תחזית לגוגל I/O 2014

היום בשעה 7 בערב (זמן ישראל) יפתח רשמית כנס גוגל I/O. בשונה מבעבר, הפעם ההרצאה הראשית (ה-Keynote) לא יהיה כאורך הגלות (3 שעות) וגם לא יחולק ל-2. ההדגמות וההכרזות ירוכזו בשעתיים הראשונות

אמנם אינני נביא, אבל ניסיתי ללקט ממה שידוע עד כה מה הולך להיות מוכרז. פוסט נוסף יפורסם לאחר ההכרזות:

 • AndroidWear – גוגל שמה דגש מיוחד על "ציוד משלים" שמריץ אנדרואיד ונותן לך חיווים יותר וחוסך אינטרקציות עם הטלפון הסלולרי שלך. בכנס יוצגו מכשירים חדשים מהחברות LG, מוטורולה וכמובן – סמסונג. הימור שלי: סמסונג תציג מכשיר בדיוק כמו המכשירים הקודמים שלהם, רק שהוא מריץ AndroidWear ולא Tizen או אנדרואיד מלא רגיל. מוטורולה תציג את ה-Moto 360 וכולם מחכים לדעת כמה הוא יעלה, מחיר גבוה מדי – ומוטורולה תפסיד התלהבות של רוכשים פוטנציאליים רבים.
 • גירסת אנדרואיד חדשה: בניגוד לעבר, אנדרואיד מנסה שיטה חדשה (שמועתקת למען האמת מאפל ומיקרוסופט) גוגל מחר תדגים את ה-Preview של גירסת האנדרואיד החדשה.. גירסת האנדרואיד כרגע לפי ה-Commit נקראת רק L ומחר יתגלה השם שלה. היא תתן תמיכה במעבדי 64 ביט, תהיה לה תצוגת אייקונים חדשה, תמיכה ב-OpenGL 4.4 (כך שמשחקים מהדסקטופ יהיה קל יותר להמיר אותם לטאבלט) ועוד הרבה דברים חדשים. סביר להניח שמחר נראה רק את האמולטור/SDK מכיון שלא מדובר בגירסה סופית אלא רק על Preview.
  תחזית שלי (אחרי הכנס): מהרגע שגוגל יוציאו קוד מקור החוצה של ה-Preview, תוך כמה ימים קהילת "יצרני" ה-ROM תוציא גירסאות אנדרואיד חדשות המבוססות על ה-Preview, כך שתוכלו להריץ את זה על המכשירים הפופולריים (אם כי כמובן זה לא יהיה יציב עדיין).
 • עיצוב חדש: גולת הכותרת של כנס I/O השנה הוא עניין העיצוב. גוגל בנתה עיצוב חדשה שנפרס החל מהשעון, טלפון, פאבלט, טאבלט ועד הדסקטופ (כולל מכשירי אייפון ואייפד) ויהיו הרבה הרצאות איך בעצם לבנות עיצוב לאפליקציות (Web או אפליקציות אנדרואיד/iOS) כך שהמשתמש יקבל חוויה מיטבית, לא חשוב באיזה מכשיר הוא ישתמש כדי לצרוך את האפליקציה. בעבר גוגל נתנה פה ושם הדרכות כיצד לבנות ממשקים לאפליקציות טאבלט וטלפון אולם הרבה המשיכו "למתוח" אפליקציות טלפון כדי שירוצו על טאבלט למרות שהתוצאה מזעזעת (בישראל: אפליקציות של קופ"ח מכבי, בנק דיסקונט ועוד).
 • אנדרואיד מתרחב: סביר להניח שנקבל הדגמה על אנדרואיד שרץ כמרכז מדיה למכוניות עם שליטה יותר מורחבת כמו מפות וגם (כך לפי השמועות) פתיחה וסגירת הרכב.
  במקביל, גוגל לוקחת סיבוב נוסף על הטלויזיה וסביר להניח שנראה את Android TV עם ממשק חדש ולא כבעבר – לנסות לעשות את הטלויזיה כ"טאבלט". תהיה תמיכת DRM חזקה (לשמחתם של האולפנים) והשמועות מדברות על Tegra K שישב במכשיר ואפילו ג'ויסטיק, אם זה יהיה נכון, זו תהיה הזדמנות מצויינת לחברות המשחקים להסתכל שוב על אנדרואיד כקונסולה שתתחרה ב-XBox וב-PS4.
 • טלפונים וטאבלטים: טכנית יש כבר נקסוס 6 ונקסוס 9 (ה-9 ייוצר ע"י HTC ולגבי ה-6 אין עדיין מידע). השאלה הגדולה היא האם גוגל תכריז רשמית על אחד מהם או שתיהם (וכמובן כמיטב המסורת, 6000 מפתחים שיגיעו ל-I/O יקבלו אחד מהם מתנה). הימור שלי – גוגל רוצה לראות יותר אפליקציות מעוצבות עם דגש לטאבלט ולכן היא תכריז ותתן את הנקסוס 9. אגב, נקסוס 10 מת.
 • פרויקט ARA, הטלפון המודולרי של גוגל – סביר להניח שלא נשמע עליו בשעתיים של ה-Keynote אלא במהלך הכנס עצמו.
 • כרום, אנדרואיד – כולם מחכים ליותר שילוב בין כרום לאנדרואיד וסביר להניח שנקבל עדכונים על Chrome Apps שירוצו בצורה ישירה על כרום, אנדרואיד ו-iOS. אני מהמר שנקבל גם עדכון ל-Chromebook Pixel (אולי גוגל סוף סוף תחתוך את מחירו ביותר ממחצית?).
 • גוגל+ – שנה שעברה רוב הכנס היה על גוגל+, השנה אין שום הרצאות מיוחדות עליו (רובו עדיין לא רשמית – מת והאותנטיקציה הולכת לעבור לשם אחר: Google Identity). לפני דקות ספורות גוגל הכריזה שבגוגל + תוכל לערוך תמונות מחדש גם לאחר שערכת אותם. למקצוענים – זה NDE בגירסת WEB.
 • יוטיוב – גוגל צפויה להכריז על גירסת מנוים: אתה תשלם משהו חודשי, ותקבל גישה ישירה לכל השירים (ולשם שינוי, תוכל גם לשמוע אותם כשמסך המכשיר שלך כבוי). הגדולים כבר חתמו הסכמים עם יוטיוב, חברות האינדי לעומת זאת – עדיין מתקוטטות עם יוטיוב ויוטיוב מאיימת שהם יחסמו ניגון מוסיקה שלהם. סביר להניח שבדקה ה-99 הם יגיעו להסכם כלשהו, הרגולטור האירופאי כבר החל להתעניין בחוזים של יוטיוב וזה הדבר האחרון שיוטיוב צריכה.
 • רובוטים, אינטיליגנציה מלאכותית, אינטרנט דרך בלונים ולוויינים, רכב שנוסע לבד ועוד – לא יוזכרו בכנס כנראה, הם עדיין בפיתוח. בכל זאת, גוגל צריכים להשאיר משהו להמשך השנה..

כפי שציינתי לעיל, פוסט נוסף יהיה לאחר ההדגמות בשעתיים הראשונות.

Print Friendly, PDF & Email