סקירה: רד-האט 7 (בטא) – חלק ראשון

Red-Hat-300x300לפני מספר חודשים ערכה חברת מטריקס יחד עם רד-האט ישראל כנס "רד האט ופיצה", (כתבתי על כך בעבר) ולצערי מה שנתנו שם מידע לגבי רד-האט 7 היה בחלקו שגוי והחלק הארי לגבי רד-האט 7 היה פשוט חסר, אולי בגלל שהזמן שהוקדש להצגת רד-האט 7 היה בערך .. 15 דקות, אם אינני טועה, לכן החלטתי לכתוב סקירה מלאה  על רד-האט 7 (שנמצאת כרגע בשלבי בטא. בניגוד לעבר, רד-האט הפעם החליטה לשתף את הציבור וכל אחד יכול להוריד את הגירסה מכאן, רק שלא תעיזו להריץ את זה על שרת פרודקשן, כי דברים עדיין ישתנו והתאימות תישבר).

החלטתי לחלק את הסקירה לשני חלקים. החלק הראשון מדבר בצורה מאוד כללית על רד-האט, רד-האט 7 ובחלק השני אכנס יותר לפרטים.

אז למי שלא מכיר את רד האט מבחינת היסטוריה, הנה הסבר קצר: רד-האט היא חברה עם "ביצים של שור". כשהם מחליטים ללכת על משהו, הם עושים זאת (גם כשהם עושים שטויות. דוגמא? נסו לחפש ספר כלשהו על KVM באמזון או כל חנות ספרים אחרת, באנגלית. לא תמצאו והתיעוד של רד-האט לוקה בחסר). מי שעבד עם הפצות רד האט בעבר ראה איך בגירסה אחת החברה תומכת ב-X ובגירסה אחרת לאחר תקופה – החברה זורקת את אותה טכנולוגיה/תמיכה בטכנולוגיה ולפעמים חוזרת בה (לדוגמא: תמיכה ב-XEN), אבל אם יש משהו אחד שרד-האט שולטת בו ללא עוררין – הוא שוק ה-Corporate, במיוחד השוק האמריקאי עם קשרים מצויינים ליצרני חומרה, יצרני תוכנות CAD ואנימציה ולאחרונה גם קשרים טובים עם יצרני מעבדי ARM. רוב יצרני החומרה שולחים ציודים לרד-האט (או עובדים עם רד-האט) לקבל סרטיפיקציה שמערכת ההפעלה רצה בצורה חלקה עם גירסאות ה-RHEL למיניהן, כך לדוגמא שרתים של HP, IBM, DELL תמיד תומכים לחלוטין בהפצות רד-האט המסחריות (לא Fedora) ואותן חברות גם מנפיקות דרייברים ואפליקציות שירוצו תחת RHEL. לאחרונה גם נוספה חברה נוספת שאולי שמעתם עליה .. מיקרוסופט. הם גם עובדים עם רד-האט והם מממנים תמיכה של Hyper-V הן ל-KVM והן RHEL כ-Guest שנתמך רשמית עם דרייברים רשמיים "ישר מהקופסא".

רד-האט עובדים בצורה מאוד פתוחה עם הציבור וקהילת הקוד הפתוח. אחת לחצי שנה (בערך) משוחררת גירסת Fedora ובה נמצאים החידושים האחרונים מבחינת תמיכה בציוד, אפליקציות חדשות, גירסאות חדשות של תוכנות שונות, תמיכה בסטנדרטים ועוד. רד-האט גם לא מתביישת להעיף תמיכה מסטנדרטים ישנים והמושג Depricated מוכר היטב לכל איש לינוקס. לאחר בערך כמחצית השנה רד-האט משחררת גירסת Fedora חדשה ולאחר כשנה מיציאת 2 גרסאות אחורה, רד-האט מפסיקה לשחרר עדכונים לאותה גירסה ובאגים שנפתחים עליה נסגרים במהירות כ-WONTFIX. גירסאות ה-RHEL הן בד"כ שילוב של גירסה וגירסה לפני או גירסה לפני אחרונה + תיקונים (כך לדוגמא, רד-האט 7 מבוססת על Fedora 19 + עדכונים ותיקונים וקרנל 3.10), לאחר שרד-האט יוצרים פיצול (fork) – ואותה גירסה תהיה ה-RHEL הרשמי, אז מתחילים להגיע שפצורים ותיקונים שמגיעים באופן רציף במהלך ה-Updates וה-Live cycle מ-בטא עד מוצר רשמי.

