האם מיקור-חוץ (Outsourcing) באמת כזה שווה?

אנחנו חיים בכפר הגלובלי, בו מדינה אחת יכולה לעשות X הרבה יותר בזול ממדינה אחרת. גלובליזציה, בטח שמעתם על זה.

בארצנו לוקחים את מה שקיים אצל הדוד סם כמובן מאליו ומעתיקים באדיקות (שלא מביישת חרדים במאה שערים) את הנוסחה לכאן. השכם והערב מפמפמים לחברות שעוד לא עברו למיקור חוץ (Outsourcing) את המנטרה כאילו "מכירת" צוות התמיכה/IT/מזכירות (מחק את המיותר) ולקיחת שרותי מיקור חוץ לא רק שתהיה בסופו של דבר יותר זולה, אלא גם לא יצטרכו לשלם דברים כמו פנסיה ושאר "מרעין בישין", ועוד כהנה וכהנה יתרונות שבסופו של דבר מתורגמים לכך שאי שם מעבר לשמש, אחרי כמה שנים, בהשוואה לאחור, המיקור חוץ יהיה יותר זול.

האם זה נכון? האם באמת מיקור חוץ שווה את זה? מתי הוא לא?

אחד היתרונות הכי גדולים של מיקור חוץ הוא צורך בגורם חיצוני עבור עבודות קטנות שאז לא משתלם לשכור אדם עבור זה. לדוגמא: אם בחברה בעלת 50 עובדים יש 4 שרתי Windows ומנהל רשת שגם נותן את התמיכה, ויש בחברה גם שרת או 2 שרתי Linux שעושים עבודה יעודית חשובה לחברה, עדיף לשכור שרות מחברה שנותנת מיקור חוץ (אם איש הסיסטם אינו מבין טוב ב-Linux). אם ישנה בעיה, קוראים לנציג של החברה והוא מטפל בבעיה והחברה משלמת עבור השרות כך וכך שעות, ובכך מסתיים העניין. פה, זהו יתרון גדול למיקור חוץ.

אחד החסרונות הכי גדולים של מיקור חוץ הוא לקיחת חברת מיקור חוץ על מנת שזו תנהל עבורך את המחלקת תמיכה/Helpdesk/ניהול הרשת וכו'. מדוע חסרון? מכמה וכמה סיבות:

  1. טכנית, מבחינה תקציבית, עד היום לא הוכח בארצנו כי ישנו חסכון ניכר בעלויות. כן, יש חסכון בכך שמעבירים את התמיכה להודו לדוגמא, אבל בארצנו זה עדיין לא מוכח ותוצאות החלטיות ניתן לראות רק לאחר 6-8 שנים בחישוב הוצאות מצטברות כמו פנסיה, קופות גמל, שבתונים וכו' וכו'.
  2. הלקוחות שאמורים לקבל מבחוץ שרות מהתמיכה, לא אוהבים את זה, וזה בלשון המעטה. אל תאמינו לי, תשאלו לדוגמא את DELL, שנאלצו להודות שהם טעו בכך שהם העבירו את התמיכה להודו ובסופו של דבר הם חזרו בהם וביטלו את העיסקה. בחברות רבות שעוברות למיקור חוץ, התמיכה עוברת למוקד טלפוני ומהיכרותי עם הנושא, התמיכה היא זוועה בהשוואה לכל תמיכה שהיתה לפני כן. לפני המיקור חוץ היה לפחות מישהו שמגיע שאתה מכיר והוא יכול לעזור, אחרי מיקור חוץ הלקוח מדבר עם "אורית" שבמחי משפט אחד מבטלת 20 שרותים (Services) שרצים במחשב ואח"כ תלך תמצא למה שום דבר לא עובד במחשב.
  3. נאמנות – שלא יספרו לכם שטויות! עובד של חברת מיקור חוץ אינו מפגין נאמנות כמו עובד פנימי של החברה! עובד פנימי של החברה אם הוא עובד מרוצה, הוא נותן את עצמו לחברה ומשקיע הרבה יותר מכל עובד חוץ (כל עוד הוא לא מסוכסך עם הבוס שלו). עובד מיקור חוץ יבצע את עבודתו אך לא ממש ידפוק שעות נוספות ועבודה מאומצת (אלא אם הפרוייקט מעניין אותו ברמה האישית ואז הוא שם בשביל ללמוד עבור עצמו, ולא משנה לו מי החברה שמשלמת לו). מבחינתו היום הוא בחברה X ומחר הוא בחברת Y עפ"י החלטה של הבוס שלו שמשלם לו את המשכורת.
  4. נצלנות ללא בושה – חברות מיקור חוץ לא מתביישות לנצל את העובדים עד תום! כמה לנצל? אם צריך לשלוח עובד לחברה X בבוקר ולחברה Y בצהרים, ולחברה Z בערב, אז ישלחו. העובד גמור מנסיעות? לא מזיז לאף אחד. לעובד מוכרים לוקש של "אתה לומד טכנולוגיות חדשות", כשהאמת היא שאותה חברת מיקור-חוץ דופקת עליו ימבה כסף. הוא יקבל חלק מאותו כסף, תלוי כמה הוא הצליח להתמקח בדיון השכר.
  5. שקרים – אינני יודע כמה מנהלים מודעים לשקרים שחברות מיקור-חוץ משקרים, אבל יש בתחום הזה המון המון שקרים ואתן דוגמא: חברה X שוכרת את חברת מיקור חוץ Y וחברה X זקוקה לפתרון דחוף בפלטפורמה Z. לחברה Y אין פתרון ממשי, אז היא שוכרת חברת מיקור-חוץ אחרת (A) שתעשה את העבודה. חברה X לא יודעת שלעובד שחברת A יש בקושי שעה ורבע נסיון בפלטפורמה Z, ואותו עובד עושה את העבודה, אלא שלאחר שבוע, פלטפורמה Z קרסה וחברה X מתחילה להפסיד כספים עקב נפילת הפלטפורמה. לעובד של חברת A אין שמץ של מושג איך לתקן.
    מי נדפק הכי הרבה? חברה X. האם חברה Y הודיעה ללקוח שאין לה פתרון? לא. האם חברה A הודיעה לחברה Y שאין לה מומחה לכך? גם לא. רואים לאן זה מסתבך?
    לידיעת בנקים מסויימים שמתלהבים ממיקור חוץ: לא כל העובדים שהם של מיקור חוץ מחברות מסויימות הם באמת עובדים של אותה חברת מיקור-חוץ. אישית, לפני מס' שנים נודע לי כי 2 בחורים שעובדים איתי (במקום עבודה שהייתי בו רק מס' ימים כדי לעזור בתחום מסויים), הם בכלל פרילאנסרים שאינם קשורים בחוזה כלפי אותה חברת מיקור ונאמר להם שאם ישאלו, אז "הם עובדים" של אותה חברת מיקור-חוץ. איפה עניין הבטחון והסודיות כאן? הלך לפח.

