והפעם: iPhone, ריבוי משימות, ותמיהות

iphone3g ביום ו' אפל התחילה למכור את מכשיר ה-iPhone דור 3 למכירה בחו"ל אצל ספקי הסלולר (כמובן שאצלנו עדיין לא) והחלטתי להציץ קצת במערכת שלו. אחרי הכל, אפל טוענים שהגירסה הנוכחית יכולה לפעול יותר שעות מהמתחרים במצב של דור 3.

הסקירות של וולט מוסברג על האייפון וסקירות אחרות הראו שבקשר לסוללה, אין ממש לאפל מה להתגאות. חלק מהסוקרים הצליחו להעביר יום עבודה שלם בלי שהסוללה (שכמובן במקרה של APPLE לא ניתנת להחלפה!) תתרוקן, וחלק הגיעו למצב שבאמצע היום הם היו צריכים לחבר את המכשיר לטעינה כי הסוללה הסתיימה.

אחד ממנהלי הפיתוח ב-APPLE טען שהם השיגו חסכון משמעותי ב-IPHONE כי הם ביטלו את עניין הריבוי משימות. בהתחלה הוא הציג תמונה של Task Manager ב-Windows Mobile (שזה באמת היה נראה מגוחך.. אם אדם לא יודע מהם שמות התוכנות זה יראה לו ג'יבריש והוא עלול גם "להרוג" את תוכנת קבלת השיחות.). הוא גם טען שאין צורך בריבוי משימות (מיד אסביר).

התירוצים האלו נשמעו לי מוזרים ולכן החלטתי לעשות ניסוי פשוט. יש לי טלפון נוקיה E61, והחלטתי שבמשך שבוע שלם ירוצו בו 6 אפליקציות במקביל ואני לא אסגור תוכנות אלא אשתמש ביכולות של הנוקיה כדי לעשות switch לחזור למצב הרגיל מבלי "להרוג" את האפליקציות הפתחות, וכל זאת כדי לראות האם הסוללה תיגמר יותר מוקדם.

שבוע חלף והתוצאה שראיתי היא חד משמעית: אין שום הבדלים. אם הייתי ב-11 בלילה רואה 4 (מתוך 5) קווים, גם עכשיו אני רואה 4 מתוך 5 קווים, ובכל התוכנות שהשארתי פתוחות השתמשתי, בין אם זה היה IM, בין אם זה דפדוף WAP, אופרה מיני, לוח פגישות, פנקס, אנשי קשר, ולפעמים היסטוריה של שיחות.

אז מה קורה אם לדוגמא מישהו ישלח אליך הודעה דרך תוכנת IM כלשהי (שמשום מה APPLE לא כוללים הפעם)? אה, שאלה טובה ול-APPLE יש פתרון מיוחד: שרת שמותקן אצל הספק הסלולרי שלך יעביר מעין "הודעה" לאייפון שלך עם תוכן של ההודעה לאפליקציה, כך שאם תרצה לקבל את ההודעה, תצטרך שהאפליקציה תיפתח, תקבל את ההודעה ותגיב, ולאחר מכן התוכנה צריכה להיסגר אם לדוגמא קיבלת שיחת טלפון באייפון.

כלומר המצב ללא הריבוי הוא משהו כזה: נניח שאתה גולש להנאתך בטלפון כאשר מתקבלת לה שיחה. אם תענה, הדפדפן יסגר. אין לך אפשרות לעשות SWITCH לטלפון, לשוחח ולחזור לדפדפן לאותה נקודה שהיית בה, אלא האפשרות היחידה שלך בעצם היא שאתה תעבור לשיחה והאייפון יסיים את הגלישה שלך.

