דעה: האם באמת "קול אמר לי מה לעשות" ברצח פלינר?

את הדברים הבאים אני כותב כ-דעה בלבד. אני לא פסיכיאטר, לא התייעצתי עם פסיכיאטר טרום כתיבת הדברים ואין לי ידע ענק בפסיכיאטריה. מה ש-כן, יש לי נסיון די עשיר של עשרות אנשים שדיווחו על "קולות" ושוחחתי איתם ועזרתי להם כמיטב יכולתי בעבר.

קראתי בוואלה את הכתבה שבה הרוצח מתוודה בפני אימו שרצח את עו"ד פלינר ז"ל.

אז ראשית, ברכות למשטרה שהצליחו לפענח את הרצח הזה. לפחות הרוצח יועמד למשפט בגין רציחת אותה עו"ד.

אבל כשאני קורא את הטיעון הזה של "הקול"… משהו לא "מריח" לי נכון. משהו כאן "מריח" כמו נסיון להוציא את הרוצח על אי-שפיות ואשפוז בבי"ח לחולי נפש מבלי להגיע למאסר.

כאחד ששוחח עם רבים בעבר על תופעת ה"קול" כשיש להם את אותו עניין, היו כמה נקודות משותפות לכולם:

 1. אצל כולם היתה הפרדה ברורה בין ה"קול" המוחי הרגיל שיש לכל אחד ובין אותו "קול" שהם "שומעים" או מרגישים (אצל חלק זה היה קול + ויז'ואל).
 2. איש מהפונים לא קיבל הוראות לבצע פעולות המהוות עבירות או אלימות כלשהי.
 3. רובם המוחץ התעלמו לחלוטין מתוכן הדברים של אותו "קול", והסיבה היחידה שפנו היתה כדי להבין מה זה אותו "קול", האם אפשר לעצור את זה, מה עושים עם זה, איך מתייחסים לזה וכו' וכו'.
 4. שוחחתי עם אנשים שפנו ליעוץ פסיכיאטרי וקיבלו כדורים כדי "להשתיק" את אותו "קול", אולם הם התלוננו שזה משתיק (אך לא לגמרי) את אותו "קול", אבל בדרך זה גם "משתיק" להם את היצירתיות בתחומים שונים בחייהם ו/או בעבודתם. כמובן שמעולם לא המלצתי למישהו להפסיק ליטול כדורים.
 5. כל אלו שדיווחו על קולות, לא שינו את אורח חייהם בדברים כמו עזיבת עבודה, שינוי קיצוני של התנהגות וכו'.

מבחינה טכנית, ניתן להשתיק אותו אותו "קול" ב-2 שיטות ידועות: האחת היא בהיפנוזה ע"י מהפנט מורשה או עם מטפל NLP מוסמך, אולם רבים ששוחחתי איתם על כך לאחר שהם התרגלו לאותו רעיון של "קול" (מה שנקרא: תקשור), דווקא חיבבו את הדבר ולא רצו להפסיק את זה.

לעניות דעתי, אם הפרקליטות רוצה למנוע את המצב שרוצח יתאשפז במקום להיכלא ובכך לברוח ממאסר, כל מה שהם צריכים לעשות זה לנסות לתחקר את אותו "קול" ואותו בחור יכול לשמש לאותו קול כ"פה", וכך ניתן לבדוק אם מדובר באמת באיזה "קול" שקיים או בהמצאה מתוחכמת של עו"ד מטעם ההגנה. לא חסרות שאלות שניתן לחקור ולראות האם זה אמיתי או לא.

המקרים היחידים ששמעתי על "קול" שנתן הוראות אלימות היו מפסיכיאטר אחד ששוחחתי איתו לפני זמן רב, ואז במקרים כאלו היו מוטלות על אותו אדם הגבלות שהוריו/קרוביו (תלוי באדם, בגילו, במצבו וכו') היו מודעים לכך, והם היו אמורים למנוע ממנו לעשות צעדים שונים כפי שהפסיכיאטר קבע, ובמקרה זה אם אכן היה כך – ניתן לברר אצל הפסיכיאטר שטיפל בילד (אם היה באמת טיפול)

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “דעה: האם באמת "קול אמר לי מה לעשות" ברצח פלינר?

