מכתב פתוח לקונדוליזה רייס

condoleezza_rice שלום ד"ר קונדוליזה רייס, מזכירת החוץ של ארה"ב. (כן, את הקטע של הד"ר תמיד מורידים לך משום מה). מה שלומך? שמעתי שאת בדיוק שוב בעוד ביקור נזיפה/מעקב בארצנו, אז הנה, רציתי לכתוב לך כמה דברים שיושבים לי על החזה, אם לא אכפת לך. מה אכפת לך, תשמעי פעם דעה של מישהו מהצד הימני במפה, ולא רק את השמאל/"מרכז". אכפת לך?

תראי, אני יאמר לך את האמת.. כל פעם שאת באה פה לביקור בחודשים האחרונים, תצרוכת כדורי ה-אדויל במשרד הבטחון עולה פלאים מעלה, וחיוכי השמחה מתפשטים אצל שכנינו הפלסטינים בדרום. הם (הפלסטינים, אל תטעי) מאוד אוהבים אותך. נכון שאבו מאזן דופק לך פרצוף נעלב כל דקה שאת רואה/שומעת אותו, נכון, הוא מלא טרוניות ובכיין כמו ילד קטן, אבל מצד שני, כל פעם שאת פותחת את הפה למיקרופונים, הם ישר לוחצים RECORD להקליט אותך, לשמוע איך את שוב קוטלת בביקורת שלך את ישראל, וכמעט לא אומרת כלום על הפלסטינים. הם אוהבים את זה, והייתי מעז לאמר, מאוד אוהבים את זה.

לפני חודש אמרת "צריך לעצור את הבניה בהתנחלויות", אחר כך התלוננת על המחסומים, וכשצה"ל הסיר את מה שהבטיח, באת עם טענה חדשה "הסרת מחסומים סמלית לא מועילה", כי לא מספיק לך להסיר, את רוצה "לשפר" את בטחון החיים של הפלסטינים. לפני כן, התבכיינת על בנייה של 300 דירות (דירות! לא 300 בניינים!). ככלל, בכל פעם שהפלסטינים מעלים טענות, אפשר להיות סמוך ובטוח שמשרדך ינפיק איזו הצהרה לעיתונות איך הפלסטינים, מסכנים שכמותם, סובלים אך ורק בגלל ישראל הרשעה הזו, נו נו נו לנו, ויש מיד לעצור כל בניה, איכלוס, סלילת כביש או כל דבר שקשור לשטחי 67. אין ספק, אם הפלסטינים רצו רוח גבית, הם לא רק מקבלים אותה מהאיחוד האירופי והאו"ם, אלא גם ממך במיוחד.

בעקרון, תפקידך בכל מה שקשור לישראל ולפלסטינים, אמור להיות איזו מתווכת בין 2 הצדדים. למיטב ידיעתי, פעם אחרונה שפתחתי מילון אבן שושן היה כתוב שמתווך אמור להיות ניטרלי, לשמוע את 2 הצדדים ואז להחליט. לפי מהלכי האירועים בחודשים האחרונים, נראה שזה אצלך רחוק מכך: עוד לא שומעים את הצד הישראלי, וכבר שומעים גם שומעים את הטרוניות שלך למרות שבחלק מהפעמים את די יורה לעצמך ברגליים. קחי לדוגמא את בניית 30 הדירות בהר חומה שצעקת עליה. מי אישר אותה ב-95 והכריז על התחלת הבניה בה? מישהו מהשמאל, אולי שמעת את שמו. קראו לו יצחק רבין והוא היה ראש הממשלה באותה תקופה, אז הנה – אפילו השמאל אישר את הבניה בזמנו, אז מה על מתלוננת??

ככלל, משום מה זה נראה שאת לא ממש מתייחסת לממשלת ישראל. נכון, אולי אנחנו לא הכי "מפותחים" מבחינת ממשל, אבל בכל זאת, יש פה שלטון, ויש ממשלה, ויש כנסת שנבחרה על ידי העם לטוב ולרע, ולך אין זכות להתערב לממשלה הזו בהחלטותיה לכאן או לכאן. אנחנו לא המדינה ה-51 בארה"ב, בוש לא שולט כאן, ועם כל הכבוד לך, אין לך אפשרות להכתיב את סדר היום כאן.

