תגובה לדידי חנוך

imageדידי חנוך במאמרו ב"וואלה" הביע דיעה מדוע הוא נגד תוכניתו שר התקשורת אריאל אטיאס להכריח את חברות הסלולר בצעדים חד צדדים להתחייב ללקוח על מחיר אחיד במשך כל תקופת ההתחייבות.

קראתי את דעתו של דידי, ולמען האמת, אינני בטוח שהדיעה הזו אינה ממומנת ע"י אחת מחברות הסלולר. דברים כאלו לא שמעתי זמן רב. דידי מחלק את דעתו ל-2: הצד העקרוני והצד המעשי, וברשותכם אני רוצה לאמר כמה מילים לגבי שני הצדדים:

ציטוט מהמאמר: "אבל שינויים חד צדדיים בתנאי הרשיון מציגים את המשרד בדיוק באותו האור בו הוא מנסה להציג את חברות התקשורת. הרשיון שניתן לחברות התקשורת על ידי המדינה הוא הסכם בין שני הצדדים: המדינה נותנת תדרים ואישורים, והחברות מצידן מחויבות לעמוד בתנאי הרשיון".

נכון שחברות התקשורת צריכות לעמוד בתנאי הרשיון, אבל יש גם צד שני למטבע, הן צריכות לעמוד בתנאים כלפי הלקוחות, אותם לקוחות שנדפקים בכל מס' חודשים עם העלאת מחירים שחברות הסלולר החליטו, וללקוח אין שום מילה בנושא, מכיוון שהוא פשוט כבול בהתחייבות כלפי חברות הסלולר. מה הלקוח יכול לעשות שהחברות מחליטות להעלות את מחירי השיחות? כלום! הוא יכול לצעוק תחת כל עץ רענן, אך הוא כבול והוא אינו יכול לעשות מאומה בנידון.

ציטוט: "ההנחתות האלה של משרד התקשורת – שנראה שמגיעות בכל פעם שעובר יותר מדי זמן מאז שמישהו כינה את השר "לוחם למען החלשים" – אינן התנהלות סבירה. הן גם לא חלק מתפקידו של משרד התקשורת. משרד התקשורת הוא לא משרד התעשייה והמסחר. מערכת היחסים העסקית בין חברות מסחריות לבין האזרח אינה חלק מהגדרת התפקיד שלו. והשינויים שהמשרד עושה ברשיון שנועד להבטיח לאזרחים אמצעי תקשורת הם ניצול ציני של כוחו של המשרד על מנת לצייר את השר כלוחם למען האזרח".

משרד התקשורת אמור להגן על הלקוחות מהעושק המתמשך של חברות הסלולר, ואני מצטער אם דידי שכח זאת. חברות הסלולר לא יוותרו על העונג להעלות את המחירים כרצונם מבלי להתחשב בלקוחות, ואם דידי היקר שכח, משרד התקשורת אמור לשרת את ציבור האזרחים בארץ, בנוסף לחברות התקשורת והסלולר בארץ.

נכון, אין כיום אפשרות להתנתק מחוזה עם חברות סלולריות ברגע שהן מעלות את המחיר, והצעתו של דידי טובה, אך יחד עם זאת, ההצעה של השר אטיאס גם היא טובה: לחייב חברות סלולר להיצמד למחיר שניתן בעת חתימת החוזה למשך כל תקופת החוזה.

מדוע אני יכול לחתום עם ספק האינטרנט שלי חוזה שאומר שאני צריך לשלם X ש"ח לחודש מחיר קבוע למשך כך וכך שנים כדי לקבל חבילת שרותי אינטרנט ואינני יכול לעשות כך עם חברות הסלולר? ספק האינטרנט לא מעלה לי את המחיר בתקופת החוזה, אבל הספק הסלולרי שלי מרגיש חופשי להעלות את מחיר השיחות/גלישה בכל פעם שבא לו ואני לא יכול לעשות כלום בנידון!

בארה"ב לדוגמא, חברות הסלולר מציעות חבילות פשוטות מאוד. חברת AT&T לדוגמא, בעת רכישת iPhone מציעה לי חבילות פשוטות וברורות שאומרות כמה זמן אני יכול לדבר, כמה SMS, כמה גלישת אינטרנט וכו'. בארץ? שום דבר לא פשוט! באורנג' לדוגמא, רצית גלישה סלולרית? אהלן וסהלן. שלם 20 ש"ח, אבל זה רק ל-WAP, רק שהם לא יאמרו לך מאומה בנידון. רוצה ממש גלישה מחוץ לאתר אורנג'? 37 ש"ח ל-100 מגה-בייט בבקשה, ואם לא ידעת על ההבדל, תשלם סכום שערורייתי של 9 ש"ח למגה-בייט אחד!

מה שהשר אטיאס רוצה לעשות הוא צודק ונכון עבור לקוחות חברות הסלולר. מדוע לדפוק מחדש שוב ושוב את הלקוחות? רק כי ללקוחות אין שום אפשרות לעשות משהו בנידון? היכן ההגינות כאן? נכון שחברות הסלולר קמו בשביל לתת שרות ולהרוויח, אבל אפשר גם להיות הוגנים, ואם החברות לא מוכנות להיות הוגנות, טוב שיש שר שחושב על הצרכן ולא רק על כיסי חברות הסלולר.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email