הפרכת מיתוסים לגבי ביטקוין וכמה מילים על לייטקוין

ביטקויןביטקוין נמצא בכותרות לאחרונה הרבה יותר מבעבר, במיוחד לאחר ששווי המטבע בדולרים חצי את ה-1000$ (מאז הוא עלה ל-1200 וירד לפני דקות ספורות ל-800 אך עלה לפני דקות ספורות ל-900 פלוס) ומכיוון שביטקוין הוא דבר שונה לחלוטין ממה שאנו מכירים בחיי היום יום, צצים כל מיני גורמים עם האשמות כאלו מופרכות, שאני תוהה מה הם בדיוק עישנו. לפיכך החלטתי לענות לחלק מהטענות ובחלק השני של הפוסט להתייחס ל"כוכב הבא" שלאט לאט צובר יותר כותרות ורוכשים כמו גם כורים – ה-LTC.

להלן חלק מה"האשמות" שנזרקו על ביטקוין ומתחתן הסבר שלי:

ביטקוין זו בועה

נו שיט שרלוק! כן, ביטקוין זה בסופו של דבר בועה, אם משווים אותה למטבעות אחרים כמו דולר, ין, שקל ואחרים. אין מאחוריה שום סחורות או זהב לגבות את הערך שלה, והערך שלה נקבע בסופו של דבר נטו על ידי המוכרים והקונים או כפי שאנחנו מכירים אותו "כוחות השוק". אנשים מפחדים ומוכרים? ערך הביטקוין נופל. אנשים מתלהבים? ערך הביטקוין מזנק וזה הדבר היחיד שמשחק תפקיד במחירי הביטקוין. אז כן, הוא "בועה", אבל בועה שונה מאחרים מכך שכולם (או לפחות אלו שטרחו פה ושם לקרוא קצת) יודעים שזהו אינו מטבע סטנדרטי. חבר טוב שלי טוען שזה מימוש חלק מפנטזיית הליברטאניזם ואני נוטה להסכים איתו.

הפעילות הכי גבוהה שעושים איתו היא דברים לא חוקיים

רכישת ומכירת סמים, נשק, ודברים לא חוקיים, עד להופעת הביטקוין איך נעשתה? במטבעות רגילים. האם גם אותם יש לפסול בטענה המגוכחת הזו?

הסיבה שגורמים רבים משתמשים לפעילות לא חוקית בביטקוין, היא אשליית האנונימיות. אני בכוונה מדגיש אשליה כי בסופו של דבר "ספר החשבונות" של הביטקוין פתוח לכולם ואם כוחות השיטור באותה מדינה תופסים סוחר סמים שחשוד במכירת סמים בביטקוין, הם יכולים למצוא במחשב שלו תחת אלו חשבונות הועברו מטבעות וכמה וכל מה שנותר לעשות הוא לבדוק מול אותו ספר חשבונות ציבורי אם היתה העברה ואושרה. נכון, קשה מאוד לדעת מי הצד השני שקיבל, אבל החוק שמרשיע בסחר בסמים בכל מדינה מתייחס לאקט המכירה, בין אם מכרת לי, לאחר או לחייזר עם אנטנות – הסוחר יורשע.

אף אחד לא מקבל אותו כאמצעי תשלום

בכל יום מתווספים עסקים נוספים שתומכים בביטקוין (לדוגמא: רק לאחרונה יצרנית קונסולת המשחקים OUYA החלה למכור גם בביטקוין משחקים וקונסולות). אין עדיין רשתות גדולות שמוכרות בביטקוין ואין עדיין חברות אשראי שתומכות במטבע זה, אבל תהיו בטוחים שגם חברות האשראי, וגם חברות גדולות בוחנות בשבע עיניים את המטבע. רק לפני מספר חודשים התראיין מנכ"ל EBAY וחלק מחמאות לביטקוין וציין שבחברה האחות של EBAY (ב-Paypal) בודקים את האפשרות לתמוך במטבעות ביטקוין. ישנם גם שמועות שגם חברות מסחריות גדולות בארה"ב בודקים בשקט אפשרות לשלב ביטקוין כאמצעי תשלום ומספיק שחברה כמו Paypal תשלב את הביטקוין כאמצעי תשלום כדי לגרום לאפקט אדיר של שימוש במטבע. צריך לזכור: ביטקוין נהיה פופולרי רק בשנתיים האחרונות (במיוחד השנה), כך שצריך לתת לזה זמן כדי לראות שילוב שלו במסחר רגיל.