אני חייב לציין שאחד הדברים הכי מדהימים אצלך הוא החד צדדיות של ראיית הדברים. האם הרשות הפלסטינית מקיימת את כל הסעיפים בהסכמים שהיא עצמה חתמה? לא. האם אבו מאזן אוסף נשק ועוצר מבוקשים? לא. האם אבו מאזן מקיים כל הסכם אחר איתנו שלא קשור מבחינה בטחונית? גם לא. האם הוא דובר אמת בדבריו בכל הצהרה שלו לגבינו? גם לא. איפה ההתייחסות שלך לגבי הדברים בשעה שאת באה לדרוש דרישות מישראל? אין התייחסות. את באה בדרישות של לתת ולתת ולתת.. הלו, מה עם לקבל?

מילא האיחוד האירופאי (כולל ה"קוורטט") והאו"ם שהם לקקנים מושבעים לפלסטינים שקופצים בכל פיפס. איתם אין מה לעשות. הם ראו ותמיד יראו אך ורק את הצד הפלסטיני, אבל את, שתמיד מציינת שאת כביכול "ניטרלית", מראה שאת לא פחות גרועה מהחבר'ה מהאום ומהאיחוד, ואני שואל: למה?

האם זהו בגלל ה"לובי היהודי" בגבעת הקפיטול שדוחף לויתורים? או שזה בגלל שאתם מעבירים כספים לישראל, מה שנותן לכם הרגשת עליונות? אולי זה בגלל לקקני עמותות ומפלגות השמאל בארץ? אני, כמו אחרים, מעוניינים לדעת למה החד צדדיות שלך.

אם נלך לפי ההיסטוריה שלכם ב-4 שנים האחרונות, כשאתם מתערבים במשהו, זה בדיוק כמו פיל בחנות חרסינה. נכנסתם לאפגניסטן, וראינו מה יצא מזה. נכנסתם לעיראק, וראינו מה יצא מזה (היה מפליא לראות אתכם נכנסים לעיראק על סמך מודיעין שקרי, דבר שהזהירו אתכם מס' סוכנויות מודיעין). אולי הפעם, רק הפעם, תפסיקו להתערב בינינו לפלסטינים?

אני יכול להבין שבוש ממש ממש רוצה איזה הישג מדיני עד תום הקדנציה שלו, אבל למה אנחנו צריכים לשלם את המחיר הזה? הסיכוי שיהיה פה הסכם עד סוף השנה הוא כמו הסיכוי שאגבה עוד 10 ס"מ עד סוף השנה. בהתחשב בגילי, אין שום סיכוי לכך, בדיוק כמו שאין סיכוי להסכם כלשהו המוותר על חלק מירושלים לטובת הפלסטינים. מדוע? אצלנו שיטת הממשל שונה, וכל הסכם מחייב הסכמת הקואליציה ולאחר מכן אשרורו בכנסת. במצב של היום – אין סיכוי לא בקואליציה ולא בכנסת. 0% סיכוי. פשוט כך.

אז תבואי לבקר, תמשיכי לתת בראש לברק ולאולמרט, תמשיכי ללטף את פיאד ואבו מאזן (כדאי שתהיה רכה במיוחד עם אבו מאזן, לפי החדשות מהיום, אבו מאזן "חש בליבו" בעקבות דבריו של הבוס שלך, בוש. אז לא לשכוח לבקש מהעוזרים שלך להביא לו פרחים ובונבוניירה), אבל תנסי קצת יותר להיות ניטרלית, מה דעתך?

עוד משהו קטן לי אלייך: 2 המוקיונים שרצים במפלגה הדמוקרטית (קלינטון, אובאמה) מנסים לצייר תמונה מאוד ורודה על המזרח התיכון ושניהם מראים שהם די טירונים בשטח. לך יש נסיון של לפחות 8 שנים, אולי תראי את זה?

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email