כמה מילים על השעונים החכמים החדשים

גוגל הכריזה אתמול על קטגוריה חדשה באנדרואיד, הלו היא ה-Android Wear, גירסת אנדואיד מותאמת למסכים קטנים מאוד, שימצאו בשעונים, משקפיים ועוד. גוגל, כרגיל, אינה יצרנית חומרה (למעט Chromecast) ולכן היא עובדת עם יצרני חומרה ידועים כמו סמסונג, מוטורולה, LG, ASUS, ואחרים.

עם ההכרזה על גירסת האנדרואיד הזו, גם LG וגם מוטורולה הכריזו על שעונים חכמים ומי שגנבה את ההצגה היא דווקא מוטורולה עם ה-MOTO 360 שלה. moto-360מה שאתם רואים פה בתמונה משמאל, ואם יש משהו שמוטורולה הצליחה הפעם לעשות, זה להלהיב אפילו את המשתמשים המושבעים של אפל, כפי שניתן לראות בטוקבקים רבים ברחבי אתרי טכנולוגיה. המחיר והמפרט עצמו עדיין לא ידועים (מוטורולה מכנסת מסיבת עיתונאים יותר מאוחר היום כדי לגלות את המפרט הטכני) אך מוטורולה הכריזה כי השעון יצא במספר עיצובים בצבעים שונים עם חגורות שונות כך שהמשתמש יוכל להתאים לעצמו את השעון.

רבים תוהים: מילא טלפון סלולרי חכם יש צורך בו (וכאחד שנוסע בתחבורה ציבורית הרבה, אני יכול לאמר לכם שבאוטובוסים ובמוניות – רוב הנוסעים שקועים עמוק במכשירים שלהם), אבל שעון חכם? בשביל מה? מי צריך את זה?

knight rider

מישהו זוכר את דיוויד האסלהוף מהסידרה Knight Rider?בסידרה, למי שלא זוכר, דיוויד שיחק בתפקיד מייקל נייט, והוא נסע ברכב משוכלל שמי שנוהג אותו היה מחשב ומייקל כשהיה מחוץ לאוטו היה משוחח עם המחשב (שנקרא KITT) דרך השעון. כמובן שהכל היה פיקטיבי (אם כי כיום אנחנו מתקרבים למימוש אותו מדע בדיוני בצעדי ענק). היה נחמד לראות את האשליה, אבל האשליה הזו מגיעה אלינו כבר ברבעון הקרוב, והסיבה שצריך את הדבר הזה – זה קודם כל נוחות.

תחשבו על זה: רוב הזמן אתם מוציאים מהכיס (או אצל נשים – מהתיק) את הטלפון הסלולרי, פותחים את הנעילה, רק כדי לראות מה השעה או כדי לראות הודעה קצרה שהגיע אימייל או שמישהו כתב לכם משהו. ברוב המקרים לאחר הקריאה אתם תכבו את המסך ותכניסו בחזרה לכיס. השעון החכם מייתר את הפעולה הזו ומאפשר לכם לראות את ההודעות (וגם להגיב דרך דיבור – על כך יותר מאוחר) בסיבוב זרוע, בדיוק כמו שאתם מסתכלים מה השעה בשעון (למי שיש שעון). נסו לחשוב על זה בצורה כזו: אתם בחוץ עם הבן/בת זוג, או עם הילדים, או בקניות עם שקיות ובדיוק מגיעה אליכם הודעה או תזכורת. מה יותר קל, להציץ בשעון החכם ולראות על מה מדובר או להוציא את הטלפון הסלולרי, לפתוח נעילה ורק אז לראות מה ההודעה שקיבלתם? השעון הרבה יותר נח.

