מלחמת פורמטי הוידאו, סיבוב נוסף?

מי שמתמצא בטכנולוגיה, בוודאי שמע על המלחמה בין טושיבה ל-SONY למכור לצרכן נגן וידאו "דור הבא" עם איכות וידאו משופרת בהרבה מ-DVD, איכות צליל יותר טובה, יותר שטח אחסון על התקליטור וכו' וכו'.

אחרי המון השמצות, מכירות פרועות (של טושיבה) וכו', נשארה מנצחת אחת: Sony עם פורמט ה-Blu Ray. טושיבה הודיעה שהיא מפסיקה לייצר את נגן ה-HD DVD שלה ויורדת מהשוק הזה.

כולם היו בטוחים שהקרב הזה נגמר.

אז זהו. שמישהו בטושיבה החליט שממש לא.

הם לא חושבים לחזור עם HD-DVD. הם נוקטים בשיטה חדשה: לפי השמועות הם הולכים לפתח מעין "הרחבה" לפורמט DVD, כך שהתוכן שיאוחסן על ה-DVD יהיה זהה באיכותו למה שיש על Blu-Ray המתחרה, והחברה אפילו טוענת שהיא תצליח לשפר תצוגת תקליטורי DVD קיימים! (בהתחשב בכך שהמידע כבר כתוב דיגיטלי ואין ממש מה לשפר בתצוגה, (אולי צבעים?) זו טענה מעניינת).

הערות שלי:
מבחינת מקום לאחסן את הנתונים של הפורמט החדש על DVD, אין ממש בעיה. המפרט הטכני של DVD מאפשר לשמור מבחינה תאורתית עד 16 ג'יגה-בייט (ברוטו) של מידע בתצורה דו צדדית ודו שכבתית, אם כי קשה מאוד למצוא היום סרטים שבאמת משתמשים בכל הכמות הזו בסרטים בגרסאות DVD.

מבחינת ניגון פורמט "מורחב" כמו שטושיבה חושבים להוציא, זו תהיה בעיה ענקית, הואיל ונגני ה-DVD של היום פשוט לא יכולים לתמוך בפורמט חדש מבלי לשנות את לוח האם והרכיבים עצמם על נגנים קיימים. נגן DVD סטנדרטי היום יכול לנגן MPEG-2 (מה ש-DVD מקודד כיום), MPEG-1 (תואמות אחורה ל-VCD), ויש נגנים רבים שיכולים לנגן DIVX/XVID אם כי לא בצורה הכי טובה. גם מעבדים "חכמים" בנגני DVD מהקצה העליון בשוק פשוט לא יוכלו לעבד וידאו אפילו בפורמט של Blu-Ray גם אם הועבר למדיית DVD מהסיבה הפשוטה שקידוד כזה דורש כח עיבוד מאוד רציני (המעבד שמנגן וידאו לדוגמא ב-IPod או iPhone הוא של Broadcom) מה שאומר כמובן שהצרכנים יצטרכו לרכוש נגן אחר.

רק פה מחכה לטושיבה עניין אחר: מחירי נגני ה-blu ray יורדים. בחו"ל ניתן להשיג נגני Blu Ray כמו של סמסונג בסביבות ה-250$ ומטה, כאשר נגנים יותר מתוחכמים (עם תואמות לניגון דיסקים של DVD לדוגמא) מתחילים בסביבות ה-350$. אם טושיבה תרצה להתחרות בתחום הזה, היא תצטרך לשווק את הנגן במחיר מאוד תחרותי, שלא לדבר על כך שתצטרך לשכנע את האולפנים "לגייר" סרטים לפורמט שאיש אינו יודע אם הוא ימכר או לא.

מנהלים בחברות טכנולוגיה ענקיות לפעמים מתנהגים מוזר עקב עניין של אגו מנופח. כשהבוס הגדול בנינטנדו גילה ששיתוף הפעולה בינם לסוני יתן גישה לסוני לשווק מוצר תואם אך מתחרה, הוא החליט לזרוק את סוני מהמדרגות ולקחת את פיליפס כשותפים. הבוס הגדול בסוני ממש לא אהב את ה"בגידה" וסוני יצאה ב-94 עם ה-Playstation, מכונת המשחקים שמכרה כמות שגרמה לנינטנדו הרבה כאבי ראש.

במקרה הזה של טושיבה, נראה לי שמישהו בהנהלה שאף כמה חומרים לא חוקיים כנראה. מי ירצה לקנות נגן שפורמט המדיה שלו אולי יהיה תואם ל-DVD, אבל לא יהיה לנגן שום יתרון רציני מול נגני Blu Ray? לטושיבה הפתרונים…

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email