התייחסות למס' נקודות "פופולריות" בביצת הבלוגים

סוף סוף יצא לי קצת לקרוא בלוגים של אחרים השבוע, ואני מעוניין להתייחס לכמה נקודות שהועלו אצל אחרים.

niki יהונתן כתב על איום החרם החרדי על יוניליוור (ולא "יוניליבר", אגב) שהחליטו להקפיץ לארץ את ניקי בלוצ'י, או איך שהיא נקראת "The Topless DJ" שהגימיק שלה הוא לתקלט "ללא לבוש עליון" (זה לא ממש נכון, אגב, תסתכלו בתמונה). יוניליוור הביאו אותה כחלק מקמפיין קידום המכירות של הדיאודורנט AXE.

יוניליוור הם גם אחד היבואנים והיצרנים הגדולים בארץ של אוכל כשר, והחדשות לגבי הופעתה של ניקי מאוד עצבנו את החרדים וכמובן שבעקבות העצבים, מגיעים האיומים "לבטל את הכשרות" (מבחינה הלכתית אגב, אין שום קשר טכני בין הלכות כשרות לבין מופעי יחצנו"ת). יוניליוור עשו טריק מאוד מעניין: לא ביטלו את המסיבה, ורק לאחר מס' ימים פרסמו "התנצלות" שבה הם מצהירים כי הם "ישתדלו להיות יותר זהירים בעתיד". זו התנצלות הכי חלבית שקראתי כבר זמן רב..

אם אני צרכן גדול (כמו החרדים) אני יכול לקבוע לי את הפרמטרים שלפיהם אחליט אם אני קונה מחברה X או Y את המוצרים שלי. אם החברה מחליטה שלא לעמוד בפרמטרים שלי, אני יכול לפנות לשכן, וכך זה תמיד היה בשוק החופשי. הבעיה מתחילה מתי שהצד השני ש"נפגע" שותק, ואני יכול להמשיך ולקבוע פרמטרים שגם יכולים לפגוע בבחירות של הצד השני ובעצם מפר איזה שהוא סטטוס קוו.

זה לא סוד שהחרדים כבר מזמן החלו לקבוע לחברות מי ומה יהיה בקמפניים הפרסומיים, ועוד דברים שפוגעים בחילונים ובבחירה החופשית שלהם, מהסיבה הפשוטה: כי הם יכולים. "רוצים שוק חופשי? נראה לכם מהו שוק חופשי", ואין צד שני שיבלום או יתנגד לדברים.

קחו דוגמא פשוטה: אם מחר חברת X תצא בקמפיין ענק עם פרסומות הכוללות דוגמניות בלבוש משובב, החברה עלולה לאבד את הכשרות שלה בגלל הפרסום למרות שאין שום שינוי בפס היצור, ואותם עובדי חברה בדיוק מקיימים את תהליך הייצור טרום הפרסום. למה לאבד? כי החרדים לא אוהבים את הפרסום החדש.

האם יהיו פה הפגנות ענק התומכות בחברה והתנהגותה ובעצם תהווה כמשקל נגד למה שהחרדים עושים לאותה חברה? התשובה, לפחות פה בארץ היא חד משמעית לא. החרדים פשוט מנצלים את המצב כדי להכתיב לחברות שמהם הם קונים את המוצרים מה ואיך לעשות, ואם החברות לא ירצו לעשות, אז תמיד אפשר לעשות "נו נו נו" ולאיים בהסרת הכשרות. האם ישארו לחברה אפשרויות כלשהו? לא. יש את הסיכון לאבד מאות אלפי לקוחות בגלל החלטה של החרדים ולכן חברות "מתכופפות".

פה בעצם הבעיה הגדולה של החילונים. בניגוד לחברה החרדית שיש בה כמה "ראשים" (ראש פר סקטור), החברה החילונית היא בסופו של דבר מה שאני קורא Headless. כל אדם אינדיבידואלי ואין לו שום "ראש" או מנהיג מעליו. אין אף אחד שיכול להשפיע ולהוציא את הציבור החוצה להפגין על מגוון נושאים שונים, וכאשר כבר יש הפגנות, הן קטנות מאוד (עשרות, מאות במקרה הטוב) וגם כשיש הפגנה ממש ענקית, האימפקט שלה נהרס מאוד מהר (זוכרים את ההפגנות נגד אולמרט?).

