כמה מילים על פתיחת בלוג

הפעם אני רוצה לכתוב כמה מילים לגבי העניין של פתיחת בלוגים, ולהוסיף נקודה או 2 שלא ראיתי התייחסות אליה במקומות אחרים.

יותר ויותר אנשים רצים היום לפתוח בלוגים, שהם בסופו של דבר גלגול מתקדם של "יומני היקר". פעם היינו ילדים וכותבים יומן אישי, היום זה בלוג ציבורי. חלק מהבלוגים משעממים/מרדימים וחלק מעניינים.

כיום יש כמה וכמה אתרים המציעים שרותי בלוגים למשתמשים שלהם והשימוש בחינם. אתרים כמו תפוז בלוגים, ישראבלוג, בלוגלי, קפה דה-מרקר ועוד רבים אחרים, יתנו לכם רישום ושימוש בשרותי הבלוגים שלהם בחינם, רק תבואו, תירשמו ותתחילו לתקתק.

יש כמובן את אלו שאוהבים קצת יותר שליטה, ומעדיפים לעשות זאת בעצמם ופשוט מרימים תוכנת בלוגים אצל ספק מארח, או קונים שרות כזה. בד"כ התוכנה הפופולרית לבלוגים הינה WordPress שגם נמצאת בגירסה עברית תודות לרן יניב הרטשטיין.

לכל בלוג יש את ההגדרות שלו שמופיעות בכל אתר. מי שרוצה להתקין WordPress יוכל לעקוב אחר הוראותיה המצויינות של חנית כהן שפרסמה מאמרים על כך ב-YNET.

עד פה הכל טוב ויפה, עכשיו אני רוצה לתת כמה נקודות שלעניות דעתי כדאי לקחת אותם בחשבון לפני שפותחים בלוג או במהלך כתיבת בלוג, ואלו הנקודות:

