התקציב והשקרים

אם יש נושא שלא יורד מסדר היום הוא עניין הקיצוץ בתקציב ששר האוצר לפיד וראש הממשלה ביבי רוצים להעביר. רבות כבר נאמר בנושא והייתי מעוניין לשתף את הקוראים בכמה דברים.

אם תלכו לכל רופא, פסיכלוג או מטפל כלשהו, ותרצו לטפל בבעיה כלשהי, אותו מטפל/רופא/פסיכולוג יאמר לכם שהשלב הראשון בטיפול הוא הפסקת ההכחשה והתעמתות עם העובדה שיש בעיה. לטאטא את הדברים מתחת לשטיח רק ידפוק את הטיפול בשלבים המוקדמים ו/או המאוחרים. אם ניקח את זה לעניין התקציב, יהיה כדאי להתחיל במשהו מסוים שלא ביבי ולא לפיד יעשו, וזה: להודות שביבי ושר האוצר לשעבר (שטייניץ) שיקרו לנו. אמרו לנו שאנחנו "נס כלכלי", וזאת בשעה שהם הסתכלו על נתונים סלקטיביים והתעלמו מכל מיני דברים (כמו כמות הכנסות למדינה שקטנה וקטנה, בניגוד למה שראשי האוצר חזו). הבעיה ממשיכה בכך שהם (ביבי ושטייניץ) האמינו למה שהם פרסמו והחלו לחלק תקציבים מעבר למה שנכתב בתחזית ובספרי התקציב. למי חולק הכסף? שאלה טובה. תשאלו את המתנחלים, הם יאמרו לכם שהם לא קיבלו מיליארדים נוספים, עובדה שלא קמו רשמית ישובים חדשים. תשאלו את החרדים? הם יאמרו שהם לא קיבלו תקציבי עתק חדשים, וכך כל סקטור יכחיש שקיבל תקציבים.

כולם מסכימים שיש בור בתקציב. כמה הבור? תלוי את מי שואלים כמובן. באוצר רצים מספרים בין 30 ל-45 מיליארד שקל שחסרים, כל אחד מפרסם לפי הפירושים שלו.

אז מה הטיפול של שר האוצר החדש לפיד בנושא? קיצוץ "לכולם".

שזה קצת מוזר מכמה סיבות:

 • כמה ימים לפני הכרזת הקיצוץ "לכולם" לפיד נאם בכנס של "כלכליסט" ובמספר מקומות נוספים והכריז ש"האדם העובד" צריך להיות במרכז ואותו אי אפשר לכסח במסים נוספים ושאר הוצאות נוספות כי "האדם העובד" (בחלק מהנאומים אותו "אדם עובד" הוחלף ב"מעמד הביניים") הוא זה שמחזיק את המדינה. מספר ימים לאחר מכן, האדם העובד היקר קרא באינטרנט איך הולכים לקרוע לו את הצורה במסים נוספים.
 • משום מה "לכולם" לא כולל גופים שמיוצגים ע"י ההסתדרות, רשת החינוך "אל המעיין" ושאר מוסדות ש"ס, ועוד כמה גופים ששלחו נציגים לשר האוצר וראה זה פלא – הם כבר לא  ברשימת הקיצוצים. חשבתם שביבי לחיץ? לפיד עוקף אותו בלחיצות.
 • בעלי ההכנסות הגבוהות יראו קיצוץ, אבל קיצוץ כזה קטן, שהם לא ירגישו אותו כלל.

בסופו של דבר מי שירגיש את הקיצוצים הם המעמד הנמוך וקצת יותר ממחצית מהעשירונים ממעמד הביניים (בערך עד העשירון השביעי, לפי טבלת למ"ס). כמה זה יוצא? בחודש תפסידו בין 8 ל-12 אחוז מהמשכורת, כלומר בשנה אתם תגידו ביי ביי למשכורת חודשית פלוס. רוצים לדעת כמה אתם אישית תפסידו בעקבות הגזירות? כנסו לכאן, הזינו את ההכנסה שלכם, כמה ילדים יש לכם, כמה ילדים נולדו אחרי 2003, כמה ההוצאה החודשית שלכם, האם יש לכם ילדים בצהרון, ולחצו על חישוב. האפליקציה תראה לכם בדיוק. כך לדוגמא, אם אתה צעיר שמרוויח 10000 ברוטו בחודש, אתה תפסיד בשנה 1827 שקלים. דוגמא נוספת: זוג שמרוויח ביחד 20000 שקל, עם 3 ילדים (2 ילדים שנולדו אחרי 2003), 2 מהם בצהרון וההוצאות החודשיות שלהם הם 18000 (אני יודע, מספר דמיוני, ברוב המשפחות ההוצאה יותר גדולה מההכנסה) ול-2 ההורים יש תואר ראשון, הם יפסידו בחודש 1542 שקל, ובחישוב שנתי 18508 שקל!

