כמה מילים לגבי בזק ו-ADSL (תגובה לחמי אוזן)

חמי אוזן (עורך הספורט של וואלה) כתב מאמר למה הוא מתנתק מ-הוט. הייתי בכיף כותב לו את הפוסט הזה ישירות אליו, אבל וואלה כמו וואלה, עדיין לא הגיעו לעידן שבו נותנים כתובת מייל לפנות לכתב, אז אם כבר, נשתף את הקוראים (ואם חמי בטעות יגיע לכאן, אז אהלן וסהלן) בפרטים לגבי הצד השני, בזק.

למי שלא מכיר, שרות האינטרנט מגיע לכל מנוי מ-2 חברות. האחת היא ספק התשתיות (בזק, הוט), ואחת היא ספק האינטרנט (נטויז'ן, 012, ברק, בזק-בינלאומי וכו'). הפיצול הזה נעשה בכוונה כדי למנוע מצב מונופוליסטי בו ספק התשתיות הוא ספק האינטרנט (למי ששכח, בזק מוגדרת כמונופול). ככה זה כאן בארץ וגם ברוב המקומות בעולם המודרני.

adsl1גם בזק לא ממש צדיקים תמימים, והנה דוגמא מובהקת: אם יש למישהו את המודם שנמצא בתמונה כאן משמאל, עדיף שידע שהוא אכל אותה וכאחד שתמך במודמים האלו וכתב עבורם הוראות הפעלה ל-Linux, אני עומד מאחורי דבריי ב-100%. (למי שיש את המודם יותר מ-3 שנים והוא היה מנוי של בזק בינלאומי, והיו לו בעיות, סביר להניח שהוא שוחח איתי). ככלל, כל מודם ADSL עם חיבור USB (כולל מודמים של כבלים עם חיבור USB), אפשר להרגיש שאכלתם אותה.

מדוע? מסיבה די פשוטה: מודם עם חיבור USB הוא מה שנקרא בעגה המקצועית "מודם טיפש". הכוונה שהמודם הזה עושה חלק נורא קטן מהעבודה שהוא צריך לעשות, ואת השאר הוא "זורק" למחשב שהוא יעשה את העבודה. בשיטה הזו יצור המודם זול בהרבה מול מודם עם חיבור רשת (מימין). במודם עם חיבור רשת, המודם עושה את הכל ואף מעבר לכך: במודמים די משוכללים, המודם הוא שמחייג לאינטרנט, מבצע ניתובי פורטים, חומת-אש וכו', כלומר המודם מספיק עוצמתי לעשות לבד ולשרת את המחשב (שמצידו לא צריך כמעט שם הגדרה, פשוט לחבר ולשכוח).

בזק, כמו בזק, לא יהיו מוכנים לסבסד ללקוחות מודמים עצמאיים, אז הם נותנים ללקוחות מודמים טיפשיים. החסרונות של המודמים האלו כמובן הם שהם מעמיסים על המחשב כל הזמן את העבודה של המודם, ומשתמש שרוצה להנות ממלוא עוצמת המחשב שלו, סביר להניח שיקבל פחות עוצמה בגלל ה"חסכנות" של בזק.

מי כן יקבל מודם רשת? מי שאין לו חיבור USB במחשב (מחשב ישן) או מי שיודע לצעוק. צעקת? קיבלת מודם כזה. תצעק עוד? תקבל בכלל ראוטר שכולל את המודם מובנה! איך אמרו הגששים: אם לא דופקים על השולחן, לא מקבלים כלום. היתרון הענקי הוא שכמות הניתוקים יורדת פלאים מטה והיו לי זמנים שניתוק מה-ADSL היה קורה לי אולי פעם בחצי שנה.

