כמה מילים על מנהלי IT, ומציאת מנהלים כאלו

it-archאתחיל בסיפור קטן שקרה לפני מס' ימים.

לחברת תקשורת גדולה וידועה שמניותיה נסחרות בבורסה (ושאין מצב שאני אפרסם את שמה) יש בעיה. החברה לא עומדת בביצועים שהיא הבטיחה למשקיעים ולפיכך מניותיה צונחות מדי תקופה באחוזים רציניים. אחד מה"גאונים" בהנהלת החברה העיף מבט במספרים של ההוצאות השונות שמחלקות שונות הוציאו, והחליט לצאת בראיון "גאוני" – כל עובד במחלקת ה-IT יצטרך לדווח בכל יום מה הוא עשה. את הדיווח הוא ימלא בתוך אתר Intranet פנימי. הקרדיט לרעיון – מנהל ה-IT של החברה.

אישית לי אין שום הכרות עם החברה ומעולם לא התראיינתי אצלהם. מה שכן, יש לי הכרות עם אחד ה"תותחים" בתחום ה-IT שלהם שהקים ומתחזק להם את רשתות ה-HP-UX שלהם, ואת ה-Mainframe שלהם. איש נחמד, סבלני, לא נלחץ בקלות.

יומיים אחרי אותה החלטה, הרים טלפון אותו איש וביקש ממני להתעניין האם אני מכיר חברה שמחפשת מישהו עם הכישורים שלו ושיכולה לשלם את משכורתו (הבחור תותח בכל קנה מידה וברמת הידע והנסיון שלו במערכות שהוא הרים ותיחזק ישנם אולי בודדים בארץ), ואם אפשר, שאשאל לו את ה-"פדורה הזה" עם ספר. השאלתי והפניתי את קורות חייו. ניסיתי לשאול אותו מה קרה שאחרי 10 שנים באותה חברה שהוא פתאום קם ומחליט ללכת? תשובתו: "אני לא אוהב שעושים ממני ילד עם רישומי שעות מה עשיתי פנימית בחברה! אני יכול להבין את הבקשה אם הייתי עושה זאת במסגרת מיקור חוץ, אבל פנימית כאילו הייתי ילד קטן? אני מעדיף לעבור לחברה שמתייחסת אליי כבוגר ואחראי מאשר ילד".

סוף סיפור.

ישנם הרבה מנהלי IT בארץ, שנמצאים תחת כל מיני שמות ותארים, ואני לא הולך לנסות להסתכסך עם חצי עולם ואחותו. הם אלו האנשים שבסופו של דבר קובעים מבחינה מיחשובית מה יהיה בארגון, מה יכנס ומה יעוף, ואיך מבחינה טכנולוגית הארגון יעבוד, איך תהיה אבטחת המידע בארגון ועוד כהנה וכהנה נושאים שאמורים להיות באחריותו של מנהל ה-IT. יש בחברות רבות עניין של חיכוחים מכיוון שיש CTO ויש את מנהל ה-IT (שאחראי בעצם על מנהלי הרשתות) ואז אחד דורך לשני על הרגלים, אבל אני לא נכנס לזה כרגע.

הנקודה המעניינת היא: תנאי הקבלה לאנשים מעין אלו, ופה, כמו שכתבתי בפוסט הקודם, לעניות דעתי, השיטה לא ממש נכונה, או ליתר דיוק – לא ממש רלוונטית ובמקרים רבים מחטיאה את המטרה. ברשותכם, אסביר:

אחת הדרישות שמופיעות בחיפושי מנהלי IT (אגב, שאני מדבר על מנהלי IT, אני מתכוון למנהלים שאנשים אחרים כפופים אליהם, כמו איש ה-UNIX, אנשי ה-MCSE, מחלקת HELPDESK וכו' וכו') היא נסיון קודם ומוכח של ניהול אנשים. בלי זה, שכח מפגישת ראיון עבודה אפילו!

כשאני רואה את התנאי הזה, אני מחייך. אני לא יודע מי החליט באותן חברות לכתוב את הטקסט, אבל הוא בפירוש לא נכון. מנהל IT טוב לא צריך להשקיע זמן רב מעבודתו בניהול אנשי ה-IT כלל וכלל! לכל איש בצוות ה-IT יש סידרת תפקידים מוגדרת שהוא אמור לבצע, והוא אמור לדווח ולשוחח עם המנהל בקשר למשימותיו השונות. מנהל ה-IT אמור לתת לעובדים תחתיו גב, לבדוק שהעבודה שהם עושים היא לשביעות רצונם של ה"לקוחות" בארגון, וגם לנהל את העניינים השוטפים האחרים הקשורים לניהול העובדים תחתיו כמו חופשות, מחלות, שעות עבודה, וכו' וכו'. כל זה לא אמור לקחת זמן רב מזמנו של המנהל, ואם אותו מנהל מוצא את עצמו משקיע זמן רב עם עובדיו, משהו שם לא מתנהל נכון.

