תכירו: פוטושופ CS2 רץ על Linux

אם יש משהו שחלק מהאנשים חובבי הלינוקס אוהבים, זה להריץ Linux כסביבת עבודה מרכזית שלהם ולעשות את הכל מתוך ה-Linux מבלי להזדקק לשרותי ה-Windows או לשלם למיקרוסופט על Windows לגירסאותיו. חלק עושים זאת מתוך עקרון אידאולוגי, חלק עושים זאת מתוך סיבה שהם מעדיפים את הסביבה של Linux מאשר Windows. כל אחד וסיבותיו.

אחד הדברים שהכי הרבה חסרים למשתמשים שמגיעים מ-Windows אל Linux זה תוכנת עריכה מקצועית טובה. יש כמובן את GIMP שהיא תוכנה מעולה, אבל אנשים מחפשים משהו שמוכר להם יותר, כמו… פוטושופ.

כמובן, לינוקס היא מערכת הפעלה מאוד שונה מכל מערכת של מיקרוסופט, ואפליקציות של מיקרוסופט לא ירוצו על לינוקס. לשם כך כמובן יש 2 אפשרויות: או להתקין תוכנת וירטואליזציה (כמו VMWare) ועליה את ה-Windows. זה נחמד, רק שזה עובד בערך בחצי ממהירות המחשב שלך (המצב יותר טוב כמובן בגירסאות האחרונות ואם יש לך מעבד Core Duo). החסרון כמובן הוא הצורך בלהתקין מערכת הפעלה נוספת רק בשביל אפליקציה או 2.

האפשרות השניה נקראת Wine. ומה ש-Wine עושה, זה בעצם ממיר את מה השרותים שהאפליקציה (בגירסת ה-Windows שלה) מבקשת מ-Windows, בשרותים של Linux (מה שנקרא API). לדוגמא: אם התוכנה מבקשת לפתוח שרות של חלון הדפסה כדי שהמשתמש יבחר מדפסת וידפיס, אז ה-Wine יציג חלון כזה בגירסת Linux ו"ישדך" בין שרותי ההדפסה של Linux לאפליקציה עצמה. היתרון הוא די גדול בכך שאין צורך לעשות סימולציה לכל פיפס, אלא פשוט לספק שרותים רגילים לאפליקציה. החסרון כמובן הוא ש-Windows זו מפלצת ענקית של כל מיני שטיקים וטריקים (שחלקם מתועדים וחלקם לא, שלא לדבר על כך שמיקרוסופט לא מפרסמת חלק מהתיעוד) ש-Wine צריך לתת להם פתרון בשביל שהתוכנה תרוץ, ו-Wine רחוק מלתת כל פתרון לכך.

יתרון נוסף ל-Wine היא המהירות: כשאפליקציה רצה תחת Wine, היא רצה בסביבות 90-97% מהמהירות הרגילה אם היו משווים אותה מול הרצה ב-Windows רגיל.

עד היום, לא היה ניתן להכניס את ה-CD של פוטשופ לכונן ולהריץ את ההתקנה על Linux כי Wine לא תמך בחלק גדול מהפוקנציות שפוטושופ נותן, וגם לא תמך בהגנות ש-Adobe הטמיעו בפוטושופ, מה שלא נתן להתקין את פוטושופ בצורה קלה ומסודרת למשתמשי לינוקס באשר הם.

דברים משתנים.

המפתחים של Wine (חברת CodeWeavers) מפתחים את Wine כקוד פתוח עם הקהילה, אולם במקביל הם משחררים גם מוצר שנקרא Crossover שמאפשר להריץ תוכנות של Windows על הלינוקס, ללא צורך ברשיון של Windows.

הגירסא האחרונה של CrossOver (גירסה 7) מוסיפה אפשרויות חדשות להתקין תוכנות חדשות מסויימות על הלינוקס, כמו אופיס 2007 וגם פוטושופ גירסה CS, וגירסה CS2 (אפשר גם CS3 אך היא לא רצה טוב עדיין עם Crossover).

photoshop-cs2-thumbבתמונה משמאל (אפשר ללחוץ עליה כדי לקבל תמונה גדולה ומפורטת) ניתן לראות את פוטושופ CS2 רץ פה על אחד המחשבים שלי שמריץ לינוקס בגירסת Fedora 8. כמה התוכנה פונקציונאלית? די פונקציונאלית הייתי אומר. הצלחתי לפתוח קבצים איתה, לשחק קצת עם שכבות, ולשמור. עדיין יש פה ושם "גליצ'ים" של אייקונים שלא מופיעים טוב, כולל את מסך ה-About, אך התוכנה בהחלט מתפקדת.

photoshop-cs2-2-thumb בתמונה מצד ימין ניתן לראות את הפוטושופ רץ עם חלון האקטיוציה המצריך רישום של התוכנה על מנת להפעיל פונקציונאליות מלאה ללא הגבלת הזמן של 30 יום. בגירסה ששוחררה לנסיינים, הפונקציונאליות כאן עדיין לא פעילה ולא ניתן לרשום את התוכנה כתוכנה קנויה. אני מניח שעד הגירסה הרשמית הדבר יתוקן.

יש ויכוח רציני בקהילת משתמשי ה-Linux האם להשתמש במוצרים כמו Crossover או Wine הפתוח בכדי להריץ אפליקציות שמיועדות ל-Windows או להתעקש להריץ רק אפליקציות שנכתבו עבור לינוקס. ב-2 הצדדים יש טיעונים צודקים ומשכנעים, אולם בסופו של יום, מה שהכי קובע, זו הנוחות של המשתמש. אישית אני בכלל משתמש ב-Paint Shop pro של Corel, שנותן לי את רוב הפונקציות שפוטושופ נותן לי, בעשירית מהמחיר (100$) ואני עובד איתו הרבה יותר מהר מאשר פוטושופ.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות בנושא “תכירו: פוטושופ CS2 רץ על Linux

  1. זה הישג מרשים. פוטושופ תוכנה כבדה ומסובכת והתאמת WINE לעבודה איתה זה תהליך לא פשוט. דרך אגב, גם אני הייתי רגיל במשך שנים להשתמש ב-Paint Shop Pro ועד היום אני לא מבין למה אנשים משלמים כל כך הרבה על פוטושופ כשיש אלטרנטיבה טובה וזולה יחסית. אבל עכשיו אני מנסה להתרגל ל-GIMP (בהצלחה חלקית מאד).

סגור לתגובות.