כמה מילים על תפילה נוצרית, רגישות, והתפכחות

בוואלה התפרסמה כתבה על כך ש"הקרדינל הממונה על קשרי הוותיקן עם היהודים אומר שהתגובה לקריאה ליהודים להתנצר היתה מוגזמת, אבל מביע הבנה לרגישות". אני לא בטוח שהרבה מבינים על מה מדובר (לא שאני הכי מבין, אבל אני חושב שאני תופס את הפואנטה).

בפברואר האפיפיור הוציא טקסים אנטישמיים מהתפילות, כדוגמת הטקסט הבא:

"אלוהים הנצחי והקדוש, אינך מסרב להעניק את חסדיך אפילו ליהודים. שמע את התפילה שאנו מציעים לעיוורים שבאנשים האלו בכדי שהם יוכלו להכיר באור אמיתותיך, שהיא ישו, ושייגאלו מהחשכה"

כן, בהחלט טקסט שמעודד קשרים עם נוצרים… NOT!

היהודים לעומת זאת דווקא מתייחסים ללא יהודים בהרבה יותר כבוד מאשר לנוצרים לדוגמא. בתפילות היהודיות ההתייחסות הכי חמורה שיש על הגויים היא "שפוך חמתך על הגוים אשר לא ידעוך", תפילה שנכתבה בזמן שהגוים פגעו ביהודים (רדיפות, רציחות וכו') והיא אינה מתייחסת לגוי במובן של לא-יהודי אלא במובן של גוי הרוצה להשמיד את היהודים. דווקא מבחינת התורה היחס על ה"גר-הגר בתוככם", התורה היתה הראשונה להתייחס אליו כנאה וכיאות בזמן שכל האחרים היו מתייחסים אליו כסמרטוט ובזמן שהעבדות היתה מותרת ובשיגרה. ביהדות יש התייחסות מפורשת שהאדון צריך לדאוג לפרנסתו, לאוכל ומלבושיו של אותו עבד גוי, ולמי שהיו שטחי חקלאות – הוא נצטווה להשאיר חיטה שנפלה ולא לאסוף כדי לתת לאותם גרים (בל נשכח שאז שטחי החקלאות היו הרבה יותר גדולים מאשר היום).

לפעמים נדמה כי אנשים שוכחים מהי אותה "ישועה" שלה כל כך מצפים הנוצרים. אז כ-שרות לקורא, אני מעוניין להזכיר מהי אותה "ישועה" בניטרול המילים המכובסות והיפות:

הישועה שהנצרות מדברת אליה היא יותר כמו "מלחמת עולם שלישית++". רבים שוכחים זאת ומתייחסים לכך שנוצרים מקווים שישו יגיע מחדש, ואם זה מה שהנוצרים רוצים, שיבושם להם – ופה בדיוק הטעות.

אותה "ישועה" נוצרית משפיעה במיוחד בארץ על כך אחד ואחד מאיתנו. לו נניח, אפילו תיאורתית, שאותה ישועה תתקיים, אפילו אתאיסטים גמורים יהיו בבעיה, שלא לדבר על כל חילוני עם אמונה כלשהיא באלוהים וביהדות (ועוד לא דיברתי על דתיים/מסורתיים וכו') והבעיה די פשוטה: באותו זמן שאותה ישועה מתקיימת, לכולם ניתנים 2 אפשרויות: להתנצר או "להתכחד" (בתרגום לעברית: אתה מת, ולא חשוב מהי השיטה שתומת בה). אני לא בטוח שהרבה אנשים, כולל אתאיסטים גמורים, יאהבו את הבחירה הזו, מה שכמובן יוביל למלחמה לא רק בארץ, אלא גם על האיסלם (ששם הם הרבה יותר פנאטים. נראה אותך תופס ערבי מאמין ומכריח אותו להתנצר..)

ביהדות לעומת זאת, הדברים הם להיפך: לא מחר קורית אותה גאולה, איש לא יכריח אף אדם אחר להתגייר. אדרבא, בית המקדש השלישי עקרונית ויישומית הוא מקום שיוכלו לבוא ולהתפלל כרצונם גם יהודים, גם מוסלמים וגם נוצרים. מי שירצה להתגייר אהלן וסהלן, אבל לא תהיה תופעה כמו שהנוצרים מייחלים לה. נכון שיש רבנים ומטיפים שונים ביהדות שחולמים על איזו נירוואנה כזו כאילו מתגלה המשיח וכל המוסלמים מושמדים וכל היהודים חוזרים בתשובה ונהיים דתיים בלי שום חנות פתוחה בשבת, אבל מה לעשות – אי אפשר לחזור 2000 שנה אחורה ואין שום כוונה לבטל בחירה חופשית לאנשים לעשות ולהאמין כרצונם.

נחזור לעניין התפילה: אם הנוצרים מייחלים לאותה "ביאת משיח" שניה כמו שכתבתי למעלה, מה יתן שינוי טקסט כזה או אחר? האם משתנה הכוונה שלהם? לא. האם הם באמת יפסיקו לנסות לבקש? גם לא. האם הוותיקן, הזרמים האוונגליסטים, הפרוטסטנטים ואחרים יפסיקו לנסות לתחמן אנשים פה בארץ על מנת שיתנצרו? בוודאי שלא. רק השנה הוזרמו לארץ 250 מיליון דולר מארה"ב כתקציב ל"שטיפת מוח" בכל מיני שיטות על מנת לגרום לכמה שיותר להתנצר, אז שינוי כזה או אחר של תפילה ישנה משהו? בוודאי שלא.

עד שהנצרות לא תשנה את היחס שלה ליהודים מ"פוטנציאל גדול להתנצרות" ל"בחירתם החופשית ולא משנה מה יקרה", המתיחות בין הדתות תימשך.

בסופו של דבר, אם תקרה גאולה, לכשתקרה, היא תקרה אך ורק לדת אחת, וכשתקרה, רק אז יובהרו דברים לעומק.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email