 1. בחו"ל המקצוע "בלוגר" מוכר לרבים. בארה"ב במיוחד, ישנם בלוגרים שמפורסמים לא פחות מעיתונאים ידועים, לא חסרים מאמרים שחושפים דברים (שחיתויות וכו') וישנם הרבה כאלו שזהו מקצועם העיקרי.
  בארץ לעומת זאת, בלוגרים נתקלים ביחס מזלזל מצד הרשויות. ברבים מהמקרים, נסיון להיכנס למסיבת עיתונאים כזו או אחרת תוך הצגתך כ"בלוגר" תיענה בזלזול דוגמת "ילד, לך מפה". לאחרונה יש שינוי מבורך בהתייחסות לבלוגרים, אולם הדרך ארוכה עד שיתן יחס מכובד לבלוגרים מצד הרשויות והממסד, כך שאם אתה חושב לבנות על זה קריירה, כדאי לחשוב על כך שוב. נדירים מאוד המקרים שלקחו בלוגר לתפקיד ניהולי מרוויח.
 2. חושב לעשות כסף מהבלוג שלך? רעיון אחלה. רק שהוא בעייתי בטירוף. הישראלים סרבניים כרוניים להקליק על פרסומות והתשלום על צפיה בפרסומות כמו Google-Ads הוא מאוד קטן, כך שגם אם הבלוג שלך מפורסם, עשיר לא תהיה מזה. אולי תוכל לכסות הוצאת אירוח בלוג (אם הבלוג שלך נמצא אצל ספק אינטרנט ומופעל על פלטפורמה כמו WordPress), אבל לא הרבה מעבר לכך.
 3. הנה התלבטות שהרבה לא חושבים לגביה: האם לכתוב את הבלוג עם השם האמיתי של הכותב או עם כינוי (Alias)? רובם כלל וכלל לא חושבים על כך וכותבים תחת שמם האמיתי בלי שום בעיה.
  פה דווקא הייתי ממליץ להקדיש מחשבה. הכל תלוי בתוכן הטקסט הנכתב בבלוג.
  אם לדוגמא הבלוגר כותב על תחומים בהם הוא עוסק והוא גם כותב דברים שאינם נחשבים כ"נורמה" (לדוגמא – "קטילה" על חברת מחשבים X או על מנהל Y) כדרך שבשיגרה, הוא עוד עלול להצטער על כך שהוא פירסם את הדברים תחת שמו האמיתי. זיכרו: לעולם אינכם יכולים לדעת מי יקרא את הבלוג שלכם, לא חשוב כמה טריקים של סיסמאות תשתמשו או הגנות אחרות. תמיד יהיה אפשר להדפיס את המסך או לשמור Screenshot ולהעביר הלאה. גוגל שומר את כל מה שהוא מוצא, וקשה עד בלתי אפשרי למחוק דברים מה-Cache של גוגל, תלוי במקרה.
  כיום, מנהלים רבים בודקים בגוגל את שמותיהם של מרואיינים פוטנציאליים ורואים מה גוגל מעלה בחכתם. ישנם אנשים רבים שמפתחים להם "תחביב" של כריית מידע בעזרת המנוע של גוגל (בניגוד לצעצוע שנקרא "Live Search" של מיקרוסופט) ותתפלאו איזה נתונים אפשר לשלוף. אישית, מנסיון, היו לי כמה ראיונות בעבר שנשאלתי בראיון עבודה על דברים שכתבתי, בחלק מהמקרים זה לא היה הכי נעים.
  אם אתה כותב על תחום העיסוק שלך ויש לך הרבה ביקורת מפורשת על אנשים כולל דברים בלתי מוכחים רשמית, כדאי ללכת על כינוי ולא על השם האמיתי. זיכרו: ביקורת קטלנית בלתי מבוססת, כאשר מגיעה לידי המבוקר עלולה להוות עילה לתביעת דיבה כשהבלוג שלכם מעיד כאלף עדים – נגדכם.
 4. ביקורת: לא חשוב כמה חיובי תכתבו את הטקסט שלכם, כמה מסובר ומבואר הטקסט, תמיד תמיד יצוץ מאן דהוא שידפוק ביקורת על דעתכם ועל החומר שכתבתם. חלקם יכתבו בנימוס את הביקורת, וחלקם ישתלח בכם בצורה חופשית.
  מאוד מאוד קל לעשות 2 קליקים ולמחוק תגובות בלתי אוהבות את התוכן שלכם, אולם שיטה זו בד"כ מראה על אותו בלוגר כאחד שלא מסוגל לקבל ביקורת, ולכן לא מומלץ למחוק תגובות גם שהתגובה הפוכה לחלוטין ממה שכתבתם, אלא אם אותו אדם פשוט מגיב נגדכם שיטתית מבלי שקרא את התוכן לעומק.
 5. גילוי נאות: לצערי רבים מהבלוגרים לא משתמשים בדבר הזה וחבל. גילוי נאות על תוכן הטקסט במידה והוא קשור אליכם ישירות (לדוגמא: כתיבה על קורס/סדנא/הכשרה מסויימת שהכותב השתתף או לא השתתף בה) יכול לתת לתוכן המאמר יותר לגטימיות והטקסט יכול להיראות פחות "צליבה" ויותר ביקורת קונקרטית לגבי נשוא המאמר.
 6. רשיון וזכויות יוצרים: אכפת לכם אם מישהו אחר יעתיק את הטקסט שכתבתם? ואם יעתיק, אכפת לכם אם הוא יעתיק רק חלקים, "ישפץ" ויפרסם את זה תחת שמו או שאתם מתנגדים? האם אינכם מעוניינים ששום קישור לבלוג שלכם לא יתפרסם ללא אישורכם?
  דברים אלו ואחרים, מומלץ שיהיו מוגדרים בדף ה"אודות" של הבלוגר עצמו. כדאי להתעניין ברשיונות כמו Creative Commons או GNU FDL לדוגמא אם הינכם מעוניינים לאפשר גישה חופשית לטקסט, ציטוטים וכו'.
 7. כתובת מייל שלכם: מאוד מומלץ להכניס בבלוג את כתובת האימייל שלכם על מנת שאנשים יוכלו לפנות אליכם בנושאים שכתבתם. לא כל דבר אפשר לכתוב בבלוג וחלקם רוצים להתכתב באופן אישי אל הבלוגר. כדאי לפרסם כתובת אימייל שתהיה (עדיף) יחודית לבלוג שלכם.
 8. קישורים: קראתם משהו מעניין/יפה/מסקרן אצל בלוגר אחר? תנו לינק לטקסט. התייחסתם לפיסקה מסויימת מבלוג של מישהו אחר? צטטו את הטקסט, אך אל תשכחו לשים לינק לחומר המקורי, כך גם הבלוג של אותו אחד מקבל יותר חשיפה וגם הבלוג שלכם יזכה לחשיפות. במידה ואתם מביאים יותר מציטוט או 2, מומלץ ליידע לפחות את הכותב על כך בצירוף קישור סופי לפוסט. עניין של נימוס.
 9. גיבויים: אין יותר מעצבן מאשר לראות שכל המאמרים, התגובות והדברים האחרים שהכנסתם לבלוג, נעלמו פתאום בגלל ספק אינטרנט או ספק בלוגים לא רציני ולא אחראי. ודאו כי יש לכם גיבוי מקומי של הבלוג! ברוב שרותי הבלוגים (בוודאי שבתוך WordPress) יש אפשרות לייצא את הבלוג לקובץ בין אם ע"י תוכנה שמורידים משרות הבלוגים, ובין אם זה אופציה מתפריט הניהול שבסופו של דבר יוצרת למנהל הבלוג קישור להורדת גיבוי.

