מחשבים נוספים לבית

כמעט בכל בית בישראל ישנו איזה מחשב. ברוב מוחץ של המקרים מדובר על PC פשוט שמריץ Windows XP/Vista/7 והוא משמש את בעליו לצרכיו. בבתים רבים נכנסו בשנים האחרונות מחשבים נוספים עבור הילדים, בת הזוג וכו'. בל נשכח כמובן שכיום יש לרבים סמארטפון כלשהו (אייפון או מכשיר מבוסס אנדרואיד) ולחלק מהאנשים יש גם טאבלטים מיצרנים שונים.

למרות ה"הצפה" הזו, לעיתים אנו זקוקים למחשבים קטנים ופשוטים לביצוע דברים מסויימים כמו:

 • מחשב קטן עם מצלמה לעקוב מה קורה בבית כשאתם לא נמצאים (או שאתם מעוניינים לעקוב אחרי הבייבי-סיטר….)
 • מחשב קטן לביצוע משהו מסויים באופן חוזר (נניח ראוטר מתוחכם, או שרת קטנצ'יק)
 • מחשב זול ופשוט שיריץ מערכת הפעלה ידידותית (כמו אנדרואיד) לבן או לבת הקטנה
 • מחשב קטן וזול לשימוש האורחים או לשימוש אקראי כשאחד מדיירי הבית צריך לבצע משהו דחוף ואין לו/לה כח ללכת להפעיל את המחשב ובדיוק הטאבלט נגמרה לו הסוללה.

ואני בטוח שיש עוד מגוון סיטואציות.

בשנתיים האחרונות נכנס לשוק סוג מחשב מסויים שבעבר שימש בעיקר את תחום המערכות המשובצות (Embedded) והלקוחות העיקריים שהיו רוכשים אותו היו גיקים עם ידע נרחב בתכנות ואלקטרוניקה או כל מיני אנשי פרוייקטים שהיו מתכננים משהו עבור לקוחות וחברות שונות. סוג המחשב הוא SBC (ראשי תיבות של Single Board Computer).

המחשב הראשון ש"פרץ" את הדרך לכיוון הצרכנים הוא ה-Raspberry Pi (ישנם 2 דגמים) שנבנה ע"י ה-Raspberry Pi Foundation. המחשב נבנה בעקרון עבור תלמידים שמעוניינים ללמוד לינוקס ותכנות ויחודו הוא מחירו הזול (25-35 דולר, תלוי בדגם). הדגמים הללו זכו להצלחה גדולה, ובמהלך מחצית השנה האחרונה נמכרו כמיליון יחידות ברחבי העולם. 

אחרי שכולם ראו את ההצלחה של ה-Pi, החלו חברות שונות להוציא מחשבי SBC במחירים זולים, ובמאמר זה אתרכז במספר דגמים, יעודם וכמה מילים לגבי כל דגם. בכל הדגמים המחיר זול ומשטר של 100$ ישאר לך בד"כ עודף (כמובן שזה לא כולל משלוח, הרחבות וכו').

להלן מספר דגמי מחשבי SBC:

Raspberry Pi Model B

 • מחיר: 35 דולר
 • יעוד: לימוד תכנות ומ"ה הפעלה לינוקס

דגם B של המכשיר הוא הדגם היותר משוכלל (בהשוואה לדגם A). המחשב מכיל מעבד  Broadcom BCM2835 המבוסס על ARM V6 שרץ במהירות 700 מגהרץ. הוא כולל זכרון 512 מגהבייט, ואותו זכרון גם משותף עם המעבד הגרפי שבנוי בתוכו (תומך ברזולוציות עד FULL HD כולל הצגת וידאו בקידוד H.264). 

למחשב יש כניסות USB, רשת, HDMI, כרטיס מיקרו SD וניתן להרחיבו דרך זוג שורות ה-Headers שעליו.

ה-PI מיועד ללימוד עבור אלו שמתנסים לראשונה ואינו מומלץ לשימוש כמחשב חלופי, הואיל והמעבד שנמצא בו הוא איטי וחד ליבתי, וכמות הזכרון שעליו היא קטנה. יחד עם זאת, אם אתם מתכננים פרויקט שמצריך מחשב קטן וזול שיעשה את העבודה ברציפות ללא צורך במשאבים רציניים, ה-PI בהחלט יכול לענות על כך.

מה ניתן להריץ עליו? כמעט כל הפצת לינוקס וגירסאות BSD למיניהן.

BeagleBone Black

 • מחיר – 45 דולר
 • יעוד: מחשב ביתי קטן עם אפשרויות לגדול בתחומי Embedded

ה-BeagleBone Black הוא דור חדש וליתר דיוק "אחיו הצעיר" של ה-Beagleboard. האח הגדול יועד מלכתחילה לאלו שבונים חומרה ופרוייקטים של מערכות משובצעות והאח הגדול היה משופע בכניסות ויציאות שונות שמתאימים לתחום. בגירסת ה-Bone הרבה דברים המיועדים למערכות משובצות מורכבות – עפו והמחשב כולל מעבד ARM של TI מסוג Sitara A8, חצי ג'יגהבייט זכרון, אחסון פנימי של 2 ג'יגהבייט, חיבור רשת 100 מגהביט, חיבור USB, מאיץ גרפי מובנה, וכניסת מיקרו SD.

