התביעה של ענב גנד גלילי ותזכורת על הרשת

עדכון: מתקיימת התרמה באתר Headstart התרמה למימון ההגנה נגד הנתבעים. לפני שאתם נכנסים, רואים שהמטרה הושגה וסוגרים את הלינק, תרומתכם רצויה על מנת להקים קליניקה שאם מחר מישהו מחליט לעשות עליכם סיבוב רק כתבתם שלא אהבתם משהו מבחינה טכנית, הקליניקה תוכל לעזור לכם משפטית, אז עשו טובה, שלפו כרטיס, ותתרמו קצת (לעצמאים: זו הוצאה מוכרת לצרכי מס, אם שכחתם!)

עדכון שני: רוצים לראות איך ענב גנד גלילי שורפת את עצמה מבחינת גוגל Trends? זה נראה כך.

בימים האחרונים קיבלו מספר אנשים טכניים וערוץ 10 הודעות תביעת לשון הרע שהוגשה נגדם ע"י ענב גנד גלילי. התביעה עצמה (שניתן לראותה כאן ותודה לעידו קינן שפירסם אותה, הוא גם בין הנתבעים) נסובה סביב הוידאו בו הופיעה ענב בתור "מומחית סייבר" (כך לפי הכיתוב בתחילת וידאו זה) וההרצאה היתה תחת הכותרת "מידענות רשת עמוקה". הוידאו הזה בעבר הוסר ע"י איגוד האינטרנט, אולם ברשת כמו ברשת, שום דבר לא באמת נעלם ועד מהרה העלו אחרים את הוידאו, קישורים שותפו בכל אתר שמדבר על טכנולוגיה וע"י בלוגים רבים אחרים. ענב, שמציגה את עצמה בכרטיס ה-קפה דה-מארקר שלה כאשת "אסטרטגיה וניהול", הצליחה בהגשת תביעה נגד מספר רב של נתבעים, ליצור אסטרטגיה קלאסית של יריה עצמית ברגליה, וברשותכם אסביר זאת במספר נקודות:

 1. הנתבעים: כפי שתיראו בכתב התביעה, לא פחות מ-26 נתבעים. חלקם ידועים כמו ערוץ 10 והתוכנית "צינור לילה", וחלקם האחר הם אנשי מחשבים, וגם את העיתונאי עידו קינן. אותם אנשים, שדווקא מרוויחים לא רע, יכולים להתאגד (וסביר להניח שיעשו זאת) ולשכור את התותחים הגדולים ביותר לתחום לשון הרע ועל פניו, סיכויהם לנצח גדולים. במקרה שהם יפסידו הם יוכלו גם לממן ערעורים, אם יהיה צורך בכך. אני גם די בטוח שהם גם יגישו תביעה נגדית עם בקשה של סכום רציני לפיצוי כל הנתבעים.
 2. התוכן: אין לי מה לאמר הרבה על הוידאו, ואני סמוך ובטוח שאלפי אנשי IT, אנשי תקשורת ואנשים טכניים אחרים (כולל כותב שורות אלו) ישמחו להעיד בפני בית המשפט כי חלקו הגדול של התוכן שמופיע בוידאו הינו שגוי, מוטעה, עם אי דיוקים רבים ולא ניתן להתחמק מהמסקנה הברורה כי מי שהגיש את התוכן אינו יודע על מה הוא מדבר. אין מדובר פה בטעות קטנה אחת של בלבול בשם קובץ זה או אחר או בלבול בקונפיגורציה זו או אחרת שיכולים לקרות ע"י כל אדם, בין אם הוא איש טכני או לא – אלא מספר גדול של טעויות.
 3. הרשת: אינני יודע אם ענב שכחה, אבל הרשת לעולם אינה שוכחת. וידאו הוסר? אם הוא מספיק חשוב, מישהו כבר ימצא דרך להעלות אותו מחדש. דף הוסר? גוגל שומרת Cache, וכפי שקיבלנו רק לפני מספר ימים דוגמא מאלפת מגוגל והחלטת בית המשפט של האיחוד האירופאי שציווה על גוגל להסיר דפים שאנשים מבקשים: גוגל מסירה אך ורק מגוגל EU אך אינה מסירה מגוגל האמריקאי. יותר מכך, גוגל גם תדגיש בפני הגולש האירופאי שדף התוצאה שהוא נמצא בו, הוסר/שונה וכי ניתן למצוא את התוצאה האמיתית בגוגל USA (הכוונה google.com), כך בעצם הפכה גוגל את החלטת השופט להחלטה שאינה שווה את הנייר שעליו היא נכתבה.

