מיקרוסופט, "ניסוי מוהאבי" וניסוי עצמי

מיקרוסופט יצאה בקמפיין חדש לויסטה, חלק מהמפיין הוא "ניסוי מוהאבי". הניסוי מדבר על כך שאם יראו לאנשים את ויסטה רק בלי השם ויסטה וידגימו להם את הגרפיקה והצלילים תחת שם קוד חדש ("מוהאבי") וכאילו מערכת הפעלה חדשה, אז אנשים כנראה ישנו את דעתם.

הניסוי הזה הוא בעצם ניסוי מאוד מטעה בגלל מס' סיבות:

 1. המערכת אינה מותקנת אצל המשתמש בבית אלא מראים לו דברים שהוכנו ונבדקו מראש.
 2. לאותו אדם אין אפשרות ממש להתנסות בדברים אלא רק לשבת ולראות.
 3. משקרים לו כאשר מציגים את VISTA בתור מערכת אחרת רק כדי "להוכיח" שכל העניין שאנשים לא VISTA זה בגלל דעות של אחרים שחלחלו לאותו אדם.

פלא שהתוצאות יוצאות שם שאנשים ממש התלהבו?

אישית, אין לי שום בעיה לקחת הפצת LINUX כלשהי, להפעיל עליה סביבות תלת מימדיות עם כל הצעצועים והאפקטים של KDE ו-COMPIZ עם אייקונים גדולים ואנימציה. מי לא יתלהב לראות את הדברים? מי לא ירצה לקחת ולהתקין? כולם ירצו, עד שהם יבינו שזה LINUX וזה לא מריץ להם את התוכנות הרגילות שהם עובדים איתם עם XP, ואז תתחיל האכזבה.

לפני מס' שבועות הלך לי הלוח אם של ה-thinkpad (תקלה שלי, לא של IBM) ומכיוון שרוב הזמן השתמשתי בו בבית, החלטתי לקנות לי מחשב פשוט עד מחיר של 3,000 ש"ח. מצאתי אחד כזה ב-SKYPC שכולל מעבד Core Duo במהירות 2.83 ג'יגהרץ, 2 ג'יגה זכרון, כרטיס מסך GeForce 8500 עם 1 ג'יגה זכרון, דיסק חצי טרה בית ולוח אם נחמד של ASUS. (המחירים פשוט ירדו לזנות. לפני שנה מערכת כזו היתה עולה 5,000-6,000 ש"ח)

כשהגעתי עם המחשב הביתה והפעלתי אותו, ראיחי שמותקנת עליו מערכת VISTA Ultimate (כולל Service Pack 1) ל-30 יום שלאחר מכן אצטרך לשלם עבור רשיון. מכיוון שהמערכת כבר היתה מותקנת עם כל הדרייברים והעדכונים, החלטתי לנסות אותה. האם היא באמת כזו גרועה?

3 שעות של משחקים עם המערכת, עם ה-Registry, עשרות פורומים ואף שיחה עם נציגי מיקרוסופט הובילו אותי למסקנה שלא מדובר בהגזמה. ויסטה באמת איטית. בהתחלה הייתי עם Aero ואח"כ ביטלתי אותו (לא ממש עשה רושם על המערכת). יש למערכת 2 ג'יגה זכרון, ואני לא התקנתי תוכנות כבדות כמו פוטושופ וכו', אלא דברים יחסית די בסיסיים, פיירפוקס, אופיס 2003 ודברים כאלו.

בסופו של דבר המערכת פשוט המשיכה להגיב באיטיות מרגיזה. כמה מרגיזה? שהאפקטים של הגרפיקה (כמו FADE) פשוט בקושי זזו!

למחרת בבוקר החלטתי שנמאס לי מהאיטיות הזו. 30 שניות אחרי ההחלטה הזו והמערכת כבר היתה בשלבי התקנה של Fedora 9 אחרי פירמוט טוטאלי של ה-VISTA. התקנתי את כל מה שהיה צריך להתקין, שמתי דרייבר של NVIDIA, גירסת KDE אחרונה, עדכונים, COMPIZ, וגם CrossOver גירסה אחרונה והנה הפלא ופלא – המערכת פשוט טסה. גרפיקה תלת מימדית? עובדת מצוין עם COMPIZ וגם במשחקים מסחריים שמשתמשים בתלת מימד. מוסיקה? מעולה. תמיכה בכל ההתקנים? יש. איטיות? נאדה, וזה כולל הרצת מספר סרטי וידאו במקביל לקימפול ליבה.. .עובד מהר עם 2 הליבות ודופק כמו שעון, בלי איטיות וזמן תגובה פנטסטי.

אז מיקרוסופט יכולים לקפוץ לי. אני לא הולך להתקין VISTA ולא הולך להמליץ לאף אחד להתקין VISTA אחרי הנסיון שהיה לי איתה. אני צריך WINDOWS? אז XP מצוין בשבילי ועושה את כל מה שאני צריך. אם אני הייתי משתתף במבחן הזה, כל מה שהייתי מבקש מנציג הוא לפתוח חלון עם פקודת CMD ופשוט הייתי קורא את 2 השורות הראשונות. אם זה VISTA, היו רואים את זה ישר למעלה, ולא חשוב כמה קשקושים גרפיים היו שמים לי. אני אישית גם הייתי מתעצבן אם הייתי מבין שעבדו עליי.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “מיקרוסופט, "ניסוי מוהאבי" וניסוי עצמי

 1. תתחדש.
  היות ויש חשש שאתה בין הרוכשים המאושרים של כרטיסי nVidia תקולים (http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/07/09/nvidia-g84-g86-bad ) כדאי שתעקוב אחר התקדמות הסיפור בדרך ל-Callback שכרגע נראה בדרך.
  אם אתה מתכוון להשתמש בוינדוז שים לב לעדכן את הדריברים למערכת לגרסה האחרונה מהיצרן (אלו יפעילו את אורור המחשב מוקדם יותר ויעלו בזמן הפעלה אך ימנעו תקלות סופניות. היות ומהות התקלה המדויקת עדיין אינה ברורה אז אני לא בטוח מה הפתרון בלינוקס אבל מעקב קפדני אחר טמפרטורת הרכיבים השונים מומלצת בחום.

 2. DOK,
  עשיתי את הבדיקות על ה-NV שלי בשיא העומס ובמצב IDLE. הכרטיס הגרפי אצלי עובד פרפקט (טפו, טפו, טפו, חמסה חמסה חמסה 🙂 )

 3. אינשאללה ימשיך ככה אבל למיטב הבנתי את המקרה שרב הנסתר בו על הגלוי אז מדובר בפגם ביצור שמביא לחשיפת יתר להתחממות.
  אם הכרטיס שלך מאפשר לבצע ניתור לטמפרטורה שלו אני ממליץ בחום שתעשה זאת (אני עדיין חי בעולם הפרימיטיבי בו אין אפשרות לביצוע ניתור לטמפרטורת הכרטיס הגרפי אבל אני משער שבחומרה חדישה יש אפשרויות כאלו)

סגור לתגובות.