רעיון שמסתובב לי בראש

לפני כשבוע פנה אליי מישהו שאני לא מכיר, הבחור היה בהיסטריה – השרת שלו למטה, הלקוחות שלו צועקים. בדיקה מהירה הראתה שישנה בעיה ב-File system, לא משהו שבעייתי לתקן. אמרתי לבחור את התעריף שלי וביקשתי אישור שלו למחיר כדי שאטפל. הוא אישר וטיפלתי בתקלה. מכיוון שמדובר בשעת עבודה, סיכמנו שהתשלום יבוצע באותו יום.

מאז עברו 10 ימים, לא קיבלתי שקל והבחור לא עונה לא לטלפונים ולא להודעות. כפי הנראה – הלך הכסף.

אני די בטוח שפרילאנסרים אחרים חוו דברים כאלו ולצערי, אין כרגע משום מה אתר כזה בארץ. יש דברים קרובים לזה בכל הקשור לצ'קים לדוגמא, או לבדוק את מצבו מבחינת סיכון פיננסי של לקוח (דרך BDI) אבל השרותים האלו יקרים לעסק הקטן או לפרילאנסר שרוצה בסך הכל לבדוק האם כדאי לעבוד עם אותו לקוח והאם הוא ישלם.

חשבתי על הנושא ותהיתי: מה אם היה אתר לפרילאנסרים ועסקים שבו הם היו יכולים להקליד שם לקוח/שם עסק ולקבל מיד את רמת הסיכון של אותו לקוח? הנה כמה נקודות לאותו אתר/שרות כזה:

 • באתר כזה, רק אנשים רשומים שעברו אישור ואימות יכולים לגלוש ולבדוק (על מנת למנוע מצב שמישהו מחליט סתם ללכלך על מתחרה בצורה אנונימית)
 • כל דיווח ורישום הערה ללקוח – באותו דף יראו בדיוק מי רשם, כך שאם מישהו רוצה לתבוע על לשון הרע, שם המתלונן יופיע שם.
 • לכל לקוח יהיה דירוג, בין אם לחיוב ("לקוח משלם בזמן" לדוגמא), ובין אם זה לשלילה ("לקוח מסרב לשלם", "לקוח מתעלם משיחות", "לקוח מתחמק" וכו').
 • משתמשים נוספים שגם נתנו שרותים יוכלו לתת חוו"ד על לקוח שכבר קיבל דירוג (מזכיר קצת את הדירוג של eBay).
 • לקוחות יוכלו לנקות חוו"ד שלילי אך ורק אם המתלונן המקורי מחק את הערתו השלילית.

זה, ברמת המאקרו, הרעיון שלי. כמובן שעוד לא העברתי אותו מול עו"ד ולא חיפשתי להרים אותו עדיין (אם מישהו רוצה לקחת את הרעיון וליישם – אהלן וסהלן, שלחו שקית במבה כתמלוגים 🙂 ), ולכן אשמח לשמוע את דעתכם עליו

Print Friendly, PDF & Email

13 תגובות בנושא “רעיון שמסתובב לי בראש

 1. אפשר להעלות שם של לקוח עם תאריך בכל פעם שמסכמים על עסקה, ואז הוא מסומן כמי שלא שילם עד שהוא משלם ואתה משנה לו את הסטטוס. כשאני ארצה לבדוק אם הוא לקוח אמין אני אבדוק כמה זמן עבר מאז העסקה ועד שהוא שילם (או לא שילם). כמובן שיותר טוב אם בהסכם היה גם מועד תשלום,אבל גם בלעדיו אני יכול להבין שמי שלא שילם חצי שנה מאז קבלת השירות הוא לא מישהו שארצה לעבוד איתו.

 2. החתמת אותו על הסכם לפני שנתת שירות? אני יודע שאתה לא הטיפוס חובב הפקסים, אבל חתימה בכתב יד עם פרטים אישיים היא הכלי הכי טוב לאכוף תשלום.

 3. נתחיל בבדיחה: מה ההבדל בין מתכנת מתחיל ומנוסה?
  נותנים לשניהם אתגר: למצוא פיל ורוד באפריקה

  המתחנת המתחיל: מתחילים מקייפטאון, הולכים מזרחה עד הים. שם לוקחים 5 מ' צפונה, הולכים מערבה עד הים שם לוקחים 5 מ' צפונה וכך הלאה

  המתכנת המנוסה: מתחילים בזה ששמים פיל ורוד באלכסנדריה, שיהיה תנאי סיום….