מבחינת איכות ויכולת ה-ADSL, הדברים תלויים היכן גרים המנויים. אלו שגרים באיזה ישוב שנמצא ליד איזה חור יכולים רק לחלום לקבל קו ברוחב 5 מגה אם הם רחוקים ממרכזת ה-ADSL (מה שנקרא DSLAM), וזה החסרון הכי גדול של טכנולוגיית ה-ADSL: ככל שהמרחק מהמרכזת יותר גדול, כך איכות ה-ADSL יורדת מטה, בניגוד לכבלים שיכולים לתת (תאורתית) אותו שרות ב-98% מהארץ.

לגבי התמיכה, כנראה ש-חמי לא מכיר את מוקדי התמיכה, אך כמעט ובכל המוקדי תמיכה יש פחות או יותר יחס. למה? כי יש ימבה לחץ על התומכים, אין פידבק חיובי מההנהלה והלקוחות, הבוסים קוטלים חופשי, המנהל בחלק מהמקרים בכלל מנותק מהעובדים שלו, השכר על הפרצוף, הלקוחות נודניקים בטירוף (תאמינו לי, אחרי שחוזרים בערך 300 פעם על הגדרות חיוג לאינטרנט, זה מתחיל להימאס, במיוחד שהלקוח מתעקש לא להבין מה זה My Computer או "המחשב שלי"). מכיוון שהמשכורות ברצפה, אין אפשרות להשיג אנשים יותר איכותיים עם חשיבה יצירתית כי השכר על הפרצוף (צריך שכר מופקע להנהלה!) וגם הלקוחות, מה לעשות, הרבה מהם מטומטמים שבטוחים שיודעים הכל ואין כמו לקוח שלא מבין כלום במחשבים שמנסה לשחק אותה מומחה ולא משתף פעולה עם התמיכה. אז למה מצפה חמי? התומך פשוט משחזר בעל פה את ההוראות שהוא קיבל כשהוא גויס לתמיכה, שזה אומר: מחיקת הגדרות והגדרת חיוג מחדש, בחלק מהמקרים התקנת הדרייבר מודם מחדש, במיוחד עם מודמים עם חיבור USB

אם יש למישהו מודם ADSL ויש לו בעיות התחברות, כדאי לעשות את הדברים הבאים:

