על הומואים, לסביות, "הבית הפתוח" ומצעד הגאווה

בשנה שעברה הודיע "הבית הפתוח" (שהוא בעצם "מועדון" להומואים, לסביות, בי, טראנס), על קיום מצעד הגאווה בירושלים. מאמרים רבים נכתבו על הנושא, פחי אשפה רבים נשרפו בעקבות המהומות שהחרדים יצרו ורבים היו נגד קיום מצעד הגאווה עקב פגיעה במקום קיום המצעד: ירושלים.

בסופו של דבר, המצעד לא קוים ובמקומו נערכה מסיבה גדולה במקום בילוי סגור.

האם מישהו מאותו "בית פתוח" חשב על הדברים לעומק? לא נראה לי.

השנה הודיע "הבית הפתוח" כי יתקיים מצעד ב-21 ליוני, ובניגוד לעבר, הפעם כן יתקיים מצעד. בקשה לאישור המצעד הוגשה למשטרה, המשטרה אישרה באופן עקרוני את קיום המצעד אך עדיין לא אישרה את מסלול המצעד. שוב, האם מישהו שם חשב על הדברים לעומק לגבי מיקום המצעד (ירושלים)? לא נראה לי.

מדוע לא נראה לי? מסיבה פשוטה: קהילת הגייז מנסים להתגרות בכח בציבור. עיר שהיא הכי קדושה ל-3 הדתות לא מעוניינת במצעדים מעין אלו מאחר שזה פוגע הן במוסלמים, הן בנוצרים ובוודאי ביהודים שם. אנשים לא גרים בירושלים כי זו עוד עיר להתגורר שם, אלא בגלל הצביון היחודי, הקדושה והרוחניות של העיר הזו.

אבל כל זה לא מזיז ל"בית הפתוח". הם בהחלט "בעד" הידברות, הסכמה ופשרה… עד שזה מגיע לקיום המצעד עצמו. התחשבות באלו שחשוב להם הרוחניות והקדושה של העיר? לא! התחשבות ב-3 הדתות? יוק! הם רוצים מצעד ויהי מה.

תשאלו כל אסטרטג וכל איש עסקים על החלטות גדולות שהוא צריך לעשות והוא יאמר לכם משהו אחד: חייבים לשקול את היתרונות והחסרונות, את הרווח וההפסד לפני שמחליטים החלטות כאלו. נראה שאת העניין ה"פעוט" הזה ב"בית הפתוח" לא לקחו בחשבון, והם רוצים מצעד ויהי מה.

מתברר שההימור הזה להיכנס בתושבי ירושלים ולעשות מצעד על אפם ועל חמתם של המתנגדים הולך לעלות מאוד ביוקר: ח"כ אליהו גבאי הגיש ב-13/11/06 תיקון להצעת חוק יסוד: ירושלים (אפשר לראות את התקציר כאן) שמעביר את ההחלטה אם לקיים מצעדים כמו מצעד הגאווה לידי עיריית ירושלים. מי ששכח, רוב חברי הקואליציה בעירית ירושלים מורכבים מנציגים דתיים משלושת הדתות.

בקריאה טרומית עברה הצעת התיקון ברוב בעד התיקון. ההצעה תעבור בזמן הקרוב לוועדה המטפלת ולאחר מכן לשלושת הקריאות. מהרגע שהקריאות יבוצעו ושוב יבחר הרוב בעד הצעת התיקון, לא יוכלו הגייז לקיים מצעדי גאווה בירושלים. למי ששכח, בכנסת שלנו אין רבים שממש אוהבים גייז. מר"צ על 4 מנדטיה לא תזיז לאף אחד, למפלגת העבודה חשובים היחסים עם ש"ס, כך שלא תונהג משמעת קואליציונית להצבעה נגד תיקון החוק. הערבים והמפלגות הימניות יצביעו בהחלט בעד התיקון.

