כמה מילים על בטחון עצמי, תעודות, וראיונות עבודה

מי לא מכיר את החלק הזה בחיים, שבדיוק הצלחת להסתדר בעבודה מבחינת העבודה עצמה ודברים סביב לה (כמו .. החיים שלך?), פתאום ביום בהיר אתה מבין שאתה לא תהיה עוד זמן רב עם אותה חברה שאתה עובד בה. זה יכול להיות בגלל סכסוכים, זה יכול להיות כי החברה פושטת רגל, זה יכול להיות בגלל המון סיבות, אבל בסופו של דבר התוצאה היא אותה תוצאה: יש לך 30 יום להשיג עבודה אחרת (במידה ואתה עובד קצת יותר ממס' חודשים באותה חברה כמובן, אחרת ההתראה היא עניין של מס' קטן של ימים מראש) ולאחר מכן – אדיוס, שלום ותודה לך.

אחרי שיוצאים מהשוק וההלם (כמובן, אם יש לך אמא עם גנים פולניים או אחת כזו שאוהבת לדפוק לך ריגשי בדיוק ברגעים הלא נכונים, אז במקרים כאלו לא מומלץ לספר על כך), מתחיל חיפוש העבודה, וכאן כל אחד ושיטותיו: חברים משכבר הימים מקבלים טלפונים ידידותיים, אולי הם שמעו על איזה משרה נחשקת פנויה או שמתפנה, אחרים אצים רצים אל לוחות ה-ONLINE כגון YNET JOBS, ג'וב מאסטר ועוד 1001 חברות עם השם "ג'וב" בשמן שמציעות לך מגוון משרות באימייל (כמובן שתקבל את אותו אימייל 10 פעמים), ורבים מהאנשים המחפשים יכולים למצוא מודעות בנוסח הבא (המצאה שלי, אבל בואו נאמר שזה קיבל "השראה" ממס' מודעות שראיתי בעבר)

חברת קוקו בן קיקי מחפשת מנהל רשת בכיר. נסיון ב-Windows 2003, AD, Exchange, Sharepoint חובה! ידע בראוטרים, סוויצ'ים ו-Checkpoint Firewall חובה! תואר MCSE ו-CCNA חובה! ידע ב-SQL חובה!

אנשים שהלכו לראיון בחברה כזו, מצאו בסופו של דבר שכל מה שיש בחברה זה איזה שרת Windows 2003 עם כמה משתמשים מוגדרים, שרת Exchange עם מס' תיבות דוא"ל, קופסא שמשמשת כ-Firewall עם מס' קטן של חוקים, ושרת SQL "ענק" עם 3 טבלאות קטנות, וראוטר CISCO קטן. זה הכל. (שוב, זו סתם דוגמא אך במקרים רבים הדוגמא מאוד זהה למציאות, פחות או יותר).

מה קרה? איך מתקשרת הדוגמא הזו למודעת הדרושים? התשובה די פשוטה: יש לסמנכ"ל/מנכ"ל החברה דמיון די יצירתי והוא החליט להעלות את הרף דרישות לגג. האם הוא באמת ישלם כפי שצריך לשלם לאחד עם נסיון רחב ומומחיות בתחומים הנ"ל? בוודאי שלא! אבל זה מה שקורה היום בשוק – דרישות בשמיים, כאשר הצורך הרבה יותר נמוך, והשכר במקרים כאלו – ברצפה.

אז נתחיל במשהו פשוט: אחרי 18 שנות ניהול רשתות במגוון מערכות הפעלה, אני יכול לאמר לאנשים משהו אחד חד וחלק: אין צורך בתעודות האלו!. התעודות האלו רק מעשירות היטב את המוסדות המלמדים את האסמכתאות וגם את החברות השונות שכותבים תוכניות אימון וכמובן את יצרניות התוכנה/חומרה, אבל בסופו של דבר, כמות הידע והנסיון שיצטבר לתלמיד תהיה מאוד קטנה, והמבחנים עצמם די גרועים מול המציאות. בהשוואה לכך שאם תלמיד יריץ סימולטור של החומרה/תוכנה (או יתקין מערכת הפעלה כזו על תוכנה כמו VMWare) ויצמד לספר טוב וינסה דברים בעצמו. לצערי ראיתי מספיק אנשים שעברו בהצטיינות הסמכות שונות, אך כשהצבתי מולם בעיות מהשטח שדרשו רמת נסיון גבוהה וידיעה של מס' דברים בסיסיים נוספים, אותו אדם התחיל לגמגם ולטעות.

