אובמה

obama2 כזה דבר, לא היה בארצות הברית.

אובמה הוא לא רק אדם, הוא תופעת ענק. הוא אחד היחידים בארה”ב שהצליח למלא איצטדיונים והיכלות בעשרות אלפי אנשים. הוא הצליח לגייס דרך האינטרנט תרומות במאות מיליוני דולרים מבלי לקחת כספים מלוביסטים שונים.

הוא הצליח לעשות דבר משהו שאף אחד לא הצליח לעשות לאחרונה: לטעת באנשים תקווה לשינוי, ולאו דווקא רק באוכלוסיית האפרו-אמריקאים, אלא גם באחרים, בין אם הם עניים או עשירים, שחורים או לבנים, היספנים, וכו’.

הקמפיין שלו עוד ילמד בבתי ספר לפרסום ולתקשורת המונים: איך קמפיין חיובי (ברובו) מצליח לכבוש אוכלוסיות שבחיים לא חשבו להצביע לאדם צעיר, שחור, וחסר נסיון. הקמפיין הצליח לנגוע בכל הנקודות שכואבות לעם האמריקאי: עיקולי בתים, מסים גבוהים, עירק, אפגניסטן, ביטוח בריאות ועוד נושאים קריטיים אחרים ועל כל נושא הוא נתן פתרון (לא ממש נכנס לעומק, כמו מהיכן לממן את הדברים, אבל נתן משהו שנשמע משכנע.

הקמפיין של הרפובליקנים, בהשוואה לקמפיין של הדמוקרטים, היה בדיחה אחת מהלכת, עם מועמדת שלא ידעה שאפריקה היא יבשת, שנתנה תשובות מאוד מביכות בראיונות, שמתנגדת להפלות גם אם האשה נאנסה וכתוצאה מכך נכנסה להריון. הקמפיין לא נתן שום תשובות להצעות של אובמה חוץ מלקרוא לו “סוציאליסט”. הקמפיין של אובמה השתמש רבות באינטרנט, בשעה שהקמפיין של מקיין – בקושי.

obama3

כשאדם כמו אובמה מצליח לגרום לאלפי אנשים לעמוד ולהקשיב לדבריו תחת גשם חזק (כמו בתמונה משמאל), אז מדובר במשהו מיוחד, משהו כמעט .. מיסטי. כשדבריו נשמעים נון סטופ דרך YouTube, דואר ויראלי ובעוד שיטות ולא כחלק מקמפיין יזום ויראלי, אז רואים שזה משהו שסוחף, ובגלים, את כולם.

האם אובמה יצליח יותר מג’ורג’ בוש? סביר להניח שכן. כל אחד יכול להצליח יותר מג’ורג’ בוש. זה לא כזה קשה. האם הוא יצליח להוציא את אמריקה מהבוץ? סביר להניח שכן. האם הוא יצליח להוציא את החיילים מעירק? (נקווה שהוא לא יעתיק את הנסיגה שלנו מלבנון) יש מצב. האם הוא יהיה פופולרי כמו עכשיו למשך זמן רב? שאלה טובה, איש אינו יודע.

האם פה בארץ ילמדו מהקפיין של אובמה משהו? סביר להניח שלא. הבלוג של ביבי העתיק בגסות את העיצוב של אובמה כמעט 1 ל-1, אבל קמפיינים חיוביים? בארץ? אין מצב! פה הקמפיינים מבוססים הפחדות, ועוד הפחדות, המון שחור ולבן, המון תופים, ופה ושם מעט הומור. רק זה (כך אומרים הפרסומאים) מזיז לישראלי, ואם לשפוט מפתיחת מסעות התעמולה של המפלגות השונות, זה בדיוק מה שקורה כאן.

מי שעקב פה בארץ אחרי טוקבקים באתרי חדשות, לא היה יכול לפספס את התועבה שרוכשים טוקבקיסטים רבים לאובמה, במיוחד בגלל שמו האמצעי (חוסיין). שום מאמרים ושום וידאו קליפים לא עזרו לישראלים רבים להבין כי אובמה הוא נוצרי ולא מוסלמי וכי מעולם הוא לא היה מוסלמי. היתה פה חיבה רבה למקיין, למרות שלא היה ממש מה לחבב. מקיין הצביע 92% בהצבעות לדברים שבוש הציע, ובוש, מי ששכח, הוא והנהגתו מי שהציע בחירות דמוקרטיות בעזה (שהחמאס בהן עלה לשלטון ומאז אכלנו מזה המון מרורים), הוא זה שלחץ על הרבה דברים גם כלפי ישראל וגם כלפי העולם עם הצעות שונות שהיו מוטעות מהשורש. אז 8 שנים העולם אכל אותה מבוש ורבים לא רוצים המשך של זה, מדוע לא לראות מה הצד השני מציע? מדוע השנאה הזו כלפי אובמה? שאלה טובה.

Print Friendly, PDF & Email