"נסיון קודם" בניהול אנשים לא תורם מאומה במעבר מניהול קבוצה אחת לניהול קבוצה אחרת של אנשים. מדוע? כי האנשים שונים, הסביבה שונה בין ארגון לארגון, תחומי הניהול עצמם לעיתים שונים, וזה שניהלת 3 עובדים בארגון קודם לא הופך את מנהל ה-IT למועמד יותר טוב לניהול IT בחברה אחרת. ניהול אנשים אינו "תורת סתרים" כלשהיא ואינו מצריך לימוד קודם כלשהו. או שאתה יודע לנהל אנשים או שאתה לא יודע לנהל אנשים, ואפשר בעזרת סידרת סימולציות פשוטות לבדוק את המועמד.

תנאי שני שמבקשים ממנהלי IT כתנאי הכרחי למועמדות הוא לימודי תואר ראשון כמינימום. האם זה עוזר לאותו מנהל IT? גם כאן, לעניות דעתי, התשובה היא שלילית. כמובן שמועמד שלמד תואר ראשון במדעי המחשב זה דבר נחמד וטוב, אבל הלימודים האלו לא מוסיפים לאותו אדם דברים שדרושים לעצם מילוי תפקידו כ-מנהל IT. בתואר ראשון לא מלמדים מועמד איך לבנות DRP. מלמדים אותו (אם הוא למד מדעי המחשב) טופולוגיית רשת, אך הטכנולוגיות שיש היום עושות את החיים יותר קלים למנהל ואת כל החומר שהוא צריך הוא יכול לתפוס במס' מצומצם של ימי לימוד עצמי. ניהול פרופר אינו נלמד בלימודי תואר ראשון (למעט תואר מנהל עסקים, אבל פה מדובר במנהל IT, לא מנהל עסקים). אישית, יצא לי לשוחח עם המון מנהלי IT, ולמעט מנהל אחד, לא שמעתי מאף מנהל איזו תרומה נתנה לו תעודת התואר בעבודה שלו כמנהל IT.

מה כן צריך לדרוש ממנהל IT? דברים שקשורים יותר באופי, באחריות, ב"התממשקות" לאגפים האחרים ולמנהלים של אותם אגפים. מנהל צריך לדעת להקשיב היטב לבקשות של המנהלים האחרים והעובדים האחרים ולקחת את הבקשות שלהם בחשבון ולהחליט האם לאמץ טכנולוגיית X או Y, לבדוק היכן לשפר, לקבל פידבק מאחרים וליישם את הדברים בשטח.

מנהל IT טוב אמור להכיר את הטכנולוג
יות החדשות שיוצאות מדי מס' חודשים, אך להכיר אותם ברמת ה-Overview וברמה הבסיסית, בכדי לדעת את יתרונותיה וחסרונותיה של אותה טכנולוגיה. מנהל IT טוב אמור לדעת לעצור התלהבויות מכל מיני Buzzwords שמנהלים בכירים אחרים מתלהבים ולהראות מה היתרונות והחסרונות של אותם טכנולוגיות. לדוגמא: חברות רבות מתלהבות מ-AJAX ומ-Mash-ups. האם זה מתאים לארגון? האם זה חושף את הארגון לבעיות תכנון רציניות? האם יש יתרונות באימוץ הטכנולוגיות האלו לחברה? מה העלות לאימוץ הטכנולוגיות? האם יש צורך בשינוי מאסיבי של קוד? האם יש תמיכה בכלים האחרים שהחברה משתמשת? האם זה מצריך משאבים נוספים? האם קיים תקציב למשאבים הנוספים? אלו שאלות שמנהל IT צריך לבדוק ולתת תשובות להם.

מבחינת אופי, מנהל טוב אמור "לזרום" מבלי להתאמץ עם הכפופים לו והממונים עליו ושאר אנשי החברה. הוא צריך לדעת "לשחרר" דברים שאינם מתפקידיו (למרות שהוא מכיר אותם טוב) ולתת את ניהולם לאחרים. אם צריך לכתוב סקריפט, תן לאיש ה-UNIX או ה-WINDOWS שלך לכתוב אותו, גם אם אתה מומחה בסקריפטים. למה? כי זה נותן לאותו איש את האתגר ותחושת האחריות שסומכים עליו ולא דורכים לו על הרגליים. חשוב מאוד שמנהל IT יתן לעובדים תחתיו את תחושת העצמאות ואחריות ולא ינהל איתם פנקסנות לשמה. אפשר וצריך לקבוע יעדים למשימות שונות, אך צריך גם לדעת לשחרר ולתת לאותם אנשים לעשות את הניהול עצמו. אין דבר יותר גרוע מאשר איש סיסטם, או תומך, או טכנאי – ממורמר. אלו בדיוק האנשים שכשהם ממורמרים וכשהם מרגישים שדופקים אותם, הם ידפקו את העבודה עצמה בצורות שונות. סקריפט אמור להיכתב בשעה? הוא יכתב בשבוע. עובד היה אמור לבצע מטלה X שלוקחת יומיים? היא תוארך לשבועיים. למה? הוא יאשים 1001 גורמים, ויחפש את ההזדמנות הראשונה כדי לברוח מאותו ארגון.