ומי הכי הרבה נדפק? משפחות חרדיות ברוכות ילדים או. משפחה כזו עם 4 ילדים, הכנסה של 6000 שקל (כי האבא לומד תורה ורק אמא עובדת), תצטרך לגרד עוד 578 שקל לחודש ובחישוב שנתי 6932 שקל. כנ"ל לגבי משפחות עם הורים שמכניסים משכורות מינימום עם 4 ילדים.

אבל זו אינה הבעיה היחידה. הבעיה היחידה שגם שר האוצר שלנו וגם ביביהו מתעלמים ממנה – זה אפקט כדור השלג: כל משפחה וכל אדם עובד בישראל הולך להפסיד בין מאות לאלפי שקלים בחודש. הבנקים לא ישושו לתת מסגרות יותר גדולות (מה אתם, טייקונים?), כך שהאנשים יקנו פחות. כשאנשים קונים פחות, עסקים מצמצמים הוצאות, מה שמוביל לפיטורים, מה שמוביל לאבטלה שתעלה, ומה שסביר להניח שיוביל שוב .. למיתון. בעיה נוספת היא שבתקציב זה אין מנועי צמיחה. יש קיצוצים בכמעט כל המשרדים (אם אני אפתח את הפה על משרד הבטחון, אני אצטרך 2 פוסטים לכתוב), מה שאומר פרויקטים מוקפאים או נדחים, מה שאומר שאנשים שנשכרו לבצע פרויקטים יפוטרו (חלקם או כולם), ואם מדובר בפועלים לבנות דברים – הפועלים הולכים הביתה בלי הכנסה. 

עוד נקודה שכמעט אף אחד לא מתייחס אליה: לפיד טוען שתוך "שנה עד שנה וחצי – אנחנו מחוץ לבעיה". אתם מאמינים שהאוצר יחליט אחרי שנה או שנתיים פתאום להחזיר את המצב שהמע"מ יהיה 17% וה-1.5% של מס הכנסה פתאום ירד למצבו כרגע? אם כן, כדאי שתסתכלו היסטורית לגבי החלטות של האוצר. מעולם לא החזיר משרד האוצר את המצב כמו שהיה ערב שינוי גדול. 

ומה עם החברות הגדולות? אלו ימשיכו לשלם אחוזים בודדים של מס לקופת המדינה, בהשוואה לחברות בינוניות וקטנות ועסקים קטנים שצריכים לשלם את מלוא המס המוטל עליהן. 4 החברות הגדולות (אינטל, צ'ק פוינט, טבע, כיל) ימשיכו לקבל מתנה מופלאה: על כל שקל שהן משלמות למדינה, המדינה מחזירה להן 4 שקלים. הלו גוגל, תעבירו את מטה החברה ואת כולם לכאן, תקבלו אחלה כסף, על חשבוננו כמובן! מוזר שהממשלה הקודמת כשרצתה לשנות חוק מהיום למחר היא הצליחה, אבל כאן … לא, אי אפשר.

אז אנחנו נשלם עכשיו על השקר והתרגילים של ביבי את שטייניץ, ימכרו לנו לוקשים שאוטוטו הנה האור בקצה המנהרה, ולא ביבי או לפיד יחשבו על פתרונות אלטרנטיביים. 

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “התקציב והשקרים

 1. חץ,

  אתה מפספס כמה דברים מהותיים:

  1. התיחסות לאדם העובד: תחת ההנחה הבסיסית שחייבים למלא את הבור התקציבי, נשאלת השאלה מי הולך לתת כתף לטובת הנושא. ברור לכולם שאי אפשר לגייס 40 מליארד ש"ח בלי לגעת באנשים עובדים, החידוש הוא שגם מגזרים אחרים הולכים להשתתף בנשיאה בנטל הפעם. 