מה אם היית באמצע הורדת קובץ חשוב? שיחה דרך Meebo או כל שרות IM והתקבלה שיחה? ביי ביי לשיחת ה-IM שלך. הטקסט ישמר (אם השרות תומך בכך), אך האפליקציה תיסגר בזמן שאתה עובר לשוחח. כותב מייל חשוב? אם התוכנה לא יודעת לשמור מיידית טיוטה, הלך הטקסט שכתבת ברגע שאתה עובר לשיחה.

למה? כי אפל בטוחים ש"זה חוסך סוללה", למרות שבד"כ אפליקציות שרצות ברקע בד"כ לא ממש חונקות את המעבד והיה ניתן לקבוע "חוקים" כלשהם שבזמן הריצה ברקע התוכנה לא תדרוש מעל X אחוזים ממשאבי המערכת, אבל אפל החליטו להרוג את זה לגמרי.

ומה אם חס ושלום הטלפון שלך לא ממש נמצא עם SIM של חברה שממנה נרכש המכשיר (נניח קנית ב-EBAY יד שניה), או שאתה לא נמצא בחבילת גלישה של אייפון אצל הספק הסלולרי שלך? עכשיו "תיענש" כפול: לא תקבל שום הודעה מאפליקציות רשת כמו IM (שתומכות אייפון) ואחרות, וכמובן לא יהיה לך Visual Voice Mail.

נוקיה עושים זאת בפשטות בכל סדרת ה-60 שלהם, והחלפת משימות בנוקיה זה עניין של לחיצה ארוכה על כפתור ובחירת האפליקציה שרצה (כולן מופיעות עם אייקון ושם התוכנה) עם החיצים. מדוע אפל לא יכלו לשלב זאת?

אייפון מכשיר מאוד נחמד, אבל אני לא מעוניין לסגור את האפליקציות שאני משתמש ברגע זה רק בגלל שקיבלתי שיחה! יש באייפון מעבד מודרני ומספיק זכרון בכדי להתמודד יפה מאוד עם ריבוי משימות ובניגוד להצהרת אפל, אני ממש לא רואה איך ריבוי משימות מרוקן את הסוללה. בשבילי ריבוי משימות זה דבר מאוד חשוב, ואם אפל לא רוצים לתת לי את זה (אלא דרך שרות צולע לחלוטין) אני מעדיף להיות עם נוקיה מאשר עם אייפון.

Print Friendly, PDF & Email

12 תגובות בנושא “והפעם: iPhone, ריבוי משימות, ותמיהות

 1. אני חייב שלא להסכים איתך,
  יש לי אייפון מהיום שהוא יצא לפני זה היה לי נוקיה עם S60, וההבדל הוא משמעותי ביותר.

  מערכת ההפעלה בנוקיה הייתה איטית ביותר ונתקעה ללא הפסקה (בעיקר כשהשתמשתי בתוכנות ברקע) בעוד שבאייפון לא חוויתי איטיות יוצאת דופן.

  אייפון פרוץ מאפשר להריץ כמה תהליכים ברקע כידוע ומניסיוני בהחלט יש הבדל בזמן הסוללה כאשר מריצים תוכנות נוספות ברקע – אתה לא רואה איך? זה פשוט מאוד. מעבד צריך לעבוד טיפה יותר – נצרכת יותר אנרגיה. חד וחלק אין שאלה אפילו.

  בסופו של דבר הכל תלוי בסוג החוויה שאתה מעוניין בה בזמן השימוש בטלפון:
  אני מעוניין במכשיר שיהיה נוח ויציב, מהיר ותגובתי (המצאתי מילה? 🙂 ולא כלכך מעניין אותי נושא ריבוי התהליכים אם יש פתרון יחסית שקוף מבחינתי.
  למרות שיש מצב שאם ה-Neo FreeRunner לא היה כלכך מכוער הייתי משתמש בו.

 2. About switching applications on Nokia S60 – which button should be pressed for long in order to switch between applications on Nokia 6280?

  I just started using mobile Internet in earnest (Opera Mini, GMail for Mobile) and don't know how to switch away from those applications without closing them.