חובבי מערכות משובצות שרוצים להשתמש בכרטיס כזה כדי לבצע פרוייקטים וחיבור חומרה נוספת יעריכו את 2 זוגות ה-46 פינים שנמצאים על הלוח ומאפשרים חיבורים שונים בהתאם לצרכי המפתח. בנוסף ישנו חיבור Header לחיבור Serial כדי לדבג את המערכת.

גם כאן, כל הפצות הלינוקס הקיימות ל-ARM ירוצו על הלוח הנחמד הזה, וגם .. אנדרואיד 4.0 קיים ללוח. 

יתרון הלוח הזה על ה-Pi הוא במעבד יותר מהיר ומשופר, וכן באפשרויות ההרחבה שלו (עבור מערכות משובצות, פחות למשתמש הביתי, כך לדוגמא המחשב כולל רק כניסת USB יחידה)

מכאן אנו עולים במחיר. לא הרבה, אנחנו עדיין נשארים בתחום הדו ספרתי בדולרים.

Odroid U2

 • odroid-u.jpgמחיר – 89$
 • יעוד – מחשב ביתי קטן / מחשב פרוייקט קטן

תכירו את אחד ממחשבי ה-SBC הקטנים בעולם (בערך 5 ס"מ ריבועי). יחד עם זאת, כמה שהוא קטן, אתם מסתכלים על חיה לא קטנה!

בלוח זה תמצאו מעבד שאולי אתם מכירים מהטלפונים כמו Galaxy S3 ומעלה, כלומר מעבד עם 4 ליבות במהירות 1.7 ג'יגהרץ, Samsung Exynos4412 Prime Cortex-A9 ומעבד גרפי מרובע ליבות Mali 400. תוסיפו לזה 2 ג'יגהבייט זכרון, אפשרויות אחסון מהיר פנימי (eMMC) לפי מה שתבחרו (הוא מגיע ללא, אפשר לרכוש עד 64 ג'יגהבייט), חיבור מיקרו HDMI, יש 2 חיבורי USB, חיבור רשת 100 וערימה של אופציות שלא תמצאו אצל אחרים. רוצים מצלמה כמו בטלפון סלולרי? יש. רוצים לחבר אותו ל-WIFI? יש מודול USB לחיבור Serial, ויש עוד. בקיצור, אם רוצים מחשב SBC חזק – זה בהחלט יכול להיות פתרון טוב.

אם אתם רוצים לוח יותר גדול, עם 6 חיבורי USB, כדאי שתסתכלו על אחיו הגדול, ה-X2, אבל הוא כבר עולה 125$. מצד שני, הוא כבר מגיע עם כניסת מיקרופון, צלעות קירור ועוד.

גם על מחשב זה רצות כל גרסאות הלינוקס וה-BSD ויש אפשרות להריץ עליו אנדרואיד 4.1 בצורה מלאה בדיוק כמו הטלפון והטבאלט של סמסונג. בנוסף, זהו המחשב היחיד שתוכלו להשתמש ב-2 מסכים ביחד (אם כי לשם כך עליכם לרכוש מתאם נוסף או צג+מתאם מהיצרן). 

Ouya

 • מחיר: 99$
 • יעוד: מכונת משחק פשוטה, מחשב פשוט לבית

את Ouya לא צריך להציג, זהו מחשב המשחקים החדש של Ouya שמיועד למשחקים פשוטים וגם חדשים. ה-Ouya הוא מחשב המבוסס על ערכת השבבית Tegra 3 של nVidia והוא כולל חיבור רשת, חיבור HDMI, כניסות USB, וגם ג'ויסטיק.

ל-Ouya יש יתרון בכך שהוא מגיע מוכן לשימוש עם אנדרואיד 4.2 ואפשר להשתמש בו כמכונת משחק, או לחבר לו מקלדת ועכבר, לחבר למסך עם חיבור HDMI ולהשתמש באפליקציות אנדרואיד. Ouya כבר הבטיחו שמדי שנה הם יוציאו עדכון חומרה תואם אחורה למכשיר, כך שמבחינתך ההשקעה שווה כי העדכון חומרה הבא שתבצע למכשיר (במחיר זול, בערך 50$) יתן לך ביצועים יותר טובים ויאפשר לך גם להריץ את האפליקציות שלך.

אלו דגמי ה-SBC שקיימים כיום בשוק במחיר דו ספרתי. קיימים עוד עשרות דגמים אחרים בשוק במחיר תלת ספרתי הכוללים יותר זכרון ויותר אופציות הרחבה. כך לדוגמא חברת VIA הוציאה 2 לוחות בפורמט Pico ITX בשם Rock ו-Paper, האחד עולה 79$ והשני עולה 99$ (ה-99$ כולל יציאת VGA וה-79$ לא, זה ההבדל היחידי), אבל בלוחות אלו המעבד איטי וכמות הזכרון (512MB) קטנה, כך שיש אופציות יותר טובות.

מחשבי ה-SBC האלו הם בני מספר חודשים עד שנה. אני די בטוח שבדורות הבאים של ה-SBC נמצא כמה דברים שחסרים כיום, כמו חיבור SATA לדיסקים, חיבור 1GB רשת, ואולי גם אפשרות להרחיב זכרון RAM. זהו שוק שרק עתה יוצא מתחום התמחות אחת לתחום הצרכנים החכמים, כך שדברים עוד ישתנו.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות בנושא “מחשבים נוספים לבית

 1. אתה יודע אולי איפה הכי כדאי לקנות beaglebone black? ניסיתי rs components מאנגליה, אבל למרות שהם שלחו לי את ה-raspi הם לא שולחים את ה-beaglebone (??) לישראל

סגור לתגובות.