ביטקוין הוא הונאת פונזי

הנה אחת הטענות החביבות עליי. ביטקוין? רמאות אחת גדולה! בד"כ אלו שטוענים זאת לא מבינים כלום בביטקוין. הסיבה לכך פשוטה: אם אני נוכל ואני מוכר לך תרמית כלשהי, אני מקבל ממך את הכסף בסופו של דבר במטבע קשיח (Fiat). גם אם יש למישהו כמה מאות אלפי ביטקוינים, הוא יסבול ממחיר נמוך כמו כולם, או יחייך במחיר גבוה כמו כל מי שיש לו מטבעות, כך שבין הממציא של המטבע הוירטואלי למשתמש שקנה זה עתה מספר מטבעות – אין הבדל. אף אחד לא יכול לווסת את הביטקוין, אין אפשרות לעשות מניפולציות על המטבע (בניגוד למטבעות קשיחים אחרים), וכמות המטבעות שיהיו זמינים תהיה תמיד מקסימום 21 מיליון ולא מטבע אחד יותר. 

ביטקוין נגנב הרבה יותר ממטבעות אחרים, הוא פרוץ!

לא נכון! כל יום מתרחשים בעולם שודים שנגנבים בהם אלפי, עשרות אלפי או מאות אלפי דולרים ומטבעות אחרים. נעשו בעבר שודים על זהב, יהלומים וכו'. בביטקוין לעומת זאת, הגניבות והפריצות קורות אצל אנשים שפרצו למחשבים שלהם או חברות שעשו עבודה גרועה באבטחת מידע. גם באון ליין נגנבים היום מספרי כרטיסי אשראי על ימין ועל שמאל, אך אין זה אומר שהמטבע "פרוץ". אדרבא, כל פרוטוקולי הביטקויין נבדקו ונבדקים ע"י עשרות מומחי אבטחה בעולם ועד כה לא נמצא חור אבטחה אחד בפרטוקול (נמצאו חורים באחת מתוכנות הארנק האלקטרוני אולם הפירצה נחסמה תוך יום). 

אין לביטקוין ערך יציב

אכן, אין לו ערך יציב, כי הוא מושפע ישירות מהקונים והמוכרים. המטבע יכול לעלות עכשיו ל-2000 ובעוד שעה ליפול כמו כדור ברזל ל-10 דולר. ברוך הבא לעולם של דינמיות 24 שעות ביממה 🙂

אי אפשר להתייחס אליו כהשקעה רצינית וכתוכנית חסכון

לא מדויק. הכל תלוי בסכום שרוכשים איתו מטבעות ואיזה יחס אתה נותן להשקעה. כמובן שאם תשבור קופת גמל כדי לרכוש איתה ביטקוינים במחיר הנוכחי אתה תסבול מהתקף לב מהדינמיות שערך המטבע קופץ. המלצה שלי? אם אתה רוצה מטבעות, תמתין שירד הערך לדו ספרתי ואז תרכוש בסכום קטן (נניח 1000 דולר). מכאן הכל תלוי כמה אתה רוצה להשתתף במשחק וכמה סבלנות יש לך. 

ומכאן ל-LTC

לייטקוין הוא המטבע הוירטואלי הנוסף שהומצא רק לאחרונה בעקבות הצלחת הביטקוין. גם הוא מבוסס על פרוטוקול פתוח, והכללים שחלים על ביטקוין (אנונימי, פתוח, העברות בין עמית לעמית) חלים גם עליו. כריית הלייטקוין נבנתה מחדש בשונה מהביטקוין והותאמה לרוץ על מחשבי דסקטופ רגילים עם כרטיסים גרפיים של מחשב ביתי. בניגוד לביטקוין ששם יהיו 21 מיליון מטבעות, בלייטקוין המספר הוכפל פי 4 והוא יהיה 84 מיליון. זמן העברת הכספים בין עמית לעמית קוצר (כיום בביטקוין זה יכול לקחת כמה דקות אבל יכול גם לקחת 3 ימים) וההעברה לוקחת בממוצע כ-2.5 דקות. 