  Thanks.

 3. חזי,
  בוא נבהיר כמה דברים:
  1. כן, סידרה 60 של נוקיה יש לה איטיות מעצבנת בהחלט. מסכים איתך לחלוטין בזה.
  2. כן, באייפון פרוץ ניתן לעבור בין משימות. אחרי הכל, זה OS-X, אבל על מה שאני התייחסתי, זה החוסר ממשק של APPLE בגירסה 2.0 של הקושחה, בה אפל אוסרים על מפתחים להשתמש ביכולות TASK SWITCHING ובפירוש מודיעים שבמקום SWITCHING, התוכנה תיסגר. אני בטוח שעל זה גם אפשר יהיה למצוא כל מיני פרצות שיאפשרו את ה-SWITCHING, אבל לא במובן הרשמי.
  3. אני לא יודע לגביך, אבל אצלי פתוח Opera Mini וגם Gmail Mobile תמיד (לא סוגר אותם) ובכל זאת צריכת הסוללה אצלי לא ממש השתנתה.
  4. התהליך לא כל כך "שקוף". שקוף אולי שיסגר התוכנה ולך זה לא יהיה אכפת, אבל לי אכפת בהחלט אם התוכנה תיסגר בדיוק באמצע קריאת דף חשוב בגלל שיחת טלפון, במיוחד אם האתר הוא AJAX ולא נותן URL FRIENDLY.

 4. הי חץ
  אני רוצה לקנות את המכשיר הזה
  אחי המליץ לי
  השאלה היא אם למי שלא ממש מעורה בתחום המחשבים-האם יש לזה הרבה באגים?
  יחסית לפלאפון רגיל
  אני מודה שהבנתי את רוב המאמר חוץ משמות התוכנות באנגלית ולכן אני צריכה הבהרה
  תודה

 5. Moran – I just read that there were troubles in activation of the new iPhone. If you really must have it (my main issue with it is the lack of proper keyboard) then I'd suggest you wait a few months and see where it goes.

 6. Hetz – about task switching – I just tried pressing and holding the "Menu" on Opera Mini on the 6280 and it doesn't bring up any task manager – just the normal Opera Mini menu.

 7. עמוס,
  אני חושב שלא מדובר על ללחוץ על המקש השמאלי של התפריט אלא על הג'ויסטיק עצמו באמצע למשך מס' שניות.

 8. Hetz,

  Thanks. I tried that too doesn't do anything different from a short press.

  Any other ideas?

 9. BTW – I just found that the 6280 is actually a Series 40 phone (N95 is Series 60). Thanks for the advice…

 10. חץ, ראשית נשמע לי תמוה שסוגרים כל פעם את האפליקציה. יותר מתקבל על הדעת ששולחים אותה "לישון". רכיב הscheduler בקרנל היוניקסי יודע יפה מאוד לא לבזבז זמן על פרוססים שלא צריכים יחס, ופרוסס שנמצא בזכרון לא זולל אנרגיה אם איננו מתשמש במעבד. אני בטוח שגם בנוקיה למרות שסימביאן אולי עובד בשיטות אחרות לגמרי.

  מעבר לכך, איך אתה מסיק מהתנהגוד סימביאן ישן על התנהגות OSX חדש? זה םשוט מדהים. זה כמו לנהוג בג'יפ סופה ואז לרוץ ולספר פה כמה טויוטה פריוס זה אוטו מחורבן בלי שראית אחד בעיניים או נהגת עליו.

 11. עירא,
  ניסיתי להדגים שאם בנוקיה זה אפשרי, אז על OS X‏ זה אמור להיות בהחלט אפשרי.
  ואגב, הוא לא "מרדים" את האפליקציות, הוא סוגר אותם.
  הייתי מצפה מ-אפל לפחות לתת את אפשרות ריבוי המשימות כאופציה תחת תפריט חסכון-בחשמל.

סגור לתגובות.