והפעם: כמה מילים לגבי צ'אט ובלוגים

אחד הדברים שנחמד לשים בבלוג (למי שיש כח לזה) זה אפשרות לצ'וטט ולקבל פידבק מהקוראים. טוקבקים זה דבר נחמד וגם אימייל זה דבר נחמד, אולם לפעמים כשרוצים לשוחח עם כל מיני אנשים או עובדים עם כל מיני אנשים על מאמרים, צ'אט או שיחה מיידית (IM) עוזר הרבה יותר: הפידבק מיידי. (אגב, הטריק הזה יכול לעזור לחברות רבות שמנהלות בלוגים ואפשר לשים צ'אט ישירות למח' המכירות).

הבעיה היא כמובן באיזה פלטפורמת IM להשתמש. מסנג'ר? יאהו? אולי IRC? אז התחלתי לחקור קצת את הנושא.

לוורד-פרס, כמו שרבים יודעים, יש ערימה ענקית של PLUGINS שמאפשרים לעשות דברים רבים נוספים לבלוג עצמו, החל מתצוגת תמונות ועד להפיכת הבלוג למערכת CMS רצינית. החלטתי לבדוק מה מציעים מבחינת PLUGINS.

הפלאג-אין הראשון שמצאתי הוא ה-I'm Online. הפלאג-אין הזה משתלב ב-Widgets ומאפשר להוסיף את חשבונות ה-IM שאתה מעוניין, כך שיהיה אייקון לכל אחד מהפרוטוקולים שאתה מנוי אליהם כמו SKYPE, Messenger, Yahoo, ICQ וכו', ואם אתה Online והקורא שלך נמצא עם מנוי לאחד השירותים, לחיצה על כפתור השרות (לדוגמא ICQ) תפתח לו חלון של הוספת המשתמש שלך ומשם הדרך קצרה לשיחה ישירה בינך לבינו.

הבעיה של הפלאג-אין? הוא מאוד נחמד, אבל פשוט לא פעיל ברוב הזמן. מתוך כ-40 נסיונות שניסיתי, ב-38 פעם קיבלתי שאני נמצא במצב OFFLINE למרות שהייתי ONLINE. גם התקנת התוכנה עצמה שבודקת אם אתה נמצא (היא נקראת:online status והיא ניתנת להורדה) לא תעזור. גם כשהשרות פעיל, לוקח עד פי 4 לדף לעלות ועד של-I'm online אין תשובה מהשרתים, לא יוצג למשתמש מואמה, מה שסביר להניח ש"יבריח" את הקורא.

האפשרות הבאה שמצאתי נקראת Meebo me. מי שלא מכיר, אתר Meebo מאפשר לך לשוחח עם המשתמשים שלך בכל פרוטוקול פופולרי (שוב: icq, messeneger, yahoo, google talk וכו') דרך ממשק וובי ללא צורך בהתקנת תוכנות. מה ש-MEEBO ME מאפשר לך הוא בעצם לשוחח עם משתמשים דרך ממשק ה-MEEBO (על מנת לשוחח, אתה חייב שאתר MEEBO יהיה אצלך פתוח). הבעיה העיקרית? אין ממש אפשרות לכתוב בעברית.

הפלאג הבא שמצאתי:Windows Live Messenger IM Control launched (שם ממש "קצר", מיקרוסופט!). בעקרון זה לא ממש פלאג אלא אתר בתוך ה-LIVESIDE של מיקרוסופט שמאפשר לך ליצור קוד HTML שאותו מכניסים לאחד מה-WIDGETS ב-וורד-פרס ואז למשתמש יש אפשרות לשוחח איתך דרך המסנג'ר שלך.
הבעיות, כמו כל דבר של מיקרוסופט, רבות: ראשית, על קורא הבלוג המעוניין לצ'וטט יש לבחור אם להיות אנונימי או להשתמש ב-LIVE ID שלו. לאחר מכן, הוא צריך לפענח CAPTCHA, ורק לאחר מכן תופיע לך הודעה במסנג'ר שלך אם אתה מעוניין להוסיף משתמש, ולאחר האישור – תוכלו לשוחח.

ניסיתי להוסיף את האפשרות הזו בבלוג. כנראה שמיקרוסופט לא לקחו בחשבון שרבים מהקוראים לא ממש בקיאים ולא מבינים מה זה ה-CAPTCHA ומה זה ה-LIVE ID בכלל, כך שחלק מאלו ששלחו מייל אליי וניסו לשוחח, לא ידעו איך מפעילים את הדבר הזה. ירדתי מזה.

האפשרויות הבאות שנבדקו היו: iMessenger ועוד Widgets שבדקו אם אתה ONLINE ואז לתת את האפשרויות כמו ש-I'm Online נתן, אולם גם ה-Widgets האלו נכשלו באותה בעיה (כנראה שהם רצים על שרות זהה שנחסם ע"י הנהלות כמו מיקרוסופט, יאהו וכו').

הפלאגין האחרון שמצאתי ובו אני משתמש נקרא Google Talk Chatback. גם הוא מאפשר להכניס ל-WIDGET ב-וורד-פרס קוד קצר שנותן הודעה קצרה למשתמש אם אתה ONLINE, או לא, ולחיצה על ה-WIDGETS פותחת חלון של משתמש אנונימי שמאפשר לשוחח עם הבלוגר.

הבעיות מתחילות במימוש הרעיון: ראשית, הטריק לא עובד עם שום תוכנה שמשתמשת בפרוטוקול של Google-talk (הכוונה לפרוטוקול XMPP). לא חשוב במה תשתמש: PIDGIN, Trillian, kopete או אפילו התוכנה הרשמית של גוגל, תקבל הודעה עם לינק ענק שבעצם לחיצה עליה פותחת חלון שיחה עם הקורא שמעוניין ליצור איתך קשר, אך לא תאפשר לך לשוחח ישירות מתוכנת ה-Client שלך כאמור.
אפשרות נוספת שהתוכנה מאפשרת זה שאם אתר GMAIL פתוח אצלך, תוכל לשוחח ישירות מהדף עצמו עם הקורא, והקורא רק יזדהה כ-Guest. לא תוכל להוסיף אותו לרשימת המשתמשים שלך והשיחה לא תישמר. במקביל, גוגל משתמשת בטריקים שדפדפנים שונים (לא Firefox או אקספלורר) לא ממש אוהבים ואז מוצגים תוצאות גרועות.

עד כה, זה מה שמצאתי.

כולי תקווה שבעתיד ייכתב איזה פלאג-אין נחמד שיאפשר שיחה לא אנונימית בין WIDGET לבין שרות כמו מסנג'ר או יאהו. בשביל זה הפתרונות רחוקים מלהיות משהו מומלץ ושווה. חלק לא לוקחים בחשבון משתמשים חדשים במחשבים, וחלק אחר נותן רק פתרון חלקי לשיחה עם בעלי פרוטוקול כמו MSN ובו'. עדיין שום פלאג אינו פעיל במצב של להופיע לי בתוכנת ה-IM שלי ישירות מבלי להצריך איזה חוכמה רצינית מצד הקורא.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email