אוגוסט פינגווין, מיקרוסופט, קהילה עצבנית

בעוד יומיים יערך אוגוסט פינגווין, המפגש נערך על מנת לשמוע הרצאות על נושאים שונים הקשורים ללינוקס וקוד פתוח, וגם לפגוש את הפנים מאחורי השמות שברשימות התפוצה, המיילים וכו'. זהו אירוע שב"ד נערך אחת לשנה.

השנה, אחת המממנות הראשיות של הכנס היא .. מיקרוסופט, והקהילה כמרקחה! בהתחלה קראתי את זה אצל עירא, אחר כך קראתי את זה ב-Lin Magazine והיו גם התייחסויות של בלוגרים אחרים פה ושם לנושא. נראה כי הרבה מאוד מהקהילה עצבניים על חסות כזו ורבים משווים את החסות הזו פשוט כמו להיכנס למיטת חוליים. אתם מוזמנים לקרוא את הטוקבקים גם אצל עירא וגם ב-Lin Magazine.

לא האמנתי שאמצע את עצמי במצב הזה, אבל הנה, אני הולך להגן דווקא על מיקרוסופט (ולא, אף אחד לא משלם לי על כך, וכן, אני עושה את זה בזמן שאני מחפש עבודה. אולי יאהבו אותי פחות בקהילה אבל מישהו צריך לאמר את האמת הפשוטה!)

זה לא סוד שמיקרוסופט היתה נגד לינוקס בכלל וקוד פתוח (במיוחד תחת רשיון GPL) בפרט מאז ומתמיד. ביל גייטס קרא לרשיון GPL "סרטן", סטיב באלמר בהזדמנויות אינספור תקף את עניין ה-LINUX מכל צד אפשרי, וגם היו איומים על תביעות על הפרת פטנטים מצד מיקרוסופט (משהו שנפל בסוף). מיקרוסופט פרסמה מודעות ענק באינטרנט ובמדיה הרגילה נגד LINUX בכל מיני צורות, בין אם זה בהשוואות של שרתי מיקרוסופט מול שרתי LINUX שונים (Samba, Apache וכו'), בין אם זה בהצהרות "חברת XYZ בחרה ב-Windows Server 2003 ולא ב-LINUX" ובהרבה פרסומים אחרים. מיקרוסופט גם הערימה קשיים בכל הנוגע להתממשקות בין מערכות Windows ל-Linux ע"י הסתרת חומרים, אי פרסום קוד API בחלק מהמקרים ועוד ועוד. בקיצור – מיקרוסופט מול LINUX תמיד היו יריבות.

בשנה וחצי האחרונות דברים התחילו להשתנות. מיקרוסופט חטפה קנס מדהים של 1.35 מיליארד דולר מהנציבות האירופאית, ורק אז נפל למישהו במיקרוסופט האסימון: אולי בכל זאת כדאי לחשוב קצת יותר לגבי החבר'ה עם ה-LINUX. כמובן שבחברת ענק כמו מיקרוסופט דברים זזים מאוד לאט ועם המון התנגדויות, וכך בדיוק קרה לגבי מסמכים שמיקרוסופט היתה צריכה לפרסם על מנת לאפשר לצד שלישי לבנות תוכנות משלימות. מיקרוסופט ביקשה סכומי עתק על רשיונות לפטנטים וכל מימוש. לאחר מכן הם התחילו לרדת במחיר ולבסוף אפשרו שימוש ללא תשלום למוצרים לא מסחריים ורק אחר כך שימוש ללא תשלום במוצרים מבוססים קוד פתוח.

לפני קצת יותר משנה הקימו במיקרוסופט את Port 25 שזה בעצם מעין "מעבדה" במיקרוסופט בחטיבת השרתים שאמורה לחקור ולראות מה אפשרי מבחינת מיקרוסופט לעשות עם קוד פתוח וכיצד אפשר "לרתום" את הקוד הפתוח גם לצד של מיקרוסופט וגם לצד של מפתחים אחרים בעולם. את המעבדה הזו היום מנהל בחור בשם סם ראמג'י. בהתחלה הושכרו בסביבות 12 איש כדי לבחון איך LINUX עובד מול שרתי מיקרוסופט, ולאט לאט מיקרוסופט החלו לתרום פה ושם טלאים לתוכנות קוד פתוח על מנת שיעבדו עם שרותים של מיקרוסופט. פה טלאי ל-PIDGIN, שם טלאי ל-SAMBA.

