כמה מילים על השר רפי איתן והסכם השילומים

rafi-eitan מי שהסתכל לאחרונה בחדשות, בוודאי ראה כתבה כמו זו עם הצעתו של השר רפי איתן לפתוח את הסכם השילומים (נקרא גם "הסכם לוקסמבורג". מי שמעוניין, בוויקי יש סיכום מצויין לנושא.) ולבקש מגרמניה תשלום נוסף עקב העובדה שעלו למדינת ישראל עולים מרוסיה שהיו גם בשואה.

אינני יודע מהיכן השר הנכבד ("שר הגמלאים") מביא את הרעיון הזה. ההסכם נחתם בשנת 1952 ועד שנת 1965 העבירה גרמניה את כל הסכומים שהוסכמו כפיצוי על מלחמת העולם השניה והשואה. הכסף היה כסף מאוד חשוב למדינה צעירה כמו ישראל שהשתמשה בכסף זה לתשלום סחורות וחובות וחלק מהכספים הגיעו מידי חודש בחודשו גם לעולים מאירופה שהיו בשואה.

מדוע מביא השר את הרעיון הזה? כי תוחלת החיים של אלו שהיו בשואה הינה יותר ארוכה ולפיכך על הגרמנים לפתוח את הארנק ולשלם (כפי הנראה השר אינו יודע שגרמניה גם כך לא מצויה במצב טוב לאחר שבשנים האחרונות הושקעו 119 מיליארד מארק גרמניים במזרח גרמניה כדי לשפר את התנאים שם. התוצאה, אגב, לא משהו).

לו היה השר משוחח מעט עם שר האוצר (או שאולי פותח איזה אתר חדשות או משהו כזה, אין שם במשרד איזה מחשב לשר?), הוא היה רואה הודעה של הממשלה שמודיעה כי עד בשנה זו עד כה, ישנו עודף תקציבי של 8.7 מיליארד שקל.

כלום לא יכול השר כיו"ר מפלגה גדולה לפתוח בדיונים מול ראש הממשלה והאוצר על מנת להגדיל (מעבר ל-1.5 מיליארד ש"ח שהוחלט להקצות לניצולי השואה) את ההקצאה כשמגיע מצב של עודף תקציבי? או שהשר מעדיף (שוב) לשתוק ולא להילחם? מה קרה? הויכוחים והצעקות שיש במפלגת הגמלאים שיתקו את יוצא המוסד המהולל?

אפילו דור שלישי לניצולי השואה מתפלאים על הבקשה המוזרה. אנחנו כבר לא בשנות ה-50 שאין למדינה שקל (לירה) לנשום, המצב כיום יותר טוב. מדוע לבקש מהגרמנים ובעצם להציג את עצמנו כתאוותנים רודפי בצע? לא ממש חסרים שונאים לישראל בגרמניה, והשר הנכבד נתן להם על מגש של כסף את ההוכחה למיהו יהודי.

ועל כך נאמר: אבן שטיפש זורק לבור, גם 1000 חכמים לא יצליחו להוציא!

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “כמה מילים על השר רפי איתן והסכם השילומים

 1. מילא אם הכסף אכן היה מגיע לידיהם של ניצולי השואה…אבל לאן זה יגיע בדיוק? לכיסיהם של חברי הכנסת?לכיסו הפרטי של כבוד השר איתן?
  זה לא רק הכסף, זה גם כל המוזיאונים לזכר השואה שפותחים בגרמניה חדשות לבקרים. כל הלחץ הזה…כמובן שיש בכך צורך אבל כמו כל דבר בחיים הכל צריך להיות מבוקר. לא יתכן ש"שנב לגרמנים על הראש" עם הנושא הזה כמו מכבש. לא בגלל שאני מרחמת עליהם אלא כי זה מביא תוצאה הפוכה. ועובדה, האנטישמיות ממש לא פחתה, היא מתגברת והולכת גם םא היא כרגע סמויה.מה זה עוזר לנו בדיוק? ואם היו מקימים בתוך מדינת ישראל מוזיאון לנרצחי סברה ושתילה (בלי להכנס לכל הדיון הפוליטי ובוודאי בלי השוואה לשואה, מקרה זה מובא רק כדי ליצור משוואה לתחושת "אשם" לאומית אם כי "אשם" במקרה זה גם אינה שייכת לכאן לחלוטין), מה היינו עושים? האם היינו מוכנים להרכין ראש, לשתוק ואף לממן את כל זה?

  מעבר לכך, כל מה שקשור ברפי איתן זקוק לחקירה מעמיקה. ואני אומרת את זה לא רק על רקע הכתבה האחרונה על פולארד, נושא זה ידוע כבר זמן רב. אני חושבת שמישהו חייב להכריח את השר לקחת אחריות על מה שהוא היה אחראי לו בהקשר הפולארדי
  ובא לציון גואל….

  יישר כוח חץ על הכתבה ועל סגנון הכתיבה היפה שלך!

 2. אגב לגבי תוחלת החיים של ניצולי השואה הייתי בודקת
  מחקרים ולןדעתי המצב הפוך ממה שכתבת! תוחלת החיים
  שלהם קצרה מאד-
  הורי נפטרו בגיל צעיר יחסית וכך כל קרובי וחבריהם
  שכולם היו ניצולי שואה.גיל 65 וגיל 68?!זה גיל מבוגר בימינו?

סגור לתגובות.