לייטקוין כרגע נהנה מהפופולריות של ביטקוין וגם שם השוק משתולל. רק לפני שבוע מטבע אחד היה שווה 12 דולר והיום נכון לרגע זה הוא נע בסביבות 32 דולר. ניתן לרכוש אותו דרך אתר BTC-E ודרך אתרים נוספים. אתם יכולים לכרות אותו עם מחשבים שלכם אך עקב הפופולריות שהוא סוחף בשבועות האחרונים, יקחו כמה ימים (ומספר כרטיסי מסך לעבודה במקביל יחד עם לינוקס) כדי שתקבלו מטבע או 2. במקרה של LTC המדיה עדיין לא הסתערה על המטבע הצעיר מאוד, והוא מתאים למי שחושב להשקיע במטבע צעיר לטווח ארוך מראש (למרות שגם כאן המטבע יעלה ויצנח כמו הביטקוין), כך שאם אתם מצטערים שלא רכשתם ביטקוין לפני 3-4 שנים או לפני מספר חודשים (שביטקוין היה שווה 14$), זו יכולה להיות הזדמנות מעניינת.

Print Friendly, PDF & Email

19 תגובות בנושא “הפרכת מיתוסים לגבי ביטקוין וכמה מילים על לייטקוין

 1. נניח ואני מעונייין להשקיע את המשאבים הנדרשים, איך ניתן לכרות LC?

   

 2. תגובה כאיש כלכלי

  מטבע, כל מטבע הוא פיקציה בכך שהוא בעל ערך רק במקרה ששני צדדים מסכימים ביניהם על השימוש בו. צבירת ומסחר מטבעות (ביטקויין/ רופיה או כל מטבע אחר) מיועדת לאנשים שזה מקצועם או תחום העניין שלהם.

  ההבדל העיקרי בין ביטקוין לשקל הוא, שמאחורי השקל יש ממשלה המייצרת אותו ואם גוף פרטי ינסה להדפיס שקלים- המשטרה אמורה לטפל בו.

  לפיכך, מעבר ל"הייפ" התקשורתי, אני לא מוצא מה כל כך מעניין בביטקויין:

  את המוצרים המענינים אותי, אני מצליח לרכוש בכל מקום באמצעות שקלים.

  השקעות העולות ויורדות בעשרות אחוזים בימים בודדים, אני עושה בתחומים בהם יש לי מושג וסחר במטבעות אינו חלק מהם.

  מוצר, כל מוצר, צריך להתחיל עם השאלה "בשביל מה זה טוב". וזו השאלה שאני לא מוצא לה תשובה: בשביל מה הביטקוין טוב?

  • יוסי, אתה מוזמן לבדוק בעצמך לגבי ביטקוין. במקרה של ביטקוין, אם אתה רוצה "להדפיס בעצמך" אתה צריך להשיג שליטה על משהו ששקול בערך לרוב המחשבים ברשת ביטקוין. מכיוון שאין לך שליטה על מי שיכול להצטרף לרשת הזו, זה מצריך כוח חישוב שכנראה אין לאף גוף בעולם. ההצדקה לקיומו של ביטקוין היא שאין גוף אחד שמפקח עליו.

   העברת כסף היא בעצם שליחת הוראת העברה חתומה. בעיקרון אתה לא תלוי בשום "בנקאי" לשם כך (בפועל אני עדיין לא מבין למה כל הכורים עושים לך טובה ולהם חיים קשים יותר ומכניסים את ההעברה שלך לבלוק שהם מחשבים ללא שום תמורה). לפעולות בשקלים באינטרנט יש תקורה גבוה יותר

   לעניין ביטקוין כהשקעה: כיום ערכם של כל הביטקוינים הוא מסדר גודל של 10 מיליארד דולר. זה לא מעט, אבל עדיין לא הרבה ביחס לערכן של הסחורות בעולם. אם נניח שקניה ומכירה בביטקוינים יהיו חלק משמעותי מהמסחר העולמי, הרי שלביטקוין יש עוד הרבה לאן לעלות. כמובן שההנחה הזו שנויה במחלוקת (או מפוקפקת, תלוי ברמת האמינות שאתם רוצים לתת לה).