רד-האט 7 שונה מאוד מגירסאות RHEL קודמות בכל מיני מובנים:

 • מערכת ההפעלה יודעת לתקשר בצורה הרבה יותר טובה עם הסביבות, בין אם זה סביבות מתחרות (מיקרוסופט) ובין אם זה ציודים וחיבורים שונים. מה שהיה בעבר נחשב כאב ראש להגדרה, בגירסה הקרובה העניין יהיה פשוט (כמו להתחבר ל-Active Directory וכו')
 • בגירסה זו רד-האט החליטה "לחסל" תמיכה בציוד ישן, כך שדרייברים לציודים ישנים (בני 4 שנים ומעלה לערך) פשוט לא נמצאים יותר בהפצה, ורשימת הדרייברים שהועפו – לא קצרה. דוגמא פשוטה: אתם חובבי שרתי HP וכתבת כמה סקריפטים שמשתמשים בדרייבר cciss לדיסקים ובקר? אם תעבור ל-RHEL-7 תצטרך לשכתב הכל מחדש, כי אין יותר cciss.
 • רד האט עוברת למערכות קבצים של "החבר'ה הגדולים", כך לדוגמא מערכת הקבצים (File System) בברירת המחדל תהיה XFS של סיליקון גרפיקס והפעם ישנה גם תמיכה ב-BTRFS (טמטום של אורקל: במקום לשחרר את ZFS עם רשיון פתוח וגירסת ZFS מעודכנת, הם משלמים לצוות מהנדסים לכתוב את BTRFS) כך שמבחינת Storage לא חשוב מה תזרוק על RHEL, ה-File System יתמוך בקלות.
 • רד-האט נוטשת את מערכות ה-32 ביט. תוכל כמובן עדיין לרכוש גירסה 32 ביט, אבל רד האט מודיעה רשמית: אם יש לך אפליקציות 32 ביט, תבצע להן Port ל-64 ביט או שתחפש אפליקציה 64 ביט אחרת שעושה אותה עבודה. גרסאות הבאות כבר לא יהיו קיימות יותר עם 32 ביט (אם כי כמובן תהיה תמיכה ב-32 ביט במערכות 64 ביט)
 • מערכות שלמות שליוו את גירסאות רד-האט למיניהן שנים רבות, אומרות "ביי ביי" ברד-האט 7. ביי לכל עניין ה-service/chkconfig וכו', ושלום ל-systemd וכדאי שתכירו טוב את journalctl אם אתם רוצים לדעת מדוע שרות כלשהו לא ממש רוצה לעלות ולפעול.
 • מבחינת וירטואליזציה, KVM קיבל שדרוג רציני מבחינת תמיכה בפונקציות חדשות עם תמיכה ליותר זכרון (עד 4 טרהבייט, לכו תמצאו מכונה כזו…), ותופינים נוספים.
 • לחברות בעלות מערכות POWER של IBM – אם תרצו לעבור ל-RHEL-7, תצטרכו לדסקס עם סמנכ"ל הכספים, מעכשיו התמיכה ל-Power7 ומעלה בלבד. (אגב, נקודה אישית: מישהו אולי מוכר מערכת Power5 שהיא Workstation? אם כן, אני מעוניין לרכוש, צרו קשר).
 • שאר השינויים והשינויים המוזכרים יופיעו בהרחבה בחלק השני של הפוסט.

