מדוע פרוייקט SETI מיועד לכשלון?

setiפרוייקט SETI (ראשי תיבות באנגלית: Search for Extra-Terrestrial Intelligence) הינו פרוייקט שמריצים אותו מספר ארגונים כדי לחפש בחלל אינטילינציה חיצונית. אפשר לקרוא על הפרוייקט (כולל היסטוריה שלו) כאן.

אחת הבעיות הגדולות ביותר של הפרוייקט עצמו, שהסריקה עצמה מבוצעת על תדרי רדיו (2.5 מגהרץ), בהנחה שחוצנים או כל ישות אחרת, משתמשת בתדרי רדיו כדי להיות בקשר עם החלליות שלהם.

הכל טוב ויפה, רק שיש בעיה אחת. גלי רדיו (לפחות ממה שאנחנו מכירים) זה הדבר האחרון שחוצנים אי פעם ישתמשו בו כדי לתקשר בין חללית לכוכב שלה לדוגמא. מדוע? הסיבה די פשוטה: המהירות.

מהירות שעוברים תדרי רדיו היא בדיוק כמו מהירות האור, כלומר 300,000 קילומטר בשניה, וזה כ"ברוטו", עננות ותנאים אחרים יכולים לעכב את מהירות התשדורת, אבל רק לשם הנחת עבודה, נאמר שאין לנו שום מכשול בדרך ותדרי הרדיו טסים במהירות האור.

עכשיו ניקח את Voyager-1 שהוא כלי רכב החלל בין הראשונים שנשלח לטוס ולצלם כוכבים במערכת הכוכבים הקרובה לנו. רכב החלל Voyager-1 נשלח לחלל ב-5/9/1977 והכלי עבר ממזמן את הכוכב הלכת הכי רחוק שאנחנו מכירים – פלוטו.

לפני כ-5 חודשים נחגגה ב-NASA חגיגות ה-30 ל-2 רכבי החלל Voyager-1 ו-Voyager-2. הרכב Voyager-1 נמצא במרחק של 15.6 מיליארד קילומטר מכדור הארץ (אפשר לקרוא על כך כאן). אם בתיאוריה היינו שולחים PING לרכב החלל הזה, היה לוקח לו לפי החישוב כאן זמן של 29 שעות לאותו פינג להגיע לרכב החלל ולחזור אלינו, וגם זה בתנאים הכי אופטימליים שיש, כלומר תקשורת דו-כיוונית לדיבור לדוגמא לא ממש תעבוד כאן.

וכאן הכשל הגדול של SETI. אם אנחנו מנסים ללכת לפי קני המידה של מרחק כוכבים אחד מהשני או המרחק מאיתנו ומתייחסים ברצינות לעניין של קיום ישויות חיצוניות, רדיו הוא הדבר האחרון שאפשר יהיה לעבוד איתו על מנת לשדר נניח מחללית את הכוכב שלה. חייבים שיהיה משהו הרבה יותר מהיר ויותר אמין.

למען האמת, יש דבר כזה, אנחנו מכירים אותו בשם "טלפתיה". ד"ר אהרון האופטמן כתב על כך לפני שנתיים בבלוג שלו, ואפשר לקרוא את המאמר כאן. העניין הוא שכיום מחקר רציני לגבי טלפתיה פשוט ולא קיים. תומר פרסיקו פירסם ב"הארץ" ראיון עם ד"ר סוזן בלקמור שניסתה לחקור קיום טלפתיה, אך מקריאת הראיון ניתן לאמר שהמחקר ממש לא רציני (בטלפתיה לא מנסים "לנחש", טלפתיה היא אוטומטית, אתה יכול "לקבל" או "לשלוח", למי שיש את היכולת מפותחת. כמו כן יכולת הטלפתיה לרוב קיימת בזוגות, כמו "ווקי טוקי", כך שטלפתיה בין אחד שיש לו כישורי טלפתיה למישהו אחר שהוא אינו מכיר שגם הוא בעל כישורים טלפתיים כמעט ולא עובדת). יתרונות הטלפתיה על כל שידור רדיו היא החוסר תלות המוחלטת באנטנות וכמות המידע העצומה שאפשר להעביר בשניות ממקום אחד למקום שני. מי שרוצה להכיר איך זה נראה, יכול להיזכר בשניות המעטות לפני שאדם נרדם, כשאותו אדם "שומע" את המחשבות שלו או מה שרץ לו בראש באותם שניות – כך בעצם האדם שיש לו יכולות טלפתיה "מקבל" אם כי במצב עירני לחלוטין.

