רק שמור אותי מאוהביי

image

לאחרונה הופיעה ידיעה בעיתונות (YNET, הארץ) כי נשיא ארה”ב ג’ורג’ בוש שלח מכתב “סודי” לנשיא אסד ובו הוא מציע דיל ממש “סוף עונה”: ותר על קשריך עם אירן, ותקבל את הגולן.

אפשר לראות במסיבות עיתונאים רבות שמראיינים פוליטיקאים בכירים, כי בכל פעם ששואלים אותם מה דעתם על ישראל, התשובה האוטומטית שאנחנו האיזראליז “Are our best allies in the region”. אנחנו וארה”ב? ממש סחבקים שאוכלים מאותו מסטינג..

רק מתברר שבוש לוקח את הסחבקיה הזו והקשר הטוב בינינו למקומות… איך לאמר בעדינות.. שהוא לא יכול לקחת.

 

מי בדיוק נותן לבוש את הגושפנקא להציע לאסד את הגולן? הרי כל עניין הירידה מהגולן היא עניין ישראלי נטו, ולבוש אין שום זכות להתערב בהחלטות הפנימיות של המדינה הזו. נכון, אנחנו רגילים שהדוד סם שנותן לנו כל שנה כמה מיליארדים מתערב פה באופן בוטה עם כל מיני הסכמי שלום שקונדוליזה כל פעם קופצת לצרוח על המשתתפים בו…

אבל מכאן ועד להתערב בבוטות בהחלטה שאזרחי ישראל צריכים לעשות לבד ולהבטיח לאסד את הגולן? מאיפה לבוש החוצפה הזו? ואם אסד היה מסכים, מי מבטיח למר בוש שהעם פה יסכים בכלל לדבר כזה?

אם אלו הם “אוהביי”, אז אולי באמת השיר של מרגול צודק: “רק שמור אותי מאוהביי, ומשונאיי אשמר בעצמי”

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות בנושא “רק שמור אותי מאוהביי

  1. חץ יקירי, אתה יכול בזאת להציע למי שאתה רוצה את כל רכושי על אדמות, הדומיינים ששייכים לי, הבגדים שעל עורי, ואף  למכור אותי לעבדות. תעשה חיים. רק אל תשכח שבסופו של דבר, זה לא ממש משנה. אני זה שאצטרך לתת את הדברים האלה. זה בדיוק מה שבוש עושה. הוא מציג לסורים הצעה בה ישראל, בין השאר, מוותרת על שטחי הגולן (או שטחים בגולן), ושואל מה הם מציעים בתמורה. הוא לא ויתר על הגולן, כי ממילא זה לא בכוחו.
    למעשה, מדובר בטקטיקה די מקובלת של משא ומתן באמצעות מתווך. אני בכלל לא מדבר על מדינות. אני בא ליוסי ואומר לו: "מה היית מוכן לתת בשביל לקבל 100 שקל מחיים?" – ואחר כך הולך לחיים ושואל אותו "מה היית רוצה לקבל מיוסי תמורת 100 שקל?". שני הצדדים נעזרים במתווך, כדי לקבל מושג מה השני רוצה, ובסופו של דבר להגיע להסכם ביניהם. זה לא תמיד עובד (אני לא בטוח שלמישהו מהצדדים יש עניין מיוחד בשלום או בשיטחי הגולן), אבל זו טקטיקה והיא לגיטימית למדי.

  2. גורו ידידי,
    למיטב ידיעתי, דווקא ארה"ב היתה נגד המו"מ עם סוריה בזמנו ומי שלקחה על עצמה את תפקיד המתווכת היא טורקיה. הטקטיקה הזו אולי לגטימית, אבל מי הסמיך את נשיא ארה"ב לנסות לתווך? אצלנו בארץ אף אחד לא אישר בעיתונות שהיתה פניה שארה"ב לאחרונה התבקשה לשמש כמתווכת בינינו לבין סוריה.

סגור לתגובות.