שימוש בנקודות אלו (או חלק מהם כמובן, אין פה כפייה), יכול לעזור לפרסם את הבלוג שלכם, לתת יותר חשיפה לכם ויכול גם לעזור לכם להכיר אחרים, שגם אותם מעניינים אותם תחומים שאתם כותבים עליהם.
תודה ובהצלחה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “כמה מילים על פתיחת בלוג

 1. הי חץ
  פוסט מעניין
  אני רוצה להתעכב רגע על תגובות
  בהקשר למה שכתבתי לך
  אני חושבת שיש תגובות שיש בהן ביקורת יש כאלו שהן רק השמצות ויש כאלו שהן גם וגם
  בבלוג שלי-מה שכתבתי לך עליו
  הרגשתי שאותו בחור(שאגב התנצל על מה שהוא עשה)
  מצא "במה" לרדת עלי ולהתנגח בי
  ולמרות שקראתי את הביקורת שלו
  לא הרגשתי שזה היה על תוכן הדברים אלא עלי באופן אישי(קדושה מספיק בשביל להיות אמא של ישו,מתיימרת להיות רוחנית,שוכבת עם מדריכים כתיבה יבשה יותר מדיונה בסהרה וכדומה)
  מה שאני מנסה לומר זה שהגבול בין התגובות הוא גבול מאוד דק וזה נתון לשיקול דעתו של הבלוגר
  שהיא ביחס ישר לרגישות של הבלוגר
  אבל מכאן להסיק לגבי ביקורת ראויה או לא
  קצת קשה לי להסכים איתך עד הסוף
  יתכן כי שהביקורת ראויה אבל אם היא כל כך משתלחת אז מקומה בבלוג של אותו אדם לא בבלוג שלי
  ולגבי הגילוי הנאות-לא הבנתי מה אפשר לכתוב בדיוק
  אשמח לעצה
  תודה,
  מורן

 2. מורן,

  כמובן שזה נתון לשיקול של הבלוגר בסופו של דבר, אבל יש הבדל בין דעה שונה לבין אחד שמנצל את הבמה כדי לדפוק קללות וירידות על הבלוגר. במקרה כזה, לזרוק!

  לגבי גילוי נאות: נניח שאני כותב פוסט סקירה על מכשיר טלפון. אם אני קיבלתי את המכשיר מהיבואן בשביל לפרסם את המכשיר או שמישהו נתן לי אותו במתנה כדי שאמליץ עליו בבלוג, כדאי מתוך הגינות לכתוב את הדברים כ"גילוי נאות" בתחילה או בסוף הפוסט.

  תודה,
  חץ

 3. היי
  עאשמח מאוד אם תישלח לי למייל מדריך מפורט אל פתיחת בלוגים בחינם בהקדם האפשרי

 4. תודה על המידע. אני מחפשת "בית" לבלוג באנגלית. מה דעתך על הבלוגר של גוגל? ניסיתי את "בלוגר", אבל יש איתו כמה קשיים.

סגור לתגובות.