מותו הצפוי של iPost

לפני מספר ימים קיבלתי הודעה המבשרת על מותו הקרוב של שרות iPost של רשות הדואר. ב-30/6 שרות זה יפסק עקב סיבות "עסקיות".

זוהי עוד דוגמא לכך ששרות של חברה כמו רשות הדואר מת, אך הסיבות למוות אינן דווקא קשורות לסיבה "עסקית" – אלא יותר של מימוש הרעיון.

נתחיל ברעיון עצמו שמלכתחילה היה רעיון שגוי: לכל אחד בישראל יש אפשרות לפתוח חשבון אימייל חינמי, בין בגוגל, ב-outlook של מיקרוסופט או שרות כמו וואלה מייל ואחרים. השרות של iPost שניתן ניסה להתחרות בשוק שהוא כבר רווי.

היתרון של ה-iPost על אחרים היה שניתן לשלוח הודעה או מכתב שיגיע לצד השני בצורה כתובה. הרעיון הוא נחמד, אבל שגוי במימוש. אם אני מעוניין לשלוח דואר שיגיע בכתב, נניח לעו"ד כלשהו, היה אפשר לפתח תוספים או כתובת מייל מיוחדת ללקוחות שדרכם ניתן היה לשלוח את המכתב וזאת תמורת תשלום מסוים, חד פעמי או חודשי, בהתאם לכמות המכתבים.

הבעיה המהותית הנוספת של שרות iPost היתה שלא ניתן להתממשק אליו מבחוץ בשום צורה. לא ניתן היה לשאוב את המייל דרך POP3 או IMAP ולהשתמש בתוכנת הדואר/שרות הדואר החביב עליך. כל שרות דואר נורמלי כמו GMAIL או OUTLOOK מאפשר "לשאוב" דואר משרת מייל חיצוני כך שתקבל את הדואר ישירות בתיבה שלך. ברשות הדואר לא שמעו על כך.

אבל המכה הכי גדולה של שרות iPost היה .. שאף אחד לא השתמש בו, אפילו לא רשות הדואר! קיבלת דואר רשום? חבילה לאיסוף? אין זכר לכך ב-iPost. היחידים שדרכם כן קיבלתי הודעה היו בזק וביטוח לאומי, ולפחות מבחינת בזק, ניתן לקבל את החשבונות גם דרך EMAIL רגיל. שום חשבונות אחרים לא הגיעו איתו, מה שמראה שגם החברות והרשויות האחרות שהיו אמורות להנות מחסכון בניירת העידפו להמשיך לשלוח דפים במקום להשתמש בשרות של iPost.

לעניות דעתי, יש בהחלט מקום בשוק לשרות שתקבל את הדואר שלך במקום בצורת נייר – בצורה אלקטרונית ואנשים אפילו ישמחו לשלם על כך, אבל לא במצב כמו המצב כיום. שרות כזה צריך להיות זמין דרך כל תוכנת MAIL נורמלית, ללא צורך באתר מיוחד שמחייב כניסה משונה (כן, תזכרו מה הקוד המיוחד שלכם, כי מס' זהות + סיסמא זה לא מספיק…), ומציג קבצי PDF רק עם תוסף של אדובי וחס ושלום לתת לדפדפן אפשרות להציג את אותם קבצים בצורה טבעית ועם ממשק משתמש מוזר, אך למען האמת אינני תולה תקוות רבות שרשות הדואר תציע זאת. עד היום, לצערי, אם מגיע לי כל דואר רשום, אינני יכול לדעת מי השולח אלא רק לאחתום ואקבל את המכתב/חבילה. מי יודע, אולי אנסה לקפוץ מהגג אם אדע מי השולח…

Print Friendly, PDF & Email