לסיכום: לא צריך להיות מאמין בקיום חוצנים כדי להבין שלפרויקט SETI יש נאיביות מסויימת. גם במובן התאורתי אם ישנם חוצנים (וכותב שורות אלו בהחלט מאמין שהם קיימים), תדרי רדיו לא יוכלו לעזור להם הואיל והם מוגבלים ואיטיים, אם מתייחסים למושגים מבחינת מרחקי טיסה ומרחקי כוכבים "שכנים". טלפתיה היא הדבר הבא שידוע לנו אם כי מהבחינה המדעית אף מדען מכובד ובעל שם לא יהיה מוכן כיום לחתום על כך שזה קיים.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “מדוע פרוייקט SETI מיועד לכשלון?

 1. אני לא בטוח שהפרוייקט נאיבי לחלוטין. כיוון שטלפטיה לא נחקרה, אנחנו לא יודעים באמת אם היא מהירה ממהירות האור, בהנחה שהיא בכלל מספיק אמינה כדי לשמש תקשורת בין כוכבית. גם מנקודת הנחה שהיא מהירה מאד, ואמינה מאד, עדיין אין לנו אפשרות לשים עליה תג מחיר. אם מחר אתה רוצה להפוך את הטלפטיה למכשיר קשר אמין מספיק, ייתכן ותיאלץ להשקיע בכל אנרגיה רבה, שעלותה גבוהה. כמובן ייתכן שלא, אבל מדובר בנקודת הנחה שנראית לי אפשרית. כמובן שהטענה הזו לא חלה רק על טלפטיה, אלא על כל אמצעי תקשורת אחר.
  במצב כזה, מתקבל על הדעת שתקשורות למרחקים קצרים יבוצעו באמצעי טכנולוגי אחר, ורדיו זו אופציה לא רעה בכלל. משהו דומה לאופן שבו תשדורות הכבלים עוברות על סיב אופטי (יקר), במרחקים ארוכים, ומועברות לRF (זול) בנקודה מרכזית בדרך לממיר. אפשר שתשדורות טלפטיות יקרות, משמשות להעברת מידע בין גלקסיה א' לב', ואז מועברות לרדיו.
  בנוסף, כפי שאנחנו רוצים לתקשר עם חברות יותר מתקדמות מאיתנו, אני מניח שהיינו רוצים גם לתקשר עם חברות יותר פרימיטביות. אני לא רואה סיבה שאותן חברות לא ינסו להנמיך את הטכנולוגיה שלהם (ע"י המרה מאמצעי מתקדם לרדיו), כדי לתפוס אותנו.

 2. גורו,
  אינני יודע כמה אנרגיה צריך להשקיע, אבל אני כן יודע שבשביל להתחיל לחקור את זה, העלות היא לא כזו גבוהה. כל מה שצריך הוא לבנות מתודה מדעית מוסכמת לבדוק את הנושא, מס' מתנדבים שיש להם את היכולת (בד"כ זה עם בני זוג), ולנסות את המתודה עליהם. אינני חושב שהעלות של זה כזו גדולה, זה יכול להיות במסגרת עבודת מאסטר, זה יכול להיות פרוייקט של פרופ' עם כמות קטנה של סטודנטים, כלומר העלות התקציבית לדבר כזה היא די קטנה בשלב הראשוני. 
  הצליחו למצוא משהו? אחלה. מכאן אפשר להשקיע יותר, להעלות השערות וכו', אבל זה כבר אחרי שלב ראשוני שנתן איזה בסיס כלשהו, בדיוק כמו בכל חקירה מדעית אחרת.

 3. המחקרים בסדר הגודל שאתה מדבר עליו, כבר נעשים, במוסדות העוסקים בתחום. הם עדיין לא הגיעו לתוצאות ניתנות לשחזור, אבל זה די רגיל למחקר מדעי בתחילת דרכו.
  לא הצבתי, אגב, שום התנגדות לבדיקת יכולת טלפטית. הטענה שלי היא שפרוייקט seti אינו מיותר, כיוון שזו הטכנולוגיה שאנחנו מכירים ויודעים ליישם. אם מחר נמציא מכשיר דרך פעולה, שתאפשר מחקר תקשורת טלפטית – תפדל. למה לא?

 4. נעשים? יש לך לינק במקרה לאיזה אתר שמדברים על ניסויים כאלו? הייתי שמח לתרום קצת מידע ממה שאני אספתי.

 5. היי יש לי תאוריה שמאפשרת העברת מידע העולה על מהירות האור פי עשרות ומאות פעמים יש דבר כזה ?

סגור לתגובות.