 1. הי חץ מה שלומך? קודם כל רציתי לאמר שהתוודעתי לבלוג שלך רק היום…(אבל עדיף מאוחר…) ויש בו דברים מעניינים.
  קראתי את מה שכתבת על מחלות נפש.
  במקצועי אני אחות ויצא לי לעבוד עם חולי נפש תקופה של שנה וקצת , ובנוסף יוצא לי כל הזמן להכיר חדשים
  זה לא כ"כ פשוט.
  אי אפשר להכניס את זה לרובריקות.
  *להרבה חולים אין הפרדה בין הקולות- זה תלוי בהרבה פרמטרים. כמה שאתה מתבגר יותר = מחלת הסכיזופרניה הורסת יותר ולאדם נמחק האני/האישיות/הזהות, לא נשאר הרבה מאותו אדם. וגם ההבנה לגבי מאיפה באים הקולות לא כ"כ קיימת. כמובן שבכל כלל יש יוצא מהכלל. וזה גם תלוי בחומרת המחלה. אבל ככה זה בהרבה מהמקרים.
  * לא יצא לך לפגוש אנשים שהקולות אומרים להם לפגוע באחרים או בעצמם מסיבה פשוטה מאד- זו סיבה לאשפוז. בד"כ הם מאושפזים במחלקה סגורה לתקופה עד שזה חולף או יורד בעוצמות לרמה אפסית. כל מי שמתעסק עם חולי נפש יודע שכדאי לו למהר להגיע לבי"ח פסיכיאטרי עם המטופל לפני שיקרה משהו רע- למטופל או למישהו אחר.
  * להתעלם ממה שהקולות אומרים לך? זה ממש קשה אח שלי. צריך המון כוחות נפש, שיחות עם פסיכולוגים, שילוב כדורים אופטימלי ותקופה טובה בחיים שזה יקרה. כמו כל מקרה יש כאלה שיכולים יותר, יש כאלו שיכולים פחות ויש כאלו שלא מצליחים.
  יצא לי לשוחח פעם עם קול של השכן הסכיזופרן שהיה לי. זה היה מעניין. זה היה מזמן. אני רק זוכרת שהיה שם המון מוטיבים של חרדה ובליל של משפטים שהוצאו כרגע מהתת מודע.

  הרבה מהכדורים הורסים על הדרך גם דברים אחרים. למרות שהדור החדש  הרבה יותר בסדר.

  דרך אגב כל הכדורים הקיימים, כשהם נלקחים לתקופה ארוכה, פוגעים/יכולים לפגוע במע' אחרות. השאלה היא נזק לעומת תועלת.
  חקר המח עדיין בתחילת דרכו. ברור לי לגמרי, ואני מאד בעד, הפחתה של שימוש בכדורים וטיפול משלים. לביורגונומי יש כמה כלים שיכולים להקל. ומאד מאד חשוב להוציא אותם/ לשכן אותם בטבע. ירוק מנקה את הלב.

  אם אתה שומע הרבה קולות אתה לא יכול לעבוד. אלא אם מדובר במפעלים מוגנים = עבודה רפטטיבית במפעל.

   
  המחלה נוראה, אבל יש כאלה שמצליחים לחיות איתה.
  חשוב לא לפחד מהם. האנשים האלו מקסימים, צריכים אהבה (כמו כולנו) ומקרי האלימות בקרבם הם כ"כ נמוכים לעומת שאר החברה.
  השם מחלת נפש מאיים על כולם, לכן כ"כ קל לחשוב לצאת מפשעים שונים במסווה של מחלת נפש. יש מחלקות פסיכיאטריות מיוחדות לצורך כזה ששם נמצא החולה בספק עד לבירור הסוגיה.
  מי שם אותנו לשופטים?
  האם אדם משכיל עם פני עגל יכול לקבל את אהדתו ולהחשב כסכיזופרן?(כי אין מצב אחר…הוא פשוט לא נראה רוצח")
  ואם הוא "נראה" אחרת אז הוא מעמיד פנים?
  סוזנה
   
   

סגור לתגובות.