עוד קצת צרות למיקרוסופט

גוגל רכשה בימים האחרונים את חברת הסטארט אפ "writely" שמפעילה את המוצר שנקרא על שם החברה: writely. writely הינו אתר שנותן למשתמש אפשרות לכתוב מסמכים ישירות עם הדפדפן ללא צורך בהתקנת תוכנות כלשהן, ורץ מצויין גם על דפדפן אקספלורר וגם על Firefox. לאחרונה גם נוספה תמיכה בעברית לשרות שלהם, כך שאפשר גם לכתוב מסמכים בעברית.

האם מיקרוסופט הולכת להפסיד מהמהלך לקוחות רבים? אין תשובה חד משמעית, אך לדעתי התשובה מחולקת ל-2, שהם 2 המגזרים שמהם מיקרוסופט מרוויחה:

  • המגזר העיסקי: פה למיקרוסופט אין מה לדאוג. אפשר להעריך שמעל 90% מהשוק (ויותר מ-95% בארץ) משתמש בחבילת אופיס בגירסה כלשהיא. חברות גדולות אפילו לא יחלמו להשתמש בשרותי אופיס של גוגל לכשתציע לציבור הרחב. אותן חברות משתמשים בסקריפטים, מאקרואים ועוד המון טריקים בתוך המסמכי אופיס על מנת לייעל את השימוש באופיס לעובדים, וסיכויי הגירה מאופיס של מיקרוסופט לכל משהו אחר בשוק, הוא סיכוי קלוש לחלוטין. השוק בשלב זה מכור קשות למיקרוסופט. (למיקרוסופט כמובן יש את הצרות שלהם בקטע הזה שחברות לא ממהרות כל שנה לרכוש ולהטמיע גירסאות אופיס חדשות: לא רבות הן החברות שעברו לאופיס 2003, והנה מיקרוסופט בקרוב מוציאה את אופיס 2007!).
  • המיגזר הפרטי: סטונדטים, עצמאיים, תלמידים ומשתמשים ביתיים: פה למיקרוסופט יכולה להיות בעיה די גדולה. מבחינת תכונות, writely נותנת מספיק אפשרויות לכתוב מסמך די מכובד, החל ממסמכים פשוטים כמו מכתב לבנק, קורות חיים, ועד כתיבת ספרים שלמים או מסמכי תזה. יש אפשרות ב-writely לעבור בין גירסאות שונות קדימה ואחורה וגם שיתוף מסמכים עם משתמשים אחרים.
    רכישת עותק של אופיס (אם נתעלם לרגע מהעובדה שעדיין ארצנו הקטנה נחשבת "מדינה של CD אחד" בעיני הממשל האמריקאי) הינה עדיין יקרה מאוד למשתמש הביתי. שמעוניין יסתכל בלינק הבא ויראה את המחירים המבהילים שמיקרוסופט גובה, אפילו בגירסת סטדנרט קצוצת החלקים. גוגל לעומת זאת, יכולה להציע בחינם למשתמש הביתי מעבד תמלילים די טוב, עם תמיכה בעברית (ואני משער שבשנה הקרובה הוא יגוייר כולו לעברית), עם שיתוף מסמכים, ואחד הדברים הכי חשובים: עריכה תחת כל מערכת הפעלה, בכל דפדפן פופולרי.

אחד היתרונות הגדולים שגוגל בוודאי תשתמש בו, הוא האינטגרציה בין GMAIL, שרות ה-Calendar שיוצע במהלך השנה הקרובה, וגם שרותי writely + שיתופיות מסמכים, וכמובן לא נשכח את עניין גודל המקום הפנוי (3 ג'יגה) לכל משתמש – שיתנו למשתמש בחינם חבילת שימוש שתספק רבים מהמשתמשים הפרטיים ואולי גם לחלק מהעסקים הקטנים. אינני חושב שיהיו הרבה משתמשים שיוותרו על חבילה כזו.

מיקרוסופט כמובן יכולים להציע שרות דומה, אך שרות כזה בהחלט יכול לפגוע להם במכירות האופיס למגזר הביתי ולעסק הקטן. לגוגל לעומת זאת, אין הרבה מה להפסיד, אלא רק להרוויח (במיוחד כשהם יוסיפו את ה-Adwords לשרות, מה שאומר שלא תהיה גרפיקה מפריעה מול העיניים בכתיבת מסמך).

האם מיקרוסופט תציע שרותים מפתים מעבר למה שגוגל תציע עם חבילה כמו שהוזכר למעלה? ימים יגידו. אם מיקרוסופט תשלב את ה-WordPad לתוך שרותי ה-LIVE שלהם, צפוי להם כשלון (במיוחד מבחינת תכונות שהמעבד תמלילים מציע). אם יפתחו גירסת וורד מצונזרת תכונות מתקדמות, הדבר בהחלט עלול לפגוע בהם במכירות למגזר הפרטי, ככה שמיקרוסופט בהחלט יכולים להפסיד פה.

הולך להיות בהחלט מעניין 🙂

חץ

Print Friendly, PDF & Email