סקירה: Sony Xperia P

xperia-p-red-486x489(הערה קטנה: אני יודע שהטלפון נחשב כ”ישן” במובנים של היום, אולם עדיין טלפון זה נמכר בחנויות רבות ומחירו יכול לקרוץ לקהלים מסויימים.)

בשנתיים האחרונות, בכל מה שקשור למערכת ההפעלה אנדרואיד ופיתוח וקשר עם קהילת המפתחים, חל שינוי גדול שלא רבים יודעים זאת (אלא אם הם משתתפים בפורום כמו XDA ואחרים): סמסונג, שהיתה ה”דארלינג” של המפתחים בכל הקשור לסיוע בקוד, גישה למסמכים וכו’ – החליטה להפנות עורף לאותם מפתחים בפורומים כמו XDA ואחרים. בעבר המהנדסים של סמסונג היו יותר משתתפים, אך כיום המצב שונה, ויש פה ושם כמה קליפים ביוטיוב של מנהלים ב-XDA שעצבנים על סמסונג.

מי שראתה מהצד את העכרת היחסים בין סמסונג לקהילת המפתחים היתה חברה מתחרה, סוני מובייל, שהחליטה לקפוץ על העגלה בכל מובן אפשרי. כך לדוגמא אם תיצפו בקליפים של XDA-TV, תראו פרסומת חסות של סוני, סוני גם נותנת יותר טאבלטים בחינם באירועים מסויימים ולמפתחים מסויימים, ולקינוח – סוני החליטה לפתוח את הכל. רוצה אנדרואיד נקי מכל מיני תוספות ל-Xperia Z לדוגמא? יש (אם כי היא מגיעה גם בלי כלים אחרים שנותנים לך להשתמש ב-Features של הטאבלט). רוצה לפתוח נעילה של המכשיר? 2 קליקים, כתובת אימייל ושלום על ישראל. סוני בקרוב גם תוציא את המכשירים שלה (טאבלטים וטלפונים) עם גירסה נקיה (Google Edition) לרכישה ע”י הציבור. גם דרייברים שהיו בעבר קנייניים לסוני, נפתחים עתה כקוד פתוח.

ה-Xperia P הוא עוד מכשיר ביניים (מעל U ומתחת ל-S) שהוכרז עוד ב-2012. המכשיר בנוי בצורה שמזכירה את האייפון מבחינת בנייה (חלק אחד, Unibody מאלומיניום) ללא אפשרות החלפת סוללה או הכנסת כרטיס מיקרו SD. יש לו מסך טוב ברזולוציית qHD (הווה אומר: 960X540) עם בהירות טובה (ניתן לקרוא בקלות גם בשמש) והרמקול של המכשיר נמצא בצד עם איכות ווליום סבירה. הוא בעל זכרון של 1 ג’יגהבייט וזכרון אחסון של 16 ג’יגהבייט. מחירו בארץ – החל מ-1220 שקל (ביבוא מסין).

זוכרים מה כתבתי לגבי הקפיצה לעגלת מפתחי אנדרואיד? גם במכשיר זה מרגישים זאת. המכשיר במקור מגיע עם אנדרואיד 2.3.7 (והגירסא שמגיעה ארצה היא עם שדרוג ל-4.0), אולם ניכר כי סוני ממש משקיעים בשדרוג. את המכשיר רכשתי שבוע שעבר, ובמהלך היומיים הראשונים מצאתי כי ישנם 2 שדרוגים (האחד היה דרך האוויר OTA והשני היה זמין משום מה רק לאחר חיבור המכשיר והפעלת תוכנת ה-PC שלו), כך שכרגע הקושחה הרשמית של סוני למכשיר זה היא אנדרואיד 4.1.2.

