ההזדמנות המפוספסת של AMD

אני לא יודע כמה מזל יש ל-AMD, אבל כשזה מגיע לתיזמון, לא נראה לי שהם משהו.

כל מי שעוקב אחרי מכירות מחשבים וסוגי מחשבים, יראה ש-ASUS הפתיעה לחלוטין את השוק עם ה-EEE שלהם. למתחרים לקח זמן לצאת מההלם ("קצת" זה אנדרסטייטמנט! לקח להם כמה חודשים רק להתעורר, עוד לא לתכנן תשובה), ועכשיו כמעט כולם יוצאים עם מוצרים מתחרים ב-EEE (טוב, כמעט כולם, חוץ מ-Apple).

intel-atom-2 אינטל, שעבדה כבר על מעבד שיצרוך מעט חשמל (2.5 וואט גג, רק שה-North Bridge הענתיקה גונב עוד 6 וואט), גם הופתעה לחלוטין מההצלחה של ה-EEE והיא החליטה שמעבד ה-ATOM יתאים מאוד למחשבים המוזרים האלו (הם קוראים להם "nettops" או "netbooks"). הכל טוב ויפה, רק שלאינטל לוקח זמן להוציא מעבד חדש לחלוטין, ובגלל ההצלחה של ה-EEE ודרישת היצרנים למעבדים כאילו, אינטל בבעיה. לא בעיה של ייצור מעבדים כמו בעיה של "limited testing facilities" (כך אינטל בעצמה מצהירה).

AMD הכריזה אתמול לעומת זאת, על מעבד בכינוי bobcat שיהיה מעבד שיצרוך 8 וואט גג, הוא יהיה 64 ביט, הגירסה הראשונית תהיה במהירות 1 ג'יגה-הרץ, מטמון L1 עם 128K, מטמון L2 עם 256K והוא יתמוך ב-DDR2, וגם יתמוך ב-HyperTransport במהירות 800 מגהרץ. רק מה? ההכרזה תהיה רק בנובמבר, עוד לא יהיה צ'יפ שייוצר מאסיבית ליצרני המחשבים, אלא רק ההכרזה.

אותי זה קצת מחרפן: יש פה הזדמנות מעולה ל-AMD להכות במתחרה הגדולה! לא צריך את ה-64 ביט כי אלו מחשבים פשוטים שאנשים לא ממש מצפים להריץ עליהם מערכות הפעלה 64 ביט. כל מה שצריך זה פשוט לקחת מעבד כמו TURION של AMD, ולהתחיל "לחתוך" דברים החוצה ממנו. פחות CACHE, פחות חיבוריות, ואפשר גם לשלב מחטיבת ATI איזה מעבד גרפי פשוט שיתן להריץ וידאו וגרפיקה טובה (יחסית), כלומר אין פה ממש צורך לשבת להמציא דברים מ-0, אלא פשוט לקחת טכנולוגיות קיימות ולקצץ בדברים ואז לשלב, ואלו דברים ש-AMD יודעים לעשות ועשו בעבר.

רק אלוהים יודע למה הם מחכים ומדוע שוב הם נותנים לאינטל יתרון כזה ענק.

טוני סמית' מ-The Register כתב על כך עוד מס' דברים (כאן), מומלץ לקרוא.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “ההזדמנות המפוספסת של AMD

 1. ל-AMD יש את התשובה תחת היד – קוראים לה geode.
  מכשירים דוגמת ה-EEE לא מתאימים ולא מספקים תשובה למשימות עתירות משאבים ובמקום בו כל שנדרש הם ביצועים סבירים+ ל-geode יש את הפתרון ארוז עם נתוני צריכת חשמל מצויינים.
  מי שלעניות דעתי הם המפספסים הגדולים ביותר בתחום הם VIA שכבר שנים מציעים מעבדים עם נתונים מצויינים לקטגוריה זו (עוד לפני שהומצאה בכלל) בכל האמור בביצועים לוואט ומחיר.