  2. "בעלי הכנסות גבוהות לא ירגישו בקיצוץ" – משום מה תמיד מתיחסים לאנשים המרוויחים 20,000 ש"ח ברוטו כאנשים עשירים. במדינת ישראל המצב ממש לא כך, הרי בשביל להרוויח משכורת זו העובדים חייבים לשלם לפעוטונים עבור ילדיהם וכן בד"כ להחזיק 2 רכבים ע"מ להגיע לעבודה. דוקא השכבות הנמוכות פטורות מהוצאות אלו ויוצא שהעשירון העליון בישראל לא באמת חי הרבה יותר טוב מהעשירון השביעי נניח.

  אתה עצמך נטול ילדים ומסוגל לעבוד גם מביתך ואולי פחות שם דגש על נקודות אלו. 

  3. קצבאות ילדים – מבחינה מתמטית פשוטה, קצבאות הילדים הם כספים שלאורך זמן עוברים ממשפחות עם מעט ילדים (כלומר חילונים בד"כ) למשפחות עם הרבה ילדים. על התקופה שלחילוני יש ילדים והוא מקבל קצבאות ילדים, הוא נאלץ לשלם כל ימי חייו בתשלומי ביטוח לאומי לטובת המשפחות ברוכות הילדים הנהנות מקצבאות אלו הרבה יותר ממנו.

  4. על הצריכה הפוחתת שתוביל לאבטלה – קצת בהקשר גם לסעיף הקודם שרשמתי וגם בלי קשר – כל הטבה שהממשלה נותנת לאזרחים, נגבית כתשלומי מיסים לפני כן.   המשמעות היא כי גם אם תשלומים מסוימים כגון קצבאות ילדים הגבירו את הצריכה ואת התעסוקה (בדוגמא שלך אפשר לחשוב על הורים שקנו לחמניה לילדים ופרנסו את בעל המכולת), הרי שהממשלה גם גבתה מאזרח אחר דמי ביטוח לאומי שאותם האזרח כבר לא היה יכול להוציא ולפרנס נניח את בעל המכולת הסמוך אליו (חשוב גם לשים לב לאזרחים עשירים שאולי לא היו מוציאים את אותו הכסף אך מצד שני היו משקיעים אותו ומפתחים את המשק). 

  5. תשלומי מס של החברות הגדולות – לא מדובר על סכומי כסף שהחברות הגדולות קיבלו בחזרה על הסכומים ששילמו כמיסים אלא על שווי המיסים התאורטי שלא שולמו בפרופורציה למיסים שכן שולמו. 
  חשוב לשים לב לנקודה זו מכיוון שחלק מהחברות לא היו פותחות כאן עסקים בכלל אם היו משלמות מס מלא וכמובן שגם לא היו משלמות מיסים ומעסיקות עובדים. הדוגמא האחרונה לכך היא המפעל החדש של אינטל שלא הוקם בישראל אלא באירלנד שהסכימה לתת לאינטל מס בשיעור אפס. (אגב לא כאן המקום לדון בנושא זה, אך יש חברות שקיבלו הטבות מס גם מבלי שיכלו לאיים בנטישה כגון חברת כיל וזאת שערוריה). 

   

  • אוקיי, אתייחס לנקודותיך:

   1. לגבי ה-40 מיליארד, כבר שמעתי מספרים הרבה יותר נמוכים ושמעתי גם אלטרנטיבות איך אפשר לכסות את הבור. משום מה אינני רואה מהאוצר או מהעומד בראשו שום התייחסות לא לזה ולא לזה.

   2. שאני מדבר על בעלי הכנסות גבוהות, התכוונתי להכנסה זוגית של 40K ומעלה

   3. נכון

   4. נכון

   5. תקרא לזה גם "שמלת השבת של חנה'לה", בתכל'ס הם קיבלו מהמדינה הרבה יותר ממה שהם שילמו, ואת זה הם לא מקבלים בשום מקום אחר. כן, אינטל הקימה את המפעל החדש שלה באירלנד ולא בישראל ומבחינת מיסוי זה משתלם לאינטל, אבל בשנים האחרונות לא משתלם בכלל להקים מפעלי יצור בישראל כי העלויות כאן הרבה יותר גבוהות (ביצה ותרנגולת). יחד עם זאת, בל נשכח שמרכזי מו"פ דווקא שווה לפתוח בישראל גם עם מיסוי גבוה, כי אותה חברה מקבלת דברים שהיא לא מקבלת במקומות אחרים כמו אירלנד והודו.

סגור לתגובות.