מטרת השעון החכם היא להציג מסך קטן ותמציתי שנותן רק את האינפורמציה שאתם צריכים. אתם נוסעים למקום מסוים? השעון יכול לאמר לכם אם לפנות ולאן לפנות. קיבלתם SMS או הודעה? היא מופיעה על המסך ישר. תעבירו את האצבע על המסך כלפי מעלה ותוכלו לקרוא את ההודעה. צריכים לדעת משהו? גוגל NOW לשרותכם, פשוט תאמרו OK Google וגוגל מקשיב לכם (כן, גם בעברית, אם כי המערכת עדיין לא יודעת לדבר בחזרה בעברית). הגיע לכם מייל? תמצית המייל מופיעה ישר ואתם יכולים פשוט לאמר בקול REPLY ולשלוח הודעה (שתתורגם לטקסט אוטומטי) בחזרה למי ששלח לכם את ההודעה.

מהרגע שגוגל הוציאה את ה-SDK לבניית אפליקציות לשעון, כל חברה שמכבדת את עצמה כבר הורידה לה עותק (שבוודאי מופץ בתוך החברות), ועכשיו מפתחי אפליקציה רבים, מפייסבוק ועד מיקרוסופט, צריכים לחשוב מחדש על מושג "חוויית משתמש": אין לשעונים הללו כח עיבוד רציני כמו Snapdragon 800, אין מסך גדול, אין אפשרות להקליד, והתרעה שתגיע לשעון צריכה להיות מאוד קצרה: מסך עם גרפיקה, כמה מילים ודרך תגובה אם בכלל.

גוגל לדוגמא, לקחה את מה שהיא יודעת לעשות בצורה מעולה – זיהוי דיבור, והשתמשה בו (בגוגל NOW) עד הסוף, זו דרך האינטרקציה היחידה אם אתה רוצה להגיב להתרעה שמגיעה אליך בשרותים של גוגל. עכשיו חברות כמו פייסבוק ו-whatsapp איך בעצם המשתמש יגיב להודעה? האם המשתמש יגיב דרך הקלטה קולית? יהיה לא קל לשכנע אנשים לדבר לשעון שלהם, והעברת אודיו היא הרבה יותר בעייתית מאשר העברת טקסט (תחשבו על מקומות עם קליטה חלשה). מצד שני, אפליקציות אודיו יכולות להציג מסך ניווט קטן ונחמד בשעון, כך שאם רוצים לעבור לאלבום שירים אחר, פשוט עושים זאת בשעון במקום להוציא את הטלפון. גם מערכות הפרסום יצטרכו לחשוב מחדש איך לפרסם. בכל זאת, גם אם הפרסומת תהיה 2 שורות טקסט קטנות, אין דפדפן במכשיר כדי לגלוש לאתר המפרסם, והמשתמש לא ישלוף את מכשיר הטלפון שלו רק כדי לצפות בפרסומת.

Android Wear נותן אתגר חדש למפתחים, ונותן גם הזדמנויות חדשות לשווקים שסבלו עד כה עקב הפופולריות של טלפונים חכמים. תחשבו לדוגמא על יצרני שעונים: כמה מכם רכשו שעון לאחרונה? לא הרבה, אבל עכשיו אותם יצרנים ישמחו ליזום שיתופי פעולה עם יצרני שעונים חכמים (וכמובן תביעות פטנטים על תצוגה של שעונים מפורסמים, תשאלו את אפל). זו יכולה להיות הזדמנות מעולה לדוגמא עבור Swatch לחבור ליצרן אלקטרוניקה ולהוציא שורת שעונים חכמים עם עיצובים מעניינים, בדיוק כמו שיצרני משקפיים ישמחו לשתף פעולה עם יצרני אלקטרוניקה גדולים ברגע שגוגל GLASS יצא בגירסה הסופית.

גוגל בהכרזתה על Android Wear פתחה פער רציני מול המתחרים. עכשיו יהיה לחץ על אפל להראות כבר ב-WWDC הבא שלהם (שיהיה סמוך מאוד בתאריכים לגוגל I/O, אגב) שעון חכם, ומיקרוסופט גם תקבל מעיתונאים ובעלי מניות שאלות בסגנון "גוגל הוציאו, מה איתכם?".