מנהל ה-IT צריך לדעת להיות ישיר וקשוח כשצריך, אבל גם אמפתי עם אחרים. צריך לתת לעובד להתבטא בחופשיות, ומאוד חשוב לתת לו גב. לדוגמא: קיימים מספיק עובדים בארגונים שונים שפשוט לא מסתדרים עם מחשבים ומאשימים את התומכים בכך שהתמיכה גרועה והגלישה איטית והמחשב דפוק והם יטענו שהם מקבלים שרות גרוע. מנהל טוב אמור לדעת היכן בדיוק העובד טועה והיכן התמיכה לוקה בחסר. יש משפט שאומר "הלקוח תמיד צודק", אבל המשפט הזה ממש לא מדויק. במקרים רבים הלקוח טועה ודווקא איש הסיסטם/תמיכה צודק, ובלי גב לאיש הסיסטם, אותו איש יצא מאוכזב וממורמר, ועובד ממורמר הוא עובד שלא יתן תפוקה מלאה וטובה.

מנהל ה-IT גם צריך לדעת לאן הוא נכנס. נכון, המשכורת יותר טובה מניהול UNIX או WINDOWS, במקרים רבים מקבלים משרד לבד, ויש עוד תנאים יותר טובים, אבל העבודה עצמה יותר שוחקת. זה יכול להיות עניינים כמו ניהול מכרזים, קבלת הצעות מחיר לציודים, התמקחות עם ספקים, החלטות על הכנסת ציודים ותוכנות, הרמת לו"זים שונים, אין ספור ישיבות, אימיילים, המון ניירת ועוד דברים שנוטים לשחוק מנהלים, וצריך אופי מסויים כדי להחזיק בעבודה מסוג זה. בהקשר לאופי: מנהל טוב אמור להקשיב ולהפנים שהוא לא יודע הכל ועדיף שיקשיב לעובדים שלו שמכירים ברבים מהמקרים את הטכנולוגיות יותר טוב מהמנהל עצמו! אם סמנכ"ל מסויים מגיע עם רעיון מהפכני על מנת לשנות דברים, צריך לדעת להקשיב לאיש ה-DBA ולאנשי הסיסטם ולשמוע את דעתם ואת הפידבק שלהם עוד הרבה לפני שמחליטים להזיז דברים, ולצערי מנהלים רבים לא עושים זאת. צריך לזכור – החלטות שגויות גורמות להפסדי כספים, ולהמון מתח ועצבים בדרגים שונים בארגון.

דבר אחרון לגבי מנהל IT שחשוב שיהיה לו: בטחון עצמי אמיתי, ולא משהו מזוייף שמשודר החוצה. מנהל IT אמיתי במצב חרום ידע לנווט את ה-RECOVERY מצד אחד, ולהרגיע את האחרים מצד שני ולא יתן ללחץ להיכנס אליו. הוא יבקש להרים ראשית את החלקים הכי חיוניים במערכת במקרה נפילה ואז לאט להרים את החלקים האחרים ולאחר מכן יבקש לבדוק מדוע התקלה קרתה כדי שהמקרה לא ישנה שוב. מנהל לחוץ יצעק על כולם ויגרום נזק יותר מתועלת, מה גם שבסוף ה-RECOVERY, ישארו הרבה מתחים שיצאו החוצה בזמן הכי לא נכון, וחבל.

אגף משאבי האנוש, בראיונות עובדים, צריך לבדוק את הדברים האלו אצל מועמדים לניהול IT. תעודות על הנייר לא משחקות תפקיד ממשי כיום ואני יכול לאמר את זה מנסיון. סימולציות ושאלות למועמדים יכולים לגלות מיהו מנהל פוטנציאלי מבריק, ומי מנהל מחפיר, ולדעתי – כדאי לקחת את הדברים בחשבון לפני ההחלטה מי יהיה מנהל ה-IT.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “כמה מילים על מנהלי IT, ומציאת מנהלים כאלו

 1. מצחיק
  גם אצלי בעבודה החלו לדרוש שאפרט מה אני עושה בכל שעה כי נראה להם שאני לא באמת עובדת
  מזדהה עם הסיפור של אותו "תותח"
  כפי שכתבת
  תודה ושבת שלום
  מורן

 2. צריך לשלוח את המאמר הזה לכ מיני מנכ"לים שאומרים "אבל כמה עבודה כבר יש? מה הם כבר עושים כל היום??"קשה מאוד לענות להם על התשובה כי ההבנה שלהם במחשבים באמת שואפת ל 0.
  ד"א גם אני ביקשתי מעובדים שלי לנהל פנקס של כל מה שהם עשו, אבל! זה נעשה לתקופה מוגבלת (כשבוע) והמטרה הוגדרה מראש – הבדיקה נעשית לצורך שיפור השירות…
  ד"א התפוקה בשבוע הזה עלתה ב 20% לעומת שבועות שנתתי "חופש"..

  תודה

סגור לתגובות.