 1. יש לך מודם USB? דבר עם בזק, החלף למודם רשת. יכול להיות שזה יעלה כסף, זה שווה את זה. אם אתה יכול להרשות לעצמם מודם רשת שכולל חייגן בפנוכו, זה הכי עדיף, רק תוודא שספק האינטרנט שלך תומך בזה (בחלק מהמקרים, ספק האינטרנט מוכר מודמים כאלו עם תמיכה טלפונית)
 2. החיבור לאינטרנט שלך מופעל ע"י חיוג של המודם? צור העתק של ההגדרות רק למקרה וזה לא עובד, כך שאם לא עובד, תוכל לנסות את ההגדרות הנוספות.
 3. אם אתה מחובר עם מחשב נייד בחיבור אלחוטי ואין לך חיבור אינטרנט, ודא שאתה יכול לגלוש אל ממשק הניהול של המודם שלך (בד"כ זה משהו כמו: http://192.168.1.1 ואז המודם מבקש שם משתמש וסיסמא. עיין בתיעוד הראוטר/מודם). אם הגעת אל הממשק ועדיין אין לך אינטרנט, בדוק שנורית ה-SYNC אינה מהבהבת. אם היא מהבהבת, יש לך בעיה בתשתית ה-ADSL. כבה את המודם, המתן 10 שניות, הפעל מחדש והמתן כ-30 שניות עד שמנורת ה-SYNC לא תהבהב. אם היא עדיין מהבהבת, אתה צריך להתקשר למוקד בזק ADSL (טלפון: 1-800-340-340).
  אם הנורית SYNC לא מהבהבת, הצלחת להגיע לממשק ניהול המודם ועדיין אין אינטרנט, התקשר לספק האינטרנט שלך. ברוב המקרים סביר להניח שיש תקלה אזורית ולא משהו משלך.
 4. גלישה איטית לא תמיד קורית בגלל ספק האינטרנט, אלא בגלל דברים אחרים שצורכים רוחב פס במחשב. שיטת ה-ADSL עובדת בשיטה של 1 ל-10 לערך (כלומר על כל 1K ברוחב הפס שלך שמנוצל להעלאת נתונים, יורדים לך 10KBYTE ברוחב הפס והקפיצות הן ב-10-11K, כך ש-10K UPLOAD יורידו לו 100KBYTE ברוחב ה-DOWNLOAD), לכן חשוב לסגור תוכנות שיתוף כמו uTorrent, Azureus, emule, edonkey, kazaa, limewire וכו' אם רוצים רוחב פס נורמלי לגלישת אינטרנט.
 5. לא לרוץ לקנות את חבילות התקשורת הגדולות (5 מגה ומעלה) אלא אם יש לך ממש צורך רציני בכך (לדוגמא, אם אתה מריץ שרת WEB נסיוני בבית ומס' חברים גולשים אליו). חבילות הגלישה האלו בד"כ לא יתנו גלישה הרבה יותר מהירה או הורדה יותר מהירה מעבר למקרים מסויימים. ככלל, מהירויות האינטרנט בארצנו הם בערך כמו רפובליקת בננות בהשוואה למהירויות האינטרנט באירופה או בארה"ב. חבילות של 2.5 או 1.5 מגה אמורה להספיק בהחלט.
 6. אם יש לך ידע טוב במחשבים (לדוגמא, אתה מסוגל לנתח Event Viewer בצורה יותר מתוחכמת מאשר מה שה-WINDOWS נותן, או שאתה מכיר מושגים כמו DHCP, PPTP, PPPOE וכו') ציין זאת בשיחת התמיכה, על מנת שהתומך "יעלה רמה" בשיחה המקצועית עצמה. במידה והתומך עדיין מתייחס אליך כמו לאינפנטיל מפגר, בקש תומך אחר.
 7. ככלל, עדיף להצטייד במודם רשת בעל יכולות חיוג מאשר לחייג מהמחשב. כמעט כל מודם אלחוטי כיום יכול לחייג עצמאית לאינטרנט ולהראות סטטוס חיבור. היתרון בכך הוא שהצורך בתמיכה יורדת פלאים. גם אם אינך משתמש ב-WIFI, כדאי להצטייד בראוטר כזה (מומלצים: Linksys, Dlink, Cisco, Netgear). עם ראוטר כזה, גם רוב ההתקפות יעצרו בראוטר עצמו ועם ראוטר טוב אפשר לקבוע כללים (Rules) המאפשרים גישה סלקטיבית תוך התחשבות באבטחה וגלישה מאובטחת.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות בנושא “כמה מילים לגבי בזק ו-ADSL (תגובה לחמי אוזן)

 1. יפה אמרת
  רק שהיום בזק מחלקים מודם ראוטר עם אלחוט
  לא שזה יגרום לי לחזור אליהם 😛

 2. עצם העובדה שישנם כשלים באופן שבו נוהגים בבזק כחברה, אינה סותרת את הבעיתיות ברמת השירות בהוט, במיוחד במחלקה הטכנית של האינטרנט. אני אומר זאת כעובד לשעבר במחלקה זו, אם כי לא במתכונתה הנוכחית (לא יכול לפרט את מה שלדעתי גורם לכשל מסוג זה).
  מנהל שלא חוזר אחרי 4 שעות כמובטח, זה לא בסדר. טכנאי שלא מגיע ללקוח, זה לא בסדר. נציג הטורק ללקוח טלפון, זה לא בסדר. לא משנה מה הייתרון הטכנולוגי שהחברה שלך מציעה, בעיות כאלה בשירות בילתי נסלחות.