   • צפריר, יש לך כמה פספוסים כאן:

    ראשית, זה רק ענין של זמן עד שמישהו יצליח לזייף ביטקויינים. מאחר וכל דבר אחר בעולם יש לו חיקויים או זיופים, ומאחר ובכל מקום בעולם בו יש כסף יש גם פושעים, למה שהביטקויין יהנה מחסינות או קדושה? (אגב- שאלה מעניינת: אם אני מזייף ביטקוין אני עובר על איזשהו חוק?)

    שנית, לגבי העליה בערכו של הביטקוין: מאחר והעולם הוא שוק צולב ללא הרף, אני לא יודע אם מחירו של הביטקוין ימשיך לעלות ויד- על- הלב, אופתע אם אתה או מישהו עלי אדמות יודע…

    אבל הדבר העיקרי הוא שוב- בשביל מה זה טוב? אם בכל מקום עלי אדמות מוכנים לקבל ממני שקלים (בודאי דרך הרשת), אם הכנסתי בשקלים, בשביל מה הביטקוין טוב לאנשים כמוני וכמוך שמסחר בשווקי המטבעות לא מעניין אותם?

    • היי,

     הפרוטוקל של ביטקוין שוחרר אם איני טועה סמוך למפולות הענק בוול סטריט – קריסת לימן ברודרס וכו'. ביטקוין הוא מענה לכשל באופן שבו נשלטים מטבעות כיום. העובדה שמראש הוגדרה כמות של ביטקויינים – 21 מיליון לא יותר ולא פחות והעובדה שאינו נשלט ע"י ממשלות ובנקים מרכזים שיכולים להחליט על הדפסת כסף, היא העניין. אין בו התערבות של ממשלות, בנקים מרכזיים וכו. מדובר בפרוטוקול מחשב. הדימוי שעולה לי בראש, לא הכי מוצלח, אבל, תחשוב על המכוניות-ללא-נהג של גוגל. הטענה היא שבניכוי הגורם האנושי הן יביאו לירידה דרמטית במספר התאונות. זה אולי עוד מוקדם ונאיבי אבל אפשר להתיחס לביטקוין גם כפא'צ (patch) למערכת הבעייתית מאוד והיחידה שהייתה קיימת עד כה.

     • אני חושב שאתם מפספסים כאן את המשמעות של כסף והיכולת להדפיס כסף.

      הדפסת כסף היא לא בהכרח משהו שלילי, זה כלי מדיניות שעוזר להתמודד עם כל מיני בעיות כלכליות ולתקן מחזורי מסחר וכאלה.

      כסף זה בסך הכל אמצעי חליפין שערכו מושפע בעיקר מהכמות שלו בעולם.

      לא ברור לי גם מה היתרון של אמצעי חליפין חדש שעליית המחירים בו היא פונקציה קבועה. חוץ מזה שמן הסתם אף ממשלה לא תשנה את הפונקציה כדי לקדם מדיניות כלכלית (שוב, זה לאו דווקא דבר רע). רק הרווחנו עלייה קבועה ברמת המחירים. גם בנקים מרכזיים משתדלים לשמור על רמות מחירים יציבות (בחוק בנק ישראל זה אפילו מוגדר כתפקיד המרכזי שלו). 

      ושוב, מה אני יכול להרוויח משימוש בזה חוץ משער חליפין הפכפך שאינו נגזר ממדיניות כלכלית, שערי ריבית אלא אך ורק מגחמות של סוחרים ספקולנטים?