אם מישהו לדוגמא רוצה ללמוד את התוכנות של מיקרוסופט, בין אם תוכנה אחת או את כל מסלול ה-MCSE, הוא יכול לקחת תוכנה כמו TEST OUT ששם גם מלמדים ספציפית את הדברים וגם התוכנה נותנת סימולציה ספציפית של תרגול הדברים שנלמדים, כך שאין אפילו צורך להרים מערכת וירטואלית כזו (למי שמעוניין בדוגמאות, אפשר להציץ כאן ולמי שמחפש להוריד את זה בביט-טורנט [אנחנו בישראל, לא? שאנשים ירכשו?], אפשר להוריד מכאן). יש לאותה חברה גם קורס ללינוקס, אם כי הוא די חלש למען האמת. יש לזכור כי התעודות כיום לא מעניינות את המראיין כמו הנסיון שיש, ואין שום תחליף לנסיון מצטבר עם החומר והתוכנה/חומרה.

הדבר השני שראיתי במקרים רבים הוא חוסר בטחון כרוני של מועמדים. אנשים כל כך פוחדים שלא להתקבל, עד כי הם מוכנים לרדת במחירים לרמת משכורות מגוחכות, וזו טעות רצינית! (רק לאחרונה יצא לי לשוחח עם 2 חברים שהתקבלו למקומות עבודה שונים, שניהם באותו תחום, אולם אחד מהם הפגין בטחון עצמי נמוך ומשכורתו היתה כמעט חצי מחברו, בשעה שלשניהם יש בערך את אותו כמות ידע ונסיון!). אתם הולכים להתראיין? עשו סקר שוק, אל תתביישו, תשאלו חברים שמכירים את התחום, תתעניינו בפורומים כמה אנשים מקבלים שכר ומה הידע/נסיון שלהם על מנת שיהיה מה להשוות. אדם שיש לו נסיון עם Linux ו-Windows מעל 5 שנים ומקבל משכורות של 8000 ש"ח ברוטו, הוא פראייר, לא חשוב איך נסובב את הדברים.

הדבר השלישי שחשוב בחיפושי עבודה, הוא להראות את הפתיחות שלך לטכנולוגיות אחרות. למדת שפה חדשה בזמנך החופשי? כתבת משהו שאתה גאה בו? שים ב-WEB ותן לינק בקו"ח! הראה את נכונותך ללמוד בעצמך. אנשים שהם אוטו-דידאקט מאוד מוערכים בשוק והמשכורות בהתאם. אף אחד בסופו של דבר לא מצפה שאיש סיסטם ידע כל פיפס על מערכת ההפעלה שהוא ניגש להתראיין לגבי ניהולה. מצפים שאדם יכיר את המערכת מבחינה עקרונית, כיצד ניתן להגדיר דברים והיכן הם נמצאים, לא מצפים שאדם ידע בדיוק איך להרים שרת LDAP ואיפה יש להכניס פסיק ונקודה בקבצי הקונפיגורציה. פה סומכים על האדם שידע לחפש במסמכים היכן ומה לעשות ואיש לא יכעס אם מישהו יחפש ב-Google תשובה לכך.

הדבר הרביעי שחשוב לזכור בחיפושי עבודה, הוא לא ליפול לכינויים שחברות נותנות למשרות: "איש סיסטם בכיר" הוא לפעמים לא יותר מאשר מנהל רשת שרץ בין משתמשים בשביל להגדיר להם את ה-Outlook וצריך לפתור להם למה האקספלורר עף להם ואיך נכנס וירוס. בדוק היטב ואל תתבייש לשאול מה באמת הם מחפשים, ואז תבדוק עם עצמך: האם אתה מחפש את המשרה הזו? האם אתה בנוי לנדנוד מאסיבי של משתמשים? האם תסתדר עם קריאות בשבת בגלל שרת שנפל? האם תוכל להקדיש מס' ימים בשבוע להישאר עד 8-9 בערב כדי לענות על גחמות שונות? גם אם אתה בטוח שכן, תתייעץ עם אחרים, הקשב לנסיונם של אחרים ותנסה לחשוב על צרכיך והתפתחותיך בעוד מס' חודשים, עוד שנה, איפה אתה רואה את עצמך? קח זמן לחשוב ואל תסכים ישר להכל. עדיף לתת תשובה לאחר יום או יומיים אחרי שביצעת מס' בדיקות, מאשר למצוא את עצמך "כבול" בחוזה שיאמלל אותך.