בשנה הנוכחית החל מהרבעון השני הולכת להיות שנה מאוד תחרותית בכל הקשור למחשוב לביש. מוטורולה שהציגה את ה-MOTO 360 נרכשה ע"י לנובו, ואם יש משהו אחד שלנובו יודעים לעשות בצורה מעולה הוא למכור והרבה (הם מס' 1 במכירות מחשבים אישיים). סמסונג, שעשתה זיגזגים עם מערכת ההפעלה ושעונים חכמים (פעם אנדרואיד, פעם Tizen, עכשיו שוב אנדרואיד!) תצטרף בחדווה לתחרות ובל נשכח את HTC ואת LG (שיוציאו שעון בסידרת NEXUS בשת"פ עם גוגל, שכנראה יחולק למשתתפי I/O כמתנה) שיוציאו שעונים – וכולם ינסו לבצע Bundling של שעון+טלפון במחיר של "לי זה עולה יותר".

הולך להיות מאוד חם ומעניין בשוק הזה.

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות בנושא “כמה מילים על השעונים החכמים החדשים

 1. אני לא בטוח לכמה זמן הסוללה של השעונים האלו מחזיקה, כי אם עוד יהיה מכשיר שצריך להטעין כל יום זה לא ממש נוח. לפחות איך שרואים את ה Galaxy Gear עדיף לפחות כרגע את ה Pebble Watch. בכל מקרה אותי העיצוב של Moto 360 נורא הלהיב מקווה שהמחיר והסוללה יהיו סבירים.

  • נכון לכרגע, השמועות מדברות על מסך OLED, אז זה כבר חוסך סוללה. ב-MOTO-X מוטורולה הוכיחה שהיא יכולה שהמכשיר שלך יחכה כל הזמן שתאמר לו OK GOOGLE ואז הוא מיד נותן לך את שרות החיפוש, גם כשהמכשיר כבוי – מבלי לחנוק את הסוללה, כך שאני מאמין שלמוטורולה יש כמה טריקים בשרוול. אל תשכח שגם בלי הטריקים הנ"ל סמסונג הגיעה עם ה-GEARS-2 החדש ל-3 ימים, כך שיש בהחלט לאן לשאוף.

 2. מעניינת טענתך.
  עדיין אני לא רואה כיצד גוגל ושאר החברות מרויחות מזה (מכירת ברזלים בד"כ לא מצדיקה את העניין), כך שעדיין חסרה לי נקודת מבט מסוימת.

  • גוגל מרוויחה בהתחלה מרשיון שימוש ב-Google Now, ובטווח היותר ארוך, ככל שאתה משתמש בשרותים האלו דרך השעון, גוגל יודעת עליך יותר, פרסום ממוקד וכו'.
   גוגל כבר הודיעה בעבר שאנדרואיד כבר ממזמן רווחי עבורה ואני מאמין להם

 3. אחד השימושים החזקים שאני מוצא לתחום השעונים החכמים הוא נושא הכושר.
  המון אנשים משתמשים באפליקציות לניטור ריצה בטלפון וצריכים התקן מיוחד מסביב לזרוע, והמון אנשים אחרים משתמשים במוני צעדים/דופק לב שמותקנים על גבי מפרק היד.

  שילוב של כל הפיצ'רים של מוני הצעדים עם מערכת הפעלה חכמה כמו אנדרואיד, תאפשר מעקב מאוד חזק אחר הפעילות הספורטיבית של המשתמש, ולאור העובדה שזהו שוק מאוד חזק, יש פה פוטנציאל מאוד מעניין.

 4. לפני כמה חודשים דווח שמייקרוסופט עמלה על שעון משלה. יהיה מעניין אם היא תצליח לתת תחרות, או שכהרגלה היא תיכנס מאוחר לשוק ותהיה הכי לא אטרקטיבית.
  שנית, אני בהחלט מאמין שהשעון של אפל ייתן תחרות אמיתית. בל נשכח שכל נושא השעונים התעורר רק בגלל שמועות שאפל מתכננת שעון כזה…

סגור לתגובות.