו על מסר אחיד שם ב”קדימה”?

בליכוד כנראה שכחו שהפעם זה ממש קרב והם עדיין בקמפיין חיובי וסולידי כאילו מדובר בבחירות על קופת גמל. הקמפיין “זה גדול עליה” נגד לבני הוא נחמד, אבל אין בשר. זה יכול להתאים למדיניות שקטות כמו באירופה, אבל פה בארץ שאוהבים הכל ב”בום” צריך לתת בראש. הליכוד שוב יורד במנדטים. עדיין הוא מקבל 5 מנדטים יותר מ”קדימה”, אבל הוא יורד מ-29 ל-28. צריכים להתעורר שם ולהסתער, אם הם רוצים לנצח.

ש”ס.. “כן, אנחנו יכולים” אומרים בש”ס שהעתיקו את הצבעים ואת הסלוגן מברק אובאמה. “לא, אנחנו לא רוצים”, עונים אזרחי ישראל וש”ס נמצאת כרגע ב-10 מנדטים, כלומר לא עלו ולא ירדו. מישהו שם חושב על איזו אסיפה חדשה עם הרב עובדיה והבטחות חדשות לגן עדן? שיהיה קצת מה לעצבן את השמאל…

חד”ש עדיין ב-4 מנדטים. הרעיון לעבור לאינטרנט ברוב הקמפיין הוא נחמד, אך הקליפים שלהם, אוי הקליפים… אתם שם בחד”ש, אם להעתיק מ-Apple, לפחות תנו לדמויות זמן דיבור שווה וקצת יותר משפטים ל”שמאל החדש” שמתפקד בתור בובה אולי?

מפלגת הבית היהודי נשאר באותו מצב (4), והאיחוד הלאומי סוף סוף עולה לשלושה מנדטים (מקודם היה 2). יהדות התורה יורדת במנדט ועוברת ל-5 מנדטים (הסקר לא יכול לחדור ולדגום תוצאות מדוייקות כי בוחרי יהדות התורה אינם משתתפים בד”כ בסקרים). חברים, איפה האקשן?

בל”ד, רע”ם-תע”ל – כל אחת מקבלת 2 מנדטים (בל”ד הפסידה אחת). מתי ערביי ישראל יבינו שרק אם הם יתאחדו הם יצליחו להשיג יותר במדינה? שאלה טובה, כנראה שלא בקרוב.

לסיכום: נראה כי פעילות השמאל לפחות בחודש האחרון גורמת בדיוק לאפקט יריה ברגל. ההפגנות בזמן המלחמה נגד הלחימה והתמיכה ברש”פ מצליחות להחזיר את המתפקדים לדעותיהם המקוריות, מי בימין ומי בשמאל, רק שלא למפלגות החדשות אלא לוותיקות ולראיה המספרים של התנועה-החדשה-מרצ (שמראים בבירור כמה המפלגה הזויה) כאשר המפלגה שהיתה אמורה להתרסק (עבודה) קמה מחדש על הרגליים כאילו היתה עוף החול. גם בימין אנשים כבר לא כל כך מאמינים לקדימה ומעדיפים את הליכוד המוכר מאשר את ציפי לבני שמשדרת יותר מדי מסרים עם 0 נסיון.

אין ספק, יהיה מעניין עוד שבוע.

Print Friendly, PDF & Email