כמה מילים על IPhone וטעויות מטומטמות של Apple

 אחת העצות שניתנות להרבה מנהלים שרוצים לפתוח עסק חדש, הוא ללמוד מטעויות של המתחרים לפני שרצים להוציא מוצר.

מסתבר ש-Apple למדו לקחים, אבל חלקית בלבד. הם הוציאו מוצר שהכניס אותם כולם לשוק מבחינת יכולות, ממשק וחוויית משתמש, רק שמרוב ההתלהבות, הם דפקו מחיר בשמיים: $600 לגירסת 8 ג'יגה, או $500 דולר לגירסת 4 ג'יגה.

אנשים שהתלהבו (והיו המון כאלו) רצו לקנות את המכשיר, אפילו שהוא עולה יותר מכל מכשיר סלולרי אחר שקיים בשוק. לדידם, זהו המכשיר הטוב ביותר וזה שווה את הכסף.

לאחר כחודשיים Apple כנראה לא ממש היו מרוצים מקצב המכירות, ולפיכך החליטו לחתוך מהמחיר שליש, צעד שאף חברה טכנולוגית לא עושה לאחר זמן כה קצר. זה כמובן עיצבן את המשתמשים, ואפל בתגובה נתנו לרוכשים המוקדמים זיכוי של 100$ בחנות ה-Apple store כ"פיצוי".

לא עבר חודש מאז אותה תקרית, ו-Apple מיהרו לתקוע לעצמם גול חדש: כל מי ששיחק עם המכשיר ופתח את הנעילה של המכשיר להתקנת תוכנות "לא מורשות" או פתח את הנעילה שלא מאפשרת להשתמש בכל רשת אחרת חוץ מ-AT&T קיבל נבוט בראש: אותו אדם שהתקין את עדכון התוכנה למכשיר, מצא שהמכשיר נהפך למשקולת נייר מאוד יקרה ותו לא. לא השמעת מוסיקה, לא צפייה בסרטים, לא כלום. Apple פשוט חסמה את המכשיר טוטאלית.

כמובן של-Apple אין שום סיכוי בקרב ה"חתול עכבר" הזה מול משתמשים שקצת מכירים טריקים כיצד לפרוץ את המכשירים, ואתמול פירסם אתר The Register כתבה על כך שהאקרים הצליחו לפרוץ מחדש את ה-IPhone ולהחזיר את כל הפונקציות גם למי שעידכן את התוכנה. אני מניח ש-Apple שוב יחסמו, והפורצים שוב יפרצו עד ש-Apple תרד מהעץ הזה. ככה זה היה תמיד, ככה זה גם ימשיך. עולם כמנהגו נוהג.

עצם החסימה הזו, לא ממש מראה בגרות בחברות Apple. בראיון שנערך עם מנכ"ל החברה, סטיב ג'ובס, הודה סטיב כי אחד הדברים ש-Apple היו צריכים ללמוד ממיקרסופט הם הסכמי השיתוף בין המפתחים למיקרוסופט. נראה כי Apple עדיין לא הפנימו את הלקח הזה: עד היום, Apple אינה מאפשרת לאף חברה ולאף מפתח אפשרות לקבל או לרכוש ערכת פיתוח כדי לפתח תוכנות ל-IPhone. אפל מתרצת זאת בתרוץ דבילי שהם לא רוצים שתהיה תוכנה כלשהי ש"תשבית את רשת AT&T" (לפני דברי סטיב ג'ובס). אני קורא לתרוץ "דבילי" משום שלמוטורולה, סמסונג, נוקיה, אריקסון, סניו, סוני וחברות אחרות אין שום בעיה לתת למפתחים SDK לכתוב תוכנות עבור הטלפונים שלהן, בין אם המפתח יכתוב ב-JAVA או ישירות "לברזלים" (אם כי חלק חוסמים את האפשרות הזו עקב לחצים של חברות סלולר, אך גם זה ניתן לפתיחה בקלות).

חברות כמו נוקיה לדוגמא בהחלט מעודדות כתיבת תוכנות עבור מכשיריהם, והצצה באתרים דוגמת My-symbian ולמצוא מאות תוכנות עבור מכשירים תומכים במערכות הפעלה של Symbian. כנ"ל לגבי טלפונים "חכמים" שתומכים במערכת הפעלה של מיקרוסופט Windows Mobile. להם אין בעיה לתת למפתחים לכתוב תוכנות עבור המכשירים וגם להרוויח את לחמם, מדוע Apple "מפחדת" כל כך? הרי בין כה אם תוכנה מבקשת להשתמש בשרותי התיקשורת של המכשיר (בין אם לשלוח SMS או MMS או להשתמש בכל סוג תקשורת שהמכשיר מציע) ישנו API מסודר שמאפשר גישה מסודרת אל הציוד עצמו ללא גרימת שום נזק. למה Apple חושבים שהמפתחים והמשתמשים המתקדמים מטומטמים?

משהו אחד נוסף לסיום: אם אתה רוצה לרכוש IPhone במסגרת מסודרת (לכשיגיע לארץ ויגוייר), זכור כי אתה הולך לשלם יותר יקר בשיחות הטלפון שלך מאשר בכל מכשיר אחר! מדוע? מכיוון ש-Apple מסכמת עם חברות על חלוקת רווחים שבהם על כל שיחה שתוציא מה-IPhone החדש שלך, Apple תקבל סנטים בודדים. דבר כזה לא קיים בשום מכשיר אחר! קיימות כמובן עסקאות שבהם חברות הסלולר מסבסדות את המכשיר בחלק מהמחיר ואז הלקוח מקבל החזרים תמורת זמן אויר (משהו שמשרד התקשורת בארץ הולך להוריד בקרוב לחברות הסלולר), אבל עם IPhone השיטה שונה: גם אם שילמת במזומן לחלוטין את המחיר המלא של ה-IPhone, תאלץ לשלם במסגרת התוכנית שלך ל-Apple עבור "חוויית השימוש" שלך על כל שיחה שתוציא. זה כמובן יהיה מגולם במחיר שמשלמת חברת הסלולר ל-Apple, אך עדיין, מי שמשלם בסוף את זה, זה אתה.

אולי בכל זאת Nokia N95 הוא מכשיר טוב יותר מ-IPhone, לפחות במובן שלא צריך לשלם על כל שיחה לנוקיה 🙂

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email