הנח"ש – על מה אני משלם בעצם?

למי שלא מכיר אותי – בחיים הפרטיים שלי אני אדם שאוהב להשקיע בשביל לקבל מוצר ושרותים טובים מאחרים, גם כאשר מדובר במחירים גבוהים יותר מהצעות מתחרות. כל עוד יש הצדקה – אני אשמח להוציא את הארנק ולשלם.

כמעט בכל התחלת חודש אי זוגי אני חוזר לסיטואציה שדי מעצבנת אותי: גם אני, כעצמאי, צריך לשלם למדינה את ליטרת הבשר שלה – מע"מ (מה לעשות, מדינה שטווענת שהיא מדינת הייטק ולא מסוגלת למצוא פתרון לעסקים ולעצמאיים שלא ישלמו את המע"מ במקום שישלמו ואז יוציאו את הכסף מהבנק כדי לתת למדינה), מס הכנסה וביטוח לאומי (המוסד שאוהב לעשות לך "הפתעות" אחת לתקופה עם דרישות תשלום חדשות לבקרים). את כל התשלומים האלו אני מקבל בהבנה. ככה זה – רוצה שיהיה עסק? להיות עצמאי? תכיר את הרשויות ואת הטמטום ותחיה עם זה.

אבל הדבר שהכי מעצבן הוא התשלום למנהל החשבונות. שלא תבינו אותי בצורה לא נכונה – אין לי שום בעיה לשלם למנהל החשבונות, יש לי כן בעיה לשלם כל חודש למרות שהוא עושה לי עבודה של כמה דקות פעם בחודשיים. אז על מה בעצם אני משלם חודש "ריק"?

התשובה של רואה החשבון שלי זה "שתוכל להתקשר ולהתייעץ על שאלות בנושא ניהול חשבונות". לצערו של אותו רואה חשבון שהייתי אצלו בעבר, יש כיום דבר כזה שנקרא "גוגל" ודרכו ניתן למצוא ערימות של מאמרים על הנושאים בהם אני מחפש תשובה, ולעיתים תשובה די כואבת. כך לדוגמא אותו מנהל חשבונות שהיה לי, התעקש שהמדינה לא מכירה במע"מ של האיחוד האירופאי והאמנתי לו. רק לאחר שנה מצאתי דרך האינטרנט שאותו רואה החשבון טעה ואלפי יורו שהייתי יכול לקבל הלכו לטמיון (מצאתי את המידע מאוחר מדי). הייתי שמח לתבוע אותו אולם הוא.. נפטר מהתקף לב.

עד כה, כל פניה של הרשויות בנושא בעיה, קיבלתי מכתב הביתה ולעיתים גם מנהל החשבונות שלי קיבל, אולם מי שבסופו של דבר טיפל בדברים ונסע לשם – הוא אני. מע"מ צועקים על חוב (שגוי בחישוב של המזכירה!)? אני בדרך לשם. ביטוח לאומי עם דרישת תשלום חדשה וענקית? אני בדרך לשם. אישור ניכוי מס במקור? אני יושב שעות על הטלפון לרשות המס שתאשר לי עוד תקופה.

אז? על מה לשלם בדיוק? על דו"ח שנתי? אני אשמח לשלם על דו"ח כזה בנפרד, בדיוק כמו שאני שמח לשלם לעו"ד על יעוץ.

בקיצור – זהו תשלום הריטיינר הכי מוזר שאני מכיר ומה שמפתיע אותי היא ההסכמה החרישית של חבריי העצמאים לשלם את התשלום הזה למרות שברוב מוחלט של הזמן אין תמורה לאותו חודש "ריק" שמשולם, במיוחד שבשנה הסכום נע בין 2000-3000 שקל לשנה שתכל'ס – לא רואים מהם כלום. לא חבל?