 3. :/
  מאז שדיברנו על ענייני המודם USB אני מנסה להסביר לאחראים פה (=אבא) ששווה להשקיע ולהחליף מודם, אבל זה כמו לדבר עם קיר.
  בינתיים בזק היו פה איזה 3 פעמים והחליפו 3 מודמים , וגם אמרו משהו על זה שזרם החשמל בבית לא יציב ובגלל זה המודם לא עובד טוב. לי זה נשמע כמו חירטוט וכבר מזמן דחקתי באבא שלי שנלך להפוך כמה שולחנות , אבל הוא מתעקש להיות סבלני. נו שיהיה….
  לומדים לחיות עם הניתוקים והמרוויח העיקרי מזה זה כפתור הריפרש.

 4. אני יכול להרגיש את הכעס שנפלט מהמילים שלך, לדעתי יש הרבה צדק במה לגבי כל מה שהעלית לגבי מודם USB.. רק שלדעתי אין זה נכון במקרה של מודם של הוט (הייתי מחובר בחיבור USB עם טיריון של הוט 3 שנים בלי בעיות עד שנדפק בסוף.

  בכל מקרה, לדעתי לפחות עדיף להיות עם חיבור יציב (חיבור כבלים בתוך האדמה, ולא עם כבל תלוי באוויר שאפילו יכול להיות מושפע במקרה של שינויי מזג אוויר !!! )

  זה לא אומר שאני מת על הוט- השירות שלהם על הפנים ואני שונא את החברה הזאת .. אז בהמשך למשפט שהתחלתי,, עדיף להיות עם חיבור יציב, ועם שירות חרא !! בכל הכוונות של המילה, על פני תומך מקצועי ושירותי במקרה של בזק.

  לנוכח הדעת שאני עובד של בזק בין לאומי.. ואני יכול להרגיש בזאת שהחברה של בזק (גם בזק בין לאומי) מדגישה על מקצועיות הנציגים הניגשים לראיונות ומבחנים פסיכוטכניים לקבלת כל נציג למוקד תמיכה. עדיין לא דיברנו על בזק, ששם עוד יותר מדגישים את זה.. אף פעם לא היה לי מקרה עם נציג של בזק שלא הבין על מה דיברתי !
  בדרך כלל תומך טכני של בזק הוא מאוד מקצועי ומדבר איתך באותה רמה.

  עכשיו בחזרה להוט, לא נראה לי ש"תמיכה טכנית מקצועית" יותר מקושרת למילה תומכת מאשר לתומך… אם מישהו דיבר פעם עם תמיכה של טכנית של הוט.. ברוב המקרים הוא ייתקל בתומכת ולא בתומך.. (מבלי לזלזל- זה רק בגלל שתומכת תסתפק במה שמוצע שם- ולא תדרוש קידום ושכר וסביבת עבודה, אם ההבנה שרוב הנציגים שם הם סטודנטים)
  ברוב המקרים, אתה תקבל תשובה מהתומכת שהכל תקין מבחינתנו תדבר עם הספק שלך אולי יש לו בעיה שם עם החיבור שלך!!

  כך שלדעתי, מבחינת מקצועיות- יש צוות מאוד מקצועי ושירותי בבזק..
  ביחס להוט.. אז לדעתי .. אם אתה מבין במחשבים ואתה צריך יציבות בקו ואי ניתוקים וכו'.. כביכול תוכל להסתדר לבד עם התקלות "הקטנות".. עדיף לך להיות בהוט..

  ואם אתה לא יודע איפה נמצא ה CAPS LOCK במקלדת (אל תחפשו את זה עכשיו זה לא נחשב) .. עדיף לך להיות עם בזק… כך שתוכל לקבל את השירות והסבלנות מהנציגים.. ולא תקבל טריקה בפנים מתומכת של הוט שהידע שלה .. דומה לשלך ובסופו של דבר תפנה אותך לספק שלך שבסופו של דבר הספק שלך ימצא שבאמת יש לך בעיה עם התשתית שלך (הוט!!) ויצטרך לעשות וועידה עמם כדי שתשתכנע!

