עוד כמה מילים לגבי עיסקת מיקרוסופט-יאהו

miyahoo במהלך סופ"ש האחרון, כל כתב והכלב שלו כתבו מאמרים על העיסקה הגדולה הזו. חלק ממחזיקי המניות של מיקרוסופט חושבים שזו בהחלט עיסקה מטומטמת בשעה שחלק אחר של מחזיקי מניות חושב שזו עיסקה טובה.

מי שיכנס קצת למספרים של מיקרוסופט, יראה משהו מעניין: סה"כ כמות המזומנים שיש לחברה נכון לדיווח האחרון של מיקרוסופט, זה 19.09 מיליארד דולר בבנק. סכום בהחלט גבוה, אבל אם ביאהו יחליטו בעלי המניות שהם רוצים את מימוש המניות שלהם במזומן ולא תמורת מניות של מיקרוסופט, מיקרוסופט תצטרך לבחור באחת מ-2 הדרכים הבאות:

  1. הלוואה מהבנק ("שלום, אני סטיב באלמר, מנכ'ל מיקרוסופט. אני רוצה לעשות הלוואה קטנה של 30 מיליארד דולר, אפשר? Smile)
  2. הקצאת מניות חדשה / אג"ח או כל מניפולציה (חוקית) בבורסה על מנת להשיג את הכסף.

2 חברות עם אג'נדה כל כך שונה, טכנולוגיות כל כך שונות, מיקוד נורא שונה (עד לעזיבת המנכ"ל יאהו לשעבר, טרי סמל, יאהו היתה יותר חברת מדיה מאשר חברת טכנולוגיה, כי ככה טרי הנהיג אותם, בניגוד למיקרוסופט שחושבים טכנולוגיה, אבל עסוקים בלהעתיק במקום להיות עם חזון ומחשבה לאורך זמן), מוצרים מתחרים, ו-90,000 עובדים (סה"כ כמות עובדים משולבת של יאהו+מיקרוסופט). אני לא מרחם על האיש או הצוות שיצטרכו להחליט בחברה מאוחדת כזו מה נשאר ומה עף, ובמיוחד כמה עשרות אלפי עובדים לזרוק הביתה.

אפשר בהרבה מקרים לראות איך בהרצאות של ביל גייטס, הוא מציין ש-"Microsoft is betting on.." וכאן אפשר להכניס טכנולוגיה, כל פעם משהו אחר. על XP זה הצליח, על ה-Tablet PC, על UMPC זה נכשל. נראה לי שהפעם עם עיסקה כזו, מיקרוסופט מהמרת לחלוטין על כל הקופה (לא רק שלהם, אלא גם מי שילווה להם את הכסף שצריך). אם המיזוג לא ילך, מיקרוסופט תהיה בהחלט בצרות איך לאמר.. מאוד ענקיות.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email