כמה מילים על הקמת אתרים לרשויות מקומיות

shiltonלאחרונה פורסם כי ועדת הפנים והסביבה אישרה לקריאה שניה ושלישית תיקון להצעת החוק לתיקון פקודת העיריות (111) (ממשל זמין) התשס"ח 2007. אותו תיקון מחייב כל רשות מקומית, עיריה או מועצה אזורית להקים אתר אינטרנט שלא ישמש רק כפרסומת עבור ראש המועצה/עיריה וחבריו, אלא שהאתר יחוייב להיות מעודכן ופרוטוקולים מדיונים פתוחים יהיו חייבים להיות מפורסמים בו לשרות הציבור (אפשר לקרוא כתבה על כך ב-YNET כאן, או את התיקון עצמו [קובץ PDF] כאן, בעמוד אחרון).

לדעתי הרעיון הוא מעולה, אבל הבעיה הכי גדולה בהצעת החוק עצמה היא די פשוטה: חיוב לתקנים.

IE_logo כיום המצב הוא שכל אחד יכול לגשת למכרז שהרשויות המקומיות (וישויות אחרות כמו עיריות ומועצות אזוריות), להגיש הצעה למכרז במחיר מגוחך, לקחת 2 ילדים שיכתבו אתר ובכך לזכות, ולצערי אתרי רשויות רבים גם נראים כך, ללא אחידות, ללא תמיכה לאנשים מוגבלים, ללא תמיכה לדפדפנים אחרים חוץ מאקספלורר 6, כך שגם אנשים עם מחשבים ישנים עם אקספלורר 5 לא ממש יכולים לנווט באתר או לקרוא את הדברים בנוחות.

חיוב להשתמש בתקנים מגדיל את אפשרויות הגלישה באתר, מאפשר גלישה עם תוכנות שאינן אקספלורר וגם יותר קל לניווט במכשירים כמו קוראי טקסטים עבור עיוורים.

הבעיה בארצנו, זה שברגע שחברות שומעות מלקוחות פוטנציאליים "תמיכה בתקנים", אז מתחילים התירוצים: "רוב האנשים גולשים עם אקספלורר 6" (לא ממש נכון, אקספלורר 7 לאט לאט כובש יותר ויותר אנשים, שלא לדבר על Firefox שהוא כבר מעוברת ויותר ויותר משתמשים בו), "זה הרבה יותר עבודה" (כן, זה יותר עבודה אם המתכנת שלך לא יודע להשתמש בספריות שמאפשרות שתומכות בתוכן כבר ב-2 הדפדפנים המובילים ובסטנדרטים תקניים!)

תמיכה בתקנים לא אמורה להיות בעיה לחברה שמפתחת ולא אמורה לקחת יותר זמן עבודה מאשר לבנות אתר על דפדפן מסויים. כן, יש פה ושם תיקונים שאמורים לעשות הואיל ומיקרוסופט צפצפו בגדול על תקנים, אולם אותה עבודה בטלה ב-60 לעומת בניית אתר מלא. עם תוסף כמו IE TAB בתוך FireFox, אפשר לבדוק אם האתר תקין ב-2 קליקים של העכבר. אפשר גם להשתמש בתכונות של תוכנות כמו Dreamweaver CS2 ומעלה שמאפשרות בדיקה מיידית לגבי תאימות לסטנדרטים ודפדפנים, בקיצור, זה ממש לא אמור לקחת זמן רב ובוודאי שלא מחירים מפולפלים כמו שחברות שבונות אתרים לוקחות על בקשות מסוג זה.

דבר נוסף שהצעת החוק לצערי לא מתייחסת אליו הוא ה"דו שיח" בין המועצה המקומית/מועצה אזורית/עיריה לבין האזרח, ובמילים פשוטות: פורומים. אין שום התייחסות לנושא זה. כל מה שהיה צריך זה להקצות מס' שעות נוספות ולחייב עיריות/מועצות להקצות מישהו שיענה לפחות פעם ביום על שאלות תושבים ויפנה אותם לאנשים הנכונים באותה מועצה/עיריה או שיוכל להפנות אותם לדפים שיש למלא (מישהו שמע שם על המרת מסמכים לדפי אינטרנט שניתן למלא ONLINE או שזה "עתידני" מדי?). גג שעתיים ביום אמורים להיות מספיקים בהחלט לענות לתושבים על שאלות.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email