ישנם שרותים כמו invoice4u ו-iCount שמאפשרים לך לבצע ניהול חשבונות בעצמך, אולם למערכות אלו חסרה בינה מלאכותית בסיסית של ניצול ההטבות. באף מערכת לא ראיתי שצץ איזה טופס ששואל אותך על הוצאותיך המוכרות (כולל פירוט מצד המערכת) ואחוזים שמוכרים לצרכי מס, כמו חשמל, שכ"ד, דלק, אש"ל וכו'. אם מערכת כזו היתה שואלת עצמאי שאינו בקיא בניהול חשבונות את ההוצאות האלו והיתה מחשבת אותם בדוח"ות המקדמות שצריך לשלם – היא היתה הרבה יותר עוזרת לאותו עצמאי. אחרי הכל, רוב העצמאים לא מכירים את הסעיפים הרבים שיש ברשויות המס של דברים מוכרים, אז מדוע לא לסייע?

עד כה, האפשרות האינטרנטית היחידה שמצאתי היא ucan2 אולם בעבר שניסיתי את השרות, "נכוותי" כבר בהתחלה כשגבו ללא ידיעתי סכום של 6 חודשים מראש וגם היחס בטלפון לא היה בדיוק משהו שרצים לספר לחבר'ה.

אז האם מישהו מהקוראים מכיר שרות ניהול חשבונות ממוחשב מלא שגם יודע להציע ללקוחותיו את ההטבות ושאר עניינים שיכולים לעזור לעצמאי, שרות שיכול להחליף מנהל חשבונות? לחלופין, האם מישהו מכיר משרד ניהול חשבון שבו אני (ואחרים) יכול לשלם רק על שרות מסויים שלוקח מספר דקות במקום לשלם כל חודש?

אני בטוח שאני לא היחיד שתוהה, ולכן אשמח לשמוע הצעות בתגובות.

Print Friendly, PDF & Email

24 תגובות בנושא “הנח"ש – על מה אני משלם בעצם?

 1. אתה עצמאי ותיק (עוסק מורשה), מדוע לא תמלא את יומן התשלומים והתקבולים לבד כל חודשים? אתה כבר מכיר את הכללים ופעם בשנה תתעדכן אצל הרו"ח. אגב, התשלום שציינת (2000-3000 ש"ח) כולל את הדוח השנתי?

  • ה-2000-3000 שקל שהזכרתי הם התשלומים לחודשים שאין בהם דיווחים לרשויות המס אז ברוב המקרים לא נעשה עבורך כלום.
   אין לי בעיה למלא וזה מתמלא אוטומטית (חשבוניות, קבלות שאני מוציא דרך המערכת). הבעיה היא בדברים שאני כן זכאי לקבל אותם והם הוצאות מוכרות, את זה אני לא יודע, לא יודע כמה אחוזים מוכר, איזה מסמכים צריך ואת כל הפרוצדורה.

     • אוקי, אני עוסק מורשה מעל 15 שנה ותמיד ממלא לבד את הדיווחים החודשיים. קבלתי הדרכה מרו"ח החשבון שלי (זה שמגיש את הדוח השנתי) והוא עונה על כל שאלה בטלפון או בדוא"ל. הדוח השנתי עולה לי פחות מ 2,000 ש"ח. זה ממש לא מסובך והשינויים בתקנות הם ממש לא רציניים לאורך השנים.

     • מצטרף לאלעד.
      שירות מרו"ח (ולא מנה"ח) אולי עולה יותר, אבל אתה מקבל יותר. כמובן לא לכל אחד זה מתאים, אבל נשמע לי שזה בדיוק מה שאתה צריך.
      את הדיווחים והנה"ח הבסיסית אתה עושה לבד, ובכל שאלה מקצועית, כמו גם ייעוץ כללי אתה יכול להרים טלפון לרו"ח. אם צריך, אפשר תמיד גם לתת המלצה לרו"ח מוכרים, שלא ישחטו במחיר, אהל יהיו אדיבים ונוחים.

     • גם אני מצטרף לאלעד.
      משלם מעט יותר ממנו, אבל נכון להיום (כ-20 שנה), החזרי המס יותר מכפולים ממהוצאה, ומעולם לא ראיתי פקיד מס, למרות שעברתי ביקורת

 2. חץ,
  מה שאתה רוצה במילים אחרות זה שירות שהוא גם זול מאוד אבל גם מקצועי כמו בן אנוש שלמד והתמקצע.
  לא עובד ככה בחיים.