    • יוסי, בעניין הזיוף ישנה התייחסות מאוד גדולה בפרוטוקול. כשאתה מתקין תוכנת ארנק אלקטרוני רשמית במחשב שלך, יקח זמן עד שתוכל להעביר מטבעות ממך אליי או ממני אליך הואיל ותוכנת הארנק מקבלת חלקים מספר החשבונות כדי לבדוק שהם תקינים, והעברה תקינה היא רק כשלפחות 3 תוכנות אישרו שההעברה שלך היא "כשרה". זה שתזייף מטבעות, אף תוכנת ארנק אלקטרוני לא תאשר אותם וההעברה לא תבוצע בפועל.

     • מצטער על החפירה:

      1. מה מונע ממני לשלוט ב 3 תוכנות שיאשרו את ההעברה? (מה עוד, שאני יכול לשלוט ב"ארנק" שמותקן אצלי ו"להכריח" אותו שיבקש אישור משלושת השרתים שבהם אני שולט)

      2. מה מונע ממני לזייף 3 אישורים של תוכנות "שכביכול" אישרו את ההעברה?

       

      תודה מראש.

     • בשביל לזייף תנועות ואישורים, תצטרך להתחיל בפיצוח אלגוריתם SHA-256, "סטדנרט הזהב" שעד כה אף אחד לא פיצח. ישנם מפתחות מוצפנים בהעברה, וזה שתתקין 20 תוכנות ארנק לא יסייעו לך. האמן לי שרבים, רבים מאוד אנשים שמבינים היטב בהצפנה ובפיצוח הצפנה ניסו ועד כה כולם נכשלו.

      אם אתה מעוניין, אתה יכול להתחיל לקרוא על המפרט פה ואת המפרט כולו אתה יכול לקרוא כאן.

     • חץ לא דייק. "3 אישורים" זה לא "אישורים מ-3 תוכנות שונות". זה שרשרת של 3 בלוקים שכל אחד מצביע על הקודם ומכיל היפוך חלקי של SHA-256. בלי כוח חישוב עצום לא תצליח למצוא ענף אלטרנטיבי אחרי ש-3 בלוקים בנויים על גבי הפעולה המקורית.

 3. היי חץ,

  תודה על הפוסט המעניין.

  לא הבנתי את מה שכתבת לגבי paypal , למה לי לשלם באמצעות paypal אם אני יכולה להעביר ישירות ביטקוין למוכר ולחסוך את דמי התיווך? פה אני מפגינה בורות-על (אין לי חשבון ב-ebay) אבל האם הפלטפורמה של e-bay אינה גובה משהו כדי להבטיח שהטרנזקציה תתבצע, אם כן, אין צורך ביד הנוספת של paypal. 

   

  • יעל,

   הבעיה המרכזית הניצבת היום בפני ביטקוין היא קבלתו ע"י עסקים, כך שניתן לשלם איתו. אם עסק כמו פייפאל מחליט מהיום לקבל ביטקוינים, אז מיידית אלפי אתרי אינטרנט שמקבלים תשלום בפייפאל, תוכלי לרכוש אצלהם. נכון, יש את עניין העמלות, אבל לצרכן הסופי העמלה מגולמת במחיר הסופי ברוב המקרים, כמו שבכרטיסי אשראי ישנה עמלה.

  • למה אנשים משתמשים היום בפייפאל ולא משלמים ישירות למוכרים?

   כל הסיבות תהיינה תקפות גם לביטקויין:האמינות והביטוח שפייפאל מציגה, האנונימיות היחסית בקנייה ברשת וכו'

   (בנוסף ליתרונות למטבע עצמו, שחץ הזכיר)

 4. שאלה (אפשר?)

  האם יש לביטקוין גם אגורות? כלומר, אם המחיר לא נקוב בביטקוינים שלמים, מה קורה?

  • אפשר לחלק ביטקוין עד שמונה ספרות אחרי הנקודה (0.00000001 ביטקויינים)

   היחידה המיזערית הזו נקראת סאטושי

 5. אני מעוניין להשקיע בלייטקוין תוך אמונה שהוא יניב לי תשואה נחמד.
  השאלה היא מה אני צריך לעשות כדי לקנות לייטקוין? האם כל אחד יכול מכל מחשב נייד?
  איך אוכל לדעת שהאתר ממנו אני קונה הוא אתר אמיתי ואמין? יש אתר מומלץ, אמין וידוע?

  תודה

סגור לתגובות.