סקירה: Windows Live Writer

ראשית, אני מודה: אני לא חובב את מוצרי מיקרוסופט ומשתדל למצוא תחליפים ראויים לתוכנות שלהם. אינני אוהב ש"דוחפים" לי כל מיני תוספות שאינם לרוחי. יחד עם זאת, לפעמים קורה שיש לצוותי הפיתוח במיקרוסופט הברקות שוות, וכזו היא תוכנת Windows Live Writer (כמובן, קיימת רק ל-Windows XP ומעלה)

תוכנת Windows Live Writer (או בקיצור WLW) היא אחת מהתוכנות שנמצאות במסגרת ה-"LIVE" שמיקרוסופט נותנת חינם ללקוחותיהם. ה-LIVE הינה "חבילה" (אם אפשר לקרוא לדבר הזה ככה) של תוכנות כמו מסנג'ר, דואר אלקטרוני בסיסי, שיתוף תיקיות, בלוגים ועוד כמה שרותים ומהווים מעין תחרות לשרותים ש-Google נותנים.

WLW בולטת בכך שהינה תוכנה לכתוב ישירות אל הבלוג שלך, אך יחד עם זאת לא להיות מחוייב לשרותי הבלוגים של מיקרוסופט. התוכנה תומכת במספר פלטפורמות כמו Word Press, Blogger  LiveJournal, TypePad ושרותי בלוגים אחרים. התוכנה מאפשרת לך לכתוב במצב WYSIWYG כך שכמו שאתה כותב את הטקסט עם התוכנה, כך בדיוק זה נראה בבלוג, ואין צורך בצפיה מוקדמת.

WLW מאפשר גם לכתוב בקלות כל מיני PLUGINS כך שניתן להרחיב את התוכנה וקיימים כבר מספר PLUGINS נחמדים כמו יצירת טבלאות, הכנסת סמיילים מתוך מקורות שונים, הכנסת תמונה היא הרבה יותר קלה, מפות (מתוך השרות של מיקרוסופט) וידאו ועוד ועוד בקלילות ללא צורך בידע מוקדם של HTML. בהשוואה לעורכי טקסט מובנים כמו ב-WordPress, ההבדל הוא שמיים וארץ (לטובת WLW). אפילו הקוד שתוכנת WLW יחסית סטדנרטי ללא טריקים של מיקרוסופט, הישג לכשעצמו.

בנוסף, כשמכניסים את פרטי חשבון ה-BLOG שלך אל WLW, התוכנה מטעינה את העטיפה (SKIN או Theme, תלוי באיזה שרות/תוכנת בלוגים משתמשים), וכך הכתיבה נראית כאילו אתה מציץ בבלוג. אותי זה מאוד הרשים.

עברית
מבחינה עברית, התוכנה עובדת מצויין עוד מהבטא הראשון. אפשר לכתוב ישירות מימין לשמאל ללא שום בעיה, שילוב של עברית ואנגלית עובד מאוד יפה.

תמיכה באופציות של בלוגים
לכל בלוג והאופציות שלו, ומיקרוסופט יחסית כוללת את רוב התמיכה בזמן עריכת/כתיבת POST. אפשר להוסיף סיסמא ל-POST, אפשר לקבוע תאריך פרסום, לבחור/למחוק/להוסיף קטגוריות, לבחור אם תהיה אפשרות הוספת טוקבקים, פינגים, SLUG, תקצירים, טראקבקים ועוד. מנסיוני מול הבלוג שלי, האופציות עובדות יפה מאוד. אחלה של עבודה עשו.

חסרונות
כמובן, זה מיקרוסופט, ואיך אפשר בלי חסרונות מאוד תמוהים?

אז ככה: אם החלטת לרכוש לך מערכת הפעלה ממיקרוסופט מבוססת 64 ביט (כדוגמת XP 64 bit או VISTA 64 bit, או Windows 2003), תתאכזב לשמוע שנסיון התקנה של התוכנה ידחה באדיבות והתמיכה היחידה שיש (רשמית) זה רק ב-XP או ויסטה 32 ביט.

למה? ככה מיקרוסופט החליטה. ניתן לעקוף זאת בקלות אם מחפשים את גירסת ה-MSI של WLW, וגירסה זו תתקין את עצמה ללא שום בעיה ותרוץ מצויין על מערכות ההפעלה האלו, אך מיקרוסופט, כמו מיקרוסופט, אוהבים להשאיר דברים תמוהים.

חסרון נוסף הוא שלא ניתן לערוך פוסטים מהעבר ושלא נכתבו עם WLW. למה? שאלה טובה.

עוד חסרון אחד: בזמן בחינת הגירסה התוכנה (לאחר יציאה מה-BETA), התוכנה עדיין בעייתית עם WordPress לגבי קובץ xmlrpc.php, אם כי כיום זה קצת יותר נדיר (בעבר לא היה ניתן לעשות POST דרך תקשורת איטית, כיום זה תקין).

הדבר הבא לא חסרון, אך אינני מוצא לו שימוש ממשי: במהלך ההתקנה, התוכנה מתעקשת להתקין לך Windows Live Sign-In assistant. לא מצאתי לכך שום שימוש.

לסיכום
אם אתה משתמש ב-XP או VISTA ואתה מנוי על שרות בלוגים מאלו שהזכרתי למעלה או שיש לך תוכנת בלוגים מותקנת בשרת שלך, מאוד מומלץ לנסות את ה-WLW ולשחק איתה. היא בהחלט שווה, כל עוד לוקחים את החסרונות בחשבון.

ציון סופי:

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email