  • לא מסכים איתך. אני רוצה שרות מקצועי שהוא משולם Per Request. אתה עוסק מקצועי בתחום כלשהו ואני רוצה לשאול שאלה, אני בא אליך למשרד, שואל שאלות, מקבל תשובות ולבסוף אני משלם לך על היעוץ, לא משלם לך אחרי זה שום דבר. זה קיים בכל תחום כיום.

   • חץ, סידור כזה של תשלום פר ביקור לא יחזיק מים מבחינת עלות-תועלת.
    מס' מצומצם מאד של פגישות עם יועץ רציני וכבר הגעת ל- 2,000-3,000 ש"ח…

    אני מוכן לנסות ולהרים את הכפפה שזרקת…אתה מוזמן ליצור איתי קשר במייל.

    • היי איציק,
     אני יכול לספור את כמות הפגישות שהלכתי למנהל החשבונות עד כה בשנתיים האחרונות ביד אחת 🙂
     כל מה שאני צריך בד"כ הוא מישהו שיסביר לי מה אני זכאי לו ומה לא. מה שאני כיום מקבל לדוגמא זו מזכירה שממש לא מבינה בחוקים, אפס יצירתיות, והפסד כספי בגלל מנהל החשבונות על כל המע"מ רכישות מאירופה.

     תודה על ההצעה ליצור קשר.

     • חץ,
      מה שאתה מתאר זה בדיוק איך שאני עובד מול הרו"ח שלי. על שאלות שוטפות הוא עונה בטלפון או במייל (אין לו בכלל מזכירה במשרד, כולם עובדים מקצועיים). פעם בשנה אני מביא לו את הניירת והוא מכין את הדוח.

 3. מה שאתה מחפש ונראה לי שיכול להתאים לך הוא שירות כמו ריווחית און ליין, יש לך חיבור לתוכנה בענן, גם לרו"ח שלך יש גישה לאותו שירות, אתה ממלא הכל לבד תוך הדרכה במשך חודש חודשיים, בדר"כ הדברים הם רוטיניים ולא משתנים, כאשר יש שינוי אפשר להתקשר ולהתייעץ. את הדוח עושים בסוף שנה אצל הרו"ח. יש לי כמה לקוחות שעובדים איתי ככה ואני מקווה שהם מרוצים.
  אם תרצה עוד פרטים אשמח לעמוד לרשותך.
  ודרך אגב אני הרגשתי את אותה הרגשה מול המשרד שתמך בעבר במחשבים שלי, ככה זה זה מהצד כל העבודות של האחרים נראות פשוטות יותר (200 ש"ח לשעה בשביל להתקין דרייברים?)

  • היי שי,
   תראה, מחיר ההתקנה ששילמת הוא לדעתי יקר מדי, אבל כמה פעמים שילמת אותו? פעם אחת.
   תסתכל על זה כך – אם אתה מנהל של אותו מקום ואתה רואה שכל חודש אי זוגי אתה משלם לשווא – אין לך שום קריאות אבל אתה בכל זאת משלם. לא תנקוט צעדים בעניין? תסכים לשלם לריק?

   לגבי ריווחית און ליין, הסתכלתי באתר שלהם כרגע. דרוש אינטרנט אקספלורר? יופי, חוזרים לעידן האבן. תודה, לא תודה.

 4. קודם כל, אני משוחד מאחר ואני רו"ח ומתפרנס בדיוק מאנשים כמו חץ.

  עכשיו, אחרי ששמתי זאת על השולחן, עבור מה אתה או הלקוחות שלי משלמים: הם משלמים על הבינה הלא מלאכותית שלי.

  נתחיל מהדברים הפשוטים: אתה יכול להכין את הדו"ח לבד, ללכת לבד לדאר ולשלם (או באינטרנט). זה יקח לך X זמן. מצד שני, אתה יכול לתת את זה לאיש מקצוע ולשלם Y שקלים. כמה זה עולה לו בשעות או בשקלים? בפשטות- לא עניינך. אתה צריך רק לעשות את המשוואה X><Y ולהחליט.

