שוב חוזרים לאיוולת החזרת הגולן

בימים האחרונים שוב חוזר ראש הממשלה שלנו לפזול לכיוון הסורים. היום, לדוגמא, הודיעה שרה סורית כי אולמרט אכן העביר מסר דרך טורקיה (ובערוצים אחרים) כי הוא מוכן להסכם שיתן את רמת הגולן לסורים. ב"וואלה" כבר יצאו לרחוב לשאול מה דעתו של האזרח הישראלי לגבי החזרת הגולן לסורים, וכמובן שהדעות הן לכאן ולכאן.

הנה תמונה של רמת הגולן (לחצו על התמונה כדי לקבל אותה בגודל מלא). רואים את כל החלק הירוק הכהה שמימין לכנרת? את כל זה אולמרט (והשמאל כמובן) רוצים לתת לסוריה בחזרה תמורת איזה "הסכם" שלום.

ועם מי ההסכם הזה יחתם? עם הנשיא אסד הצעיר, שלא היסס לחסל את רפיק-אל חרירי, ראש ממשלת לבנון. לא פחות, וכמובן להכחיש זאת (אם כי ועדת החקירה שהקים האו"ם מצאה מספיק הוכחות לכך שסוריה היתה זו ש"ביצעה את העבודה"). זו אותה סוריה שמממנת את החיזבאללה (ומעבירה אליו גם כסף מאירן), שמעבירה לאותו ארגון גם נשק, תחמושת, הדרכות, אימונים ועוד ועוד, ובעצם דרך הזרוע הזו שולטת בדרום לבנון למורת הלבנונים. לדידה של סוריה, ממשלת לבנון לא ממש נחשבת, וסוריה מנסה בכל דרך להפוך את לבנון ל-"סוריה 2", אם תרצו.

סוריה ואמינות לא הלכו יחד מעולם. טרום מלחמת ששת הימים, ירו הסורים ושלחו מחבלים דרך גבולותיהם לפגוע בתושבי הצפון, עד שנציגים מצפון הארץ ביקשו מרה"מ דאז לוי אשכול ז"ל לעשות משהו בנידון ולא להחזיר את השטח. גם לאחר מלחמת ששת הימים המשיכה סוריה להילחם בישראל בפעולות פח"ע. הגבול שקט כבר מס' שנים, אולם סוריה אינה מכחישה את כוונותיה: או שישראל תחזיר את הגולן תמורת "שלום", או שסוריה תיקח את השטח בכח מישראל (מלחמה), ממש כאילו הגולן הוא איזה צעצוע.

הגולן, למי ששוכח, היה חלק מארץ ישראל עוד מתקופת התנ"ך, ועד לתחילת המאה ה-20 הוא היה חלק מישראל. רק ב-1923, בעקבות הסכם סייקס-פיקו, קיבלה סוריה את רמת הגולן, כלומר סוריה קיבלה את הגולן רק בגלל חולירע כמו מארק סייקס שחתם הסכם סודי עם שארל-פיקו, הסכם שבכלל דיבר על אזורי השליטה של שתי המעצמות בנחלה של האימפריה העות'מאנית במזרח התיכון לתקופה שלאחר סיום מלחמת העולם הראשונה, כלומר בעצם סוריה קיבלה את הגולן מההפקר. הסורים בוודאי אהבו את המתנה של 1,800 קמ"ר שנפלה עליהם מהשמיים, רק שלמתנה יש בעלים קודמים: היהודים טרום מלחמת העולם הראשונה עוד מזמן התנ"ך.

את זה כמובן בשמאל מעדיפים לשכוח. מעדיפים ללכת עם ראש בקיר ועיניים עצומות עם המנטרה "נעשה הכל בשביל שלום!", גם כשההיסטוריה מוכיחה שהסורים אינם אמינים ושהשטח היה בידיים יהודיות עוד מתקופת התנ"ך ועד למאה ה-20.

נסו לחשוב על השאלות הבאות:

 1. מה ימנע מהסורים, בני הברית הצמודים לאיראן, לאפשר בעצימת עין לתת למחבלים לעבור מאיראן לישראל?
 2. מדוע שסוריה תרצה לוותר על השליטה בדרום לבנון ולפרק את החיזבאללה? (חיזבאללה, למי ששוכח, מטרתו העיקרית היא מחיקת ישראל, לא לחתום איתה שום הסכם שלום)
 3. מה ימנע מהסורים לנקוט בכל מיני צעדים ע"מ להפריע בשאיבה ממימי הכנרת? אחרי הכל, הם רוצים את המים מהכנרת לא פחות מישראל.
 4. מדוע ישראל תצטרך לסבול מצב (בעקבות הסכם שלום) שמבחינה טופוגרפית, הסורים יהיו שולטים על הרמה והחרמון ממעל? (מה שיתן להם יתרון בכל התקפת פתע)

הסכם שלום עם סוריה, מדינה שאין לה אמינות, רק יסכן את ישראל בהמון פרמטרים, וכלל לא הזכרתי את הנזק האדיר שבפינוי עשרות אלפי משפחות, עסקים, שטחי חקלאות, החרמון, ונקודות ואתרים אסטרטגיים שמאוד חשובים למדינת ישראל. חיזבאללה לא ירד מהגדרות וסוריה לא תפסיק לממן ולהעביר נשק אל ארגון זה.

האם שווה לסכן את הכל תמורת שלום עם מישהו שאינך יודע מה מחר הוא יעשה?

חומר למחשבה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “שוב חוזרים לאיוולת החזרת הגולן

 1. ויש לציין גם , כלל ידוע – חולשה מזמינה תוקפנות. הסכמי אוסלו הניבו עלינו טרור . החזרת הגולן חס וחלילה תביא מלחמה נוראה.

 2. כמה שאנשים יכולים להיות מטומטמים!!!!
  אני בטוח ששמאלנים הם בילדות היו לפלפים שהרביצו להם בתיכון וגנבו מהם כסף והם שתקו רק כדי שלא יגעו בהם והסכימו לשלם.

 3. "כמה שאנשים יכולים להיות מטומטמים!!!!
  אני בטוח ששמאלנים הם בילדות היו לפלפים שהרביצו להם בתיכון וגנבו מהם כסף והם שתקו רק כדי שלא יגעו בהם והסכימו לשלם."

  ולפי המילים שלך אתה פשוט גאון…

 4. שלום
  מבקש ליצור קשר עם כל גוף המעוניין ליזום כל פעולה שהיא למניעת
  החזרת רמת הגולן

סגור לתגובות.