קחו את דרום קוריאה למשל. בחודש שעבר היתה קונדוליזה רייס בביקור שם והיא שכנעה את הממשל הדרום קוריאני לחדש את יבוא הבשר מארה"ב (יבוא שהופסק לפני מס' שנים עקב חשש ממחלת "הפרה המשוגעת"). מה התושבים עשו? יצאו להפגין, האם הם היו כמה מאות? לא! הם היו 15,000 איש שהפגינו, כולל התעמתות עם המשטרה, עם פצועים וכו' -ועל מה הויכוח? על בשר, משהו שכל אחד יכול להחליט אם לרכוש או לא.

עד שהציבור החילוני לא יתאגד ויפגין אכפתיות כלפי דברים שאכפתיים עבורו, מישהו אחר ינצל את המצב. אין "מרחב פתוח". תמיד יהיו גורמים שינסו לנגוס עוד ועוד ועד שאין גוף נגדי שיגרום לחברות מסחריות לחשוב פעמיים אם להיכנע לחרדים או לא, המצב ימשיך ויחמיר.

ולעניין אחר: נמרוד אבישר כתב מכתב פתוח לשר התחבורה שאול מופז לגבי העניין ש"אגד" כחברה ציבורית (הנסמכת על שולחנו של מופז) מממנת אוטובוסים "כשרים" בהנחות שניתנים לנוסעים וגם מסייעים בעצם לאפליה (נשים אחורה, גברים קדימה, חובה לבוש צנוע). אני מסכים בהחלט עם דבריו של אבישר, אבל אני תוהה לגבי משהו מסויים.

busדמיינו לעצמכם שאתם "אגד". אתם קואופרטיב תחבורה ציבורית שדואג שיהיה רווח. בא אליהם גוף ענק (כמו החרדים) ומבקש קווים לחברים של אותו גוף בתנאים מסויימים. אתה יכול לסרב, אבל תפסיד כספים כי הגוף הזה במידה ולא יקבל את תנאיו, ישמחו לקפוץ לשכנים ממול, והמתחרים לא רק יתנו הנחות מפליגות, אלא גם יתחייבו לדברים נוספים (אוטובוסים חדשים אחת לשנתיים לדוגמא, מיזוג חובה וכו' וכו'). מה אתם בתור "אגד" תעשו? תוותרו על הרווחים? או שתסכימו (בשביל הכסף) להקצות קווים "כשרים"?

"אגד" (וגם "דן", אגב) הן חברות שבראש וראשונה מעניין אותם שורת הרווח הסופית. יש בעלי מניות, יש משכורות, תחזוקת אוטובוסים ענקית וכו' וכו', ואותם לא ממש מעניין אם יש או אין אפליה ואם יש חובה או אין חובה לעלות אך ורק בלבוש צנוע.

אבל בואו ניקח צעד תאורתי פשוט: מחר השר הנכבד מקבל את הטענה לגבי אפליה, מסנן קללה (בפרסית), ומחליט שמה שהיה לא יהיה. מה "אגד" יעשו? ישמחו לבטל את הקו או לעבור למצב רגיל, רק ש"אגד" מהיכרות עם החרדים, ידעו מראש שהחרדים יעברו לגוף אחר, ו"אגד" תבקש פיצוי ממשרד התחבורה, פיצוי שמי שישלם אותו בעצם הוא … אתה, האזרח. לחרדים לא תהיה בעיה לעבור לגוף אחר שיבצע הסעות עבורם, ואם צריך, יקים גם תחנות חדשות והכל בהתאם להנחיות החרדים.