בהצלחה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות בנושא “כמה מילים על בטחון עצמי, תעודות, וראיונות עבודה

 1. צודק. מסכים לכל מילה. כיסוי התחת של מנסחי המודעות מדהים. אני לא אשכח איך הגעתי לראיון בחברה ידועה ומוכרת מאוד ומי שראיין אותי התפלץ כששמע כמה אני רוצה (וביקשתי סכום סביר והגיוני ומקובל בשוק לנסיון ולידע שלי). לפי המבט שלו הבנתי שהם מחפשים פראייר.

  הנסיון שלי מראה שיותר חשוב לדעת ללמוד. מי שלומד מהר מוערך יותר ומתקדם יותר.

 2. story of my life recently…

  כל מה שכתבת, כאילו נלקח מהקו"ח שלי…
  ועדיין, רק בראיון האחרון שאלו אותי למה רשמת "אוטודידאקט"

  ב4 מקומות האחרונים שהייתי בראיון ביקשו (הרבה) יותר והציעו (ממש) פחות.

  כבר חשבתי לרדת בשכר כדי להבנות מחדש, ולצאת מתחושת הרקבון מהמקום הנוכחי, אבל הזמנים דחוקים…ולמרבה הפלא, במקום הנוכחי מקבלים יותר.

  יש מקומות שמכירים ביכולת של אדם ומוכנים לשלם תמורת "השכרתה הזמנית"?
  או שמא מחפשים רק עבדים מודרנים? (אני באמת אשמח לדעת)

 3. אור,

  אני לא בטוח שהבנתי נכונה את שאלתך, אבל יש בהחלט מקומות שמחפשים כישורים של אדם להשכרה כ-פרילאנסר, אבל אם אתה רוצה ללכת למסלול הזה, תוודא שיש לך מספיק כסף לנשום במשך מס' חודשים, כי תנאי התשלום הם מחפירים ביותר (לדוגמא: הוצאת חשבונית היום על עבודה שעשית? הצ'ק יהיה ל-30 לאפריל 2008, וגם זה אם יש לך מזל!)

  מחפשים היום הרבה יותר "גולגלות" שאפשר לשים אותם יום בחברה X ויום בחברה Y, ואם יש שינוי ב-X או Y, תתכונן לפיטורין די מהר.

  תודה,
  חץ

 4. היי חץ, תודה על התגובה.

  השאלה שלי הייתה חצי רטוריתחצי אמיתית

  הייתי כבר עצמאי, אני יודע כמה תנאי השוק קשים. לקחתי אורך נשימה ככל שיכלתי עד שראיתי שלא יכול יותר ואז סגרתי.

  מן הסתם הכרה ביכולת האישית של כל אדם באה רק לאחר הכרות עימו. אך עצם קיומם של התאגידים הענקים הללו והמסות העצומות של כח האדם שזורם בהם יום ביומו מקשה על כולם להתבלט או לקבל כמה ימי חסד להוכחה.

  המונח RAT RACE קופץ לראש (בוב מרלי שר על זה)

  כל התנועות התזזיות הללו של מהיום להיום (אד הוק)- פחות מפריעות מ"היום על הגג העולם" ומחר בתור לראיון חדש

  יום טוב (-:

 5. פוסט מאוד מאיר עיניים שהקשר שלו לביטחון עצמי הוא יותר הפסקה שכתבת על הדרישות שאנשים מציבים לרמת המשכורת שלהם. כל הניתוח של מצב השוק והמחשבה שהשקעת בלהבין את המצב ואפשרויות פעולה מדגים כיצד חשיבה בהירה מולידה ביטחון עצמי.

סגור לתגובות.