  עכשיו הדברים הבינוניים: קיבלת מכתב סהרורי מבטוח לאומי? המייצג שלך מחובר למחשב שלהם ואמור לראות בדקה אחת מה מקור הבעיה ולתקן אותה ו/או להגיד לך שבאמת צריך לשלם כי… המייצג שלך טעה (כולם טועים) בכתיבת הדיווח למע"מ? הוא מסוגל לשדר את התיקון, ולהפיק ישירות שובר תשלום שתשלם בדאר

  ועכשיו הדברים החשובים שהמייצג שלך עושה עבורך: הוא לא גוגל. בגוגל אפשר למצוא המון מידע. אחוז עצום ממנו הוא זבל. בגוגל אפשר למצוא מידע טוב, אבל ניסוח נכון של השאלה זה משהו די לא טריוויאלי.

  יותר מזה: לפעמים המייצג שלך יגיד לך "אתה צודק, זה החוק, אבל החיים האכזריים הם שבמס הכנסה שלך יושב מר Z שהחליט שהוא לא מאשר את זה. אתה רוצה ללכת למשפט נגדם על כך? לפעמים כדאי להיות חכם ולא להיות צודק… את זה שום תוכנה (נכון להיום וכנראה גם בעתיד הנראה לעין) לא תדע לעשות. יש המון מקרים שהוצאה מסויימת תהיה מוכרת לעוסק בתחום א' אבל לא תוכר לעוסק בתחום ב'. תפקידו של המייצג שלך להפעיל את השכל ולהגיד "עבורך זה נכון אבל לאחיך התאום לא כדאי…"

  אבל למה אני מתאמץ? אתה חושב שאתה יכול להסתדר לבד? בהצלחה. אתה חושב שתוכנה (שפותחה על ידי אנשים כמונו) יכולה להחליף את האדם? שיהיה לך לבריאות. כאשר התיק שלך יגיע לדיון בעוד כמה שנים והמפקח ישאל מדוע הוצאה זו נרשמה תגיד לו "התוכנה איפשרה את זה"

  בהצלחה

  • יוסי,
   שוב, אין לי בעיה לשלם עבור אותו חישוב של המקדמות ובאותו חודש. חודש הבא אני צריך לשלם מקדמות – אז אני משלם באותו חודש לדוגמא.
   אין לי גם בעיה לשלם – אבל שוב, פר בקשה. הגיע לי מכתב מביטוח לאומי, פניתי אליך ועזרת לי? תוציא חשבונית, אני משלם, אין שום בעיה.
   אבל מה עם כל שאר החודשים שאני לא פונה אליך ואתה לא עושה עבורי כלום? על מה בדיוק אני משלם באותו חודש שאין שום פעילות מצידך? על זה מלכתחילה היה הפוסט שלי.

   דווקא הדוגמא שאתה נותן עם מס הכנסה היא דוגמא קלאסית שאני בא אליך לייעוץ ואני משלם לך על הייעוץ. סיימת את היעוץ, תן חשבונית, קח כסף.

   אני חושש שאת הקטע של להסתדר לבד ותוכנה אתה לוקח קצת רחוק מדי. לא ציפיתי שהיא תחליף את האדם ב-100%. ההוצאות שלי ורוב חבריי הם די רוטיניות ובכלל דיברתי על כן לשלם באותם חודשים שצריך לשלם מקדמות.

   • חץ, בוא נראה. אתה אומר למייצג שלך "קח רק X שקלים לטיפול השוטף וכל צורך אחר- עוד Y שקלים"

    זה, כמובן, ענין מסחרי נקי שהוא יכול להגיד "מתאים לי" או "לא מתאים לי" וזה לא קשור לשאלה בשביל מה אני משלם אלא זה מה הסדר התשלומים שלי לאיש הנותן לי שירות

    ראשית, יש את הענין הצרכני שיש אנשים רבים שרוצים יציבות ולא להתחיל לחשוב על כל תשלום. זו הסיבה (בין השאר) להצלחה של גולן טלקום: שלם 99 ₪ לחודש ותעשה מה שאתה רוצה בלי לחשוב על כלום.

    נחזור למקצוע שלנו: לדעתי אתה גם אתה לא תרצה את זה (כשתרגע מהתקפת הכעס). הגיע הזמן להחליף רכב והציעו לך דגם A או דגם B. האם יש השפעות מס? תתקשר למייצג שלך. רגע, כמה עולה השיחה?