מבחינת הקושחה, מדובר באנדרואיד שהוא פחות או יותר כמו האנדרואיד הרגיל + כמה תוספות של סוני. אחד הדברים הנחמדים במערכת, לדוגמא, היא אפשרות הסרה מהירה של אפליקציות: ניגשים לחלק של האפליקציות, לוחצים על כפתור “תפריט”, בוחרים “הסרכה” וליד כל אייקון של אפליקציה שניתן להסיר, מחכה X קטן, לחיצה ואישור – והאפליקציה נמחקת. נחמד. יחד עם זאת, אם רוצים לשדרג קושחה, מומלץ לגבות את הנתונים החוצה ולמחוק לגמרי את המכשיר לאחר שדרוג הקושחה. ניסיתי לעבור בין קושחה אחת (A-0-400 ל-A-1-100) ובתגובה המכשיר החל להגיב באיטיות מוחלטת, פעילות של חיוג למישהו לקחה לא פחות מ-40 שניות מבחירת איש הקשר ועד ביצוע השיחה בפועל.

למי המכשיר מתאים? לכל מי שלא רוצה להשקיע הרבה כסף במכשיר סמארטפון אבל כן רוצה להנות ממכשיר עדכני שרץ עם לא מעט אפליקציות בצורה סבירה. מבחינת חיי סוללה, אם אינך מקבל/מוציא הרבה שיחות, המכשיר יכול להחזיק ללא טעינה עד הערב, אולם אם הינך גולש הרבה, מקבל ומוציא לא מעט שיחות, המכשיר יתגעגע לשקע חשמל עד הצהרים (אגב, המטען שמגיע עם המכשיר הוא מטען שמוציא 1 אמפר, מומלץ להשקיע עוד 30-40 שקל ולרכוש מטען עם יציאה של 2 אמפר לטעינה זריזה יותר).

למי המכשיר אינו מתאים? לבעלי ידיים גדולות שמנסים להקליד במצב Portrait (לא כיף!) ולאלו שרוצים לנווט עם המכשיר (נראה לי שה-GPS שלו הוא A-GPS, כבר קרה לי היום שהייתי בשמש והוא לא מצא לווין אחד לרפואה. כיבוי והפעלת הגלישה הסלולרית – ולפתע הוא מוצא 12 לוויינים). המכשיר גם לא כל כך מתאים לאלו שרוצים להעמיס הרבה מבחינת מדיה (סרטים, תמונות, מוסיקה וכו’) מכיוון שאין למכשיר אפשרות הרחבה.

ישנם כיום מכשירי סמארטפון זולים יותר כמו ה-Blade 3 ואחרים שעולים פחות מ-1000 שקלים, אולם הבעיה המרכזית שלהם זה שאין להם ממש אפשרויות שימוש רחבות. הזכרון אחסון הוא 4 ג’יגהבייט ויש ליבה אחת, מה שאומר שאם תתקין אפליקציות כמו כרום ופייסבוק יחד עם עוד כמה אפליקציות, המכשיר יהיה איטי לאחר זמן קצר. בתוספת של 300 שקל בערך, אתה מקבל מכשיר שיכול להחזיק יפה מאוד למשתמש בינוני. זהו אינו מכשיר שיכול להתחרות בגלקסי S4 או ב-Note-2, אבל למשתמש שפה ושם גולש, מוציא שיחות, מאזין למוסיקה, מתקין כל מיני אפליקציות – המכשיר מספק.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות בנושא “סקירה: Sony Xperia P

  1. ראיתי שהוא נמכר כיום בדינמיקה ב 1000 שקל במבצע.

    בדיוק התלבטתי אם להמליץ לחבר שמוגבל ל 1000 שקל על ה U, ואם לקנות לעצמי את ה S (ב 1700 עם שנתיים אחריות).

    עכשיו הבחירה עבורו קלה ועבורי קשה…

  2. אחרי מה שהיה עם ה־Playstation, סוני צריכה לעבוד קשה מאוד כדי לנקות את שמה. אני אישית משתדל להימנע ממוצרי סוני.

סגור לתגובות.