כמובן שישנם יתרונות גדולים לחברה שלוקחת מיקור חוץ על פני עובד פנימי: לא נוח לך עם תכנת/מנהל סיסטם/תומך? טלפון אחד לחברת מיקור חוץ ובבוקר אותו אדם כבר לא יגיע אליך, ותקבל (אולי) מישהו אחר במקום. ה"אולי" זה תלוי אם יש לחברה מישהו לתת לך מהיום למחר. בנוסף, אם אתה מכניס מערכת חדשה שאין לך כמוה בארגון, חברת מיקור חוץ תתן לך אדם הרבה יותר מהר מאשר אם תחפש בחוץ מישהו, וכנ"ל לגבי שרותים נוספים שמחייבים כח אדם נוסף, למיקור חוץ יש יתרון ענק בכך שהוא נותן תשובה מיידית.

אלו שרוצים לעבוד במיקור חוץ, עדיף שיבדקו מי היא אותה חברת מיקור חוץ! לצערי נתקלתי ביותר ויותר מקרים בהם פרילאנסר החליט קצת "להתרחב" והפך את עצמו ל"מיקור חוץ". זהירות! במקרים רבים יכולים להיווצר מצבים שבהם לא תקבל את מה שמגיע לך בחוק, או פיצוי שכר לאחר סיום עבודה. (אגב, הרבה חברות קיקיוניות מציגות רשימת לקוחות מרשימה, לא ליפול לטריק הזה! הרבה מאותם "לקוחות" לקחו אותו למס' קטן של שעות את אותה "חברה" ובזה מסתיים הסיפור).

למי מתאים לעבוד בחברות מיקור חוץ? לסקטור הצעירים, הרווקים ואלו שדווקא אוהבים נסיעות. אלו אנשים שאין להם שום בעיה לעבור מלקוח ללקוח בהתראה של 10 דקות. לאותם אנשים אין בעיה לעבוד עד שעות מאוחרות, ולאותם אנשים שלא אכפת להם למצוא את עצמם מפוטרים מהיום למחר ולחפש עבודה. עובד יכול לחתום חוזה עבודה עם חברת מיקור חוץ אולם אם הוא לא עבד מינימום מס' חודשים מסויימים (תלוי בחוזה האישי), הוא לא יקבל גרוש מעבר למה שהוא עבד. עובד שעבד יותר מחצי שנה, יקבל 30 יום ועובד שעבד 3 חודשים יקבל עוד שבוע שבועיים של שכר, תלוי בטוב ליבו של המעסיק והחוזה שנחתם.

למי לא מתאים? לאלו שנשואים או אלו שרוצים את הזמן בערב לרשותם לצרכיהם האישיים, כמו לימודים, התפתחות, ילדים, פרוייקטים אישיים וכו'. עם מיקור חוץ לא תמיד תדע מתי תגיע הביתה ועוד יותר חשוב – לא תמיד תדע מתי תפוטר ואיזו התראה תקבל (וכמובן תשכח מהלוואות חברה אם נקלעת לצרות), וזה מאוד גרוע למצוא את עצמך מפוטר כשאתה נשוי עם ילדים או בדיוק שצברת חובות ואתה זקוק לכל שקל על מנת לשלם שכ"ד ולהחזיר הלוואות לדוגמא.

לסיכום: יש יתרונות ויש חסרונות למיקור חוץ, ואותן חברות מומחות בהסתרת החסרונות. הבאתי את חלקן כאן. כל אדם שרוצה לעבוד בחברת מיקור חוץ וכל חברה שרוצה לקחת מיקור חוץ חייבת לעשות "חושבים" לפני החלטה. ראיתי מספיק מנהלים שהתחרטו על הרגע שמישהו מעליהם החליט לעבור למיקור חוץ, וגם ראיתי אנשי מחשבים שהתחרטו על הרגע שחתמו חוזים עם מיקור חוץ. לכן, כדאי לפני שרצים לחתום על חוזים, לקחת 24 שעות ולחשוב לעומק על הדברים. לא להתבייש ולשאול גם אחרים, בין אם הם עובדים של מיקור חוץ או חברות שלקחו מיקור חוץ.

איך אמר שלמה המלך: "מכל מלמדיי השכלתי".

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email