על פאשלות מטומטמות בתקשורת

kidsGazza1 רואים את התמונה הזו כאן מימין? זו התמונה שהתפרסמה בעולם בימים האחרונים כ-סמל לכמה ישראל "מתאכזרת" לתושבים בעזה בכך שהיא מפסיקה את החשמל בעזה.

האם ישראל הפסיקה את החשמל לעזה? ממש לא. אז מה בעצם קרה פה?

מה שקרה הוא בעצם שהחמאס עשה שוב את אותו הטריק שתמיד מצליח לו: לשים את ישראל במצב מגוחך שבו ישראל לא מגיבה (או מגיבה ברפיסות טיפוסית) ואז החמאס כאנדרדוג לוקח את כל הקרדיט, ומציג את ישראל כ"כובש אכזרי", תוך כדי שהוא נהנה מרוח גבית מהמפלגות הערביות בארץ וגם מעיתונים דוגמת "הארץ".

אז איך זה קרה? מאוד פשוט:

שלשום, בשעה 20:00 בערב, בדיוק בזמן החדשות של ערוץ אל-ג'זירה (ממש "במקריות") פסק החשמל בעזה. רק מה, עזה ניזונה מכמה מקורות של חשמל, כאשר הרוב מסופק ע"י ישראל (בערך 140-160 מגה-וואט), המצרים מספקים בערך כ-16 מגה-וואט לדרום הרצועה, והשאר מסופק ע"י תחנת יצור מקומית שניזונה ממזוט. פתאום הכל הפסיק במכה אחת.

אנשים בעזה יצאו עם נרות להפגין (התמונה למעלה), ומה אתם יודעים – זמן ההפגנה היה בדיוק בזמן שעת שידור החדשות באותו ערוץ, כך שכולם קיבל FEED ישירות מ-עזה על ההפגנה, ורשתות אחרות ששידרו חדשות פשוט שידרו את אל-ג'זירה וכך "הפסקת החשמל" שודרה בכל העולם.

מה היתה התגובה הישראלית? הכי מטומטמת שאפשר! "מקור בטחוני" מסר כי "לא יכול להיות שאין חשמל בעזה כי ישראל מספקת 70% מהחשמל". מקור? מה זה כאן, עופות? מה ההתחבאות הזו?

תגובה הולמת היתה יכולה להיות משהו כמו התגובה הבאה:

מכונסת מסיבת עיתונאים, בהם משתתפים שרת החוץ, שר הבטחון, נציג מקצועי של חברת החשמל. שרת החוץ פותחת ומציגה את העמדה שישראל לא כיבתה ולא הפסיקה את החשמל מיוזמה שלה. שר הבטחון מציג את דבריו ומציג את העובדה שלרצועת עזה הוזרם מספיק דלק ומזוט לתחנת החשמל המקומית. נציג חברת החשמל יראה תצוגת ניטור ממוחשב ויסביר בצורה סמי-מקצועית לגבי הניטור של חברת החשמל ואת העובדה שחברת החשמל לא הפסיקה את זרם החשמל לעזה. כדאי להראות תצוגת מחשב לעיתונאים על הניטור עצמו ועל מנת שפרשנים ברשתות אחרות יוכלו לראות את הדברים בעצמם. במקביל יש לעדכן את המידע באתרים הרלוונטיים (אתר משרד ראש הממשלה, אתר משרד החוץ, אתר משרד הבטחון) בשפות עברית, אגלית וערבית.

לו היתה מסיבת עיתונאים כזו, דעת הקהל העולמית היתה מקבלת את הרושם שזה עוד ספין מבית החמאס. אבל לא! אצלנו שולחים איזה "מקור בטחוני בכיר" עלום שם שמאחוריו מתחבאים כולם. מה קרה? מה הפחד הזה? מאיפה הרפיסות הזו ריבון העולמים????

מי שחושב שהחמאס לא הולך לנצל את הנצחון הזה, טועה ומטעה! רק היום בבוקר החמאס ופלגים אחרים פיצצו חלקים מהגבול עם מצרים, והמון פלסטינים הלכו למצרים להצטייד באוכל, סיגריות וכו'. החמאס כמובן מצטייד בהרבה יותר נשק כעת שלא צריך להעביר את זה בבורות ושאין שום בקרה. החמאס כמובן יתרץ את זה בכך שישראל עושה מצור על עזה והפיצוצים היו למען התושבים שרצו אוכל.

זה המחיר של רפיסות.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “על פאשלות מטומטמות בתקשורת

 1. אני לא בטוח שפרצופו של שר הביטחון הוא זה שיעורר בי אמון. בין אם אתה צודק ובין אם לא.
  אבל כן, היינו יכולים לטפל במקרה הזה יותר טוב.

 2. תודה לך על הרעיון
  הצלחת לשים מילים יפות ובהירות במקום שקשה לי לעשות זאת
  הקלת עליי
  תודה

 3. זה כזה נכון…
  אבל אין מה לעשות, עד שלא נעיף את הפוליטיקאים שום דבר לא הישתנה.
  אני זוכר שהסבירו לנו באזרחות שבפוליטיקה כל אחד מלטף את הגב של השני שם…עם כל ההסברים שם פשוט עוררו בי בחילה, שאלה האנשים שמנהלים את המדינה.

  אבל עד שלא נשנה את זה שום דבר לא ישתנה, לא יכול להיות שמי שמנהל את המדינה זה גוף שחשוב לו יותר עצמו מאשר שאר המדינה, וכך זה גם נראה.

  (נלקח לפירסום D:)
  בברכה, אור

סגור לתגובות.