    ואז מישהו אמר לך שכדאי ליסינג. שוב שיחה למייצג. רגע, גם על זה אני צריך לשלם?

    ואז חברת הליסינג רוצה 3 שוברי מע"מ אחרונים, ואם התשלום היה ישירות באינטרנט, תדפיס ממחשב מע"מ עם חותמת הרו"ח. עוד שיחה = עוד שקלים?

    (תאמין לי, אלו שיחות טיפוסיות מאוד שיש למייצגים והיו לי לפני שבועיים עם לקוח שאתה מכיר אישית)

    לאיזו מערכת של התחשבנות אנחנו נכנסים? זה מתאים לך? לי לא כל כך…

    אגב, בשביל הקוריוז, רציתי בזמנו להקים קו שהשיחות עולות כסף (נדמה לי שזה 1-900) כדי שהנודניקים ישלמו…

 5. שלום לך
  קראתי את מאמרך בעיון רב. שכן הוא נוגע למקצוע שלי
  אני חושב שלעיתים אנשים כועסים על תשלום הו"ח אך לא מבינים כמה הוא חשוב

  האם היית מחליף את רופא המשפחה של בד"ר גוגל
  האם היית מבטל את הביטוחים שלך ושיקרה מה שיקרה נתמודד כשנצטרך
  האם היית מטפל ברכב שלך בצורה עצמאית ולא במוסך?
  במידה וכן אתה רשאי באמת לעשות דיווחים בצורה אישית דרך האינטרנט
  להגיש דוח בהתאם לתשובות שתקבל מרו"ח גוגל
  אכן כמו לכל בעלי מקצוע יש טובים יותר וטובים פחות
  אכן כמו בשאר המקצועות יש טעויות

  מקווה שהבנת את החשיבות ואם לא בהצלחה

  • רופא משפחה, מוסך, עו"ד, מתכנת או איש מחשבים – אני משלם להם פר קריאה/בקשה. יש ביטוחים שחייבים לשלם, ויש ביטוחים שאני אחשוב אם בכלל לעשות אותם – אם יש לי ציוד ענתיקה ואני גר בקומה עשירית שכולה מסורגת עם דלת כניסה של הבית שנסגרת אוטומטית, ביטוח תכולה לא יהיה כל כך שווה לדוגמא.

   ערן, כמו שכתבתי ולצערי רבים פה מפספסים – אין לי שום בעיה לשלם על שרותים. יש לי בעיה לשלם על חודשים שאני לא מקבל ממך שום שרות.

  • ערן,
   הכל מידתי. האם לא לקחת פעם אקמול ללא הוועצות ברופא? האם לא הוספת קצת שמן מנוע או החלפת נורה ללא נסיעה למוסך? מהניסיון שלי רוב הדיווח החודשי הוא סטנדרטי ואם יש משהו שלא יודעים מתקשרים לרו"ח.

 6. חץ יקירי, הבנתי את אשר על ליבך ואני מקווה שתשובתי תספקך:
  נוחות – אנו רואי החשבון קובעים סכום על פי ניסיוננו ושיקולנו תוך כדי הערכה של העבודה המושקעת בתיק, וזה הוא הסכום החודשי. פשוט לא נוח להתחיל ולתמחר כל שיחת טלפון, פגישה, דו"ח או תשלום, מה גם, בצורת חישוב זו, היית כנראה מגיע לשכ"ט גבוה יותר.

  הדבר דומה לאותו מוסכניק שאומר לך, תשמע חץ, במקום לשלם לי פעמיים בשנה 3,000 ש"ח כל פעם על טיפול גדול, שלם לי 300 ש"ח לחודש ואתה מכוסה. כעת, מה היית עושה??

 7. שלום,
  אשמח אם מישהו יכול להעלות דוגמה לקובץ אקסל הכולל את הנוסחאות השונות, אחוזי מס וחישובים וכן עם נתוני דמה.
  זה מאוד יעזור לי (ולאחרים) ששוקלים להפוך לעצמאיים ומנסים לעשות חישובי כדאיות.
  תודה

סגור לתגובות.