מה שענב גלילי גרמה במו תביעתה היא לרצף חדש של תוצאות חיפוש עדכניות על התביעה שהיא הגישה ועל שמה בעצם. הקורא הסקרן אולי ינסה עתה לברר על שום מה התביעה ועל איזה וידאו הוא מדבר. אם הוא יקפוץ ל-youtube ויחפש ענב גנד גלילי, הוא ימצא לא רק את הוידאו המלא ב-3 חלקים שקיים שם, אלא גם את גירסת "המיטב" וגם את הקליפ מהתוכנית "צינור לילה" שמדגיש כמה דברים לגבי תוכן ההרצאה הנ"ל. אם מדובר בלקוח פוטנציאלי שחשב לשכור את ענב גנד גלילי, זו הנקודה שבה הוא מחליט לחפש מישהו אחר. ככה עפה לה הזדמנות פוטנציאלית לעבוד. ולסיום עניין קטן לגב' גנד גלילי שאולי היא שכחה: בוידאו הזה מדברת הגב' גלילי על "גלגול נשמות". לא אכנס לתוכן הקליפ ועל אמיתות או אי אמיתות של "גלגול נשמות" (ולמי ששואל לדעתי: אין עדיין הוכחה קונקרטית אחת לקיום גלגול נשמות, והכוונה הוכחה שלא ניתן להפריך), אולם כאחד שהקדיש כמה שנים טובות למחקרים של נושאי מיסטיקה שונים, מצאתי כי עומק הויכוחים שם הוא כעובי נייר פרגמנט וחיש קל הצד הנגדי מוציא את הקלף של "זו האמת שלי". מכאן והלאה ויכוח עם אותו אדם שווה לויכוח עם החתולות שלי. במחשבים לעומת זאת, אין הדבר כך. ביט יכול להיות דלוק או כבוי, אין אמצע ואם יש ויכוח, על כל פיפס קיים RFC שקובע מה צריך להיות וכיום ישנם מספיק גופים שיכולים לתת תשובות מוסמכות לעניינים שישנו מצב לא ברור, ולכן ויכוחים על תוכן הוידאו לא יהיו בגלל שמה שיצויין על ידי הנתבעים כשגוי, יהיה מוסכם על כולם כשגוי, וזה מה שיפה בלוגיקה של מחשבים, ולכן יהיה קל מאוד להסביר לשופט כי דין תביעה זו להיזרק לפח, לכל הפחות. אם תביעה היא הצעד האסטרטגי של גברת גלילי בתור מענה למה שהיא חטפה, אז לעניות דעתי האישית, זוהי האסטרטגיה הכי גרועה שיש.

תוספת 17/6/04: מישהו שלח לי אתמול לינק למאמר הזה בוואלה בו טוען כותב המאמר הלל גרשוני כי "הלינצ'טרנט בענב גנד גלילי באמת היה מוגזם". אני כמובן מכבד את דעתו של כותב המאמר אך לחלוטין אינני מסכים איתו. ענב לחלוטין עושה סלט בין חומרה לתוכנה, ושטויות יוצאות מפיה מכאן ועד להודעה חדשה ואנשים טכניים שרואים דבר כזה לא יכולים לשתוק בגלל סיבה פשוטה אחת: זילות המקצועות הטכניים! אנשים מקצועיים קורעים את התחת יום וליל בלימודים ובפרקטיקה כדי להגיע למה שהם מגיעים וכשהם רואים מישהי מחרטטת שטויות כמו בוידאו, הם מתעצבנים ובמיוחד הם מתעצבנים כשהיא מציגה את עצמה כ"מומחית". רבותיי, נשים את הקלפים על השולחן – רוב הדברים שנאמרו בוידאו הם חירטוט גדול ואפשר למלא עמודים על גבי עמודים שבהם ניתן להראות שאלו שטויות במיץ עגבניות.

אז כן, אנשים לוקחים ללב שמישהי מציגה את עצמה "מומחית" ומחזקת בעצם את הטענה שרבים מודעים לה בתחום ה-IT: יש המון מתחזים כ"מומחים" ובלי לציין שמות, אני יכול לאמר לכם שגם עיתונות המחשבים בישראל קושרת כתרים לכל מיני אנשים שהובילו מהלכים מבריקים כביכול, רק שאותם מנהלי עיתונים לא יודעים שמחרטטים אותם! אותו דבר קורה גם בחברות ישראליות גדולות שמשלמות מיליוני שקלים על פתרונות בשעה שניתן להשיג פתרון יותר רציני בעשירית המחיר. מדוע זה קורה? בגלל שבמקרים רבים נותנים לגורמים מנהלתיים בעלי "הילה" של ידע רציני להחליט דברים במקום להתייעץ דווקא עם האנשים הטכניים שעובדים עם הדברים יום יום, ורוב הנתבעים בתביעה זו הם אותם אנשים שמכירים את המערכות הטכניות מבפנים כך שהם יודעים היטב מה עובד ומה חירטטו להנהלה ומכרו לה ומדובר בזבל טכנולוגי.

