תגובה ליואל מרקוס: "רק לא בחירות"

יואל מרקוס פירסם בטורו הקבוע ב"הארץ" (שכמובן מגיע גם לוואלה, לכאן) שגרם לי, כאחד שדווקא מאוד חובב דמוקרטיה, להרים גבה ורבע..

במאמרו, מציע יואל מרקוס שכדאי לעשות הכל הכל, רק לא בחירות. עדיף שמפלגת קדימה תבחר לה מישהו שיחליף את ראש הממשלה, ואולמרט יוכל להתפנות להגן על עצמו מבחינה משפטית.

מי שקורא את החדשות יום יום, יכול בהחלט גם להרים גבה: הנה קואליציה שנמצאת על כרעי תרנגולת, נסחטת כשיגרה ע"י ש"ס, ולא מצליחה להגיע לשום הישג משמעותי. לעומת זאת, ישנם דיונים ישירים (בינינו לפלסטינים) ועקיפים (בינינו לסורים) על החזרת שטחים וחתימות הסכמים לשנים ארוכות. הקואליציה הזו לא תוכל להעביר אפילו את הקליפס שמחזיק את דפי ההסכם, בוודאי לא את ההסכם עצמו! ש"ס תתנגד ותפרוש, ואז הקואליציה תיפול. היתכן כי יואל מנסה להסתכל אך ורק על הצד של "אוי אוי אוי, הנה ביבי יבחר"? ומתוך כך יוצא לאתרג את הקואליציה? תמהני, אם התמונה היתה הפוכה ובמקום אולמרט היה זה ביבי, גם אז היה יוצא מר יואל מרקוס להגן בחירוף נפש על הליכוד?

אבל למר מרקוס יש תירוץ מעניין מדוע לא לעשות בחירות: הכסף. זה יעלה למשק 2 מיליאד שקל לעשות בחירות עכשיו. האם זה מה שממשלת ישראל רוצה? להוציא 2 מיליארד שקל ושוב לחרוג בתקציב (תוסיפו כאן כמה נבואות שחורות)? זה לא כדאי ואסור, טוען מרקוס.

אם נחזור רק כמה שנים אחורה, לימי ההתנתקות, דווקא אז הוציאה הממשלה 7 מיליארד ש"ח על תוכנית התנתקות, למרות שחברי הליכוד בעצמם לא רצו את התוכנית. השמאל תפס פוזיציה ואירגן מבצע "אתרוג" לשרון, להגן עליו מכל מיני מלעיזים. גם אז נשכחה כבמטה קסם הדמוקרטיה והנושא המאוד גורלי כלל לא הועלה למשאל עם או שיטה אחרת לתת לעם לאמר את דברו, הרי זה לא היה מופיע במצע הרשמי של הליכוד, אז מדוע גם אז לא תמכו השמאל ומרקוס בדמוקרטיה ופתרון דמוקרטי לשאול את העם?

2 מיליארד ש"ח הם סכום בהחלט גדול בכל מובן, אך הסכום הזה שווה לחלוטין כשזה מגיע להכרעות גורליות כמו שצריך להכריע בזמן הקרוב. העם צריך לקום ולהצביע לדברים הבאים:

  • האם אנו מחזירים את סוריה או שלוקחים סיכון למלחמה נוספת שאולי תקרה ואולי לא?
  • האם אנחנו מחזירים את השטחים מעבר לקו הירוק או שלא נותנים להם ולו רגב עפר אחד?

אני בטוח שבימין ובשמאל ישתמשו באלמנט ההפחדה: בשמאל על מנת להפחיד אם לא נחזיר שטחים, ובימין להפחיד אם כן נחזיר שטחים, אבל צריך להיות הוגנים ולאמר לעם את כל האמת, בלי לרטש ולבלי לסבן ובלי לסובב ובלי לכחש: את כל האמת והדעה המלאה צריכה להופיע במצעי המפלגות.

רבים, רבים האנשים שאינם סובלים יהדות או את הביטוי "מדינה יהודית", ומקדשים בכל פיפס את ערכי הדמוקרטיה, וזה במיוחד מגיע מהשמאל. אז הנה ההזדמנות להשתמש בדמוקרטיה על מנת להחליט אחת ולתמיד לאן אנו הולכים, והממשלה שתיבחר תהיה מחוייבת לקבל את רצון הבחור, יהיה אשר יהיה.

מר מרקוס היקר: מאמרך הפעם צריך להיכנס לשיעורי האזרחות בתור דוגמא כיצד להתחמק מדמוקרטיה בשביל להשאיר ממשלה שנולדה בחטא, וצריכה "למות" מתוך אותו חטא, ונסיונות "אתרוג" למיניהם רק מוציאים אותך לועג לאותה דמוקרטיה שאתה "מקדש" בכל פעם במאמריך.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email