כיום מועסקים באותו port 25 בסביבות 115 איש ומיקרוסופט לאט לאט מתחילים להכיר יותר את הקהילה ואיך "דברים זזים". לאחרונה מיקרוסופט נהייתה מממנת פלטיניום ל-קרן APACHE (שזה אומר שהם צריכים לשלם 100,000 דולר בשנה לקרן) והתחייבות של מיקרוסופט כדי לעשות הכל על מנת להריץ את APACHE בצורה הכי טובה על שרתי מיקרוסופט, לא פחות מ-IIS. במקביל מיקרוסופט עבדה עם ZEND על מנת לאפשר ליישומי PHP לרוץ באופן הכי טוב על שרתי מיקרוסופט והם גם תרמו קוד ותיקונים ל-PHP על מנת שירוץ כך, כולל תמיכה ב-ADODB. הם גם פיתוח דרייבר "טבעי" ל-PHP על מנת שידע לרוץ יותר טוב מול שרתי מיקרוסופט SQL.

מיקרוסופט במקביל הכריזה כי ישנם 3000 פרוייקטים בקוד פתוח ב-codeplex (שזה בעצם המתחרה ל-SourceForge). אלו דברים שגם מפתחים עצמאיים וגם עובדי מיקרוסופט מפתחים בקוד פתוח שכל אחד יכול לבוא, להוריד, לקמפל, להריץ, לשנות וכו'.

אני יכול להמשיך על עוד ועוד חדשות ממיקרוסופט בקשר להתייחסות, שימוש ותרומה של קוד פתוח אבל אני חושב שהנקודה מספיק מובהרת.

האם מיקרוסופט תפתח אי פעם את הקוד של Windows כלשהו או אפליקציה כלשהי? אני מאמין שלא. האם מיקרוסופט תמשיך להתחרות ב-LINUX? אני מאמין שבהחלט כן, אבל מיקרוסופט לאט לאט "נכנסים" יותר לעניין של קוד פתוח. הם מתחילים להבין את היתרונות הגלומים בקוד פתוח והם מנסים לעשות מה שהם תמיד ניסו לעשות: למכור מוצרים שלהם, ואם קוד פתוח שרץ על WINDOWS ימכור עוד ועוד Windows Server ושרתי אפליקציה אחרים אז בכיף! למכור! אז מבחינתם אם אנשים רוצים לכתוב קוד פתוח אז זה מצוין, רק אם לא אכפת לך, במקום לעשות את זה על LINUX, תעשה את זה על מיקרוסופט.

השאלה הגדולה פה היא האם קהילת הלינוקס והקוד הפתוח בארץ בוגרת, או ילדותית? האם רק האידיאולוגיה שולטת או שיש גם אוזן קשבת ורצון להבין שגם מיקרוסופט רוצים להיכנס לכל העניין של הקוד הפתוח? אין סיכוי שמיקרוסופט אי פעם תיהפך ל-DEBIAN או ה-RED HAT הבאה, אבל יש בהחלט רצון שלהם להתקדם ולהשתלב בקהילה: הם מגישים את הרשיונות שלהם לאישור של ה-OSI, הם מוכנים לקבל את רשיון ה-LGPL, וצעדים שבמיקרוסופט עצמה לא חשבו לעשות (כמו לתת רשיון יותר פתוח מהבדיחה שנקראת "Shared Source"), בסוף נעשו, ואני מאמין שעוד צעדים יעשו.

אז בקשר לאוגוסט פינגווין: מיקרוסופט רוצה לממן? בבקשה. מישהו מטעם מיקרוסופט רוצה להרצות בכנס? אפשר לבקש לראות על מה מדובר, ואם המרצה רוצה לדבר על קוד פתוח בסביבת Windows אז מדוע לא? הרי בסופו של דבר אם מאן דהוא יכתוב תוכנית מגה-פופולרית בקוד פתוח על Windows, מישהו כבר ימצא איך לעשות לה porting ל-Linux במיוחד שהקוד פתוח.

לסיכום: כדאי לזכור, מיקרוסופט היא חברת ענק שזזה לאט ובהססנות ועם המון חשדנות. אם קהילת הקוד הפתוח תושיט יד, תהיה במיקרוסופט מספיק היענות גם להושיט יד ולהתקדם ומי שרוצה לראות את הדברים קורים, שיציץ בתהליך התפתחות הדפדפנים: רק אחרי שמיקרוסופט "אכלה אותה" מול Firefox, הם התחילו יותר להקשיב ויותר לממש סטנדרטים פתוחים באקספלורר 7 ו-8.

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “אוגוסט פינגווין, מיקרוסופט, קהילה עצבנית

  1. חץ, תודה על הסקירה המקיפה למדי. אני חושב שזה מדהים לראות כמה שהיחס של מיקרוסופט משתנה. נכון שהם עדיין רחוקים מלהיות צדיקים, אבל דווקא כשיש תנועה לכיוון הנכון, טוב להתייחס לזה באופן ענייני ומשוחרר מדעות קדומות.

סגור לתגובות.