רד-האט 7 במידה מסויימת בא לדרוך עם פטיש 10 קילו על רגל של חברה מסויימת. של אורקל וליתר דיוק על החלק של SUN שאורקל רכשה. בעבר היו לסולאריס יתרונות רבים על פני RHEL (הן מבחינת ברזל והן מבחינת מערכת הפעלה) אבל הפער מצטמצם במהירות. סתם דוגמא: חובבי סולאריס היו מאוד גאים ב-DTrace שמשמש לדיבאגינג אפליקציות בצורה דינמית מבלי לקלל כל 3 שניות את הבאגים. עכשיו יש DTrace ללינוקס (כולל קרנל מודול) ויש כמובן את Systemtap. מערכת קבצים כמו ZFS נחשבת לאחת המתקדמות ביותר שיש, אבל אורקל מפתחת את המתחרה (טמטום, זוכרים?) BTRFS שאמנם עדיין לא מגיע לרמה של ZFS (שאגב, קיים גם ללינוקס), אבל הוא בהחלט בדרך להיות שווה לה. מבחינת כמות אפליקציות ותאימות, דווקא SUN עושים Porting לאפליקציות לינוקס אל סולאריס עוד מסולאריס 10 (ומי שמשתמש בסולאריס 10 ומעלה, יכול להעיד שהמערכת כבר מאוד דומה להפצות לינוקס).

רד-האט, מבחינה "פוליטית", עובדת הפוך מחברות אחרות בכל הנוגע להפצות חופשיות (אההמ… קנוניקל ודביאן… אין שם ממש אהבה, לא שממש יכולה להיות שם משהו כשאדון סטולמן ומעריציו בדביאן). קהילת ה-CentOS קיבלו מיידית גישה עוד לפני שיצאה הבטא הראשונה של RHEL-7 ורד-האט עובדים במשותף עם קהילת ה-CentOS על מאגר (repository) שנותן תוספות שמסיבות שונות לא יכולות להיכנס ל-RHEL, אני מדבר על מאגר EPEL כמובן, ו-CentOS-7 בדרך לצאת ואפשר לעקוב אחרי ההתפתחות בדף מיוחד באתר של CentOS וכפי שנכתב שם, מהרגע שיצא בעתיד גירסת בטא חדשה וגירסה רשמית של RHEL-7, גירסת CentOS תצא תוך ימים ספורים אחריה, לרווחתם של אנשי סיסטם רבים.

ולבסוף, אני מעוניין להתייחס לנקודה שרבים שואלים מבחינת הפצות: אובונטו או רד-האט/CentOS? מבחינת דסקטופ, אין ספק שקנוניקל השתלטה על השוק הזה (רד האט פשוט לוקחים גירסאות Desktop כמו KDE ו-GNOME את הגירסה היציבה ופשוט זורקים אותה בפנים עם מספר תיקונים ותו לא), אבל בתחום שרתים רד-האט עדיין שולטת ללא עוררין. רוצים הוכחה? הנה הקטלוג חברות יצרניות שרד-האט נותנת תמיכה רשמית, והנה הקטלוג של קנוניקל, יצרנית אובונטו. רואים את ההבדל הענק? (רד האט גם רווחית, אובונטו עדיין לא), כך שאם אתם ניגשים ללמוד כדי להיות אנשי סיסטם, במיוחד על שרתים, עדיף שיהיה לכם VM עם CentOS האחרון עם נסיון טוב עליו (רד האט הרשמי יהיה קצר יקר בשביל זה, 800 דולר לשנה)

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “סקירה: רד-האט 7 (בטא) – חלק ראשון

 1. תודה רבה על הסקירה המעניינת!
  כמשתמש ותיק בלינוקס אני מאוד מחבב את ההפצות מבוססות רד-האט, אך אני מוצא לאחרונה הרבה מאוד חברות שעברו לשרתי אובונטו (אפשר לציין את וואטסאפ שעברה לשרת אובונטו, ואני מניח שכך גם שאר הפתרונות ש mksoft מציעה )

 2. היי,

  מספר הבהרות

  1. ווטסאפ עבר כי בזמנו דביאן היה תקוע בגרסאות מאוד מיושנות ומחזורי שחרור לא צפויים (שעדיין סובלים מזה).

  2. ככל הידוע לי MKsoft ממשיכה להשתמש ב-centos ודביאן (תלוי בדרישות הלקוחות).

  3. כמשתמע מהסעיף הקודם, אני כבר לא עם MKsoft כבר מספר שנים.

 3. פינגבאק: סקירה: רד-האט 7 (בטא) – חלק שני | כמה מילים, ברשותכם

סגור לתגובות.