המהפכה תתחיל מלמטה?

מודי כתב לפני כשבוע בערך על "המהפכה תתחיל מלמטה" ועל השחיתות שדופקת כל תחום וכל סקטור ציבורי. קראתי ולמען האמת אני מסכים עם מודי, רק לא מסכים לגבי הכיוון.

ב-28 למרץ 2006, בחר העם ברוב מוחץ את מפלגת "קדימה" להובלת המדינה, וכתוצאה מכך אהוד אולמרט נבחר לראש ממשלה. רקורד חדש של בינוניות נבחר לעמוד בראשות השלטון.

קדימה היא הפיקציה הגדולה ביותר שהוקמה מאז קמה המדינה הצעירה שלנו. פוליטיקאים מימין ומשמאל ללא שום מכנה משותף מבחינה פוליטית הקימו מפלגה שהמכנה המשותף לכל נציגיה היא ההידבקות המוחלטת לכסא והנאה ממנעמי השלטון. האג'נדה של המפלגה נעה פעם לימין, פעם לשמאל, תלוי בסקרים ותלוי מה יש בחדשות. לדוגמא: רה"מ אולמרט טוען "לא נמגן את עצמנו לדעת", אך כשגאידמק טוען כי הוא מוכן לשלם על המיגון, עושה ראש הממשלה פרסה של 180 מעלות ומבטיח 50 מיליון ש"ח מיגון אם לא יתנו לגאידמק למגן. התוצאות כיום אגב זה שלא גאידמק מיגן ואולמרט לא נתן את הכסף, כך ששדרות נשארו קרחים מכאן ומכאן.

העניין הוא שזה לא היה סוד שקדימה היא מפלגה אינטרסנטית מובהקת. כולם ידעו את זה, הרבה צחקו כשראו את הפוליטיקאים משקרים מול המיקרופונים ומנסים לתרץ מדוע הם עוזבים את המפלגה שלהם לטובת "קדימה". הצביעות חגגה, והעם ידע על כך. קמפיין הבחירות של "קדימה" כאילו הועתק מהעונות הראשון של ה"בית הלבן", הוציאו קליפים עם חלקי נאומים של שרון, והשתמשו בכל טריק על מנת לזכות בעוד ועוד קולות עד שהם זכו ב-29 מנדטים וזכו בשלטון.

האם קדימה המציאו את השחיתות? לא ממש. הליכוד היה לפני כן שם, במיוחד בפריימריז של הליכוד, בהצבעות הכפולות של יחיאל חזן, וב-1001 חשדות לשוחד שהיו בתקופת השלטון, וכתוצאה מכך הליכוד הפסיד את הבחירות.

אבל זה לא הליכוד שהמציא/ייבא את השיטה. זה דווקא מפלגת העבודה יכולה לרשום פטנט על כך עוד מהקמת המדינה, כאשר המדינה היתה צעירה והשלטון התחיל להיבנות, אך במקביל להסתאב. זוכרים את ההסתדרות? את מונופולי הענק שרק היום לאט לאט מנסים לפרק? את התורים הענקיים לקבל טלפון? את הקיצוב, את השנאה לכל מה שמריח מזרחי, את ההתנשאות הטיפוסית של השמאל (מפא"י וכו')? כאשר יש לך גופים ענקיים כאלו, יש לך בירוקרטיה גדולה, ובמקביל מתפתחת לה שחיתות. שלם כך וכך לירות למאן דהוא כדי שיקצר לך את התור בשביל שתוכל לקבל קו טלפון לביתך, או אישורים לועדות כלשהן, ישנן דוגמאות רבות לכך.

מה שקרה עם "קדימה" ומה שקורה היום במדינתנו היא תוצאה אבולוציונית של אותם תהליכים. הסיאוב והבירוקרטיה, ה"יהיה בסדר" ו"סמוך" רק הגדילו את עוצמת השחיתות בארצנו. כאשר מישהו ממונה למשרה בכירה בשלטון, אותו מישהו יצטרך איכשהו לשלם על כך. איך אומרים באנגלית: Scratch my back and I'll scratch yours.

האם ישנם מפלגות שחרטו על דגלן נקיון שלטוני? כן, מפלגה כמו "מרצ", רק שלהם יש בעיה אחרת: הם חיים בעולם וירטואלי כלשהו שבו אם תתן את הגולן ותחזור לקווי 67, הערבים יחבקו אותך וינשקו אותך ויחיו איתך בשלום ובשלווה. כל מאמן (Coach) יאמר לכם שברגע שמישהו מצליח לעשות משהו, תאבונו לעבור לשלב הבא רק יגדל יותר כתוצאה מהצלחת השלב הקודם. "מרצ" חיים באמונה שאם הערבים יקבלו את השטחים של גבולות 67, הם בוודאי שלא ירצו שנעבור לגבולות 48 (כמה אירוני שדווקא לחלק הזה דואגים הערבים הישראליים שרוצים מדינה דו לאומית עם המנון שונה ודגל שונה).

כל עוד לא תעלה לשלטון מפלגה נקיה שתחרוט על דגלה עקירת שחיתות (כולל תקציבים תואמים למשטרה ולגופים האחרים), השחיתות תמשיך לפסות בכל חלק במדינה הזו, בין אם זה שופטים, שרים, ח"כים, פקידים במשרות בכירות ועד הפקידות הנמוכה.

במדינה שהשלטון בה וראש הממשלה מנסה לברוח מלקיחת אחריות ממלחמת לבנון 2 כדוגמא, אין שום סיכוי לעקור את השחיתות.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email