כמה מילים לגבי אקספלורר 8, ו-acid2

למי שלא מפתח אתרים או מכיר טכנולוגיות לבניית אתרים או אפליקציות WEB, הפרצוף כאן משמאל לא יאמר הרבה. רבים יחשבו שזהו עוד איזה סמיילי שמצויין בצורה מכוערת ותו לא.

אבל בגלל הסמיילי הזה, במיקרוסופט השבוע היו מרוצים עד הגג, והנה הסיפור:

קודם כל קצת פרטים על הסמיילי הזה. הוא לא סתם סמיילי.

הפרצוף המחייך הזה הוא בסופו של דבר "מבחן עינוי" לדפדפן אינטרנט שלך (אקספלורר, Firefox ואחרים). כל נקודה או ריבוע/עיגול מציינת מבחן מסויים של סטנדרטים שאם הדפדפן מיישם נכון את הסטנדרטים, הדברים יופיעו במקום, אחרת הם יופיעו בצורה מאוד רעה. אפשר להסתכל בתמונה בקישור ולראות איך דפדפנים שהריצו עליהם את המבחן עינוי הזה "עברו" או לא. התוצאות די עגומות.

עכשיו, קצת היסטוריה:

בעבר היו מס' תוכנות לגלישה באינטרנט (דפדפן), כשהמובילים בסוף שנות ה-2000 היו Netscape Navigator ואינטרנט אקספלורר. שני הדפדפנים התחרו ביניהם, עד שמיקרוסופט החליטה להטמיע בצורה חזקה מאוד את דפדפן האינטרנט בתוך חלונות, מה שגרם לכך שמשרד המשפטים האמריקאי תבע את מיקרוסופט. כתוצאה מאותה הטמעה, נטסקייפ לאט לאט מת עד שהחברה נמכרה ל-AOL ול-SUN כאשר הדפדפן עצמו הפך לקוד פתוח.

מיקרוסופט, כמו תמיד, לא ממש מסתדרת טוב עם סטנדרטים, וכך יצא שאקספלורר 4,5 היו מאוד מאוד גרועים במימוש סטנדרטים ופקודות, כך שדף שהיה מעוצב עם אקספלורר 4 או 5, נראה יחסית על הפרצוף בדפדפן אחר, אבל מכיוון שהדפדפן של מיקרוסופט כבש את השוק בסערה, מפתחים התעלמו מהסטנדרטים והחלו לבנות אך ורק אתרים שירוצו עם אקספלורר.

בגירסה 6 של האקספלורר, המצב קצת השתפר לטובה אם כי עדיין היו המון המון באגים במימושים, מה שגרם להרבה כאב ראש להרבה מפתחים שפינטזו להשתמש בסטנדרט או חס ושלום לבנות אתר שירוץ על Mozilla ועל אקספלורר. זמן קצר לאחר מכן יוצא FireFox, שהוא בעצם דפדפן אינטרנט מבוסס מוזילה, אבל בלי כל החלקים של הדואר, צ'אט, עורך דפים וכו' אלא דפדפן נטו.

הזמן עובר, ומיקרוסופט שכבשה את השוק, "שוכחת" מפיתוח האקספלורר, ואנשים מתחילים לגלות יותר ויותר את השועל (Firefox). יותר ויותר אנשים אוהבים את הרעיון של לפתוח כמה אתרים בדפדפן אחד, ועוד הרבה פונקציות והרחבות של השועל, מה שמביא למצב חדש שבו השועל היקר שולט ביותר מ-10% מהשוק.

מיקרוסופט מריחים תחרות, והם לא אוהבים תחרות, אז הם אוספים מחדש את הצוות שפיתח את האקספלורר ולאחר תקופה ארוכה מאוד, יוצא לאוויר אקספלורר 7. החידוש באקספלורר 7? העתקת תכונות מהשועל ותמיכה יותר טובה בסטנדרטים. לא תמיכה מלאה, אבל בדרך.

זוכרים את הסמיילי? אז הרבה אנשים שאלו את מיקרוסופט "מדוע המבחן Acid2 נכשל באקספלורר 7?" ותשובת מיקרוסופט היתה: כי זה לא סטנדרט. נכון, זה לא סטנדרט והמבחן עצמו אינו סטנדרטי, הוא עינוי בכדי לבדוק כמה הדפדפן יכול לסבוך ולתמוך בשגיאות בצורה נורמלית. גם אקספלורר 7 נכשל במבחן Acid-2.

והנה, השבוע התבשרנו ממיקרוסופט בבלוג של אחד המפתחים של האקספלורר, כי הנה הנה גם אקספלורר 8 עובר את מבחן Acid2. מיקרוסופט כמובן ניצלה את זה כסיבה למסיבה, לבכות כמה קשים הם החיים בגלל שאתרים לא בנויים לפי סטנדרטים (למרות שמיקרוסופט הם הם אלו שדחפו לכך!) וכי צריך לתמוך בדברים לאחור ובגלל זה, זה היה נורא קשה.

אז מה עם שאר הדפדפנים? טוב, תודה ששאלתם :-). אמנם Firefox גירסה 2 לא עברה את המבחן, אבל גירסה 3 שנמצאת כרגע ב-Beta דווקא עוברת את זה מצוין, ועוד הרבה הרבה לפני מיקרוסופט. גם דפדפנים אחרים (ספארי, אופרה) עברו את המבחן בהצלחה עוד לפני כן.

אז מה יוצא מזה בסופו של דבר? משהו פשוט: כתיבה יותר סטנדרטית של דפים ואפליקציות WEB. ככל שהסטנדרט יותר ממומש בצורה נכונה בדפדפני אינטרנט, למפתח יש מצד אחד חיים יותר קלים בהרבה, ומהצד השני מאפשר למשתמש לבחור איזה תוכנת דפדפן שהא חושק בה ולגלוש בצורה חלקה ברשת!

אומרים "עדיף מאוחר מאשר לעולם לא", וזה נכון גם למיקרוסופט. עדיף שיישמו עתה את הסטנדרטים השונים כדי לתת חווית גלישה טובה לאלו שכותבים אתרים בסטנדרטים פתוחים מאשר להיתקל בעוד אתר שמחייב אקספלורר 6 או 5 בכדי לצפות בו!

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות בנושא “כמה מילים לגבי אקספלורר 8, ו-acid2

  1. לצערנו הרבה מאוד אתרים לא תומכים בפיירפוס,
    למשל הבנק שלי (שאמור להיות בנק אינטרנטי!!)- הישיר הראשון
    למשל – מערכת הלמידה של האוניברסיטה (שחייבים להשתמש בה)
    למשל – האתר של הוט

סגור לתגובות.