מה יצא מזה? שבפעם הבאה שה"בית הפתוח" בעצם ירה לעצמו ברגל, תודות למנהלת הבית נועה תסס והתעקשותה להרגיז סקטורים שלהם ירושלים היא קצת יותר מעיר בירה. לאחר תיקון הצעת החוק הזו, כל נסיון מצעד ללא אישור העיריה (ועירית ירושליים לא תאשר לעולם קיום מצעד) תחשב מפגן בלתי חוקי שהמשטרה תתבקש לפזר.

אבל איך אומרים "המכות מגיעות בצרורות". מפלגת ש"ס הגישה גם היא הצעת חוק (קישור) שתמנע קיום מצעדי גאווה בכל הארץ!. גם הצעת חוק זו עברה בקריאה טרומית (41 בעד, 21 נגד). יש סיכוי די גדול שגם הצעה זו תעבור את שלושת הקריאות בהתחשב בנסיבות שכתבתי למעלה.

אז מה יצא מכל זה? ההתעקשות של "הבית הפתוח" בעניין מצעד גאווה בירושלים הולך לעלות להם מאוד ביוקר, הם לא רק הולכים להפסיד את קיום מצעד הגאווה בירושלים, אלא גם בכל הארץ! וכל זה למה? בגלל ה"דווקא" שהחליטו ב"בית הפתוח" לעשות. באותה הזדמנות גם נחשפה צביעותם של החברים ב"בית הפתוח" כמה הקשבה והסכמות הם באמת רוצים ומוכנים לעשות..

איך אמרו פעם: לכל החלטה יש מחיר וצריך לשלם את המחיר.

תודה,
חץ

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “על הומואים, לסביות, "הבית הפתוח" ומצעד הגאווה

 1. פשוט נכון!
  כל הכבוד על המאמר הקולע חץ, כרגיל-כל מילה בסלע..

 2. אני בעד כינוס אבל נגד מצעד חוסם-כבישים בכל עיר שהיא. כתבתי את זה בשנה שעברה. אתה לא יכול לכפות את האג'נדה שלך על משלם המיסים (במקרה הזה המשטרה, המחסומים, הפקקים, הכל זה זמן וכסף).

  מעבר לזה אני חושב שזו עיר בירה של מדינה שאמורה להיות דמוקרטית ונאורה. נעזוב בצד את הדתיים הבלתי ליבראליים בעיר, כרגע הקהילה הזו אכן בבעיה כללית מול הממשל, והם חייבים להפגין. מצב ה"דמוקרטיה" שלנו עגום מתמיד לאחרונה וצריך להשיב על האיומים לאורך החיים של האזרח. היום אלו להטב"ים, מחר זה יהיה איזה מיעוט שאני או אתה נכלל בו, הדוגמה המיידית זה מיעוט "משתמשי האינטרנט" שגם מרחב המחיה שלו תחת איום להצטמצם.

 3. היי חץ אני דיי חדשה בתחום ורציתי לדעת אם תהיה מוכן לעזור לי במשהו די נחמד. אני עושה עבודת מחקר לקראת תעודת הוראה בתקשורת. ואני צריכה 5 בנים ו5 בנות מגיל העשרה שיענו לי ברצינות על כ-6 שאלות ולהלן השאלות:

  ראיון לבני נוער:
  גיל:
  מין:
  בית ספר:
  מוצא:
  מיקום במשפחה :
  שאלת המחקר :
  האם הנוער בארץ מזדהה או מתנגד למצעד הגאווה?

  האם שמעת פעם על מצעד הגאווה?

  מה דעתך על מצעד הגאווה?

  מה מייצג בעיינך מצעד הגאווה?

  האם התקשורת הציגה באופן דומה את כל הדעות?

  האם התקשורת הכתובה טיפלה באופן ראוי בהצגת מצעד הגאווה?

  האם היית משתתף במצעד הגאווה לו היית יכול?
  תודה על שיתוף הפעולה והיה ומעניין אותך התחום ושמתי לב שכן
  יום טוב יעל

סגור לתגובות.