סלמאת באלמר

היום פורסמו החדשות כי מנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר יפרוש "תוך שנה" מתפקידו. בלוגרים וכתבים בכל העיתונות הטכנית כבר מפרסמים פוסטים בנושא (הנה פוסט של ניב ליליאן). אני מעוניין להתייחס ל-3 נושאים ספציפיים בהקשר לפרישתו של באלמר.

שוק החומרה שונה ממה שמיקרוסופט חושבים

מיקרוסופט החליטה לפני קצת יותר משנה להיכנס לתחום החומרה ולהתחרות בעצם בשותפים שלה. זו כמובן זכותה, אבל לצערה של מיקרוסופט, אולי היא יכולה לזרוק כסף על השכרת מהנדסים והשכרת מפעל לייצור החומרה, אבל התנהגות של יצרן חומרה שונה לחלוטין מההתנהגות של מיקרוסופט. כך לדוגמא, מיקרוסופט הפסידה סכום אגדי של לא פחות מ-900 מיליון דולר על טאבלטים RT שאף אחד לא קונה. יצרנים אחרים לדוגמא, כמו ASUS, סמסונג ואחרים, ייצרו כמות מסויימת והחלו לשווק אותה, תוך בדיקה איך השוק מקבל את המוצר, האם הוא נמכר, מה הלקוחות אומרים וכו'. אם בשוק מציינים בעיות כלשהם, היצרן תוך 3-5 חודשים יוציא גירסה חדשה לשוק תוך מתן פתרון לבעיות שהמשתמשים צינו (כך לדוגמא ASUS הוציאו את הטרנספורמר TF300 אחרי שהם גילו שישנה בעיה רצינית עם ה-GPS ועוד כמה בעיות). מה עשתה מיקרוסופט כשהחלו להבין שאנשים לא אוהבים את הרעיון שאין לטאבלט אפליקציות כמו אצל המתחרים ואי אפשר להריץ אפליקציות שבנויות לדסקטופ? אההמ.. כלום. הם המשיכו לייצר עד שהגיע ההפסד הכבד הזה.

למיקרוסופט יש נסיון ביצור חומרה אחר, כמו ה-XBOX 360 ולפניו ה-XBOX, ושם התחרות היא שונה לחלוטין. אתה מכיר מי המתחרים שלך וגם הם משנים מהותית את המוצר שלהם פעם ב-5-7 שנים, ויש לך גם את הלוקסוס להתחיל בעצם מאפס. למיקרוסופט יש גם חטיבות שמתכננות ומוכרות ציוד היקפי כמו מקלדות, עכברים ומצלמות, אבל הכמות שם היא די קטנה (יחסית) ואותן מחלקות משפרות את מוצריהן ללא הרף ומוציאות מגוון גרסאות במחירים שונים. מאותן מחלקות מיקרוסופט לא למדה מאומה. שוב יש לנו את המצב שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה.

כשהמפתחים בורחים ממך

אי אפשר להתכחש לעובדה שבעשור (פלוס) האחרון עולם הפיתוח השתנה מקצה לקצה. בעבר, כשהיית רוצה לכתוב אפליקציה ולמכור אותה, היית יודע שאתה תצטרך לכתוב את האפליקציה שתרוץ על Windows ואולי אולי על מק. הסביבה שהיית משתמש בה היתה סביבת ה-Visual Studio המעולה והיית משתמש בשפות תכנות שונות אבל בגרסאות מיקרוסופט, בין אם זה ++Visual C או דוט נט ואחרים, העיקר שזה ירוץ באופן כמה שיותר חלק על הגירסה האחרונה (ואולי הקודמת) של Windows על שולחן העבודה.

כיום לעומת זאת, הדברים שונים. חברות מפתחות קודם כל מוצר שירוץ כאפליקציית Web כשהתוכן מוצג בדפדפן (ואם מדובר על מוצר למובייל – אז הוא מפותח במקביל לאנדרואיד ו-iOS). השפות? יש רבות, אבל רובן לא משתמשות בדוט נט אלא יותר בשפות כמו Java (שבניגוד לתחזיות של כל מיני כתבי טכנולוגיה – השפה עדיין מחזיקה מקום של כבוד), ++C, C, ואף שפות עיליות כמו Python ואחרות. מיקרוסופט עדיין שולטת בכלי הפיתוח (מה לעשות, Eclipse עדיין לא מדגדג מבחינת פונקציונאליות ונוחות בהשוואה ל-Visual Studio), אבל המוצר שיוצא בסוף סביר להניח שירוץ על שרת לינוקס (אם זו אפליקציה וובית) או על אחת ממערכות ההפעלה הפופולריות למובייל (אנדרואיד, iOS). זה לא שאף אחד לא מפתח לסביבות מיקרוסופט – יש כמובן רבים שמפתחים לכך, אבל השוק היום גם דורש גרסאות ללינוקס, במיוחד אם האפליקציה רצה על שרת.