אז אנשים מגיבים בלהט. לא ראיתי שאף אחד מהנתבעים קילל את הורי התובעת, או ירד לפסים אישיים של קללות רחוב. ובקצרה: ענב, דיברת שטויות? חטפת מאנשי מקצוע ומהמדיה. תבעת? גם אם תוציאי כסף, שמך נשרף לחלוטין וכרגע את חופרת בור יותר גדול לעצמך. נראה אם עכשיו תמצאי בתחום עבודה.

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות בנושא “התביעה של ענב גנד גלילי ותזכורת על הרשת

 1. ככל הניראה , כל המטרה של המהלך הזה נועד למעשה להחזיר אותה לתודעה , מבחינת ידע היא כבר הצליחה להראות שאין יד או רגל בתחום הסייבר הטכני מצד שני להגיע לתודעה של כלכך הרבה אנשים מתחום מאוד צר בזמן כלכך קצר , זה מרשים מאוד!

 2. חץ מה בדיוק כתבת כאן?
  היי ענב, הכנסתי לך אזכור שלילי בכדי שתלמדי לא להתעסק איתנו?

  העובדה שאתה ומרבית ביריוני הרשת הלא תמימים מעדיפים לשכוח היא שהביקורת שהוטחה בענב גלילי לא היתה כלל ביקורת מקצועית ואפילו לא בדיחה קטנה.

  זו היתה "חגיגה" שבה כל נרקומן מקלדת שפך עליה ים של כינויים, קיטונות ועלבונות.
  כן גם כאלה שלא יהיה להם שמץ של מושג מה נכון ומה לא נכון בהרצאה שלה.

  יש דרך להעביר ביקורת ומה שנעשה לענב עבר כל גבול.
  אני מאוד מקווה שכל הביריונים הללו יחטפו קנס רציני בגלל צורת הביקורת.

  • קודם כל, בניגוד אליך אדוני המשתפן שכותב באנונימיות דרך TOR כאן, הביקורת שלי דווקא כן מקצועית. לא נתתי שמות גנאי או דברים כאלו.
   "בריוני הרשת" – בניגוד אליך, לא השתפנו לכתוב את שמם האמיתי ואת דעתם המקצועית, יכול להיות שהם הוסיפו שמות גנאי, ובית המשפט יפסוק האם לזרוק מילתת גנאי על שטויות במיץ עגבניות שהיא מסרה – מהווה עילה לתביעה ולפיצוי כספי לה.

   • פלא שמפחדים? האינטרנט מלא בטרולים. וטרולים, כשמם כן הם, מטרילים, מגחיכים, לועגים, בלי שמץ של אמפתיה לאדם שהם לועגים עליו.
    אני באמת לא מבין מה קשה לקבל באמירה "אנשים באינטרנט תוקפניים באופן חסר מידתיות." זו אמירה כ"כ נכונה שאני לא מבין בכלל איפה הויכוח.
    כן, אנשים מתנהגים באינטרנט בצורה איומה. גם אנשים נחמדים שבחיים לא היו מעזים לצחוק לאדם בפניו הופכים לאנשים נוראיים. מה הבעיה בלעצור ולומר שאנחנו מגזימים ושמאחורי כל אדם מותקף, נלוז ככל שיהיה, יש גם בן אדם?

    אגב, זה עם ובלי קשר לתביעה. אין לי שמץ מי מהנתבעים התנהג בצורה נוראית, אבל אני מניח שחלקם לא קדושים. האם זה אומר שיש להם חובה משפטית? ממש לא. אבל האם זה אומר שהתנהגו באופן מוסרי?

    • יש הבדלים בין הדברים…
     טרול יכול לאמר עליך שאתה XYZ. אתה יכול לפנות לבעל האתר ולבקש הסרת תגובה. אם זה בעל האתר שתוקף אותך, אז אישית הייתי ממליץ לשקול אם בכלל לתבוע אותו למרות החשק האדיר "להיכנס בו", כי בסופו של דבר עצם פרסום התביעה ע"י הנתבע יעורר את העניין מחדש ואז הנזק יהיה הרבה יותר גדול מפיצוי כספי (נסה לדמיין שתרוויח 30K מתביעה כזו. כמה הכסף הזה יעזור לך אם אף אחד לא ירצה לשכור אותך בגלל שהנתבע פירסם שתבעת אותו וכולם חושבים שהוא צודק ואתה טועה?).
     אני כשאני מסתכל בוידאו מתקשה למצוא תוקפנות באופן חסר מידתיות. כשהגברת מערבבת חומרה עם תוכנה וטוענת טענות הזויות, אנשים מגיבים בעצבים. מה לעשות? תגדיר במערכת הפעלה כתובת IP ותשכח להגדיר DNS, זה יכול לקרות. תשכח להגדיר Gateway או Subnet Mask נכון – זה יכול לקרות, אף אחד לא ירד עליך, אולי יחייכו קצת, אבל אני בספק אם תהיה כלפיך תוקפנות..