  לכן כל מי שהתנתק ועבר תשתית.. לא בהכרח צודק וזה תלוי איפה אתה עומד.
  לכן לפני שתגיד לאיש התשתית אני עובר לחברת תשתית אחרת… תחשוב פעמיים ותחליט לפני שאתה מרים את השפופרת לחברה.. איפה כדאי לך להיות.. ולאיזה קטגוריה חשוב לך להשתייך

 5. לגבי החלפת מודם USB
  אני גם עובד בחברה הנוכחית
  ויש רעיון שהעלו לי לגבי ההחלפה של המודם מUSB לרשת
  זה פשוט להגיד לבזק …
  תשמעו חבר'ה יש לי WINDOWS ויסטה !!!(מערכת הפעלה שלא בדיוק מפעילה משהו) והמודמים (הUSB)שלכם לא עובדים איתה אז תדחפו את הבקשות שלכם לתשלום ל…
  ככ עשיתי עם חברים שלי והם עשו את זה כמו גדולים

 6. מי שלא יודע איפה כפתור caps-lock שלא יתקשר לתמיכה!!! אנחנו לא מרכז טלפוני לשיעורים פרטיים למשתמש המתחיל. אם לחברות היו קצת ביצים לקוחות בלי ידע לא היו מקבלים תמיכה. מתקשרים לקוחות שמשלמים 19 ש"ח בחודש, בגלל חוסר הידע שלהם השיחה אורכת 40 דק'. השיחה היא 1-800, כלומר על חשבון בזק בינלאומי. תוסיף לזה את השכר שהחברה משלמת לתומך על 40 הדק' ואת ההוצאות על הלקוח (רוחב הפס שהוא תופס והחשבונית שנשלחת אליו) ותגלה שהחברה מפסידה על אדיוט שכזה כסף כל חודש. אבל הוא עדיין מרשה לעצמו לומר "אני משלם כסף…" ולדבר בצורה מעוררת בחילה.
  האשמים במצב בארץ הם סלקום שהכניסו למוקדי השירות את תרבות ליקוקי התחת.
  1. אין שום פסול בלטרוק את הטלפון בפנים ללקוח שמנבל את הפה.
  2. אין שום פסול בלומר ללקוח שלא מתמצא שלא מעניקים לו תמיכה ישירה אלא שידאג למישהו עם ידע מינימלי ודובר אנגלית.
  3. המודם של הכבלים הוא לא מודם usb. יש לו חיבור כזה כדי להתקין אותו ככרטיס רשת חיצוני. כך שגם אם היית מחובר אליו 3 שנים עם כבל usb הרי שהדבר לא דומה ולא מזכיר גלישה עם מודם usb של בזק. חוץ מהכבל שמחבר ביניהם מדובר בשני מכשירים שונים לחלוטין בעלי דרך פעולה שונה לחלוטין.
   

 7. מה הקשר?!
  אולי אתה לא מסכים, בקשר ללקוח CAPSLOCK.. שהוא צריך בכלל להתקשר לחברה.. אף אחד לא טען שבזק נותנת שירותי עזר במחשב.. הפואנטה פה שהשירות של בזק מעולה ! וזה דווקא משבח את החברה לדעתי ! אם יש לך הבנת נקרא בעיה שלך אדוני!

  בקשר למודם של הוט, אני יודע טוב מאוד מה ואיך הוא מתחבר למרבה הפלא לא רק אתה מבין בדברים כאלה.. רק שהטענה שלך: "ככלל, כל מודם ADSL עם חיבור USB (כולל מודמים של כבלים עם חיבור USB), אפשר להרגיש שאכלתם אותה".. כך שלטענתך מי שמחובר בהוט עם כבל USB… גם אכל אותה.. וזה פשוט לא נכון.. כי כל המודמים שלהם הם עם חיבור USB וגם רשת..