 2. הבעיה של VIA זה שהמעבדים מאוד מאוד איטיים. קח לדוגמא את ה-Mini Note של HP. המעבד של VIA שבפנים לא רק שעושה רעש ומוציא חום רציני, אלא שהוא פשוט איטי בטירוף בגירסה ששמו שם (ועוד המפגרים שמו על זה VISTA!).

  המעבד החדש של VIA (כמדומני שמו NANO), זה כבר סיפור מעניין. אני מחכה לראות תוצאות ביצועים שלו ועם איזה הספק מתח הוא לוקח.

 3. ה-C7 מספק בגרסאות שונות מהירות שאינה נופלת מזו של הסלרון שב-EEE תמורת הספק נמוך יותר.
  ה-Mini Note הוא אכן סוג של פספוס אבל האחראית היחידה לכך היא HP שבחרה במערכת הפעלה תמוהה ומוזרה.
  חלק די גדול מהחוכמה של מוצרים מוצלחים בקטגוריה החדשה (ובעצם בכלל) טמון בשילוב נבון של החומרה עם תכנות שהולמות אותה מבחינת צריכת משאבים.
  אם לא היינו מתכתבים כאן בעברית אז הייתי מעז להאיר את הבחירה להכניס אופן אופיס למכשירים בקטגוריה זו כמוזרה (לרוע המזל רוב החלופות האחרות לאופיס סובלות מבעיות כיווניות משמעותיות).

 4. ל-AMD אין שום יכולת להציע כיום שום מעבד עם performance/watt כמו האטום.
  ה-Geode איטי בטרוף (הרבה יותר מה-via) ושום ניתוח לא יוריד את ה-turion לכוון של צריכת ההספק של האטום. יש צורך לזכור שהמעבד הנ"ל הוא בסך מעבד דסקטופ במתח ותדר מונמכים.

  האטום מבוסס על ארכיטקטורה חדשה לגמרי מוכוונת הספק, וכולל שליטה על כיבוי השעון ברמה של תתי יחידות במעבד. הוספת מודים כמו C6 משפרת עוד יותר את צריכת ההספק.

  נקודת התורפה של האטום היא הצ'יפסט הנוכחי הדפוק.

 5. הנה זה בא…
  http://arstechnica.com/reviews/hardware/atom-nano-review.ars
  השוואה של ננו לאטום.
  תקציר:
  – הננו אוכל את האטום מבחינת ביצועי מעבד.
  – האטום מספק יחס עדיף של ביצועים לוואט אבל לוח האם של אינטל מחרב את מסיבת החיסכון באנרגיה כך שהחבילה של ויה משתווה לזו של אינטל ביחס ביצועים לוואט (עדיפה בצורה משמעותית במצבי idle).
  – הננו מצידו סובל משילוב עם GPU חלוש ביחס לאינטל.

  שורה תחתונה מבחינתי – הננו נראה עדיף עבור מחשבים אולטרה-ניידים

 6. דרך אגב – אודי על איזה geode אתה מדבר? (הם באים במגוון מהירויות הולך וגדל)

 7. במאמר ב-Ynet שוקי גלילי מפנה היום אל השוואה שערכו ב-Tom's Hardware בין Athlon 64 2000+ ובין ה-Atom 230.
  כמו בהשוואה מול הננו גם הפעם Intel סובלים מצריכת אנרגיה נוראית של הפלטפורמה שפשוט מאיינת את כל יתרונות צריכת החשמל של המעבד.
  משמח לראות את התחרות הצפופה וטוב לגלות שהפלטפורמות כבר אינן "מעגל שתומך במעבד" אלא מרכז העניינים עצמו אבל אינטל חייבים להציג פלטפורמה שתהלום את השוק אליו פונים המעבדים החסכוניים כי התוצאות כרגע לא נראות כל כך טוב (בלשון המעטה)

סגור לתגובות.