מה יצא מזה? שגם אם "אגד" תבטל את הקווים, היא תדרוש פיצוי מהממשלה, פיצוי שהאזרחים ישלמו. אם אגד תשאיר את הקווים, גם אז נמשיך לממן את הנסיעות כמו המצב היום. אין פה ממש אפשרות "לבטל" את האפליה המכוערת הזו כי אם מנהיגים קווים רגילים לחלוטין, החרדים פשוט לא יסעו בהם וחברת ההסעות תבטל את הקו מחוסר כדאיות, הואיל והחרדים ינסעו עם החברה השכנה ולא עם "אגד" (מה לעשות שבקווים אלו נוסעים החרדים ברובם, לאו דווקא חילונים).

yuli ולעניין אחרון: קראתי את הפוסט אצל שוקי על ה"חרא" שאמרה יולי תמיר לכיוונה של רונית תירוש. מה אומר ומה אדבר, אחלה "דיבור" יש ליולי.

מתי בממשלה יבינו שהיא מתאימה לניהול משרד החינוך כמו שאני מתאים לדגמן חצאיות? לא יבינו. לא רוצים להבין. ענייני הפוליטיקה כרגע חשובים, ובמיוחד לשרה תמיד שלא מקדמת שום דבר רציני למעט הטמעת אג'נדת "שלום עכשיו" ולימודי הנכבה לתלמידים הערביים (בטח, שיהיה להם את מי לשנוא שיפנימו ויגדלו. אחלה "שלום עכשיו").

זה מדהים בכל פעם לראות שכשחושבים שמישהו עם תואר רציני יכול לנהל דבר ענק כמו משרד (תמיר לחינוך, פרידמן למשפטים), כולם רואים איזה פאדיחות השרים עושים ואיזה משגים רציניים הם דופקים.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “התייחסות למס' נקודות "פופולריות" בביצת הבלוגים

 1. לגבי האיות, אני התלבטתי אבל הלכתי בסופו של דבר עם איך שהיה כתוב בשלוש כתבות (כנראה שטעיתי). אבל חוץ מזה, אני מסכים עם מה שאמרת, אפילו אם אתה לא מסכים איתי; מה לעשות…

 2. לגבי אגד אתה טועה טעות גדולה.

  בתחבורה ציבורית אין מתחרים.

  מי שמחליט להעניק רישיון הוא משרד התחבורה ובכך הוא מונע תחרות באיזור גיאוגרפי מסויים.

  כלומר או שהחרדים היו נוסעים באגד או שהיו צריכים למצוא סידור של הסעות בחינם (שלא היה מחזיק מעמד זמן רב) כי רישיון לחברה נוספת כאמור יכול להינתן רק ע"י משרד התחבורה.

 3. בתחבורה ציבורית יש בהחלט מתחרים. קפוץ לתחנה המרכזית בת"א או במפרץ בחיפה ותראה שיש בהחלט תחרות ותחרות חוקית (משרד התחבורה אישר) בין אוטובוסים לטרנזיטים שמפעילים את אותם מספרי קווים.

  דבר שני, מי דיבר על הסעות בחינם? החרדים תמיד שילמו. יש הנחות הואיל ומדובר בכמויות הרבה יותר גדולות מאשר בציבור החילוני (משפחה חרדית ממוצעת עומדת על 8 נפשות בשעה שמשפחה חילונית ממוצעת מורכבת על 4 נפשות), אז אגד נותנים הנחות, בדיוק כמו שאתה מקבל הנחות פר נסיעה שאתה רוכש כרטיסיה לדוגמא.

  אם אגד היו מוותרים על הקווים, אגד היו מפסידים, כי משפחות חרדיות נוסעות הרבה הרבה יותר בתחבורה הציבורית מאשר חילונים, ושוב, גם נוסעים בכמויות יותר גדולות (עלה לאוטובוס בני ברק ירושלים ותראה בעצמך, לדוגמא), ולכן אני בספק אם אגד ירצו להיפטר מהקווים האלו. גם עם ההנחות בנסיעות, אגד מרוויחים יפה מאוד בקווים האלו.

סגור לתגובות.