  וכן.. עוד פעם אתה צודק בכך שהלקוח לא תמיד צודק!
  כל נציג חדש שמגיע למוקד, אני משנן לו משפט שהלקוח לא בהרכח צודק! אנחנו לא שירות לקוחות פה.. צריך להבין שהלקוח לפעמים לא יודע על מה הוא מדבר או בכלל, רוצה לשקר לך למרות שאתה יודע שהוא משקר (כי הבעיה תמיד אצל הספק ולא על המחשב.. המחשב הוא תמיד חדש (למרות שהמערכת הפעלה שמותקנת עליו היא 95!)), ולדעתי באמת אין שום בלטרוק ללקוח טלפון בעת שהוא מנבל את הפה..

 8. אם כבר דיברו פה על ויסטה – עוד שיטה להוציא מבזק מודם רשת, זה להגיד "יש לי בבית רשת עם ראוטר".
  אני תומך בבזק בינ"ל וכמה פעמים הצעתי להנהלה להגדיר ללקוחות עם מודם רשת את המודם כראוטר, כי זה יוריד בצורה דרסטית את כמות הפניות לתמיכה (בסגנון "לא מחובר-לא גולש", "שכחתי סיסמה כל שני וחמישי", "עשיתי פורמט וצריך להגדיר חייגן", "תוכנת דואר מנתקת את האינטרנט", "הרדיאטור נפל לתוך הקרבורטור ועשה סמטוחה" ועוד).
  אבל התשובות שקיבלתי זה "בזק לא מרשה"

 9. רק רוצה להצטרף בדברים של אנשים על לקוחות, זה פשוט זוועה. לפני כ4 ימים היה לי לקוח שיש לו מחשב רק 3 חודש, ואינטרנט במשך שבועיים. היה לו חבילה של 1.5 שזה 39 ש"ח (בערך, שלא יתפסו אותי על חוק וחיסיון של חברה למרות שתכל'ס רוב המחירים דומים אצל כול הספקים) לחודש. היה לו WINXP בשלוש שפות, רוסית, עברית ואנגלית. כמובן שהוא לא יודע שום דבר פרט לרוסית וגם פה הוא לא מבין מה הוא קורא. התקשר על בעיות איטיות, מפה לשם יש לו אימיול, מפה לשם אין אנטיווירוס. אין לו מושג קלוש במחשבים או איך אימיול עובד או מה זה הגבלה או רוחב פס. או העובדה שאנשים מורידים ממנו (ואז הוא בקש שאני אעשה ככה שאנשים לא יוכלו להוריד ממנו). אחרי שהסברתי לו שזה לא בגבולות תמיכה שלנו להגדיר לו את האימיול או לדאוג שיהיה לו אנטיווירוס על המחשב או לפתור לו את הברוך שהוא הכניס את עצמו אליו , קצו כול הקיצים, הוא כמובן יצא עליי כי "אני משלם" כי הרסנו לו את המחשב אם האינטרנט שלנו וכו'. ועוד שני גאונים, אחד שאמר שאם אני לא מלמד אותו מחשבים(כי הוא התחבר לפני שבוע וכנראה חשב שיסתדר לבד הפנסיונר) ואינטרנט, להשתמש בהם. הוא יעבור לנטוויז'ן כי "שם מלמדים אותו מחשבים בחינם". משמועות שאני שמעתי עלייהם זה שהם דיי שמים קצוץ על לקוחות ובמיוחד כאלה שלא מבינים. וגאון שני גילה את הילד בן ה12 שלו על אתר פורנו, התקשר אליי והתחיל לצעוק שאם אני לא מנקה לו את האינטרנט מהזוהמה הוא מתנתק ועובר ספק, הטון דיבור שלו שבר אותי באיזה מקום. אז הסבר לו בנימוס שמצידי הוא יכול לעבור אוסטרליה ועדיין למצוא פורנו באינטרנט, ושאם הוא לא רוצה שיהיה פורנו שלא יתחבר…

 10. המודם הזה באמת ממש דפוק הוא חוסם את כל הסרורים של משחקי הרשת שאני מנסה להיכנס
  אפשר לפתור את זה איכשהו בלי להחליך מודם??

סגור לתגובות.