     אני חושש שאתה מפספס איזה משהו קטן: תחשוב שמערכת קריטית ביותר שלך נפלה והזמנת אותי ואין לי מושג ירוק במערכת שלך או במערכות כאלו בכלל (ואני כמובן לא אומר לך את זה, אני אומר שאני מומחה!). אני מנסה כל מיני דברים כולל פקודות rm/del (תלוי במערכת הפעלה) כי זה סתם לא נראה לי ולבסוף מתברר לך שאין לי שום מושג קלוש. סתם שרפתי לך זמן ומחקתי לך קבצים שאולי הם קריטיים ואולי לא. איך בדיוק תגיב על המצג שווא שלי כאילו אני מומחה למערכת שיש לך בשעה שאני פשוט רמאי/נוכל/שרלטן? בנימוס? או שתוריד עליי את כל העצבים שיש לך מהנפילה של המערכת, תערב גורמים משפטיים בחברה ותוודא שכולם ידעו שאני שרלטן? קח 2 דקות, תדמיין את הסיטואציה.

     • אין שום דבר שכתבת שאני יכול או רוצה להתווכח איתו.
      הוידאו הוא לא העניין, אלא הבדיחות, ה-memes והעקיצות המרושעות שהתלוו להם. אני לא נגד ביקורת שבסופה הגברת לא תועסק, *כל* מה שאמרתי הוא שעלבונות אלימים זה חלק משם המשחק באינטרנט. וזה כל מה שהלל גרשוני טוען.

      אז במקום לומר רק "מותר לנו", או "אסור לתבוע אותנו", או "טוב עשינו", או "היא כלבה מרושעת מגיע לה" – אפשר גם להתייחס לזה שאנחנו גם מתנהגים באופן אלים, מוגזם ולא ראוי ולומר, "הגזמנו."

      ושוב, אני לא רואה איך אפשר בכלל להתווכח עם הרעיון הזה. כל ויכוח באינטרנט מתפתח לקרב עלבונות אלים, אז גם כאן זה קרה.

  • הייתה "חגיגה" בה אנשי מחשבים לקחו דברים שהיא אמרה, ופשוט צחקו עליהם – כי הם מצחיקים (אנשי מחשבים.. בגלל זה גם נשאר בפורום שלהם).

   ואז הגברת גלילי החליטה שהיא יכולה להמשיך לרמות אחרים, ושלאנשים בעלי מקצועות וניסיון רב בתחום – אין sayin' על החירטוטים שלה – אז היא החזירה עצמה שוב לכותרות, והפעם זה לא היה סגור, משום שהפעם גם פנו לאותם מקומות שהיא עמדה להונות, והם יודעו לגביה.
   הביקורת אגב, הייתה מאוד עיניינית, ותמיד עסקה במה גלילי יודעת, וחשוב בכך -במה אין לה שמץ מושג, היא היא מתיימרת להבין בו.

   ואז שוב, הרשת שקטה ושכחה – ושוב גלילי החליטה שהיא חייבת להיות בכותרות (באמת שאין לי הסבר אחר למהלך), ושוב היא תסיים במקום הרבה יותר גרוע מהמקום בו היא התחילה – ושוב זה יהיה בגלל מהלך שלה, שנועד להצדיק את מעשי השרלטנות שלה.

 3. העברתי בקושי רב כחמש דקות של תדהמה בצפיה בווידאו :

  אני רק יכול לקוות שאין שום אדם שמשלם כסף כדי לשמוע את הקישקושים האלו.
  טוב לפחות התנחמתי בזה שהיא טענה שיש יותר מערכות לינוקס מחלונות , אני ישר הולך לנשק את תנור המיקרו שלי , יכול להיות שמותקנת בו לינוקס בגירסה מסוימת.

 4. יותר ממצחיק, זה עצוב.. שווה ערך למי שמתיימר להיות נהג מרוצים מקצועי רק בגלל שפעם עבר ליד רכב.. היא כבר לעולם לא תעבוד בתחום, לפחות לא בישראל.

סגור לתגובות.