  ראשית, ברוך הבא לעולם הדפוקים- אתה בחברה מצויינת.

  שנית, יש בעיות ברעיון שלך- זה בניה של סוג של מאגר מידע (דורש רישוי) וחושף את המשתתפים לתביעות על הוצאת לשון הרע קולקטיביות (יש דבר כזה) שלא להזכיר שהאינטרנט מוציא לפעמים מהאנשים את הרע שבהם

  מה שאתה יכול לעשות זה לשלוח לו מייל שאם אין תשובה תוך יומיים, אתה תסיק מזה שהוא מתחמק ותפרסם לכל העולם ואשתו איזה מין בן אדם הוא, ואיזה מין איש עסקים הוא וכמה אפשר לסמוך על מילה שלו…

  ואיך זה מתקשר לבדיחה? מתכנתים עם הרבה נסיון ומעט אמון באנשים נוהגים להטמין "פצצות זמן" בעבודות שלהם, שאם משהו משתבש- הוא ישתבש לכולםםםםםם

 4. תהיה דרך לזהות את האיש באמצעות מ.ז. או ח.פ.?
  התרחיש שעולה לי בראש הוא ש-א' אשר רוצה להזיק ל-ב' יזמין ממך שירות בשם ב' ולא ישלם.
  זה יגרום לכך שתהיה הערה רעה על ב' על לא עוול בכפו.

 5. יהיה לו קשה לתבוע על דיבה כשכל המידע שיש באתר זה "פלוני אלמוני הזמין עבודה בתאריך X וטרם שילם". במיוחד כשזה נכון. לגבי אחריות משפטית – זה אתר תוכן גולשים, האחריות היא על הגולשים, ורק אם מישהו פונה למנהל האתר ומבקש להסיר "דיבה", בעל האתר מחויב להסיר או לעמוד משפטית מאחורי הטענה.

 6. היה לי לקוח שרצה לעשות כזה דבר. לצערי זה לא יצא לפועל עד היום.

 7. אני לא קשור אליהם, אבל ב- XPLACE אתה יכול לבקש מקדמה (גם על כל הסכום), ושהאתר יתפקד כנאמן עבור הכספים.

 8. אם הכוונה היא להרים מערכת שתשמש נאמן עבור הסכום, אני חושב שזה רעיון מצוין. צריך רק לחשוב איך מגינים הן מפני לקוחות מרושעים והן מפני פרילנסרים מרושעים.

 9. ואו, ממש לפי מה שרצית:
  BlueVine מגייסת 4 מיליון דולרים, תעזור לכם לקבל תשלומים בזמן [גיוס]
  חברת הסטארטאפ המבוססת בפאלו אלטו משיקה פלטפורמה שתעזור לבעלי עסקים קטנים לקבל תשלום מיידית עבור החשבוניות שמנפיקים, ללא תלות במועד בו יכולים הלקוחות לשלם.
  http://www.geektime.co.il/bluevine-4-million-funding/

 10. אהלן חץ…
  טופס הזמנת שירות, שיחתום ויפקסס/יסרוק חתום וזה מה שיגן עלייך עד שיבנה אמון בין הצדדים.
  למרות שגם הטופס הנ"ל חתום עם תנאי התשלום שרשומים בו לא מהווה ערובה לכך שהכסף יגיע (בכלל) ובטח שלא במועד אבל יהיה לך יותר פשוט לתבוע את אותו לקוח.
  כרגע גם אם תתבע אותו הוא יכול להגיד להד"מ ושלא הצלחת לספק את השירות ובלה בלה בלה…
  בכל מקרה דבר איתי מחר בבוקר, אנסה לעזור לך.

  מיקי

 11. היה לי לקוח כזה.
  לצערי הוא נעלם ולא שילם, למרות שהיה חוזה חתום.
  למזלי ושמחתי, (ולא שלו), היה סעיף בחוזה שכל החומרה והתוכנה שייכת לי עד לגמר התשלום.
  לאחר מספר פניות, פשוט הורדתי לו סרוויס חשוב למערכת שלו……….

  תנחשו מי פתאום התקשר אלי?…

סגור לתגובות.