רוצה יותר רווח? רד מהאגו שלך

משיחות שלי עם מפתחים, מנהלי רשתות, אנשי IT וכו' – אני לומד על תופעה מעניינת: אנשים ממשיכים להשתמש בדסקטופ בעבודה על Windows, אבל הרבה מאותם אלו ששוחחתי מריצים בביתם מערכת לינוקס כמו אובונטו או פדורה. חלק יעדו לכך מחשב נוסף, חלק שמו את זה כמכונה וירטואלית פעילה וחלק משתמשים בלינוקס כמערכת הפעלה עיקרית. המצב הזה מזכיר לי תקופה משנות ה-80 וה-90 בזמן שמיקרוסופט עדיין לא שלטה בשוק האופיס. בעסקים הריצו מעבדי תמלילים כמו Word Star ו-Word Perfect ותוכנת גליון נתונים לוטוס 1-2-3 אבל האנשים בבית השתמשו במיקרוסופט Word ו-Excel ולאט לאט הם החלו להטמיע את זה בעסקים שלהם עד למצב שמיקרוסופט שלטה בשוק. זה מה שקורה היום עם לינוקס. עוד לא הגענו למצב שיש המון תחנות לינוקס דסקטפ בעבודה, אבל החדירה מתבצעת.

ואיפה הטעות של מיקרוסופט כאן? בהתעקשות לא לשחרר כמעט כלום ללינוקס, לא בשרת ולא בדסקטופ. פה ושם מיקרוסופט מוציאה Client ללינוקס (כמו לדוגמא ODBC ל-SQL 2012), אבל לא מעבר לכך. לו מיקרוסופט היתה מפתחת גירסת SQL או IIS או דברים אחרים שרצים על שרתים ללינוקס, היא היתה יכולה להרוויח לא מעט כסף מכך. אחרי הכל, יש המון שרתי לינוקס בשוק, תרוויח מזה. אבל מיקרוסופט מפתחת רק ל-Windows Server, ואחרים שכן כותבים אפליקציות ללינוקס – מרוויחים. 

גם בתחום הדסקטופ מיקרוסופט נמנעת לחלוטין, רק שכאן השוק מתחיל "להרביץ" למיקרוסופט. נכון, אף אפליקציה (בין אם Native ובין אם Web App) עדיין לא נותנת פונקציונאליות מלאה כמו אופיס 2010 או 2013, אבל יש התפתחות ויש תחרות, מה שגורם למיקרוסופט לחשוב מחדש על הסביבות שהן לא מיקרוסופט וכיום מיקרוסופט עובדת על כך שהאפליקציות שלה יעבדו פחות או יותר כמו גירסת הדסקטופ – מתוך הדפדפן. 

מיקרוסופט פספסה כמעט כל דבר אפשרי. כשאפל הוציאו את האייפון באלמר צחק. כשאפל הוציאו את האייפד, מיקרוסופט התעלמה – והרווחים גם ירדו בהתאם. אפשר לאמר ש-2 התחומים הנ"ל לא היו אף פעם התחומים שבהם מיקרוסופט היתה חזקה (הטאבלטים של שותפי מיקרוסופט היו אסון בכל קנה מידה, ומערכות ההפעלה לטלפון מסידרת ה-Windows Mobile מהווים עד היום דוגמא רעה איך לא לכתוב מערכת הפעלה) – אבל מיקרוסופט הפסידה גם בתחומים שבהם היא היתה חזקה כמו פיתוח, מערכות לשרתים ועוד. בכל התחומים מיקרוסופט נהייתה מפלצת בירוקרטית שלא אפשרה למיקרוסופט עצמה להתקדם ולנצח את המתחרים.

האם מנכ"ל אחר יעזור למיקרוסופט? אולי, אם יגיע מנכ"ל חדש שיחליט לפקס את מיקרוסופט, אז סיכוי למיקרוסופט להצליח. מצד שני, צריך מנכ"ל עם קאהונס ענקיות כדי לדעת לשבור את מיקרוסופט עד היסוד, להעיף את הבירוקרטיה הרצחנית ולקבוע מטרות חדשות. גם שיתוף פעולה עם המתחרים יכול לעזור למיקרוסופט וזה יהיה תלוי במנכ"ל החדש. האם הוא יוביל לחדשנות או שהוא יקבור עוד יותר את מיקרוסופט עד שיהפוך אותה ללא רלוונטית?

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “סלמאת באלמר

  1. אני לא מאמין שמנכ"ל חדש יכול להפוך אותם לחברה חדשנית ומצליחה.

    הביורוקרטיה והסירבול המבני שם- מוגזם.

סגור לתגובות.